Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (71)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Ioana, n-ai de ce sa te ingrijorezi. Fiecare are ritmul lui. Unii sunt mai precoci.

De raspuns la nume... draguta intrebare. Al meu stie cand il strig, stie cine e, dar cateodata smecherul tocmai de aia nu vrea sa ma bage in seama!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Am uitat: bani la doctor dau cand facem vaccinul, adica celor doua asistente cate 100.000. Bogdan al meu nu s-a imbolnavit pana acum si mergem la controale de rutina. Ii dau doctorei din cand in cand (pana acum doar de doua ori, cate 500.000) pentru ca sa nu cumva sa ignore semnele vreunei boli, daca ar fi sa fie. Altfel, nu ii dau regulat pentru ca ce am sa fac daca se imbolnaveste? Ii dau salariul minim pe economie?!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

neata la toata lumea!

io am una bucata copila super-maraita. de la dintisori i se trage, dar nu vor sa iasa o data ca ma dispera. cred c-am vazut gingiuta inflorita sus in fata, dar e de cateva zile asa si nimic.

in rest, nici noi, la 8 luni si 10 zile nu suntem miscareata deloc. ba chiar cred ca suntem cea mai lenesa din tot grupul de prichindei de aici: stam in fundic foarte bine si de pe spate ne intoarcem pe burta si...ATAT. inapoi de pe burta pe spate nu mai poate, incepe sa miorlaie si tre s-o intorc eu. nu se pune in genunchi, de-a busilea nici atat, nu merge. daca o ridic eu in picioare, ii place, da-i tremura scobitorile de numa'.
se intinde dupa jucarii numai cat ajunge la ele din pozitia sezand, nu se duce dupa ele ca nu poate...
asta e, nu fac mare caz din asta.
cateodata ma mai oftic cand vad bebei mai mici decat ea super-miscareti care deja merg si in picioare, da-mi trece repede...o veni si vremea ei.
in schimb, ii place mult in asta , prestatator cum ii zic eu ca nu are roti sa fie premergator. dar nu-mi place mie s-o las prea mult.

intinde mainile s-o luam in brate, stie de catel si de masina, se uita dupa caini pe strada si face ca toate alea cand ii vede si plange/se supara cand ii intorc spatele nesimtitele animale. te pupa daca o rogi, ii place sa "vbeasca" la mobil, stie de nume, se intoarce daca o strigi si acum lucram la facutul cu mana de "pa".

incercam sa plecam la munte in uichendul asta. speram sa reusim. e destul de greu cu ea in masina daca ne prind caldurile ca nu avem aer conditionat si transpira rau de tot...speram sa fie bine.

azi o sa manance ardei umpluti cu carne de pui. sper sa-i placa. e o mancacioasa, mananca tot, cam 250g din ce-i fac io acolo si mai ales de mancare de legume/supa. din punctul asta de vedere sunt multumita.
a mancat si piure de brocoli cu carnita de pui, si piure de spanac cu galbenus (noi nu suntem mancatori de spanac, dar ei i-a placut).

acum doarme de mama focului dupa ce de dimineata s-a trezit plangang. se trezeste noaptea urland, in unele nopti mai des, in altele numai o singura data. ma cam dispera. tot de la dinti o fi...ca nu mai e asa cald sa-i fie sete.

dupa ce am scris o intreaga polologie aici, am o intrebare de pus.
as vrea sa fac un sondaj: care aveti carucior sport fara bara in fata, imi spuneti, va rog, daca e in regula pt bb??
ca as vrea sa iau un carut sport, da' ce-mi place mie nu are bara in fata si copilului meu tare mult ii place bara aia. la carutul pe care il am acum este foarte folositoare bara pt ca se tine de ea, se trage in sus sprijinindu-se de ea ca sa stea teapana in fundic si nu tolanita.
mie imi place chicco ct 0.5. are cineva carut din asta? ce ziceti de el? va rooog mult, dati-va cu parerea!!ca tre sa dau o gramada de bani si daca nu i-o placea copilului sa stea in el, ma strang de gat.

hait ca s-a trezit!


melku & bebe Daria (2 noiembrie 2005)

POZICI LA 8 LUNI si nu numai

Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Ela, multumesc pt raspunsul referitor la laptele praf. Mai astept si alte pareri.
Dayssy, la multi ani lui ginerica pentru ziua de ieri!! Am vazut ca-l plimbi si prin alte grupuri...e frumos acolo...le urmaresc de mult ca si io trebuia sa fac parte din el.
pupici.


melku & bebe Daria (2 noiembrie 2005)

POZICI LA 8 LUNI si nu numai

Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

ce pustiu e pe aici!

am halit tot: un mar + o feliuta pepene galben + un biscuite +1 piersica. si acum ascultam vh1 classic, apropo de muzica. super canalul asta, da-i mai mult pt mami. bebelusa asculta "un motan cat un pisoi", "oac, oac" si alte de astea...

uitati, asta e caruciourul pe care mi-l doresc: http://www.b.e.b.e.l.u.s.u.l.t.a.u.ro/detalii.php?cod=CH548. (fara puncte intre litere)ce ziceti de el? are cineva?

melku & bebe Daria (2 noiembrie 2005)

POZICI LA 8 LUNI si nu numai

Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

helo-helo!

intru in viteza, ca sa raman la curent cu ultimele discutii :)))

Eu m-am "plimbat" prin Bucuresti luni si marti, vorba-vine, ca mai mult am alergat (timpul trece altfel in orasul asta, trebuie sa te grabesti mereu!) .
Am fost luni seara la concert Billy Idol (pt el venisem) si, pe drum spre Arenele Romane, m-am zgait prin tot parcul carol, dor-doar vad pe vreuna dintre voi! la un moment dat era sa sar pe o mamica pe care o confundasem cu Felicia! Din pacate, nu era ea.

