Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

na, ca ma trezesc si eu a treia zi dupa Scriptura.. dar sa va spun cum am procedat eu: dupa ce l am tot dat in judecata (nu stiu daca stiti dar este gratuit in masura in care nu ai avocat) din 6 in 6 luni pentru recalculare (mentionind a se judeca in lipsa si locul de munca am impricinatului astfel incit sa ceara acolo date despre venituri) mi a venit ideea sa cer ca pensia sa i fie stabilita in cuantum... si nu in suma fixa! Asta a fost tot... s a judecat intr o luna, nu in 2,3 cu cit eram obisnuita, si uite asa primesc pensia lunar, eventual modificata (el este bugetar si pensia include inclusiv primele, al 13 lea, etc)

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by Anca Vlad

Gabi, nu e o suma imensa, sunt 10-12 mil (stiu ca pare mare pt. toate mamicile de aici, am citit si eu subiectul). Asta acopera chiria, cheltuielile de intretinere si vreo 3-4 mil de cheltuiala curenta. Noi din 16-17 mil ne descurcam cat de cat (cheltuielile casei cu rate sunt 8-9 mil) asa ca nu e loc si de altceva.... sau altcineva... din pacate....

Anca





In momentul in care conditiile materiale ale platitorului de pensie alimentara se schimba se schimba si cuantumul pensiei.Exact asa cum se poate cere marirea pensiei alimentare (pe motiv de salariu marit, inflatie etc)se poate cere si diminuarea ei.
Nu pot sa cred ca un judecator nu s-ar gandi in cazul in care voi doi ati avea un copil, ca si al vostru copil are aceleasi drepturi cu al lui copil.
Nu se poate ca doi copii ai aceluiasi tata, unul sa stea in grajd pt ca primul tre sa stea musai in palat, ca doar nu o fi unul de serie A si celalalt de serie B.Comparatia e dura dar cred ca ati inteles ce vreau sa spun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

n momentul in care conditiile materiale ale platitorului de pensie alimentara se schimba se schimba si cuantumul pensiei.Exact asa cum se poate cere marirea pensiei alimentare (pe motiv de salariu marit, inflatie etc)se poate cere si diminuarea ei.

Draga Marcellina,
Pai nu e cazul de micsorare a pensiei (am scris mai inainte). El da de vreo 3 ori mai mult decar ar fi normal pt. ca altfel fosta si copilul nu s-ar descurca deloc! Si el castiga doar 12-14 depide de luna din care cam 10 se duc! Daca ar da jumatate sa spunem ei nu ar mai avea unde sa stea (am descris mai sus situatia!). Iar in conditiile astea cum sa ne mai descurcam cu inca un copil? Eu sincer nu prea vad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai si tu ce viitor iti vezi in situatia asta?

da fosta nu munceste?
oricum cum ai lua problema mi se pare ca da mult ( daca el castiga 12-14 si 10 le da); si cred ca ff norocos ca tu accepti situatia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Pai speram si noi ca vom mai gasi o cale de a castiga mai mult, poate nu in viitorul foarte apropiat dar tousi...
Fosta lucreaza cu un salar de 5,5 mil lei! Si nu are locuinta!
Oricum crezi ca merita sa stricam o relatie numai de la bani?
Intotdeauna imi spun ca s-au descurcat altii in situatii mai grele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

probabil ca pe masura ce veti castiga mai bine el va cotiza mai mult...

oricum , toata admiratia pt tine , eu sincer nu as putea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Anca, ma inclin in fata voastra. Sunteti de admirat amandoi.
Tora, da-mi si mie pe PM te rog, niste amanunte, ca ma intereseaza si pe mine sa fac proces pt. cuantumul pensiei, si sa o fac pe gratis, fara avocata. Eventual sa primesc si pensia pe card, ca stimabilul nu binevoieste nici macar sa telefoneze sa intrebe de copil, dar sa mai imi dea si bani pt. el.


http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Tora, cum de s-a decis ca pensia sa includa si primele, sporurile cu caracter nepermanent? Pentru ca ex-ul meu m-a dat in judecata sa nu mai dea pensie decat din salariul ce nu cuprinde decat sporurile de vechime si fidelitate. Greseala mea e ca n-am mers mai departe cu procesul, in perioada aia ne-am impacat. Insa el a avut castig de cauza si pensia s-a redus considerabil. Eu nu vreau sa ma mai tarasc prin tribunal, s-a stabilit de la inceput pensia in cuantum, astfel incat la fiecare marire de salariu se mareste si pensia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Eu nu inteleg o treaba, de ce uneori se stabileste un procent ca pensie alim., alteori un cuantum fix. Eu stiu ca minimul este de 25% din venitul lunar al ex-ului. Corect sau gresesc??? Ori in zilele acestea cand joburile nu sunt sigure, salariile se misca ff des, corect ar fi sa se stabileasca un procent - corect ptr ambele parti, nu ?? Ca in fond omului i se poate si diminua salariul.

Plus sa faci proces periodic pe tema asta ptr re-re-re-stabilire de pensie este cel putin enervant, cine iti deconteaza aceste cheltuieli..??

Eu in acest moment sper sa stabilesc amiabil ceva cu ex-ul si i-am propus 25%, dar daca va trebui vom ajunge la proces..

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Anca, din cate stiu eu, pensia e stabilita de judecator, atunci cand da sentinta pt custodia copilului.
La noi asa a fost stabilita suma fabuloasa de 100 RON pt doi copii, iar ex lucreaza la negru, se lafaie in bani, si face pe grozavul in fata copiilor.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput