Mamici de sept-oct 2006 (46)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Multumesc MEXXA,
Spune-mi cate kg ai luat in total? Eu la 27 saptamani am 8 kg in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Amarantina vorbesti serios? Eu l-am sunat si pe Iosup ca de asta imi era teama de deplasare de placenta si m i-a spus ca daca se intampla asa aveam macar sangerare sau ceva durere, contractie...Verisoara ta nu avusese nici un simptom ceva? Sau o durea? Eu am programare la echo abia pe 27 dar poate imi fac una si mai devreme. Mi-a spus sa il mai sunt miercuri daca vreau.

Mexxa, Ignatica

Itzy-Bitzy
28+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onutz spune:

Hello, mamici!
Mi-a luat doua zile ca sa citesc tot, dar intr-un final sunt la curent cu toate noutatile. Acum sa va spun noutatile mele:
am fost la ecografie si bebe era superfrumos(oasa) si perfect(a) din toate punctele de vedere, dar era in prezentatie pelvina si statea cu genunchii stransi. Asa ca nu punem nici un carucior, ramanem la in listuta. Tati a fost putin cam dezamagit, dar las' ca-i trece.
Avea 1053 gr la 27 sapt fara o zi, ceea ce corespunde perfect cu ce date am mai gasit pe internet, dar sunt foarte invidioasa pe ce 1700 gr ale bebelushului lui cucuoancea. Felicitari pt. bebe mare si papacios.
aramona sunt foarte impresionata de postarile tale. Intr-un fel m-am identificat cu tine, apropos de sarcina, copil, casa, sot si de faptul ca NIMENI NU ARE GRIJA DE TINE DACA NU AI TU. Eu ma simt cateodata trista din cauza asta, dar singurul lucru care ajuta sa merg mai departe este sa ma gandesc la copii mei. Sunt o mamica foarte mandra
Apropos de miscarile bebelushului... nu e mereu un semn rau daca nu misca foarte energic in burtica. Matei nu misca decat o data pe zi (asa simteam eu) si este cumintel, in timp ce pe sora mea bebe o trezea din somn cu lovituri dureroase si puternice, si dupa ce l-a nascut s-a manifestat cu multa personalitate (plansete, crize, nopti nedormite). Am ajuns la concluzia ca personalitatea unui copil se formeaza si se manifesta din perioada interauterina.
Eu am nascut pe cale naturala, dar pot sa spun ca nu a fost alegerea mea. M-am sfatuit cu dr. si am rugat-o pe ea sa hotarasca ce e mai bine pt. bebe si pt. mine. Nu-mi era frica nici de naturala, nici de cezariana, dar pot garanta ca ambele au dezavantaje. Sunt putine cazuri de nastere naturala fara epiziotomie (partea cea mai rea din toate, dupa parerea mea) si putine cazuri de cezariana cu o recuperare ca a amarantinei. E bine ca fiecare sa hotarasca ce crede ca e mai bine si sa o faca intr-un mod informat si pt. ratiunile corecte. Am auzit de cazuri care au optat pt. cezariana fiindca nasterea naturala le-ar fi largit vaginul si vulva si asta le-ar fi afectat armonia sexuala.
Raportez 9 kg la 27 de saptamani. Avand in vedere ca la prima sarcina am luat 30 de kg, e bine.



Onutz 27+ si lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:



ionica e normal sa fii geloasa, si sunt de cand sunt insarcinata desi ar trebi sa fie invers, mai ales ca sta toata ziua in fundul meu barbat-miu si face tot ce vreau eu. Dar de... hormonii...
alessia80 bine ai venit in gasca noastra de
itzy-bitzy ce zi nasoala ai avut.. dar bine ca sa terminat cu bine si ca ai avut parte si de lucruri funny

26 +

pozele noastre

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Multumesc Tasia!

Imi spuneti si mie de cei mai buni echografist-i?

Sotul meu mi-a spus de cazul unei colege de servici care a fost la echograf la Iosup si Herghelegiu si a nascut o fetita cu inima unicamerala si sindromul down.
Eu am fost la un singur echo cu Iosup pt ca restul mi le-a facut dns dr. Bucur-e cea mai buna-!
As mai vrea sa fac o echo sa fiu sigura ca totul e ok!
La cine as mai putea merge?

Alessia80 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Itzy-bitzy, hai ca am sunat-o pe vara-mea. A zis ca da, a avut o sangerare Dar cica nu era la prima sangerare, mai avusese sangerari periodice. Am intrebat-o de la ce si nu a stiut sa-mi spuna. Am dedus ca totusi mai avea si alte probleme si de-aia s-a desprins placenta. Cam aeriana vara-mea asta, m-a enervat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

AMARANTINA
Se pare ca vara ta contrazice ce am auzit 'din popor' si anume ca cei care se nasc in luna a opta au putine sanse de supravietuire?!?

