Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

salutare fetelor,

am o rugaminte nu stiu probabil ca s-a mai postat despre asta dar ma intereseaza de la fetele care au nascut recent ce anume trebuie sa contina bagajul de spital, atat pentru mama cat si pentru copil. Am citit pe undeva ca la elias iti dau camasa de noapte de la ei...
- daca nasti prin cezariana cand iti aduc copilul???
- cam cat se sta in spital?
- fac gauri in urechi la fetite?

merci si v-am pupat,
eu, sapt. 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Andreea eu am folosit lista asta : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715&whichpage=1.
- la Elias ti se da camasa de la ei atat la internare cat si dupa daca vrei
- cu cezariana nu stiu ca eu am nascut normal
- dupa o nastere normala 2 zile, dupa cezariana am inteles ca 5 (dar cred ca depinde si de mama si de bb cum se simt)
- gauri in urechi eu nu i-am facut Mirunei, ca n-am vrut sa-i faca cu acul, i-am facut pe urma cu pistol

daca mai e ceva..vb

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 7 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by andreea_stancescu

salutare fetelor,

am o rugaminte nu stiu probabil ca s-a mai postat despre asta dar ma intereseaza de la fetele care au nascut recent ce anume trebuie sa contina bagajul de spital, atat pentru mama cat si pentru copil. Am citit pe undeva ca la elias iti dau camasa de noapte de la ei...
- daca nasti prin cezariana cand iti aduc copilul???
- cam cat se sta in spital?
- fac gauri in urechi la fetite?



Eu am nascut prin cezariana, si am stat la fel ca si celelalte mamici, adica am nascut sambata si marti mi-a dat drumul. Ce-i drept eu am ajuns pana la urma sa nasc cu dr. Parvu si cu rezidentul Bogdan, caci dr. Tutunaru era plecat din tara.

Copilul mi l-au adus duminica, adica atunci cand am ajuns in salon. Apoi insa m-am dus singurica sa o aduc.

Camasi iti dau de acolo cate vrei. Eu nici nu mi-am folosit camasile de acasa, caci le patam destul de repede.

Este o asistenta la neonatologie care face si gauri in urechi pentru fetite. Eu am hotarat sa scape de vaccinul de 2 luni si abia apoi ii voi face gauri cu pistolul .

Sper sa te fi lamurit complet!

Nastere usoara!

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Uau, fetelor, mai bag si eu un oki, ca tare drag mi-e de dl doctor! Fetita mea implinit pe 6 august 10 luni, cand ma gandesc cat eram de mare anul trecut pe vremea asta ma apuca nostalgia. profitati din plin de aceste ultime zile cu bebe in burtica.

Intrebari:
- eu am nascut joi dimineata la ora 4 prin cezariana. Copilul l-am primit dupa ce m-a mutat in salon (pe la ora 12 in aceeasi zi).
-Am plecat din spital sambata pe la pranz, deci am dormit 2 nopti in spital, mai mult nu a vrut dr sa ma tina (eu as mai fi stat ca eram terorizata de gandul ca raman singura cu bebe acasa si nu stiu ce sa-i fac, in spital macar statea peste noapte la neonatologie, ce usurare)
-i-am facut gauri in spital, nasa de fapt a platit asistenta, in ultima zi, inainte sa plecam. Nasa a venit cu cercelusii pusi intr-o cutiuta in care pusese vata imbibata in alcool de 70 de grade (asa mi-au spus asistentele). Trebuie sa stea in alcool cam jumatate de ora inainte sa fie pusi in urechiuse. I-a facut gauri cu acul, bebe nu a plans decat 10 secunde, apoi s-a linistit, nu cred ca a durut-o prea tare. Va recomand sa faceti gaurile in spital, dupa aia e mai greu...o sa va luati cu altele, trebuie sa scoateti copilul sa il duceti la un centru specializat, sa poarte nu stiu ce fel de cercei medicinali etc...am multe prietene care nu au facut in spital si nu s-au mai invrednicit dupa aceea ca era mai complicat (si mai scump). Acasa am avut grija sa misc cercelusul in ureche si sa tamponez cu alcool de 70 de grade cateva zile. S-a cicatrizat rapid.
-Am purtat in prima zi dupa nastere camasa de la spital pe care am facut-o varza. Era f curata, chiar daca nu prea aratoasa. A doua zi m-am schimbat cu camasa mea, dar eram deja mai in forma, ma dadeam jos din pat, puteam sa ma ingrijesc cat de cat. In prima zi nu m-am miscat pana seara din pat, am murdarit camasa, nu avea rost sa ma schimb de ea (nici nu as fi indraznit sa fac astfel de miscari).

