mamici de sept-oct2006 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

Buna seara fetelor!
Am ajuns si eu acasa in sfarsit.A fost tare draguta intalnirea cu fetele;sunt exact asa cum m-am asteptat,adica super simpatice.Numai ca de data asta nu m-am mai mirat ca descrierea pe care si-au facut-o (indirect) pe forum a coincis cu realitatea.La prima intalnire cu burtici am fost sceptica,imaginandu-mi ca multe de aici,sub protectia unui oarecare anonimat,nu se comporta asa cum sunt de fapt.Credeti-ma pe cuvant ca FLORICIKA,ROXANA 01,KATIA,ITZY-BITZY,GRIPO,TASIA sunt niste super fete si niste burtici admirabile .Si sunt convinsa ca toate sunteti ca ele,chiar daca pe voi,celelalte n-am avut ocazia sa va cunosc live.
GABITZICA eu am avut infectie urinara in sarcina asta si m-am chinuit cu ea cam o luna de zile;fiind sarcina prea mica (aveam 8 sapt.) nu m-a lasat sa iau nici un antibiotic,in schimb am avut voie sa iau 2 pliculete de Uricol pe zi (dimineata si seara).Asa ca eu nu cred ca e vreun pericol cu acest medicament,pt. ca altfel,asa cum nu m-a lasat dr. sa iau antibiotic,nu m-ar fi lasat sa iau nici asta daca ar fi prezentat vreun pericol pt. bebe. In ceea ce priveste partea cu bebe afectat de infectia in sine la un mod atat de grav,n-am auzit niciodata nimic.Poate celelalte burtici daca stiu mai multe despre asta o sa ne spuna si noua,dar sincera sa fiu nu cred ca e adevarat.
IGNATICA bine ai reaparut fata draga,dar sa stii ca n-a fost frumos ca ne-ai lasat in ceata atatea zile,in conditiile in care ultimul tau mesaj n-a fost chiar unul pozitiv si optimist.Te-am certat putin pt. ca mi-am facut intr-adevar probleme pt. tine,dar sa fii convinsa ca ma bucur din suflet ca esti bine si tu si bebe,insa daca mai ai de gand sa faci d'astea cu noi sa stii ca eu o sa te sun.Am zis .
ELOISE ce faci mai papusica si tu te-ai imprastiat pe jos?Acum ca am vazut ca n-ai patit mare lucru imi permit sa glumesc .Aveti mai fetelor grija pe unde calcati,ca nu e de joaca...doamne fereste de mai mult de-o vanataie.
RALU ma bucur ca bebele tau e bine merci la tine in burtica.Si dr. meu a fost in concediu 2 sapt. si am fost putin stresata de treaba asta,dar m-a lasat pe maini bune in caz de urgenta,adica in grija tatalui lui dr. profesor Virgil Ancar.E ft. bine ca si dr. tau te-a lasat in grija cuiva,asa stai mai linistita.In orice caz,pentru orice "paranoia" de ultima ora, incearca sa-l suni inainte de a pleca in concediu,ca sa nu stai cu stres pana se intoarce.
SEPHORA imi pare tare rau ca n-ai aflat in timp util de intalnire;eu azi dimineata am spus ca n-o sa mai intru pe forum pana seara,dar ca gasiti nr. meu de mobil in adresa de mail comuna,in notepad(ai inteles KATIA cum e cu notepad-ul?e o ferestra in mail).Las' ca poate data viitoare ne iese pasenta.
LYANA,TRY,KATIA sunt simpatici foc barbatii vostri cu simptomele lor de gravidenie.Al meu e la polul opus: din ce ma fac eu mai mare,el mai abitir se duce la sala,la inot,la alergat,cu bicicleta,parca a dat strechea in el.I-o fi frica bietului om sa nu se puna si pe el kg. cand n-or mai avea loc pe mine...si fie vorba intre noi,pe mine nu mai au unde sa se puna,sunt "capitonata" pe toate partile .
INNI m-ai lasat singurica sa fac buhuhu in noapte...N-are nimic,sa-ti priasca somnelul;poate o sa reusesc si eu in curand sa fac nani noaptea.In ceea ce-i priveste pe angajatii mei, au scapat azi ca am avut vizita burticilor care mi-au spulberat intentiile razboinice cu care ajunsesem acolo,iar dupa ce au plecat am avut o gramada de treaba cu actele asa ca...;astept o zi ploioasa sa ma desfasor la "adevarata mea valoare",ca soarele asta ma blegeste de tot,nici de o morala temeinic facuta nu ma simt in stare.
SCUMPIK LUI bine ai venit burtica printre burtici.
LULLABAY sunt super tricourile;cred ca parintii tai o sa fie ft. incantati.
LALIQ bine ai revenit din vacanta;in ceea ce priveste cazatura e valabil si pt. tine ce i-am scris lui ELOISE .
FLORICIKA sunt dragute foc lucrusoarele de bebe,dar cosuletul m-a dat gata.Ce n-am inteles eu:l-ai cumparat cu tot cu captuseala sau aia ai adaugat-o tu?Si daca ai adaugat-o tu,zi-mi si mie de unde ai cumparat-o,te rog.
MEPHALA daca nu ma inseala memoria de gravida tu ai rh-;ai facut vreun vaccin pana acum(in timpul sarcinii ma refer)?

