Mamici de sept-oct 2006 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Vauva...pai in calculator s-au uitat...culmea e ca eu tineam minte ca ar fi ora 17.00..dar nu eram sigura..Dupa ce mi-a zis sa vin la 16.55...am ramas gandindu-ma si parca asta era ora initiala....chiar nu stiu care a fost adevarul...in fine..niste proaste...nu mai calc pe acolo in afara de ziua de astazi.

Ma "rugam" de ele sa vin sa platesc 3 mil pt. o eco...nici macar "scuze" de final n-am auzit.




Poze
Poze tort si pizza

Inni 31+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Adina daca ai un cont pe net (yahoo photos sau webshots de exemplu) poti sa dai copy/paste la link la sfarsitul mesajului tau (linkul e cel din Address bar din fereastra de Explorer). Sau si mai bine intruduci linkul in semnatura ta (Dai copy/ paste la link in Profil Personal-Semnatura- apoi "Trimite" ca sa se salveze datele)

Eloise 25 cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Mai am putin si plec la ortopedie...mie imi vine sa rad, nu sa plang de ce mi se intampla...parca joc in filme cu prosti, in care eu sunt eroul principal...

Mi-e ciudat sa povestesc altora...la cate s-au aglomerat...e ca si cand as fabula...va asigur ca nu ...mi se intampla chiar mie...

Si pentru ca se vorbeste de epidurala...eu am facut aceasta anestezie...
Acum tot asha vreau sa nasc...n-am povestit nasterea Maysei, acum stau intr-o pozitie ciudata cu piciorul, insa pot sa va spun ca am ajuns de urgenta la spital pentru ca s-au rupt membranele si curgea din mine lichidul amniotic in cant foarte mari...cam ca la urinat...si nu puteam controla...Era 11 noaptea cand m-am internat, dilatatie 0...
Pe la ora 2am durerile erau deja intense, contractiile scazusera ca intervasl de pe la 45 minute, progresiv si rapid...catre 10 minute...
PE la 3am am fost controlata de moasa...mi-a mai rupt ce era de rupt...jeturi puternice...Maysa se zbatea, eu gemeam surd...pentru mine...suportabil...De la 3pana pe la 5am intervalul dintre contractii a scazut de la 5 spre 2 minute...deja suportam cu greu...de durere imi strangeam unghiile (noroc ca le taiasem) in pumn...sa nu plang/gem..etc...imi ziceam ca sunt tare...Insa imi doream sa-mi faca ceva, ca era dura rau senzatia...n-o pot descrie...pe la 5,30 a venit anestezistul, aveam deja dilatatie 4 (eu m-am dilatat cam greu!!!) si mi-a montat cateterul...Operatiunea propriu-zisa nu este ceva de speriat...atunci iti doresti sa-ti faca orice numai sa nu te doara...Am stat nemiscata intre contractii(care erau ff dese, la 2 min...) si in cateva minute si-a facut anestezicul efewctul...si gata cu durerile!!! Era cam 6am cand eu deja stateam relaxata (cat de relaxata poti sta...gandindu-te ca ai de adus o fiintza pe lume...), monitorizata cu o centura (bataile cordului fetal la copil), la un monitor...Epidurala este practic o analgezie, corect facuta ea trebuie doar sa ia durerile, nu sa si amortzeasca..Eu simtzeam picoiarele, mai putin durerile...Nu simteam contractii, veneau moasele/asisentele si puneau mana pe burta si-mi spuneau ele ca am contractii..
Mai venea anestezistul si ma intreba daca am dureri, sa stie daca mai introduce anestezic pe cateter...eu simteam doar o presiune fff puternica jos...in col, insa suportabila...Moasa s-a uitat si mi-a spus sa nu imping...ca deja copilul se vedea...iar MEDICUL NU SOSISE.. Nu vreau sa povestesc din nou cum dadeau intr-una telefoane ca eu era sa nasc deja...iar d-ta nicaieri, nu raspundea la telefon...Intr-un final, la 8,45 a venit dupa raportul de dimineata, ca o floare...asta in conditiile in care de la 7 puteam deja sa nasc...In acest rastimp am stat cuminte...eram vizitata mereu de personalul medical...sa nu se intample ceva cu copilul...si ce era bine, NU AVEAM DURERI!!! Mi-au spus sa imping puternic ...m-am conformat...m-am scremut de 4 ori ca si cand as fi fost super constipata...copilul coborase mai mult...m-au urcat pe masa...inca de 3 ori scremut...si a iesit copilul...Am simtit ca o eliberare...nu durere...ceva alunecand afara...eram prea preocupata sa-mi fac"treaba" bine...sa ajut copilul, ca nu cumva sa fie nevoie de forceps...Si n-a fost cazul...nici de impins pe burta, nici de forceps...am colaborat foarte bine...era "ORI, ORI"
Cand m-au dat jos am lesinat...am mai povestit asta...aveam tensiunea extrem de mica, sangerasem foarte mult, etc...

DAr n-am avut durerii de cap, de mijloc, de nimic, dupa...Dupa parerea mea, anestezia epidurala este o inventie pentru noi femeile, mai pretioasa decat roata...
Si acum la fel as naste...

Trebuie discutat din timp cu medicul, sunt spitale la care se asigura acolo, la altele trebuie cumparat de la farmacie...eu aveam trusa si anestezicul in bagaj, cu mine!!! MEdicul stie foarte bine cu cine e in echipa de obicei, si cam cat de bun este anestezistul...pentru ca, intr-adevar, pentru epidurala, trebuie anestezist bun, care sa bage corect cateterul, sa dozeze corect, etc...Eu sunt PENTRU!!!

