Totul despre TUSE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Lore1980
Buna, fetelor...
Sunt foarte ingrijorata, pentru ca nu-i mai trece tusea... Are un an si 8 luni... De 2 sapatamani tuseste, desi am fost la medic... A avut si rosu in gat, a luat 4 zile Augmentin, iar pentru tuse i-am dat Rinathiol, nu i-a trecut, apoi Stodhal doar 2 zile, iar apoi Eurespal, vreo 4-5 zile...
Poate stiti voi ceva mai bun, din propria experienta... In rest nu are nimic, e vesel, se joaca, mananca bine, dar tusea i-a provocat si voma de nu stiu cate ori...
Va rog ajutati-ma!!!
Va pup,



Adria_
Pentru mine cel mai bun medicament contra tusei e ceaiul de muguri de pin. Sau siropul, dar contine cam mult zahar. Daca ii dai sirop - cate o lingurita de trei ori pe zi. Iar ceai - cat poate sa bea (zaharul ar trebui fiert in apa.)
In cateva zile - maxim o saptamana - scapati de tuse.
Insanatosire grabnica.


goguta
Exista un siropel natural SINUPRET care ajuta copilul sa elimine secretiile (expectoreaza).
La noi a functionat foarte bine; in primele zile au tusit parca mai rau, dar apoi s-au vindecat complet.
Sanatate!


mary_ary
Buna,

Incearca sa-i pui "saculet cu sare" pe gat sau sa-i dea sa bea zeama de ceapa! Sarea poti chiar sa o incalzesti putin!

Sanatate,


GD
Tuseste de doua saptamani si probabil o sa mai tuseasca inca vreo doua !!!

Si baietelul meu a tusit la fel si nici un sirop de tuse nu a avut vreun efect. Am folosit si Sinupret si Eurespal si Mucosolvan si..., DEGEABA
Problema s-ar putea sa fie nasucul. Daca are mocozitati este foarte important sa-i cureti foarte bine nasul (asta daca poti), si apoi sa verifici daca mai tuseste.
Cu siropurile de tuse las-o mai moale. Dupa parerea mea nu prea au efect.
Sanatate multa puiului tau !


enn
Lore, cīnd si cum tuseste, ziua, noaptea, spre dimineata, cīnd sta culcat, ragusit, adīnc? Si cum e cu nasucul? Curge? E īnfundat?
Daca tuseste doar sporadic, curata-i nasul, da-i mult de baut, īncearca sa-l implici īn activitati mai linistite si ai rabdare. Am trecut si noi prin faze de-astea si nici la noi n-au prea avut efect siropurile.
Sanatate multa!


sirimie
Pentru tuse - eu am citit in pagina cu sfaturi utile ca ar fi bun ceaiul de tei.


ingridnen
Mergi mai departe cu Eurespal, noua ne-a spus doctora ca se poate da pe o perioada de 3 saptamani. Probabil ca e tuse cu expectoratie, insista cu Eurespal si ceaiuri (patlagina, tei, muguri de pin)


Nicoleta
Servus.
Noi am folosit Bronchicum, insa Stefan are 3 ani. Ai grija, contine alcool, intreaba un medic inainte. Si sirop natural din muguri de pin sau de brad, cu zahar invertit, de la firma Santo Rafael.
Sper ca ti-am fost de folos.


mariussimiuc
Ceaiul de ceapa este foarte bun.Cam intr-un litru de apa pui la fiert 3-4 cepe potrivite ca marime si fierbi pana scade la jumatate sau chiar mai putin.


bebelache
eu zic sa te duci inapoi la doctora sa o iei un pic la scuturat.nu este normal ca un copil asa de mic sa ia atatea medicamenta atat de puternice.si cum este posibil sa nu iti fii dat un diagnostic? bebelina mea cand a fost racita si tusea doctora mea i-a dat un anittusiv picaturi Sinecod ,Eurospal care sunt foarte bune.


Lore1980
Multumesc foarte mult tuturor fetelor!

