40 cu + sau - (cap.12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Buna dimineata, sarbatorim cum vreti voi, promit sa nu vorbesc de cat de frumos-extraordinar-impresionant-bravo-Franta a fost meciul de aseara, ca sa vina si Mik la o bere si-o aluna.

Apropo de Mik, am inteles ca in septembrie vii intr-o luni si pleci intr-o joi, dai detalii mai multe? In ce loc anume trebuie sa ajungi, ca Antibu-i mare, daca esti dispusa sa faci o mica naveta cu trenul de exemplu, nu te lua dupa ce povesteste Nematics, ca la Nisa e santier in tot orasul si circulatia-i bramburita, dar Antibes e mai aerisit, ca sa zic asa, in fine, ca s-o zic pe aia dreapta, poate vrei sa vii sa te inghesoi cu noi 3 zile si-om vedea noi cum ajungi la Antibes si cu ce te intorci.
Sau.. e un Etap' sau Formule 1 la o statie sau doua de tren, poate fi o solutie interesanta pentru tine, e la Villeneuve Loubet, ia mergi de cauta.

Si topicul ala de care zici, Mik... (emoticon cu pupaturi) mi-a venit asa de-o data, si vad ca ma tine.

Parpalak, multumesc ! Analizele mi le-am facut de 3 ori in anul asta, m-au cautat doctorii prin iarna-primavara, cica sunt sanatoasa de nu mai pot. Se poate sa fie lipsa de fier - mi-a mai spus cineva -dar de ce analizele zic ca nu?!? Eu cred c-a fost reactia dupa ziua de duminica : am stat ca inconstienta la plaja si m-a topit soarele.
Mananc fructe si legume la greu.

Ultima veste : asociatia franco-romana din care fac parte organizeaza in seara asta un "kokteil" cu ocazia venirii pe Coasta de Azur a Principesei Margareta si a Principelui Radu de Hohenzollern.
Si-au exprimat dorinta sa cunoasca romani de aici, cica o sa fie lume buna. O sa trec si eu diseara o ora. Transpirata si obosita dupa serviciu, sper sa ma primeasca
Si lume buna o sa fie, mai ales daca Nematics se poate elibera sa vina si ea!!!

Adrienne, mai povesteste, ca eu nu merg in Romania anul asta, improspateaza-mi memoria ! Sfatul meu este sa nu te mai uiti in jur, sa te bucuri de vacanta, de rude si de prieteni, si MAI ALES sa nu cumva sa mai faci comparatii intre Ro si Alte Tari.
Si pisoii da, mananca resturi de pui, nu-mi spune c-ai uitat!!! Si oameni mananca resturi, Adriana, trezeste-te, wellcome in Romania si enjoy (nu stiu engleza, scriu cum banuiesc, asa ca dac-or fi greseli, mi le asum)!

Va pupacesc pe toate la gramada.

P.S. Frumoase, poze, Mik, pe una cu baloane pe fond azuriu mi-o fac fond de ecran, permiteti, va rog!


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna dimineata la fete !
In noaptea asta am dormit si noi, in sfarsit, uman. S-a mai racorit aici, a fost o furtuna insotita de ploaie. Acum sunt 20 de grade, respirabil.
Simona, pentru carticele.
Iuliana, ti-am trimit email.
Adrienne, sa ai o vacanta frumoasa. Ce dor mi se face de Romaniaaaa !
Mik, foarte frumoase poze.
Va las, s-a trezit infantul.
Pup fetele,

Carmi

Foto bebe Fabiano cel zambaretz (20.10.05) si www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

'naziua

Nomi, merci de oferta cu carutu' si Parpalak , parca, merci de ideea cu rucascu' in spinare. Ce-i drept ambele variante sunt viabile si de preferat. Oricum, ma amuza ca v-ati gandit la solutii care din start exclud orice mascul de prin preajma
Adrienne, super radiografia peisajului romanesc vazuta prin retina de om civilizat.
Eu, ca o bastinasa ce sunt, de exemplu mi se pare foarte firesc ca matele maidaneze sa pape resturi de pui (eventual aruncate de la balcon), iar gardul viu sa fie netaiat. Bine ca este, ca la noi sunt la mare moda cartierele muncitoresti pline de betoane unde nu vezi un fir de iarba.
Daca poti sa faci abstractie de toate astea si de cate s-or mai ivi...atunci enjoy ce mai ramane. De preferat sa nu te prea uiti in jur si pe cat posibil sa eviti contactul cu autoritatile si serviciile de orice tip.

Lulu, fa-te bine si mai fereste-te si tu de soare, stii ca nu e sanatos.
Si ...distractie placuta printre principese si principi, ca alta urare mai potrivita cu inalta societate nu ma pricep sa gasesc. Si sa ne povestesti ce si cum.

In alta ordine de idei...is preocupata maxim sa calculez punctajul la tot ce inghit. Pana la urma constat ca asta e tot farmecul dietei. Ca dor stim si noi ce trebuie sa mancam ...dar faptul ca trebuie sa te preocupi constant sa calculezi punctele e asa, ca o motivare continua. Si paradoxal, nu stiu cum, ca parca nici nu reusesc sa consum toate cele 20 de puncte zilnice pe care le am.
Iuliana, mi-a promis Carmi niste materiale suplimentare si daca te intereseaza ti le trimit si tie. Chiar am nevoie de un grup de suport ca sa ma tina initiativa, eu fiind mai delasatoare, asa de felul meu...

