Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

No, ca venii si io sa dezechilibrez si mai tare balanta si sa las baietii sa se bata pt gagici: pe scurt, cu probabilitate de 75 la suta vom avea un baiat, asa cum intuisem, nu si cum speram. Si avea niste coite...mama-mama!

Inca n-am ecouri de la rude (ca abia am aflat), dar tata socru va fi cel mai fericit, ca deh! duce numele neamului mai departe.
Ieri deci am facut eco si am aflat ca: BCF 120/min, DBP 3 mm, LF-15 mm si eram in 14 sapt si 6 zile, deci o tzir'mai mare aratau masuratorile ca ar fi.

Eram f ingrijorata pt ca m-au trimis de al serviciu pe teren, asta insemnand 12 ore cu Aro pe drumuri de munte(marti);m-am intors frinta si cu o greata de zile mari mai imi trece oare sau voi suferi de foame pana la nastere...?)Am slabit 3 kile, deci in prag de 4 luni arat ca in prima zi ...

Leyla, sorry! dar am facut azi TT, nu am asteptat ziua de miine pt ca voi fi la birou. La IOMC e cam inghesuiala la recoltare dar pe 26 sau 28 iunie am rezultatul deci ff repede.

Duminica ma duc la prietena mea sa imi dea hainutele ei de gravi, dar ea e mai inalta (muult!!) ca mine deci nu stiu cum voi arata in ele, sper ca nu chiar ca un pui de bogdaproste!
Am vazut ca si Tara fashion are o colectie ed haine de gravi dar nu le-am studiat...

Si inca ceva: vreau in concediu !!! Acum , daca se poate!!!

ruxmax 15 fix cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu visez numai ciudatenii in ultimul timp, vorbesc cu rude decedate, ape mari si tulburi, cadavre etc. Nu stiu de unde naiba apar imaginile astea in visul meu dar incerc sa stau linistita ziua. Acum deja m-am obisnuit cu ele si nu le mai iau in seama, la inceput am fost putin stresata si ingrijorata dar cred ca modificarile specifice sarcinii sunt de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Ruxmax, felicitari pentru cei 75% ! Sa creasca mare si frumos si sa nu te chinuie prea mult la nastere!

Dolores, iti mai revenisi mama???? Hai ca si mie mi-a mai trecut...hai mobilizeaza-te si treci inapoi pe forum sa mai pove...


Cristina, mersi pentru felicitari! Te si las-o mai moale cu munca...aaaaa...si roaga-l pe Kaveh frumos sa-ti descarce pozele de la Eurodisney si tu fii atenta la ce face el, sa inveti, si data viitoare sa ne trimiti mai rapid poze!

Irinabr, sus, in lista cu mamici, ai Odiseea noastra a inceput: 1,2,3 etc....Acolo sunt arhivele...si poti citi din urma tot ce doresti!

Am pus si eu o intrebare...o repet...stie cineva ceva despre expunerea la soare in timpul sarcinii in orele permise, adica dimineata pana la 11.00 si seara dupa 16.00? E cumva interzis? Dar de solar ce stiti?


Va pupici pe burtici...


Oana 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Rux,
Mersic frumos de info, eu am ramas pentru maine dimineata. Poti sa-mi spui te rog cam pe la ce ora ar trebui sa merg sa ma asez la coada (parca programul incepe de la 8,30) si cam cat ai asteptat tu? Si mai spune-mi te rog, rezultatele ies gata interpretate, ca mie asa mi s-a spus ca ar trebui? Multumesc inca o data.
Leyla16+ cu

quote:
Originally posted by RUXMAX



Leyla, sorry! dar am facut azi TT, nu am asteptat ziua de miine pt ca voi fi la birou. La IOMC e cam inghesuiala la recoltare dar pe 26 sau 28 iunie am rezultatul deci ff repede.

ruxmax 15 fix cu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

fetele - inca nu-mi merge netu acasa ... deci am facut modificarile de la scarbici - noroc ca e plecat sefu din firma. Si URAAA maine nu vine deloc ... deci o sa am mai mult timp pentru voi.

Bravo RUXMAX pentru baietel. Io stiam ca anu trecut si anu asta sunt ani buni pentru ... dar chiar asa? Noi astea cu suntem pe jumate cat voi. of of ... ce va fi intre baieti.

Tzuc si eu stewardesa noastra Fatima ca si mie mi-o fo dor de ea ... poate telepatia sau nu stiu nici io ce ... da chiar azi voiam sa intreb de ea ... dar iote cum se aranjeaza lucrurile si aparu ea inainte.

Mai am ramas datoare cu un tzuc ... pentru [ramsan] ca mi-a spus de link-uri, dar acum de la lucru nu pot face verificarile. Am observat ca mai multe link-uri nu merg ... oare de ce? Tre timp pt asa ceva ... sper ca ne repara astia netu home si ma apuc sa cotrobai ce si cum si de ce nu functineaza. Merci de atentionare.

Dolores asta nu e o solutie ... sa te inchizi in tine, hai inapoi si discuta problema ... altfel nu trece, hai si vorbeste cu noi. Suntem multe si puternice si nu cedam noi asa usor ... tre sa te scoatem de acolo.
E valabil si pentru asiza ... fetelor scoateti ce-i rau din voi ... haideti sa discutam ... pentru ce ne-am adunat aici?



