Mamici de ianuarie - februarie 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

caseta video..hm..nasol, ca nu o sa am la ce sa o vad..doar sa o transferam dupa de un dvd sau cd
anis, ai dreptate..pentru cine intra mai rar e mult de vizualizat..eu in general citesc de cateva ori pe zi si tin minte povestea fiecareia..ca bubulina e in medical, ca oana are vise erotice, ca peste adinush a dat beleaua cu banii, etc.

zici ca nu se poate modifica acum? daca e grav rau, rugam un moderator sa inchida subiectul asta si-l redeschizi tu, cum crezi ca e cel mai bine...si transferam postarile de pana acum![emoticon cu un bec aprins]

adinush..studenta la mate? woow, toata stima mea! mie matematicienii si fizicienii mi se par "specii" foate, foarte deosebite, de o inteligenta remarcabila!

vine bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Doar ti se par
Eu sunt o blonda naturala ca sa compensez inteligenta data de facultate

Adinush14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

fetelor.

Ca sa nu va suparati pe mine, va promit ca dupa eco de 20 de sapt., veti fi primele (tinand cont ca sotul meu va fi langa mine) care vor afla daca voi impinge un carucior simbolic albastru sau roz. Acum e prea devreme chiar si pt. mine sa pot sa sper ceva, cu toate ca m-am apucat sa iau hainute. Sper ca nu m-am grabit prea tare, dar dr Iosup a parut extrem de sigur de ce-mi zice. Eu l-am intrebat cat la suta, asteptandu-ma sa-mi zica pana la 99%, cand mi-a zis 100% sa-mi vina rau nu alta. Pt. moment, prefer sa nu ma mai gandesc la asta. Si pana la urma, sa va spun drept, imi doresc un copil sanatos inainte de toate. Sper sa ma intelegeti. Inca o data .

ALINA 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Salina mie Iosup mi-a zis din prima ,tot asa la 14-15sapt ca e fetita si fetita am nascut.Nu prea se inseala.
Cat priveste hainutele, cumpara cate vrei.Eu la Ingrid am cumparat tot ,tot inainte ,i-am facut si camera si tot.Toata lumea ma innebunea, vai ca nu e bine etc...e te na..eu nu ma i-au dupa babisme..si asa am facut pana acum.Am avut pana si gentuta de scos copilul din spital pe care am folosit-o odata...am aruncat banii.
Oricum atentie, eu am cumparat si multe lucruri total nefolositoare...care tot sper ca poate acum le voi folosi.
Cum am nascut vara, o sa trebuiasca sa i-au acum hainute de nou nascut ,da de iarna...da astept sa vina Baby Expo la toamna...cel putin acum stiu ce imi trebuie si mie la spital si lui bebe.



AniS
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Megbeng, Iosup nu e f comunicativ.Dar eu am adoptat tehnica sa vorbesc eu si sa-i pun intrebari.Asa il faci sa vorbeasca.dar e simpatic, face si glume.Asa a fost la mine.
ce fata o sa faca cand o sa ma vada...dupa Fiv..si acum natural..

Din pacate doar pe caseta video merge.Eu dupa aia mi-am facut DVD.



AniS
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brig_adria spune:

Buna,sunt si eu o graviduta 10+ si aveam o intrebare:voi faceti la 12 sapt ecografie normala sau morfologie fetala(3d)la dr Iosup?si ,daca stiti,cat costa eco normala la dr Iosup.Eu stiu ca trebuie sa fac eco la 12 sapt dar nu stiu la cine.multumesc si sa ne fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Anis ma intrebi de triplu test ?
Da,il fac,pt ca primul set de analize (cu toxoplasmoza,varicela,etc) a fost pt trim 1,
iar acum mi-a spus ca asta e pt trim 2 si ca se face la toata lumea,
adica ei sunt obligati sa ti-l faca .
Am programare pe 12 si mi-a spus ca daca nu imi da programarea in saptamana aia,sa fac reclamatie .
Si primul test a iesit bine,si ecografia,dar am inteles ca testul de al doilea trimestru e obligatoriu.
Nu stiu daca triplu test e tot,sau mai e si altceva.
Stiu ca eu am intrebat daca e cazul sa iau fier,si mi-au spus ca asta imi vor spune la al doilea set de analize,in trim 2 .
Am sa o intreb pe sora-mea ce analize sunt incluse in astea de trim 2 .