Pup fetele, mai vin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Adrienne, bine ai aterizat in Ro ! Pot sa pun pariu ca pisicile nu vor minca Wiskas !


Lulu, reiau : la Antibes voi sta cel mult o noapte, joi dupa-amiaza tre' sa ma manifest la conferinta, care e la Antibes (de luni pina vineri conferinta la Hotel Ambassadeur). Vineri (a doua zi) tre' sa fiu musai la Paris (Quartier latin in cazul cel mai fericit si in cel mai nefericit in dept. 78). Acum am programul exact, tre' sa vad cu sotul daca e capabel sa se ocupe de copchii aproape 2 zile. Iti dau detalii cind voi sti exact cind si cum vin.

In alta ordine de idei, aici arsita s-a calmat si vremea s-a schimbat complet : frig, ceata si ploaie.

O cafea calda, fetelor ?

Kuki, eu votez cu ruscacul pentru cumparaturi la alimentara, mai ales daca ai de luat autobuz.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Buna dimineata la doamne, de astazi sunt mutata la atelier, din cauza de proiecte intarziate, m-au pus pe post de jandarm. Va citesc seara, cand beau spritul de vara, promit sa recuperez curand.
Zile frumoase va doresc!
(Nu mi s-a aprobat concediul)

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

striga cineva pisicuta, pis, pis, pis ?
Mai, fetelor, dar aveti o viteza... Mi-a luat ceva timp pana am reusit sa citesc tot. Sa vad daca reusesc sa o iau usurel, in ordine.

Laura, nu-i bai, ca eu sunt mai rau ca tine, uit mereu sa cumpar lecitina. Cred ca am nevoie urgenta de-o vacanta, ca ma suna profa, inchid si uit instantaneu ce-a vrut de la mine. Azi dimineata zicea ceva de o membrana, dar orare era membrana?
Nu degeaba intreba cineva pe aici daca la varsta asta lecitina mai are vreun effect. Cred ca tot cu Toffifee alea ale lui Gabi ar trebui sa ma dreg, miau .

Si ca tot aducea Polux vorba, weekendul asta chiar ajunsesem impreuna cu o colega, la concluzia ca am imbatranit, vorba ceea, ne doare posteriorul cand merem pe bicicleta. Sau tot cu lecitina se rezolva ?

Despre cura de slabire refuz sa vorbesc, poate doar despre inghetata.

Noemi, mi s-a zburlit parul citind despre visele cu copii , iti doresc mult noroc sa vina fetita mult visata!
Pupici si Ghiompalaului urecheat.

Fetelor, ce frumos si trist ati scris! Iulia (Kuki), pastreaza bonurile de masa, pt un chef cu fetele, da-o incolo de cura de slabire, n-avem nevoie de hamali, ci doar de inghetata si de-un carut bun . Si ai rabdare, sigur norocul iti va surade repede .

cius, spor la invatat si mult noroc!

Lu, ti-ai revenit?

Craciunita, ce mai fac pisoii? si te rog, pune pozele si in alta parte ca nu reusim sa le vedem .

Adrienne, sunt convinsa ca n-or sa manance matele nici boabe nici Wiskas . Acu' eu am si o alta banuiala, ca si pisoii astia de pe aici ar papa resturi daca le-ar da cineva . Cine se poate abtine la bunatate de oscior de pui? Si ce s-a ales de egipteanca maidaneza?

Dar ai dreptate, Bucurestiul are un farmec aparte, are deja un loc in inimile noastre. Ma intreb uneori cum de-i posibil sa-mi placa asa mult locuintele sociale de pe aici si sa ma uit cu atata nostalgie la blocuri inghesuite, cu inima facand tica-tica. Vacanta frumoasa.

Si in incheiere, azi sunt trista, am pierdut cu Franta! consolati-ma .
Acu' ma duc sa mai citesc o data, sa vaz pe cine am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Dragele mele , am intrat sa va salut , sa va povestesc ce am facut in timp ce voi ma dadeati disparuta si apoi ma duc sa citesc ce ati scris pana acum.

Am fost cu Paul la spital sa-i coboare un testicul care nu a vrut sa coboare pana acum singur , sa se aseze langa fratiorul lui .
Acum Paul e bine , slava Domnului , dar in timp ce eram la spital doctora lui a descoperit ca are tensiunea un pic mai mare decat are el nevoie , asa ca de azi am inceput sa-i dau o pastiluta...

In afara de asta , mamica mea draga care a stat cu copiii cat am fost eu la spital , mi-a cumparat (cadou de ziua mea ) vopsea sa zugravesc in casa ! Asa ca l-am asistat pe sotul meu , i-am facut galerie , etc ) si aproape ca am terminat . Sunt un pic suparata ca atunci cand a fost sa cumpere vopseaua , nu a gasit si nuanta de galben pe care o vroiam eu sa o puna in vopseaua alba ca sa iasa culoarea pe pereti asa cum o visam eu...dar asta e. Data viitoare.