Timp de altele nu am prea avut (doar de o plimbare pe motor noaptea, dupa concert) asa ca am venit iute inapoit la maraitul meu cel mic, caruia ii mai ies doi dintisori, tot joS! E teribil de stresat, plange cu niste lacrimoaie!!! Spera sa plesneasca cat mai repede.

Dienutza, imi poti da ceva mai multe detalii despre drumul cu bebe pana in Grecia? asta daca nu ai scris deja si nu am vazut eu.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

MELCULE, am vazut ca astepti si alte pareri, iti raspunsesem si eu acu vreo 2 pagini la intrebare... se pare ca nu mi se pare ca sunt invizibila.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

piticul la 6 si la 7 luni

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Xandra, mea culpa si mii de scuze..
am citit ce ai scris, stiu ca ai intrebat-o pe doctorita insa am uitat de tine pt ca tu nu folosesti milumil ci humana, parca...de aceea am uitat complet raspunsul tau. stiu ca milumil are cea mai mare problema la nr 3 pt ca e foarte gros (asa am auzit si io).

scuze de mii de ori, da' sa stii ca nu esti invizibila.

melku & bebe Daria (2 noiembrie 2005)

POZICI LA 8 LUNI si nu numai

Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Buna fetele!!!!
Ieri am fost cu tati si cu nasii si ne-am "cinstit",a fost prima iesire la restaurant fara bb de cand am nascut, fizic am fost acolo, dar cu gandul tot acasa am fost.

O iau pe rand:

Dordia eu ii dau 300.000 la doc si 150.000 la asistenta, asta cand mergem la poli. Daca vine acasa ii dau 500.000 la doc. Stiu ca e multisor, insa daca am nevoie, o sun la orice ora fara sa am mustrari de constiinta.

Melku eu am Chicco CT 0.4, e cam la fel cu ala pe care il vrei tu numai ca e mai solid si are capotina cu fermoar pe care il poti desface si sa o muti cum vrei tu, sau cum e soarele. Plus un portbebe gros ptr iarna care se prinde pe spatar. Nu are bara in fata, eu am si din ala de la Graco cu bara, dar nu-i place Mirunei de loc in el. In schimb in asta sta fara probleme. E si mai deschis insa, vede mai bine si are si niste ferestrute in lateral. Ca sa vezi mai bine http://www.b e b e l u s u l t a u.ro/detalii.php?cod=CH674

Gandacel tare nasoala faza cu analizele. Io am zis ca nu-i fac Mirunei cel putin pana la 1 an. N-are rost s-o chinui, plus ca daca mananca bine, ia in greutate ca lumea, e vioaie si vesela, io zic ca e sanatoasa.

Xandra nu stiu ce sa-ti zic referitor la laptic, noi mai avem ceva pana acolo

Cuscra felicitari ptr primul dintoshel. Of, noi inca avem patinoar in guritza

AR-ul am mai zis, noi nu il facem. Am intrebat doc si a zis sa stam linistiti ca nu ne obliga nimeni sa-l facem. Deci daca nu e o lege in sensul asta, nu vad de ce va stresati cu el. Zic si io, ca nu inteleg

In alta ordine de idei . Ieri Miruna a papat caise de dimineata, apoi la pranz broccoli cu conopida si vad ca azi a facut deja de 2 ori kk, nu apos dar mai molicel asa. Nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez. Voi ce ziceti? As incerca sa-i dau un pic de morcov fiert acum la pranz, poate o mai strange nitel la burtica.

Pupici la pitici si mamici



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

si noi pe aici din cand in cand
MADA la multi ani cu intarziere si tot ce iti doresti tu se se implineasca.

MELKULE ai o dariuca frumusica fooooc sa creasca maresi voioasa.Despre progrese io m-am mai plans odata ca Iulia nu e prea miscareata, si ea ca si daria sta bine in fund, in picioruse nu de semne ca ar vrea sa se ridice dar o mai pun eu si se tine cat de cat dar ff putin, in schimb ea se rostogoleste pe toate partile, nu vrea sa mearga in 4 labe si nici nu se tareste, raspunde la nume, face tai cand vrea ea, nu-i plac catei se scutura toata cand ii vede si ma imita din cand in cand.
despre carucior sport... nu sunt in tema, noi il avem pe cel mare care se face si sport si atat, cat despre lapte... Iulia bea Nan 2 pe care l-a acceptat bine f probleme, de milu nu stiu nimic.

La dr nu i-am dat bani niciodata, dar de vreo 2 ori cate o cutie de cioc si la dr si la asistente, parerea mea e ca sunt platite pt asta, daca ar fi particular asta e.

Bianca sa-ti traiasca serbanelu scumpicu... vazut pozele.

Gandacico imi pare rau de de voi, dar poate ca e mai bine asa decat sa-i dai fier si sa nu-l tolereze. buba o sa treaca.

despre premergator, io-s 90% convinsa ca nu o sa-i iau, dar cine stie cum ramane cu cei 10%, deocamdata nu pare sa-i placa pe picioruse deci nu cred ca e inca pregatita pt asta, mai vedem.
MADUTZA pupici si la Orlando grasunelu ca tare scump e "la 9 luni"
si o floricica pt tine... aproppo cum e cu insuficienta la lactoza, ai reusit sa-l testezi pana la urma?

eu ma uitam la primele poze ale Iuliei si vad cat de tare i s-au schimbat trasaturile, nu-mi vine se cred cat de mult au crescut copii nostrii si cat s-au schimbat intr-un timp atat de scurt, mai e putin si fac anul.

acu' va pup pe toti

MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput