Mamici de iulie - august 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Cristina Ioana vezi ca Dulcolaxul e un laxativ destul de puternic. eu cand luam de fiecare data aveam crampe. asta ca sa nu te sperii. Din pacate, la mine, dupa ce l-am nascut pe David, problema cu constipatia s-a acutizat si am facut fisuri anale. Atunci a fost prima oara cand am ajuns la Proctoline. Eram epuizata fizic si psihic, mi-au dat o crema dar cam atat pentru ca alaptam si nu aveam voie sa iau nici un fel de medicamente. In plus sufeream si de ceea ce occidentalii numesc sensitive nipples (adica pur si simplu nu suportam suptul, cand venea ora de alaptat mai ca-mi venea sa ma dau cu capul de pereti), asa ca alaptatul, toate cele 5 saptamani cat a durat, s-a desfasurat dupa urmatoarea procedura, mulgeam, stocam in sticle si David sugea din biberon. A fost un adevarat calvar. Aproape ca nu mai aveam timp nici sa dorm 2 ore legate, pentru ca atunci cand nu avea David colici sau nu regurgita sau nu trebuia schimbat, ma mulgeam si fierbeam biberoane si din cand in cand prindeam cate 5 minute pentru un dus iar masa o serveam totdeauna in picioare. Asa ca regimul asta de viata combinat cu fisurile anale si hemoroizii m-au determinat sa renunt la pseudo-alaptat la 5 saptamani de viata ale lui David, desi aveam lapte cat pentru doi copii, iar kinderul crestea vazand cu ochii.

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;31/st/20060830/dt/7/k/ab63/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

mai fetelor, imi sunteti tare dragi, stau si va citesc, nu scap nimic ca tare multe mai aflu de la voi, vad ca va tineti batoase nu gluma, mishi ma bucur ca ai evadat un pic, iti tin pumnii sa fie bine in cele din urma, sabana, te inteleg ca ai mari emotii si iti faci griji, uite eu vreau sa te incurajez, andreea, esti tare de tot, ne spargi cu optimismul, te cred si eu, dupa ce ai scapat!, dar noi suntem inca cu morcovu', vai ioana81, stau si ma intreb daca imi voi da seama de apropierea nasterii daca o sa imi cada burta, eu nu o vad prea cazuta, dar mai stii, stai si tu linistita in patut daca asta ii face bine lui bebe, dar de bulinutza ce stiti?
petra e o scumpica tare, eu si sotul am admirat-o seara trecuta, ce dulceata!

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Sabina, sfatul meu e sa nu-ti mai chinui mintea aiurea si sa mergi pe ceea ce ai hotarat deja, tu sau altii pentru tine. Daca ai acceptat ideea unei cezariene cu anestezie rahi epidurala- go for it. Cel mai important, din punctul meu de vedere, este ca mama sa stie ce o asteapta si sa fie impacata cu decizia luata sau situatia in care se gaseste dintr-un motiv sau altul.
Eu cand l-am nascut pe David am fost total nepregatita (stiu ca suna idiot, dar habar nu aveam ce ma asteapta, pentru ca una vorbisem cu medicul si alta s-a intamplat).
Pentru detalii concrete vezi aici :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=22233

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;31/st/20060830/dt/7/k/ab63/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ioana81 valeu ma sperii.
La mine burta este destul de jos chiar zilele trecute intrebam daca mai este cineva ca mine si eu aproape vad buricul. Adik ar trebui sa imi fac pb? Ca eu mai merg La medic abia pe 6 iulie. Hai ca acu chiar m-am speriat.

------------------------
31+
Born free, now I'm expensive.
Poze
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Bibi bine ai venit sarcina usoara in continuare si bebe grasunel si mancacios!
Mishi multa sanatate si fii tare ca sigur se va termina cu bine. Pupici multi!

------------------------
31+
Born free, now I'm expensive.
Poze
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

bibi, ai fost super zau, m-a amuzat rau povestea ta, se pare ca ai har in a povesti, nu cred ca voi fi asa de wild ca tine, dar cand m-or apuca durerile nu stiu de fapt de ce voi fi in stare, imi pare bine ca ai venit printre noi, ca ai deja o experienta la activ, dar sa stii ca s-ar putea sa fiu si eu o mamica cam independenta, in sensul in care zici tu
o poveste frumoasa despre nasterea nazdravanului tau!

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

crissa iubita uite ca si eu sunt din bucuresti, si am super doctor si tot nu am facut TSN sau cum s-o numi
abia aici am citit de acest test acum, iar dr nu a pomenit nimic
si nici nu il intreb
sunt doar optimista - ce-i al meu e pus deoparte
pup fata cuminte
o sa ajung la vorba babelor de la munca...... ca pe vremea lor nu se faceau atatea - oricum nu sunt de acord cu ele, dar glumes si eu ca si tine
34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayaana spune:

quote:
Originally posted by Sabana

Cristina multumesc ptr sfat. Cam ceva in genul asta mi-a explicat si anestezistul. Ideea e ca la mine e vb de cezariana. Oricum mi se pare horor sa fiu treaza si aia sa ma taie. Groaznic. Dar ce sa fac. O sa trec si peste asta si gata. Sper sa fie bine.

Sabina + Alexandra + tata Silviu



sabanasa stii ca nu-i chiar asa de horor..eu am trait senzatia asta acum vreo 10 ani, cand am fost operata de apendicita. Mi-au facut anestezie in coloana, am amortit foarte repede de la brau in jos si pe urma simteam ca parca trageau de ceva din interiorul meu, dar fara sa ma doara. E ca la dentist, cand iti obtureaza canalele (cu anestezie bineinteles )...simti ca-ti face ceva, dar nu si ca te doare... Cred ca e mai mult spaima

adriana 31+ si diana-maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

larissa sunt 2 feluri de rennie: normal si spearmint
pe prospectul de la spearmint e recomandat gravidelor
pe cel normal scrie ce zici tu
eu da am intrebat pe dr t care mi-a spus sa iau cate voi avea nevoie iar farmacista mi-a recomandat maxim 6 pe zi
si stiu sigur ca sunt ok pentru ca eu le-am promovat cand au aparut pe piata - eram sampling girl.....tineretea asta si stiu sigur ca trebuia sa spunem o poveste, care era adevarata si din ce imi aduc aminte spuneam ca e din plante si e recomandat copiilor batranilor si chiar femeilor insarcinate
asa ca stai linistita, si eu am mai luat din cel nofrmal cand nu mai aveam spearmint
fara rennie cred ca innebuneam
eu iau maxim 3 pe zi
34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayaana spune:

bibi bine ai venit, sarcina usoara si nu te speria ca ramai singura...ai vazut ca nici macar nu esti ultima pe lista oricum nu cred ca or sa dispara toate fetele dupa ce nasc...dupa atatea luni de forum sigur sunt dependete dc

crissa si eu vroiam sa-ti zic ca, desi din buc, n-am auzit pana acum de NST, n-am facut si nu stiu daca o sa fac vreodata. mai mult, singura data cand au fost masurate IR-urile au fost la morfolgia fetala in sapt 24...de atunci am mai facut o eco normala, unde nu este mentionat nici un IR. nu vreau sa ma stresez prea tare, continui sa cred ca dr mea stie ce face.

fetelor, poate sunt eu mai truli, dar cum adica va speriati ca va vedeti buricul? eu il vad (ce-i drept, pentru ca a iesit afara) cam pe jumatate si l-am vazut tot timpul...si totusi nu mi se pare ca burta e jos (adik nu-mi intra palma intre burtik si tzitzi )

adriana 31+ si diana-maria

Mergi la inceput