Stiu ca poate suna rautacios, dar m-am mai linistit un pic cand am vazut ca li se intampla multor copii chestia asta.
GD, baietelul tau a tusit o luna?! Saracutii de ei tare chinuiti mai sunt. Pe mine cel mai rau ma sperie cand tusea ajunge pana la a-i provoca voma.
Enn, sper sa fiu cat mai exacta: tuseste cel mai mult seara si dimineata, mai mult cand sta culcat, si mai rar cand se joaca. Deci in timpul zilei tuseste destul de rar. Tuseste cu expectoratii, nasucul ii este tare infundat, noaptea se desfunda dupa ce adoarme. Problema este ca nu vrea sa si-l sufle, nu mai sta deloc sa i-l curatam, iar cand apelam la pompita, eu il tin, sotul meu ii trage mucusorii, iar el tipa de zici ca-l tai.
Sper din tot sufletul sa ii treaca cat de curand, mi se rupe sufletul cand il vad cum il chinuie tusea asta.
Aveti idee despre siropul de patlagina cumparat din farmacie, daca ii pot da? Contine extract lichid de patlagina, benzoat de sodiu foarte putin, zahar si apa purificata. La mod de administrare scrie generic "copii", iar reactii adverse nu se cunosc.
Multumesc inca o data foarte mult, va pup.


Creola
Buna!
Si noi am trecut prin ceva asemanator.Am incercat cu ceaiuri,de ceapa cu miere ,apoi de ridiche neagra ,tot cu miere de albine,vazand ca nu-i trece am trecut pe ceva sirop ...Humex,(mi-am amintit)...apoi am mers la pediatru.Ne-a spus ca are nasul infundat ,ne-a prescris doar picaturi cu ser efedrinat ,s=-a deschis robinetul...si uite asa am scapat de tuse.

Va dorim multa sanatate si sa auzim fde bine!


fica
si Andrei tuseste de 3-4 zile, e mucos si f fornait. eu am incercat sa-i dau ambroxol picaturi(are 1 an si 9 luni), dar cred ca totul e de la nas. insa nu sta sa-i curat nasul de loc. urla siurla si tot asa. vom mai vedea


bebelache
Sterimar este un spray din apa de mare .sau incearca vibrocil pt nas dar numai cu recomandarea madicului sa iti spuna cate picaturi trebuie sa ii dai.


fica
dar cine poate sa il tina sa ii punem in nas???!!!!
2 oameni cica adulti il tin si e cu scandal.
am folosit cu succes partal marimer


MANU
Lore 1980 antibioticul se da 7 zile,daca-l intrerupi si ii dai 4 zile cum i-ai dat tu ii maresti rezistenta microbului.


LORELAI ANCA MORARIU
Pt decongestionarea nasului - care provoaca tuse prelungita - si un somn linistit īti sugerez sirop:
Dimetapp - 1ml are īn compozitie 1,75 mg Phenylephrine Hydrochloride si 0,5mg Brompheniramine Maleate
sau
Benylin - 0,8ml are īn compozitie 7,5mg Pseudoephedrine Hydrochloride
sau
Bisolvon - 1ml are īn compozitie 0,8mg bromhexinhydroklorid si etanol.

Nu cred ca īn Ro au aceleasi denumiri - dar sunt convinsa ca la farmacie īti pot sugera un sirop cu aceeasi compozitie.
Pt Gabisor (n. 9 iulie 2004), īn cazuri similare, s-au dovedit deosebit de bune Dimetapp (l-am utilizat īn Canada) si Bisolvon (pe care l-am folosit acum cānd locuim temporar īn Suedia). Aceste siropuri se dau fara reteta de la medic. Dimetapp se administreaza MAXIMUM 5 zile neīntrerupte, iar Bisolvon - max 2 sapt. Noi i-am dat doar seara īnainte de culcare cānd avea nasul īnfundat si pot sa-ti spun ca am eliminat complet tusea, avut nopti linistite, fara plāns, sculat, sufocat cu proprii mucisori, fara varsaturi din cauza mucilor...
Multa sanatate!


sirimie
Eu stiam ca antibioticul se da 5 zile nu 7 zile. Nanu, tu de unde stii ca se da 7 zile?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!


