Paturici de mai-iunie 2006 - primul capitol :-)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Camelia problema mea nu era ca mai ramane lapte in bibe, problema mea e ca vrea sa pape, urla efectiv si cauta bibele sau tata si apoi chiar daca face un raghi ma trezesc si cu un jet de varsatura. Eu deocamdata ii dau combinat lapte NAN cu late de la san(ma mulg si ii dau la bibe pt. ca tata il adoarme). Chiar sunt disperata; voi cum ii treziti cand adorm la san? L-am frecat odata la picioruse de i le inrosisem iar el n-are nici o treaba. Urla de foame daca il iau de la san, iar daca il pun dupa 2 supturi e in taramul viselor. Ma dispera efectiv pt. ca pe mine ma dor tatele de la atata muls, si barem daca as scoate cantitate mare as mai zice.
Dati-mi si mie idei cum sa-l fac pe bebe sa pape san si sa nu mai doarma. La bibe pt. ca ii curge mai usurel bea dar nu se strafoaca prea rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Fetele cu experenta in ale alptatului ziceti-mi si mie mai am vro sansa sa alptez exlcusiv cireasa mea somnoroasa in conditiile in care tata il adoarme si el nu prea e interesat de ea sau de laptik decat cam rar? Noi la 3 sapt. inca nu ne-am facut un program de papa si de cele mai multe ori ma prinde pe mine mulsa(bine ca in tate tot mai ramane ceva lapte ca deh, nu ma pot mulge ca lumea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

iulyp
Raluca se trezea daca o gidila mami pe la git, aproape de barbie. pina acum circa 2 sapt era cam greu trezitul, dar acum nu mai avem probleme. e foarte receptiva si in somn. poate prea receptiva
si varsatul de dupa mese s-a rarit destul de mult in ultima vreme.

Ela si Adi, mamica si taticul lui Raluca Alexandra
http://b1.lilypie.com/Ecgwp3/.png
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adib4900/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Papadioara..urat fu! Mai sa plang de-adevaratelea. Ca am fost singura si a trebuit sa ii tin io bulanasele la intzepat. Nu stiu pe el, dar pe mine m-a traumatizat toata treaba. La Katja era si Traian de fatza intotdeauna si la momentul intzeparii io o zbugheam si ma intorceam sa consolez puradelu'. Acuma nu se putu...si tre sa fac niste terapie sa-mi revin!

In rest suntem in regula, fara reactii deocamdata, prestam somn de voie dupa ce ne-am umplut burtik cu laptic mult si il mai chinui io din cand in cand cu cate o compresa din frigider aplicata pe tzepu' rau!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

sa continui...
Mancam anapoda , la intervale invariabile de juma de ora, 2 ore, 5 ore s.a. iar masa se intinde uneori si pe durata a 2 ore, fara exagerare( ca trebe la inceput sa facem o tar de nani la tata, apoi sa papam bibe, sa scoatem aerele, sa varsam si tot asa).
Gata acu terminai mesagiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Adib la mine nu merge trezitu si pace, am inceput cu nasu, urechea, chiar si gatutul, manuta, frecatul de burtik, spatel, picioruse. Fara efect. Poate cand om mai creste nitel ne'om reveni si noi. Cum zici tu ca si-a revenit Raluca. Asa ca il mai pasuiesc nitel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VoichiV spune:


bine v-am regasit la scutece dragi mamici si dragi bebei... Odiseea noastra incepe minunat (multumim papa) dar tot ma incearca un sentiment de nostalgie cand ma gandesc la cele noua luni cu burtica... Pupam dulce toti bebeii, mai ales pe cei care au facut vaccin sa le treaca

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Angelica acum am vazut si eu pozele Sarei! Asa este ! Seamana cu Petra. Cap tzuguiat?? Stai linistita ai sa vezi ce capsor frumos va avea cea mica! Eu o las sa doarma cum pofteste! Si inca ceva! Ai o familie foarte frumoasa!!! Ce mamica tanara si ce de copii ai acasa! Cand l-ai nascut pe primul, la ce varsta? Asa familie mare si frumoasa vreau si eu!

Cu dormitul pe o parte si SMSS (sindromul mortii subite la sugar) ...sa va spun ce am patit noi! Pana la 2 saptamani am culcat fetita numai pe o parte, crezand ca se ineaca de la regurgitat daca sta pe spate! Intr-o zi, dupa ce i-am dat sa pape, am pus-o intre mine si sotul meu pe pat, iar noi stateam la taclale. Am pus-o pe spate. La un moment dat a observat sotul ca facea ciudat din gura (se ineca si nu mai putea sa respire- eu nu am observat ca nu ii vedeam fata). Am luat-o rapid pe umar si am batut-o pe spate. Si-a revenit. De atunci am spus clar! bebe sta numai pe o parte! Asta pana ce am citit despre SMSS (am dat din intamplare despre asta navigand pe net)1 Stupoare BEBE trebuie sa DOARMA NUMAI PE SPATE! Pai va intreb si pe voi! Nu e pericolul s se inece?? Sau voi puneti bebeii usor inclnat??

Astept sa imi raspundeti! Stau mereu cu frica in san si ma uit daca respira sau...noaptea stau cu urechile ciulite sa vad daca se ineaca. Acum parca ma bucur cand plange sau face zgomot !

Va pup!!

www.flickr.com/photos/84539179@N00/166696886/in/photostream/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

ina exact asa a fost si la mine, tot eu i-am tinut piciorusele si imi venea sa plang odata cu el..
Cand ne mai pui poze cu Serghei si Katja?
Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

iulyp
fi si tu intelegatoare.
un om matur dupa un efort doarme pina considera ca e odihnit.
pentru un omusor care tocmai a facut efortul de a veni printre noi cred ca trebuie mai mult somnic.si nu-i arde de trezit tot timpul.

Ela si Adi, mamica si taticul lui Raluca Alexandra
http://b1.lilypie.com/Ecgwp3/.png
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adib4900/my_photos

Mergi la inceput