Cam atat, in rest sper sa fie dr langa voi, ca e mult mai linistitor asa...are un super simt al umorului care te scoate din cele mai negre ganduri. A doua zi dupa cezariana, a venit prin salon si m-a vazut sfarsita, cu canitza cu branza de vaci langa mine (alea mi-au interzis sa mananc altceva) si a inceput sa rada. Cica: "suna ma si tu acasa sa iti aduca astia ceva de mancat ca te tin nemancata aici nu vezi, hai baga o friptura ceva ca sa iti mai revii". Si mi-am revenit, cu mancare de acasa (mi se scurgeau ochii dupa mancarea pe care o mancau mamicile care nascusera normal si tot ce primeam eu era o lingura de branza de vaci). Am mancat branza, iaurt, fructe, putina supa de pui si mi-am revenit, nu am avut nici o problema.

Hai ca m-am lungit de tot! Aaaah, am uitat sa o felicit pe Bestutza, sa iti traiasca fetita frumoasa si sa va bucurati de ea.

Uki, tu nimic-nimic inca???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:

pt cele care au nascut prin cezariana : are voie sa te viziteze sotul sau careva cat esti la reanimare? Si te lasa cu bagaj de acasa? La mine in oras nu ai voie mai cu nimic de acasa nici pt tine nici pt copil. Si inca o intrebare : cu cat timp inainte de DPN programeaza Tutunaru cezariana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

merci tuturor pentru raspuns. mie mi-a spus ca imi face cezariana pentru ca este destul de mare bebe. Sa vedem acum la 36 de saptamani.
- Au imbracat copilul in costumasele de la voi sau doar la plecare? Si eu as vrea sa ii fac gauri in spital. Deci tine si de cat de repede te refaci si cum se simte bebe...
IN principiu madau , pentru mine, sa simplific lista tre sa imi iau o camasa, vata si crema de sani..of course pe langa produsele de igiena.
Steluta vad ca ai nascut recent. Cum te simti? Te-ai refacut complet?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by andreea_stancescu


- Au imbracat copilul in costumasele de la voi sau doar la plecare? Si eu as vrea sa ii fac gauri in spital. Deci tine si de cat de repede te refaci si cum se simte bebe...
IN principiu madau , pentru mine, sa simplific lista tre sa imi iau o camasa, vata si crema de sani..of course pe langa produsele de igiena.
Steluta vad ca ai nascut recent. Cum te simti? Te-ai refacut complet?



Pe bebe il poti tine imbracat in hainutele de acasa si cat timp sta la neonatologie, nu numai cand plecati acasa.

Andreea, eu dupa 2 saptamani ma miscam deja foarte bine.



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Ce mai faceti?
Noi am fost vineri la T: bebe Tudor a ajuns la 1840gr, deci in grafic. Nu sunt alte probleme; doar ca asistenta mi-a zis ca pt urmatoarea programare sa sun de abia dupa 25 august?! Sau poate nu am inteles eu bine; mai este cineva in aceeasi situatie?

Mai am o intrebare, pt mamici: imi puteti spune cum se deosebeste o scurgere de lichid amniotic de urina sau de secretiile mai abundente normale in sarcina? Eu am fost sambata la piscina; dupa ce am iesit din apa am simtit o nevoie acuta sa ma duc la baie. Am eliminat lichid incolor, cu jet controlabil, pe care initial l-am considerat a fi doar pipi. Este posibil sa fi fost lichid amniotic?

Adriana 32+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna fetele!

Felicitari tuturor proaspetelor mamici! Bravo! sa va traiasca puiutzii, sa fie sanatosi si sa aiba si un dram de noroc!

Si sora mea a nascut vineri, la Municipal, tot fetitza, cezariana. Bine ca a ales ea ceza, ca avea bb tripla circulara de cordon, stransa :(
Sunt minunat amandoua, si azi au plecat acasa :)

Unde pot sa citesc si eu despre nasterea la Elias? Ca sunt pacienta dr. T.

Pupicei, Ingeras 21+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Salut.



Ma trezisem de dimineata si plecasem cu sotul meu spre Giulesti, unde aveam trimitere de la doctorul de familie pentru o problema care ne chinuie de 3 ani: faptul ca nu raman insarcinata. Noroc ca cei de la clinica de sterilitate sunt in concediu pana pe 4 septembrie. Asa ca am plecat cam amarati spre casa.



Am stat si m-am tot gandit cum sa fac sa gasesc un doctor urgent pentru ca acum sunt in vacanta de la scoala si am timp de preumblari prin oras. Am intrat pe net cu gandul ca la Elias parca stiam ca e spitalul mai curat (bineinteles asta dupa ce m-am ingrozit cum arata Giulestiul). Asa ca am dat de numele doctorului T. si am inceput sa cercetez problema, sa sun la cabinetul dansului si sa ma programez. Peste o saptamana, pe 22 aug, voi merge la consult. De-abia astept. Mai ales dupa cate am citit pe acest forum. Ma duc cu inima usoara si cu foarte multa speranta.

Daca este cineva care a fost la doctorul T. cu aceeasi problema (sterilitate primara), va rog sa imi spuneti ce analize v-a dat sa faceti dupa primul consult si cam cat de tare au afectat bugetul. Noi tocmai am renovat apartamentul si suntem lefteri. Nu am nici cea mai mica idee cat ar putea fi analizele.

Va pup si monitorizez totul intens.

Pupaturi la toti bebelusii.

Mergi la inceput