Va pup pe toate , ma duc sa citesc si revin !









" Curajul nu inseamna absenta fricii , ci victoria impotriva ei "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Pisi-pis , tocmai ce eram cu gandul la tine si ai aparut !
Cand ai o pauza de respirat , da un semn pe mess , sa-ti vad scrisul macar , daca pe tine nu pot !

Mik , iti doresc sa ajungi in timp util unde ai treburi , sa te vezi si cu Lu , si sotul sa faca fata copiilor

Kuki , fac si eu galerie ! Iti doresc sa ai consecventa necesara sa tii dieta pana ajungi la greutatea dorita ! Ce zici de in completarea dietei ? Daca nu ai timp de iesit la plimbare , macar cu aia statica sa te "plimbi" de doua ori pe saptamana !

Carmi , te invidiez pt. somn ! Auzi la ea , a dormit o noapte intreaga ! Si vreau si eu ploaie ! Da' hai sa nu ma plang prea tare , ca azi avem nori pe cer ! O raritate pe aceste meleaguri pe timp de vara !

Lu , in legatura cu lipsa ta de fier (nu te gandi ca starea ta e doar din cauza zilei de duminica ) , ce zici de un consult la un dr. homeopat ?
Inca ceva : cand ai facut analizele , ti-au dat sa faci si pt. magneziu si zinc ? Pt. ca de obicei dr. nu scriu pe trimiterea la analize si astea , dar de multe ori lipsa lor provoaca probleme si putini se gandesc la asta...Oricum , iti doresc sa te simti bine cat mai curand si pe o perioada cat mai lunga...de fapt eu iti doresc asta pt. toata viata ! Ai grija de tine !

Liliana , hai ca mai ai putin pana la vacanta ! Si spor la corectat lucrari ! Da' mai cu mila , te rog !

Adrienne , nu te mai stresa cu toate chestiile negative sau pe care nu le intelegi ! E doar o vacanta , bucura-te de ea !
Si te rog si eu , mai povesteste cate ceva din ce vezi pe acolo , sa ne bucuram si noi , cele care nu putem ajunge curand pe meleagurile natale !

Edit ca am trimis mesajul din greseala , inainte de a termina (macar pt. inceput ) ce am avut de spus !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Sunteti cu toatele la somnul de frumusete ?






" Curajul nu inseamna absenta fricii , ci victoria impotriva ei "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

Whoaaa-ca sunt chiauna de cap...
Nu numa' ca iar am tras matza de coada azi(sorry 'pisi-pis')la invatzat,da' cand intru pe forum...realizez ca nu mai inteleg nika...Cand credeam si io ca incep sa va cunosc,mi se invalmasesc toate in cap...ce ziceati de lecitina aia?

Vad ca suntem de prin toate colturile lumii...fain de tot...Ceea ce imi place mult este spiritul grupului,care face haz de necaz (tipic romanesc,oriunde v-ati afla,nu?)

Adrienne-WELCOME TO ROMANIA!...hihihi...fa-ti rost de o traista cu rabdare mama,ca mai ai muuulte sa te ...minunezi de ele!...Da' oricum ar fi,cu miros de varza pe casa scarilor,cu manele rasunand prin cartier,cu injuraturi si imbrancituri in piata, cu mutre acre in spatele ghiseelor si uneori pe strada...cu toate astea...ACASA ramane ACASA pe veci in inima noastra...pen'ca mai exista si terasa mica de la coltzul strazii unde stai linistit sa bei un suc si sa pipi o tzigara,pen'ca vecina de la 2 iti aduce clatite proaspat facute,pen'ca prietenii cei mai buni sar si la 3 noaptea daca ai nevoie...pen'ca peisaje ca pe Valea Oltului sau Cheile Bistritei nu mai gasesti niciunde...si muuulte altele...

Fetele,nu pot sa scriu la fiecare...ca deja e "ghiveci" in capul meu...parca-parca am retinut ceva de o petrecere selecta: petrecere frumoasa va doresc!...parca am retinut ceva de o invitatie la cafea in bucataria lui Kuki(se pipa la tine?)proaspat terminata...Ma bucur ca BB Fabiano a lasat-o pe mami Carmi sa faca nani o noapte intreaga...Liliana si tu esti profa?(io-s de biologie,tu?)

Lu-asa mi-ai facut o poftaaaa sa tin si io un jurnal...poate m-oi invrednici....

Nomi-sa-ti zic o poveste?...uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51429

Hai ca ma ia si pe mine spatele de cand stau aplecata aci' la comp...ma duc sa pip o tzigara...(sotzu' s-o lasat de 7 ani si saracu' tot incearca sa ma faca sa ma las...da' io-s Varsatoare si fac numa' ce ma taie capu'...m-am mai lasat io din cand in cand...)

Nu fac nimic,da'mi ia toata ziua!

pozesi www.dropshots.com/cius22" target="_blank">filmulete
Simona,mami de Victor scump si printesa Roxy

Mergi la inceput