enn
Lore, īn situatia voastra copilul ar trebui sa primeasca sirop expectorant, cel calmant mai mult strica decīt ajuta. Noua doctorita ne-a recomandat Ambroxol resp. Mucosolvan, ar trebui sa vorbesti cu medicul vostru.
Important e de asemenea sa aiba nasucul desfundat, noua ni s-a recomandat sa-i clatim narile cu ser fiziologic. Ajuta si baia de aburi, daca-l luati cu voi īn baie cind faceti dus si daca-i puneti seara līnga patuc fierbatorul de apa (sub supraveghere, bineinteles).
Si evitati eventual sa-i dati lapte, noi am constatat ca laptele īi stimuleaza secretia mucoasa.
Cu toate astea, ni s-a īntimplat si noua sa tot tuseasca cite 10 zile de-a rindul.
Sper ca te-am putut ajuta.
Sanatate multa!E.


mariussimiuc
Antibioticul se da intre 5 si 10 zile,in functie de gravitatea bolii si de recomandarea medicului.


Field_mouse
Lore, daca te linisteste, si copii mei toamna a.t. au avut tuse timp de vreo 2(!) luni, eram disperata, schimbam siropuri in prostie. La urma urmei, am facut o pauza (nu mai puteam sa le dau atata timp medicamente) si intr-o saptamana a trecut de la sine.


claujro
Noua pt tuse ne dadea pediatra Ambroxol.


Lore1980
Va multumesc din nou pentru raspunsuri!
Am facut calculul si augmentin a luat de fapt 5 zile nu 4.
Aseara am fost din nou la doctor. Ne-a zis ca inca mai are secretii in gat, i-a dat Ospamox 4 zile combinat cu Rinathiol din nou si Ventolin pentru decongestionarea gatului. Pentru nas i-a dat picaturi Pivalone. Ne-a zis ca a dobandit o sensibilitate mare, cum il ia un pic curentul cum raceste. Si pana acum n-am avut astfel de probleme.
Nu stiu ce sa mai zic, parca as mai consulta si alt medic. Soacra-mea ma zapaceste si cu un ORL-ist sa-l vada. Dar deja cred ca e si el satul de doctori. Sa vad cum evolueaza pana duminica la pranz cand terminam siropurile si apoi daca nu sunt multumita merg si la alt medic.
E si palid de atata stat in casa, are cearcane, mi-e tare mila de el.
Sper sa fie bine totusi si va urez multa sanatate si pentru copilasii vostri! Va tin la curent oricum.


GD
Am trecut si noi prin aceeasi poveste. Matei baietelul meu de 2 ani a tusit tot asa cam o luna si jumatate. Am folosit tot felul de siropuri de tuse fara nici un fel de efect. Problema era nasucul care adunasa foarte multe secretii si la fel ca si in cazul vostru nu le puteam scoate.
Tot asa tusea si Matei seara si dimineata, iar dimineata vomita dupa un puseu de tuse. Probabil ca in timpul noptii se adunau secretiile din nas in gat si el nu stia sa expectoreze si asta ii provoca tusea asta violenta.
Problema s-a rezolvat dupa ce am mers la un ORL-ist de la Grigore Alexandrescu care i-a aspirat cu o sonda secretiile din nas. Nu mi-a venit sa cred ce a putut scoate de acolo.
Dr. mi-a spus ca datorita secretiilor din nas poate face o etmoidita (un fel de sinuzita la copii)
In final a luat si un antibiotic (Unasyn) 10 zile dupa care problema s-a rezolvat.


mirelam
Si eu tocmai am trecut printr-o "criza" de tuse cu baietelul meu.
Ce-i drept el e mai mare are 8 ani.
Tuseste de 1 luna si ceva. I-am dat tot felul de siropuri, inclusiv naturiste, dar degeaba. Am incercat si Tusimun dar nimic.
Medicul mi-a spus ca nu are absolut nimic pulmonar. Ne-a spus ca ori sunt mucozitati adunate in gat si nas pe care el nu stie sa le scoata singur (desi e mare), ori e pe fond alergic. Mi-a dat Zyrtec si deja vad ca se simte mai bine, de vreo doua zile nu prea mai tuseste.



