Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Bun gasit tuturor!
Nu stiu daca sint singura care a observat ca in ultima vreme T nu se mai implica asa de mult ca altadata in ceea ce face, ca este mai tot timpul posac si necomunicativ si ca trebuie sa-i scoti cuvintele din gura cu clestele?!
Eu ieri am fost la controlul din saptamina 32-33 si cu exceptia momentului in care mi-a facut ecografia, in rest a ramas impasibil, nu mi-a mai spus cind sa vin, ce analize mai am de facut, a trebuit sa-l intreb eu si mai ales sa-l trag de mineca la propriu.
Eu inteleg faptul ca e si el om, ca poate avea probleme ca oricare dintre noi, insa nici noi nu avem nici-o vina.
M-am dus la el ca la pomul laudat cu sacul, insa in ultima vreme, ma dezamageste din ce in ce mai mult.
Daca nici la controlul din saptamina 36 nu o sa fie mai cooperant, adica nu o sa aiba singur initiativa de a discuta despre modalitatea de nastere, etc, cu tot riscul de rigoare, o sa caut alt doctor.
Nu vreau sa par paranoica si sa-mi imaginez ca ar avea ceva cu mine-nu vad de ce, nici nu cred ca isi tine minte toate pacientele, insa comportamentul lui din ultima vreme, lasa mult de dorit, cel putin in ceea ce ma priveste.
Dupa cum vedeti, ne tot intrebam aici ba de una ba de alta, cind de fapt el este cel care ar trebui sa ne lamureasca in toate privintele dar uite ca nu e asa.
Monique, Adriana mica sau Tanima, voi ce parere aveti, ca sintem toate mai mult sau mai putin aproape de termen, la voi cum se desfasoara consultatiile, sinteti multumite?!

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Andra, nu te astepta sa deschida el din proprie initiativa vreo discutie. Daca vrei sa stii ceva, intreaba! Gindeste-te ca pentru un doctor toate amanuntele nasterii sint fumate de mult, asa ca trebuie sa intrebi exact si cu lux de amanunte exact ce te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:


AndraPG : Asa mi s-a intamplat si mie la ultimele 2 consultatii, cam trag cuvintele cu clestele si crede-ma ca nu am plecat din cabinet pana cand nu am intrebat tot ce aveam pregatit. Asa ca noteaza-ti ce vrei sa intrebi si nu pleca pana nu capeti raspunsuri. La mine conteaza foarte mult raspunsurile pe care o sa mi le dea data viitoare si o sa iau o concluzie daca o sa nasc cu el la buc sau o sa raman la mine in oras. Daca nu-mi programeaza cezariana ddin timp eu nu risc sa plec in travaliu la un drum de 250 km .
Stie careva cand mai e plecat T ? Mai are concediu?

sheryll 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

Buna dragutelor,
Sunt si eu o pacienta a dr. T ;i sunt in 13 sapt si vreo 3 zile dupa eco (pt. ca nu am stiut data UM). Acum o saptamana cand ne-am vazut l-am intrebat daca nu mai trebuie sa fac si alte analize, a zis ca nu si a ramas sa ne vedem in jur de 30 aug., cand eu voi avea deja 14 sapt si cateva zile.
Stiu ca dansul recomanda cam la varsta asta a sarcinii eco 3D la dr. Iosup si TT. Intrebarea mea era, voi reusi eu sa ma programez la Iosup astfel incat sa ma inscriu in saptamanile in care se fac aceste teste? M-as programa de acum dar stiu io ce mi-o zice T. data viitoare?
Aveti idee cum e cu programarile, cum sa procedez?
N-as vrea sa-l mai sun la cat de ocupat este, poate imi dati voi un sfat?
Multumesc, pupici si toate cele bune