Alessia80 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

quote:
Originally posted by amarantina

Itzy-bitzy, hai ca am sunat-o pe vara-mea. A zis ca da, a avut o sangerare Dar cica nu era la prima sangerare, mai avusese sangerari periodice. Am intrebat-o de la ce si nu a stiut sa-mi spuna. Am dedus ca totusi mai avea si alte probleme si de-aia s-a desprins placenta. Cam aeriana vara-mea asta, m-a enervat!




Amarantina ok mersi pt informatie. M-ai mai linistit. Inseamna ca asa e, cum mi-a spus si dr, si Iosup si kinetoterapeuta....daca nu am sangerare si contractie, durere nimic e ok. Oricum o sa incerc sa imi fac o echo pt linistea mea.

Itzy-Bitzy
28+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Hop si eu...Azi am venit la serviciu ca sa am de unde ma intoarce...
M-am trezit cu dureri in zona inferioara a abdomentului...Am luat doua No-spa...insa am simtit o mica ameliorare...Ce ma ingrijoreaza este insa faptul ca mi se pare ca pierd putin lichid (nu e urina si nici trasnpiratie)...doar putin...si ca am gasit azi iarasi un fragment mucilaginos...ce-mi este suuper cunoscut de la Maysa (cand am pierdut doupul spre final...deci stiu cum arata)...pare a fi ceva din dop...Nu e prima oara in aceasta sarcina ca patzesc asta...insa cred ca nu e bine...voi vorbi cu medicul...

Secretzii ciudate nu am (la Maysa m-am cam luptat cu o candidoza)...insa acum sunt "curata"...Azi zic si eu OOOOFFFF...

Cri19, tu ne spuneai de ceva asemanatr, nu??? Tu cum te simti? E la fel cum mi se intampla mie? Tie ce ti-a spus/prescris medicul???

Tasia, multumesc pentru acel "BRAVO"...Atat timp cat intamplarile, trairile prin care trec eu le consider normale...ca-s bune sau rele...si ca le "supravietuziesc"...ca AHSA TREBUIE...nu prea consider ca merit cuvinte de lauda...Pot doar sa spun ca m-am invatzat sa trec si peste momente mai grele...sunt insa convinsa ca exista atatea femei care trec prin multe alte chestii, mult mai dure...si care nu se etaleaza...Pur si simplu le fac fata, este meritul lor...si le apreciez! Poate si pe mine anumite chestii m-au intarit...asta tine si de fire, eu am fost destul de rebela si independenta...Si de la 18 ani mi-am cam luat viatza in maini...

Onutz,multe mamici trec prin ce trecem noi...Asta este menirea noastra...putem doar sa luam totul in ushor...sa ne inconjuram de oameni care ne apreciaza si ne sunt alaturi cand avem nevoie...si sa incercam sa judecam lucrurile cu mintea, apoi cu inima...si solutiile se gasesc cu siguranta!!!

Inni, ma bucur ca ai copiat retzeta, sper s-o si faci, te asigur ca iese gustos!!!

Ramomar, ...si multumesc!!!

Pufy, cum spunea si Amarantina, Allesio va face la olitza cand va vrea...Eu am inceput operatiunea pe la 1 an jumate, cu Maysa...M-am inarmat cu juma de duzina de chilotzi...si facea de zor in ei...fara jena...spunea dupa ce a facut...spre disperarea noastra...Treptat, cu rabdare...explicatii, dojeneala dupa actul "nereusit", lauda dupa actul "reusit"...dus des la olitza, cam la o ora...acum la 2ani si 5 luni ea merge singura la olitza, face singura, se sterge singura, isi trage la loc chilotii/pantalonii singura... Chiar si afara, a inceput sa ceara sa faca, cand simte nevoia!!! Inca nu am resusit sa eliminam pampersul de noapte, ziua se intampla sa o lasam si fara, si uneori avem noroc...

Era sa uit...ca tot am tras-o cu Maysa...aseara avea 39...nu stiu de ce...abia am reinceput cresa luni..sa fie asha sensibila???
Am incercat sa n-o tin sub clopot de sticla...se pare insa ca avem de tras cu acomodarea in colectivitate!

VA pup, voi fugi mai rpd acasa azi...voi vorbi si cu medicul...sper ca luni sa fiu cu vesti mai bune...ca optimista sunt azi cu juma' de gura...

Ramona (sapt. 25, pentru a doua oara mamica!!!)




Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mexxa,
Vezi ca este un subiect pe forum "Doctori din Iasi" si am vazut acolo nr. tel de la cabinetul drului Iliev si ce trebuie sa faci sa te programezi. Bafta la eco morfologica!

Fetelor, trebuie sa aveti mare grija cu cazaturile astea ca sunt periculoase, am vazut si la "mamici de iul-aug" mai multe mamici care au facut cunostinta cu solul. Eu trebuie sa am grija sa nu cad din pat

Mirabela 27 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mcond2001/album?.dir=/20dbre2

Mergi la inceput