Adinush stai sa ne lamurim nitel.
Normal ca poti spune ca esti in saptamana cutare,cand te indrepti spre ea,
dar se creeaza confuzie,si se confunda cu "am atatea saptamani" ce e diferit,pt ca matematic numeri pe zile ,unitati .
cand nu ai inca o saptamana,ziua 1 cum zici tu,inseamna defapt prima zi dupa ciclu.Primele doua saptamani sunt practic calculate inaintea fecundarii (dupa un ciclu regulat ).
Si,da,e corect sa spui SUNT in prima saptamana,sau AM 2 zile.
Apoi,totul se calculeaza efectiv pe unitati. Asa cum zici 32 si nu zici 40,la fel zici 3 sapt si 3 zile,si nu 4 saptamani .In schimb zici "merg pe 40" exact cum zici "sunt in ".

Matematic,numeri unitatile.
Doar cand ai implinit ani ,numeri anul urmator,dar nu e corect matematic.
corect este am 15 ani ,6 luni si 3 zile.
in matematica stii bine ,conteaza unitatea!
ca ne da cu virgula pana la urma cu atatea saptamani.
Deci,e corect ce spui tu,si ce spunem noi.Se creeaza doar confuzie de limbaj.
Asa ca cel mai simplu e cu semnatura 13+ .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

am gasit ceva despre TT :
zice ca rezultatele anromale pot fi un semnal ca :
bebelusul este in rsicul de a avea defecte genetice ,
diabet,
nastere prematura,
sau alte anomalii.

acum stau eu si ma intreb,"altele " astea se pot vindeca cumva de trebuie sa afli ?
adica,in afara sindromului down ,eduard..care nu au vindecare,
se mai pot descoperi altele(ca diabetul) la acest test care se pot ..nu vindeca,
pt ca nici diabetul dealtfle nu se vindeca,dar tine pe loc cumva.??
ce-o mai insemna "alte " alea?

ca atunci,daca tot ce descopera TT negativ ar fi doar pt a te indrepta catre un avort terapeutic,
pt cine nu vrea sa faca asa ceva sub nici o forma ,
nu are sens,cum zic si fetele.
dar daca exista sprante sa afli ceva ciudat care se poate vindeca sau ameliora...atunci de ce nu ?

treaba cu peste 35 de ani stiu ca e vorba de amniocenteza,nu de TT.
TT stiu ca se face indiferent de varsta.

mai stie cineva ce si cum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

mai aelita daca vrei traducere pt o propozitie simpla ca"am intrat in saptamana 12" spune-mi si ti-o fac.mie mi se pare ca e cea mai simpla exprimare,e chiar la mintea cocosului.te incalzeste pe tine cu ceva daca vezi plus sau niste cifre care redau varsta exacta a sarcinii????tu daca ai 14 sapt si cateva zile ce faci cand te uiti la Odisee?te uiti la sapt 14 sau 15?
e un forum public si fiecare scrie ce vrea.daca mie-mi place sa vad in dreptul semnaturii mele 12 asa am sa scriu pt ca asa vreau eu
by the way mi-a smuls fii-miu tst cu plus si nu pot sa scriu cum ai vrea tu

octy12,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Bits,in nici un caz nu am spus sa scrieti cum vreau eu,bineinteles ca fiecare e liber .
eu am discutat doar despre varsta reala a sarcinii.
treaba cu plusul e irelevanta.
am dat doar o sugestie pt cele care vor sa se stie ca au mai mult de sa zicem 10 saptamani,in loc sa scrie 11,sa scrie 10+.
am spus doar ca se crreeaza confuzie,ca multe fete nu mai stiau in cate saptamani sunt si ce sa isi scrie acolo.
bineintles ca fiecare scrie ce vrea,era doar un calcul .
calcul care apare in toate tabelele de calendare din astea.
eu,daca vad la tine 12,imi inchipui ca ai 12+ ,deci 12 saptamani si cateva zile.
despre asta vorbeam,doar,nu ca e cineva obligat sa puna + .
asa ai inteles tu,ca trebuie sa scrie cineva cum vreau eu?
voi scrieti cum vreti,si eventual ,cand vreau sa stiu saptamana exacta,va intreb si nu ma mai iau dupoa semnatura.
si atunci imi pot face si eu o idee in functie de ceea ce povestiti,de ecografiile pe care le aveti..
ca doar despre asta era vorba.
ca eu spre exemplu m-am uitat la toate ecografiile de 13 saptamani de la fete,ca eu am facut la 13 si o zi,si voiam sa ii arat sotului cam cum arata bebelusul la acea varsta.
imi pare rau daca te-am suparat cu ceva,nu a fost intentia mea si in nici un caz nu fac eu aici reguli .

Mergi la inceput