Miro20+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Asiza, statul la soare e ok, inainte de 11 si dupa 16,cu protectia de rigoare,adica cremita,palariuta,multe lichide. sa nu te impinga pacatul sa te duci la solar,ala e super aiurea pentru bebe si pentru tine. Gandeste-te ca radiatia de UV de la solar e de 10 ori mai mare decat cea de la soare,si de aia se si recomanda sedinte scurte la solar,dar asta ini nici un caz nu pentru gravidute.Nici nu te mai gandi la asa ceva.
Si sa stii ca asa am sa fac, in privinta pozelor. I-am si zis lui Kaveh sa se ocupe de asta cat mai repede, cand are timp, dar cand il vad cum pica intocmai ca o musculita beata,seara, cand vine acasa, mi-e si mila sa-i mai zic ceva. O sa punem noi si pozele alea,om gasi noi timp.
Ruxmax,felicitari pentru 75%de baietel.
Mayaione,nu te mai gandi la visele astea aiurea. Si eu visam serpi aiurea, ca mi-au mancat purcelusul de Guineea si colcaia gradina mea de ei,insa gata, nu mai dau atentie la chestiile astea. Ganditi-va si voi la lucruri frumoase,si mai lasati-le naibii de prostii, ca va indispun.


18 saptamani fix

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by asiza
Am pus si eu o intrebare...o repet...stie cineva ceva despre expunerea la soare in timpul sarcinii in orele permise, adica dimineata pana la 11.00 si seara dupa 16.00? E cumva interzis? Dar de solar ce stiti?


eu stiu ca e permis ... dar n-ai voie sa faci insolatie, deci capul acoperit, daca soarele e prea tare, acopera burtoku cu un prosop.

De solar stiu clar ca e interzis. Cel putin in conceptia mea.


Miro20+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Salut fetelor mi-a fost dor de voi.
Mai dar cat scrieti!!!!!!!! bravo voua.
Noi suntem in antalya intr-un mic concediu ca apoi m-am gandit eu ca burtica e prea mare sa ma aventurez in concedii.
e super frumos dar asa cald de numa stam la plaja doar dimineata si seara si atunci sub umbreluta. noroc cu aerul conditionat de peste tot ca am murii aici.

Sunt putin trista ca mi se pare ca sunt grasa si hidoasa. eu care intorceam toate privirile inainte la cele 47 de kg ce le aveam burtica e mare , bebe e bine cred ca misca si il simt destul de des cateodata si tati. el imi tot zice ca nu sunt grasa sunt gravida dar ma gandesc daca ma ingras tare de tot si nu mai slabesc? voi nu va ganditi la asta? incerc sa ma gandesc doar la bebe sa fie bine dar nu pot.Vreau iar sa fiu slaba.
mereu imi imaginam ca voi fi gravida slaba cu burta si atata. dar nu eu am pus bine de toit peste tot.credca am mai pus ceva de la ultima cantarire ca ma simt ca o balena.
o sa va trimit poze cand vin de aici cu burtica.

In rest nu mi-e rau, mananc de numa si fructe si beau lichide e tot Ok dar dupa ce pap ma simt vinovata ca zic uite si asa sunt mare nu ma pot abtine putin?:))
E, cam asta. cred ca toate avem ganduri de-astea.
In rest e frumos ma odihnesc si voi veni cu forte proaspete.
va pup pe toate.

Asiza placenta mea s-a ridicat doar la 5 luni. in rest tot jos a fost. se ridica ea daca zice doctorul.
Dolores, nu mai fii trista pentru prostii. vezi de tine si bb si lasa colegii cu tampeniile lor.

Pusi din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Leyla,eu n-am intrebat in ce fel se da rezultatul, mea culpa, ca eram cam furiosa de asteptarea la sala de recoltare...
Eu am venit la 9 si la 10 si 5 am plecat, deci nu stai decit vreo 5 -10 min la lab de genetica de la etajul 2 pina iti face un fel de fisa si in rest pierzi vremea in fata salii de recoltare. Poate ai mai mult noroc daca vii mai devreme, adica fix la inceputul programului.
Si sa vii cu toate ecografiile!

ruxmax 15 fix cu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Cristina si Miro...am si uitat de solar, am priceput... Numai ca sunt cam disperata sa ma bronzez rapid pentru cand voi fi nasa, da' m-oi duce la plaja ce sa fac????? Oricum, nu as face NIMIC care sa dauneze lui bb!

Roana, asa cum zice Miro, se pare ca telepatia functioneaza...chiar ma uitam prin listuta cu gravidutze si ma intrebam ce e cu tine ca tare, tare rar scrii. Oricum, mersi de raspuns si distrati-va la mare... Si acuma vreau sa-ti tin morala: ia mai lasa tu treaba cu balena deoparte si mananca ce-ti pica bine...pentru sotii nostri nu cred ca suntem deloc hidoase, dimpotriva suntem dragalase asa cu burtica si forme mai rotunjoare...Te asigur eu ca daca ai ambitie, faci putina miscare si iti supraveghezi dieta, dupa nastere dai absolut tot jos...ba te mai asigur ca si abdomen in patratele poti avea daca te tii de sport...Asa ca, important e sa fie bb bine si dupa nastere te asigur ca vor intoarce din nou barbatii ochii dupa tine...Buuunnn...Acuma iti trimit un -ic si neaparat sa pui poze cand te intorci!

Va sarut pe toate...

Oana 13+

Mergi la inceput