Bebei cu alergii!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Deci exista posibilitatea sa fie alergic la majoritatea antibioticelor?

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

am gasit mai pe larg cam ce implica testele...uitati www.cdt-babes.ro/servicii/alergologie.php" target="_blank">aici


...atentie, mesaj patentat...cine stie cunoaste
Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Oana eu presupun ca este alergic la antibioticele din aceasi categorie cu cel descoperit,adica care sa aiba aceeasi substanta activa,sau din accesi clasa.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Buna fetele, fiul meu implineste in curind sapte ani. A avut alergie la proteina din laptele de vaca, dar analizele arata ca i-a trecut. Totusi IgE total este peste limita. Cred ca e alergic la ceva plante, mai tuseste primavara.
Va rog nu va mai grabiti cu zmeura, capsune si rosii la copii. Din cite stiu eu la rosii semintele sint cele cauzeaza alergiile. Deci daca aveti rabdare sa le dati la o parte, poate asta sa fie totusi o solutie.
Scoala/gradinita evreiasca se numeste Lauder Reut. S-ar putea sa fie bine acolo. Dar am impresia ca pretul e pe masura.
Anca, am vazut ca ai dat cinci piersici copilului. Deodata?
Eu citisem ca nu e bine sa manince mult/mereu acelasi lucru. Asta chiar se poate intimpla atunci cind e alergic la chestia aia, o doreste foarte mult.
Fiul meu bea doi litri de lapte in 24 de ore, chiar cind primea alimente solide. Tocmai asta a fost un semnal de alarma. Digestiv era OK si nu m-as fi gindit ca laptele e de vina. Dar ii curgea nasul tot mai des si avea episoade de apnee in fiecare noapte.
A fost urit, nici nu vreau sa-mi mai amintesc.
Pentru ca am considerat ca organismul lui e mai sensibil am evitat si noi, coloranti artificiali, conservanti, am inceput sa consumam mai multe alimente organice. De baut bem apa sau sucuri naturale.
Din cauza fumului evitam gratarele, mincarurile afumate. Tati (fumator de zeci de ani) a renuntat la fumat. Asta pentru ca am observat la copil ca isi dregea glasul.
Va urez succes in lupta cu alergiile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Am fost la pediatru...si m-am intros la fel. Nu dau nume ca nu este cazul insa sincer ii spuneam sotului ca mai bine stateam pe forum ca aflam mai multe si mai concrete.

Am intrebat de testul Phadiatop Infant care se face in institutia privata unde lucreaza respectiva. Nu am reusit sa inteleg ce determina acest test. Daca doar IgE sau si alergiile la diverse alimente, medicamente etc. M-a ametit 10 minute in care mai mult m-a trimis in alta parte, ametita de o analiza. Ce mi-a zis concret este care are dermatita atopica de parca nu stiam...si m-a trimis la dermatolog si pentru alergii. No comment. Am si platit mascareala asta.

Am dedus ca testul se face prin recoltare de sange, nu este cu ace in brat. Dedus si atat ca nu a stiut sa imi spuna clar mai nimic.

Ramona J merci mult pentru informatia cu cantitatea exagerata... Chiar nu stiam. El mananca foarte multe rosii, nu ii mai dau deloc. Insa este inebunit dupa compotul de piersici si mai nou branzica de vaci (facuta tot in cas) pe care de mic nu o vroia sub nicio forma! Am sa fiu atenta si la piersici.

Oana eu zic sa fii oricum foarte atenta la medicamente in general pentru ca tu ai alergie la calmante iar el a facut la antibioticul respectiv... Poate aveti un fond alergic la anumite substante medicamentoase, ceea ce inseamna oricum prudenta.

Pisicuta, cu gradi si mie mi se pare exagerat. Eu acum am o bona, de fapt o am de cand era mic, insa vroiam sa stea si cu copilasi, sa aiba un program batut in cuie...asa este un rasfat continuu. Gradinita este cea de care zicea Ramona insa cred ca preturile sunt mari. Asa imi iau 2 bone si imi si gatesc. Mai ales ca eu as fi vrut sa il tin doar pana la pranz si apoi sa il duca la femeie...am observat ca si la orar scurt preturile sunt la fel de exagerate.

Off...va mai scriu cand aflu noutati de la urmatorul medic...nici nu stiu unde sa-l mai programez

POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Anca si eu tot ca sa socializeze as vrea sa il duc la gradi.si in plus cred ca invata mai mutle acolo decat cu o bona.dar la preturile care sunt mai bine o bona
Lu Matei i s-au inflamat urechiusele,de fapt pavilionul(helixul) si nici nu stim de la ce o fi.Am citi ca ar putea fi reactie alergica,dar nu stim de la ce.azi a mancat lapte de soia cu piersici si poate poate,dar i-am mai dat si cereale cu piersici si nu am avut probleme.I-am dat romergan si calciu si tragem maine o tura la doctor.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Merci pentru raspunsuri. Am sa tin cont de ele.

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Anca incearca sa elimini alimentele astea dupa care tinjeste si sa le reintroduci pe rind. Deci le scoti pe toate deodata, faci o pauza de citeva zile. Apoi introduci sa zicem rosiile, le dai citeva zile si urmaresti ce se intimpla cu copilul. Apoi piersici si alte cele.
Metoda asta poate functiona foarte bine fara sa mai alergati pe la tot felul de medici. Alergiile pot fi practic la orice si e greu sa le dai de capat. Nici nu poti testa copilul la tot ce exista pe lumea asta. Pina la urma tot mama le poate depista cel mai bine.
O prietena de-a mea a vazut de exemplu ca fiica-sa reactiona la semintele de susan de pe piine. Cine ar fi testat pentru asta?
Multa sanatate tuturor.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Pisicuta ce intelegi prin inflamat? S-au inrosit sau sunt uscate? Este foarte probabil sa fie o reactie alergica la ceva. Piersicile le-ai decojit? Coaja stiu ca este periculoasa, puful de fapt. Asteptam sa stim ce ai facut la doctor!

Ramona la comncluzia asta am ajuns. Asa mi-a zis si dermatologul, de altfel singurul care m-a ajutat. Acum avem 2 zile de alimentatie perfect "curata" as vrea sa facem 1 saptamana. De o saptamana nu mai avem bubite pe noi de la dermatita atopica ceea ce inseamna ca am papat curat chiar de mai mult timp. Am eliminat acum si piersicile sa vad si cu astea. Povestea cu susanul este teribila...nu m-as fi gandit atat de departe! Cred ca voi face un carnetel unde sa trec tot ce papa.

POZE: EMANUEL, LA MARE,MAMININA,MOTI, CASUTA,FLORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

quote:
Originally posted by oana cretu

Deci exista posibilitatea sa fie alergic la majoritatea antibioticelor?

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST




doar la cele din aceeasi clasa, cum spunea si pisicuta...

...atentie, mesaj patentat...cine stie cunoaste
Joker...mama de ied zapacit

EDUTZ

Mergi la inceput