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Sibip, eu am fost la el de la inceputul sarcinii si crede-ma ca nu era asa. Era vesel, atent, iti dadea toate detaliile necesare, eu stiu ce trebuie sa intreb, am norocul ca am medici in familie si mi-a placut sa citesc cam tot ce se poate despre sarcina si nastere, insa el trebuie sa-i spuna unei paciente cind doreste sa o mai vada la control, ce analize are de facut, etc, ca altfel ar face fiecare cam ce i-l taie capul, nu?
Se grabea asa de tare sa ma scoata pe usa, incit nu as fi apucat sa-mi platesc nici macar consultatia, mai ca ar fi meritat sa-i fac figura asta dar am bun simt si m-a si indirjit atitudinea lui, nu e posibil asa ceva.
Eu zic ca la 36 de saptamini, ar trebui sa-mi spuna ce e de facut pe ultima suta de metri, si alte amanunte pe care probabil ca nu le cunosc si astept in mod normal sa le aflu de la el.
Ieri de exemplu, l-am rugat sa-mi spuna cum e asezata bebita, daca s-a angajat cu capsorul in jos dar eu am vorbit eu am auzit, imi arata alte chestii si am renuntat sa-i mai repet intrebarea, sincera, sint tare dezamagita.
Sheryll, sincera sa fiu, nu pot spune ca ma bucur ca si tu ai patit acelasi lucru ca si mine, insa asta imi confirma ca nu sint eu exagerata si ca are intr-adevar un comportament deplasat fata de gravidute in ultima vreme.
Tu cit mai ai pina la nastere?

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Andra, da cred ca l-ai prins intr-un moment cind era mai ocupat sau mai obosit ca de obicei. Ce te sfatuiesc, vigilenta maxima si fii infipta! intreaba tot, bifeaza tot pe listuta, nu lasa sa-ti scape nimic. Dar iti spun din experienta (am nascut in primavara 2005) ca nu va lua initiativa nici la intilnirea de 36 de sapt., deci fii pe faza cu listuta.
Iar despre procedura, incep contractiile - il suni - te trimite la spital unde te consulta med. de garda - apoi este el informat si vine - vede cum stau treburile - apoi va vedeti la expulzie. Si bineinteles pina atunci este tinut la curent de staff, iar daca-i in spital probabil vine din cind in cind sa te vada. A, si daca vrei anestezie te intreaba prima data cind vine si vorbeste el cu anestezistul.
Tot din experienta - daca nu spune nimic la consultatii, inseamna ca totul e bine. Adica bb era cu siguranta cu capul in jos :)

ADA - nu mai pierde timpul si programeaza-te la Iosup. Apoi cu ecografia asta in dinti, te duci la Tutunaru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Sibip, iti multumesc mult de tot pentru sfaturi si cu siguranta voi tine cont de ele.
Ada, la 15 si la 20 de saptamini, trebuie sa faci cite o ecografie morfologica, e cazul sa suni sa te programezi din timp pentru ca Iosup este foarte solicitat si ocupat, daca vrei mai multe detalii, telefon, procedura, etc, da-mi un PM.

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Andra, eu la controlul de la 32 de saptamani am fost intr-o vineri pe la ora 15. T.era foarte bine dispus, mi-a aratat cum este pozitionat bebe, mi-a raspuns dupa echo la toate intrebarile de pe lista cu care venisem pregatita, mi-a specificat ce analize sa fac, insa a insistat ca detaliile referitoare la nastere sa le discutam de abia la 36 de saptamani.

Si eu cred ca are momente mai dificile(spre exemplu, in ultima perioada a avut o multime de nasteri) si starea de oboseala o resimte mai ales spre sfarsitul zilei de consultatie (asa am observat eu); de-a lungul sarcinii, atunci cand l-am prins in astfel de momente, am incercat sa rezum discutia la problemele mai acute care ma framantau(analize, ecografii, etc), fara sa insist prea mult asupra celor generate de paranoia mea de gravida(foarte multe, de altfel).

Adriana 33+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

Sibip si andra, voi aveti dreptate! ma programez imediat
Andra am abuzat de amabilitatea ta si ti-am trimis PM.

Am uitat sa va/treb ceva, am inteles ca dr. Iosup lucreaza in mai multe locuri, unde este eco cel mai bun?

Of, fetele cu burtici mai mari cum va descurcati cu caldura, noroc ca ne-a mai dat o pauza

Mersi, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:

Ada : Eu eco la Iosup am facut la 12 sapt si la 20 sapt la Centru Medical Unirea. Sigur o sa-ti ceara la urmatorul control ecografia de la Iosup . Cred ca a uitat sa-ti spuna.

AndraPG : eu am risc de nastere prematura. Asa ca pot sa nasc oricand dar stau mai linistita putin acum ca am 31 sapt. In mod normal ar treb in jum a 2 a a lui octombrie.
Chiar intrebare : tot am auzit ca se schimba DPN-ul cand afli asta ?

sheryll 31+ cu Bianca

Mergi la inceput