probleme cu limba -dati-mi niste sfaturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

O vorba doar si am plecat:

Nu cumva limba ta e atit de neteda, incit au aparut niste mici crapaturi, de care tu zici ca-s zonele sensibile? Asta ar arata un mare deficit de B12. Dar trebuie un examen medical, sa se coroboreze si cu alte simptome. Cu toata stima pentru colegii mei din Ro, stiu ca acolo ti se va ride in fatza daca te vei duce cu asa idei la oricare doctor.

Aici am lucrat (putin, e drept) cu un doctoe neurolog si neurochirurg, de la care am avut ce "fura". Carenta de vitamina B12 are si unele efecte neurologice. Si limba aceea lucioasa, fara sau cu crapaturi care sint f. sensibile. Nu conteaza ca ai avut si/din copilarie, carenta de B12 poate merge muuuuuulti ani, uneori se regleaza doar din alimentatie, dar de cele mai multe ori se agraveaza si la virste peste 35-40 de ai deja se vede rau. Si nu ma refer aici neaparat la aspectul limbii.

Daca vrei mai mult amanunte, poti sa-mi scrii pe privat, pt. ca voi fi anuntata pe email de mesajele private. Altfel, azi e ultima zi cind mai dau si eu cu ochiul pe aici.

Numai bine si multa sanatate!


Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

quote:
Originally posted by DARAEL

madymar – nu cred ca de teorii ai tu nevoie, asa ca nu voi spune diagnostice, cauze, samd.....

Am sa trec direct la recomandari:

CEAI DE MUSETEL – 2 lingurite / cana. Cu ceaiul rece se fac spalaturi bucale, adica iei o gura ceai, clatesti bine, tii un pic in gura si ARUNCI apoi. Faci acest proces (clatit – aruncat) macar de 5 ori dimineata, 5 x la pranz si 5 x seara.

Tehnica se face dupa ce ai mancat si dupa ce te-ai spalat pe dinti !

PROPOLIS – tinctura, va trebui sa iei dimineata si seara (DUPA CE CLATESTI de 5 x cu ceaiul de musetel !!!), cate 15 picaturi si sa le tii in gura, sa le plimbi peste tot, 1-2 minute si apoi sa inghiti propolisul cu tot cu saliva adunata.

O sa apara o senzatie de amorteala, in special inspre varful limbii, dar e normala.

Atentie !
Propolisul este tinctura, deci este cu alcool, deci nu conduce masina dupa ce iei propolis ! Da reactie + la testul cu fiola pentru alcoolemie !!!

PS> Albastru de metil nu este indicat pentru tine..... sorry !

Sanatate tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic





Darael ,zilele astea am citit ca tinctura de propolis se ia cu apa sau miere,ca altfel isi pierde nu stiu ce proprietati.E sau nu adevarat?


cauta cu pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

cici – nu este o informatie reala necesitatea de a lua propolisul cu apa, miere sau cu altceva......

Intr-adevar, in unele situatii, cand se urmareste doar efectul general de modulare imunitara se poate lua cu miere sau alte ingrediente – forma sub care pot fi gasite produsele ce au si propolis in compozitie.

Totusi, in acest caz prezentat de madymar, tinctura de propolis tinuta si plimbata in gura cateva minute, asa, simplu, fara apa sau miere este sfanta deoarece urmarim efectul local in primul rand.

Sanatate tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_v spune:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog. El iti poate face un exudat lingual sa vada daca ai vreo infectie cu ceva. Pt exudat trebuie sa mergi nemancata, nespalata pe dinti.
Eu am fost la dermato cand am avut asemenea probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

Buna ziua fetelor si va doresc o saptamana buna
Eu incep sa ma conformez.Mi-am notat tot si cum ajung acasa o sa incep cu spalaturile cu bicarbonat de sodiu, cu ceaiul de musetel nu stiu cum sa fac ca la pranz sunt la servici si nu prea pot, o sa fac cu propolis dar vreau sa va intreb tinctura de propolis o gasesc la farmacie sau unde sunt produse pe baza de plante? Si pot sa le fac pe amandoua(si tinctura si bicarbonatul) in aceeasi perioada?
Mai intai cred o sa incerc asa si apoi merg la un doctor dermato sau mai bine spus nu vreau sa merg la un dr din Piatra-Neamt,ca iti cam lasa de dorit.Va multumesc pt raspunsuri si va spun cum merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

si eu am in general limba incarcata. am o predispozitie spre candida si depinde f mult de ce mananc. am observat ca daca mananc lactate (iaurt in special) mi se incarca limba.
sau in perioadele in care iau antibiotice. de-aia dr mi-a recomandat ca atunci cand iau antibiotic sa iau si un antimicotic ca sa contracarez efectele.

cat despre zone rosii si dureroase si eu am facut de cateva ori cratere rosii de la fructe f acre (de obicei de la corcoduse).

in cazul meu cred ca e clar de la mancare pt ca in perioada de 2 saptamani cand am tinut regim alimentar si n-am mancat deloc lactate si alte prostii am avut o limba f curata. si nici probleme cu stomacul n-am avut eu care de obicei sunt f cam balonata.
oricum din ce stiu eu limba incarcata are legatura cu alimentatia (daca nu e altceva infectios).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

si mie mi se intampla la fel sunt unele fructe la care in cateva secunde dupa ce am inceput sa mananc incepe sa ma usture, la iaurt nu am tinut cont.Am sa incerc,cum spunea lu.more sa nu mai beau apa de la robinet si sa beau apa plata.Spuneti-mi daca fierb apa de la robinet devine mai buna?
corinadana am cumparat astazi nr.723 al formulei as dar nu am gasit, ori m-am uitat in graba ori a fost in nr trecut pe care nu stiu daca il mai gasesc la chioscuri.De aseara am inceput cu bicarbonat,am sa fac asta dim si seara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv spune:

Salut! am gasit doctorita care face diagnosticari pe baza aspectului limbii si a irisului. se numeste liana comsa, este dr la centrul national de acupunctura si homeopatie de pe str visarion nr 1, bucuresti. Si eu vreau sa aajung la ea, trebuie sa imi fac timp. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_psy spune:

Cum stai cu analizele? Ai sau nu anemie? Ai facut un examen micologic al limbii? Dar unul bacteriologic? Se face analiza produsului obtinut prin atingerea supr. limbii si se da rezultat.Se face tratament dupa aceea. Orice medic roman "ghiceste" pe limba! Probabil e Candida albicans si ea ades este asociata cu: abuz de antibiotice, stari de scadere a imunitatii (sarcina, oboseala, diabetul, e.t.c.), anemii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Madymar, si eu am pb la nuci, rosii, vinete multe si alte fructe. Si baietelul meu de 8 ani are aceeasi pb, la unele alimete striga ca il ustura limba si eu il inteleg, caci stiu ce inseamna. Am incercat mai demult sa-i fac analize, stiu ca mi-au zis ca nu e candida...dar nici nu mi-au putut spune ce e.
Pupici si astept vesti buna,
Gabriela si baietii

PS. Darael, propolisul(tinctura) merge si pt copii de 8 ani?

Mergi la inceput