Faptul ca nu am fost traumatizata la nastere (poate doar psihic...mizeria din spital, etc) mi-a dat aripi sa am si a doua sarcina!


VA pup, fug la ortopedie sa vedem ce am patit, exact...si cam cat tb sa stau sa-mi menajez piciorul...
Bine ca nu ma mai doare maseaua, bine ca s-a ttras inflamatia de pe fund si ganglionul...bine ca nu am acum contractii dureroase...Doamne Doamne are grija si mi le da pe rand, nu toate odata!!!

Ramona (sapt. 26, pentru a doua oara mamica!!!)



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

sa vedem daca aM REUSIT CU POZELE

Adi Welcome, adinadorin
[Sign Out, My Account]
Join Beta - My Photos - Cart - Help
adina 2006 [Back to My Photos] Edit Album: Name & Description | Cover & Background | Privacy Settings
Yahoo! My Yahoo! Mail Make Yahoo! your home page
Welcome, adinadorin
[Sign Out, My Account]
Join Beta - My Photos - Cart - Help
adina 2006 [Back to My Photos] Edit Album: Name & Description | Cover & Background | Privacy Settings

Add Photos Share Album Order Prints Print-at-Home Edit

Mix & Match 4x6 5x7 8x10 Larger Sizes Rename Selected... Rotate, Borders, and More Delete Selected... Rearrange Photos Move Selected... Copy Selected... 3 Photos: Check all | Clear all
View Slideshow
adina adina 002 Billede(301)
3 Photos: Check all | Clear all

Add Photos Share Album Order Prints Print-at-Home Edit
Shop for Prints & Gifts
Prints (4x6, 5x7, 8x10)
Poster-size prints
Photo gifts
Photo greeting cards
Real U.S. Stamps
Photo Books
Photo Calendars

Order at Yahoo! Pick Up at Target
Order prints for pick up at your neighborhood Target store in as little as 1 hour. Show Me How

Your Own Yearbook
Make a graduation present that will last forever. Create a personalized hardcover photo book. Learn More

Make Your Own Postage
Design and order official U.S. stamps using your photos.
Get Started

Free Your Photos
Send your camera phone pics to Yahoo! Photos. Storage is free and unlimited.
Show Me How

--------------------------------------------------------------------------------


Copyright © 2006 Yahoo! Inc. All rights reserved.
Privacy Policy - Terms of Service - Copyright/IP Policy - Guidelines - Report Abuse - Help

EZPrints, one of Yahoo! Photos' service providers, collects information on this site in order
to fulfill your request for photo services, consistent with the Yahoo! Privacy Policy. To learn
about how Yahoo! uses your information please read the Yahoo! Photos Privacy Policy.

na 21+Adina 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Imi pare rau,nu stiu ce m facut
ELOISE,am gresit ceva nu fac bine
adina 2006http://pg.photos.yahoo.com/ph/adinadorin/slideshow?.dir=/b440re2&.src=ph

Adina 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

AUOLEUUUUUUU, Adina, da ce-ai facut, ai copy-păstuit toată fereastra de explorer? Eu ziceam sa dai COPY-PASTE la linkul care apare in ADDRESS BAR, de pilda al meu e
http://community.webshots.com/user/andra_h
Deci copy-paste numai linkul, nu toată pagina!!!!
Cred ca nu ma pricep eu să explic... Incearcă altcineva?


Eloise 25 cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Stai că-i bine... numai că ai dat linkul de la slideshow. Linkul tau corect este http://pg.photos.yahoo.com/ph/adinadorin/my_photos
Am vazut pozele si esti foarte dragutza!


Eloise 25 cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Aoleu, fetelor, ce de patanii!
Inni, bafta azi la eco si nu te mai stresa, ca tot numai tie iti faci rau!
Aramona, chiar ca s-au adunat toate la tine! Cu glezna te inteleg perfect ca am trecut si eu prin asta, e drept, nu eram gravida. Ai grija de tine. sa treaca toate repede!
Tanima, si tu ai grija de tine. Sper ca e ultima vizita la spital inainte de marea intalnire cu bebe:)
Flori, mai treci si pe-aici si spune-ne si noua ce-ai facut aseara la control. Sper ca e totul bine cu voi!
La noi toate bune. Ne pregatim sa plecam 4 zile la munte (plecam vineri). Sper sa ajungem cu bine ca eu cam am emotii...suntem numai soferi incepatori si am inteles ca drumul e destul de greu...
Pupici tuturor.

29+ I wish I were an angel...
Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

ELOISE!
vezi daca nu ma pricep?o sa exersez sa nu va mai trimit timpenii.Cu atita timp cit am trebuie sa invat sa fac bine pe aici .
Fetelor,dati-mi si mie niste idei,voi,care trebuie sa stati in pat la repaus cu ce va omoriti timpul,ce faceti sa nu vi se para zilele asa lungi?Citit,tv,deja sint f plicti pt mine.Noroc cu netul,si cu voi.
Draga MARTHA 28,si eu am singerari si nazale si de gingii,dar e absolut normal,nu te speria,asta sa fie tot necazul.
pusici

Adina 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Mai burtici cum e cu epidurala asta ca pe mine forcepusl ma ingrozeste. Mai bine mor de dureri decit sa-l scoata pe bebe cu asa ceva din mine

Monica 31 sapt

Mergi la inceput