Explicati-mi si mie cum e cu placenta asta,va rog.Am vazut ca ne-a zis Eloise ca are 4 stagii sau grade,dar n-am inteles cum e bine (sanatos)sa fie repartizate.Ca sa intelegeti mai bine ce va intreb,ma astept sa-mi raspundeti ceva de genul:1-3luni gradul1,4-6 luni gradul 2,7-9 luni gradul 3.Adica in ce luni ce grad e normal pt. placenta.


Sa auzim numai de bine.
30+sau poate ???
cricri
http://photos.yahoo.com/dima_crstn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ce bine de voi ca va vedeti !!!

Pufy, eu am fost colega de facultate cu Garo, la Vest.


Si eu voiam sa va intreb pe cele care aveti RH negativ : ati facut deja acel vaccin din timpul sarcinii ? Eu trebuie sa-l fac saptamana viitoare.


Sibylle saptamāna 27
Pozele mele Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Cri...sunt aici
Oanacn ...eu te-am detronat..dar n-am mai avut vreme sa intru si sa anunt.
Floricika..tu chiar vrei sa-l vezi pe bb printre alge si meduze sau direct pe ski-jet.....dupa ce ca mor dupa o balaceala...tu te mai duci si de 2 ori...


Poze
Poze tort si pizza

Inni 32+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Cri...despre placenta..nu exista clasificarea pe luni de sarcina. Ideal este sa ai placenta grad I..asta inseamna o plac. tanara ceea ce e bine pt. bb. Asta ar fi IDEAL. Sunt putine cele care ale caror bebei au norocul asta. In majoritatea cazurilor..spre sfarsitul sarcinii ea devine de grad II sau III. Deja la III ..nu mai face fatza cerintelor bebelushului, e imbatranita...si anunta intr-un fel iminenta nasterii, pe cand gradul II..apropierea ei.

Stadiul II ..daca e descoperit in primul trim de sarcina..tr monitorizat mai des...pt. ca cu vremea imbatraneste si devine prea repede o placenta de grad II.

Hai ca am explicat ca Guru (ca sa nu zic pe nume la poponet)...dar sper sa fi inteles.


Poze
Poze tort si pizza

Inni 32+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Hai sa incerc o clasificare...asa..de dragul tau..

1-7 luni gradul I
7-9 luni gradul II

desi e cam aiurea pt. ca sunt persoane care de prin luna 5-a au gradul II si ramane asa pana la sfarsit.

Nu introduc aici gradul III ca n-are rost. Nu tr sa faca parte din bunul mers al unei sarcini.


Poze
Poze tort si pizza

Inni 32+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Inni scumpa, si eu sunt bufnita cu tine asta noapte

mini_me 27+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Mini_me bine ai venit in copacul bufnitelor.
Esti mai bine ?


Poze
Poze tort si pizza

Inni 32+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Inni sunt mai bine, multumesc. Mai bolboroseste stomacul din cand in cand, dar doar atat. Azi am fost calatoare rau: am ajuns la notariat cu niste acte, la agentia CFR, prin magazinul Victoria (mi-am cumparat un sarafan bej), la un restaurant (organizez intalnirea de 10 ani de liceu), am mancat cu mama la Pizza Hut si pe la 9 seara am ajuns acasa.
Asta mica ma bombardeaza din toate partile asa ca ioc somn.

mini_me 27+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Tu ce mai faci?

mini_me 27+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

BUUUHHHH
Ce faceti fetelor sunteti fara somn?

si yo pe aici,ieri noapte nu am dormit,mi-am obo sotiorul rau de tot cu "fa-mi dou-dou pe spate"adica sa ma mangaie,saracu cred ca abia asteapta sa plece in plimbare!!

Aici este ora 5pm, sunt mahmura ,ma doare toate cele,bebelina da din fundulet iar eu din degete!

Revin,mai am de citit

+30SOPHIA Uraaaaaa mult a fost putin a mai ramas!!

Mergi la inceput