Teodora D.
zilele trecute imi povestea cineva ca, in urma unui tratament cu aloe vera,copilul i s-a vindecat de o mare sensibilitate care se solda cu frecvente boli respiratorii.
ati auzit sau incercat acest tratament? e intr-adevar atat de eficient? baietelul meu nu e f. predispus la raceli, dar ma gandesc daca nu ar fi cazul sa-l "pregatesc" pt. cand va merge la gradinita.


silvana_salajan
Of, of, ce subiect! De 2 ani deja de cand ma confrunt cu problema asta! Baietelul meu a inceput intr-o toamna sa tuseasca. Si nu s-a mai oprit, decat cu singulair si aerius iarna si primavara cu zyrtec. Este de fapt o alergie, daca tuseste mult chiar si dupa antibiotic.Oricum asta numai un alergolog poate sa spuna, dar nu se fac teste la copii sub 3 ani. Cat despre gelul de aloe, l-am folosit cu succes anul trecut in primavara, si nu am mai luat medicamente pana in toamna. In toamna, o data cu inceperea caminului, desi am mai facut o cura cu aloe, a trebuit sa reia tratamentul. Oricum a trecut iarna mai bine decat in urma cu un an. Cred ca ar cam trebui sa mai cumpar un bidon de gel.
Daca e o tuse de raceala, atunci trebuie sa scapati neaparat de flegma. Ori nimic nu ne-a facut sa scapam mai repede de asa ceva, ca si aerosolul. 1 ml de miofilin+1 ml hidrocortizon (acum nu se mai gaseste dar este un inlocuitor- imi scapa numele-o fiola de 2 ml)+4 ml ser fiziologic - se fac 2 inhalari a cate 10 min cu asta. Daca se poate de 3 ori pe zi e super! Daca nu merge si de 2.
Aparat de aerosol se gaseste de cumparat si chiar merita INVESTIT IN ASA CEVA.

Nu m-am exprimat bine. Din cantitatea data se pot face 2 inhalari.
Intr-o zi eu i-am facut 2, 3 inhalari de 10 minute fiecare. Oricum miofilinul nu se foloseste daca s-a deschis decat pe o perioada de maxim 12 ore.(precipita in fiola)
In rest, numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:



ceai de ceapa sau alte remedii pt tuse la 11 luni?
ligia13
Dragele mele!

Radu tuseste ca un magarus . De aseara. De azi am inceput sa-i dau Stodal.
Intrebarea mea este, oare pot sa-i fac ceai de ceapa? Bine, nu's convinsa ca va bea, ca e raaaau tare, eu stiu , dar oare e prea mic pt ceai de ceapa?

ce alte remedii naturiste pt tuse mai stiti (evident permise la 11 luni cat are Radu)

Va multumesc


Briantis
Nu stiu daca poti sa-i dai ceai de ceapa la 11 luni ,dar stiu ca la noi stodalul a fost un zero absolut ,nici un efect nu a avut .


mariussimiuc
Poti incerca Plantusin,e un sirop de patlagina si muguri de pin,daca ceaiul de ceapa nu da rezultate.Si un saculet de sare incalzita pus pe piept.


Krys
Eu nu vad de ce sa nu ii dai, sincer nu m-am gandit ca ar putea avea ceva un ceai de ceapa, doar si in supa pun ceapa. Eu i-am dat si la 5 luni jumate si acum la 8 luni jumate ca tuseste putin. Tot de aici am luat reteta de pe forum: 4 cepe de la care se indeparteaza doar prima foaie, ramanand foaia portocalie pe cat posibil, se taie in 2 sau in 4 fiecare ceapa se pune la fiert cu un litru de apa, si se fierbe pana cand scade la aproximativ 100 ml. Eu ii pun si putina glucoza si il bea fara probleme.

Sanatate multa.


ligia13
Va multumesc pt raspunsuri!

Krys , multumesc de reteta. Habar nu aveam ca exista si reteta...


clau2toma
dupa experienta mea ,daca ii dai ceva naturist ,sau ceva din farmacie ,de ex Stodal sau Paxeladine sau altceva ,ca depinde si de tusea copilului daca este uscata sau eruptiva ii trece tot in 5 sau in 7 zile .Deci ramane sa te hotarasti tu pt copilul tau , dar tine intotdeauna cont si de sfatul medicului pediatru . La copilul meu de ex ,remediile naturiste au fost intotdeauna egale cu 0 pana nu i-am dat medicamente farmaceutice o lalaiam asa cu naturistele de pana la urma tot in farmacii ajungeam .Or fi si cele naturiste bune ,dar cand nu esti bolnav ;nu stiu poate sa previi ceva .


roxi23
Dar care este cauza tusei copilului? Cand bebelul meu a inceput sa tuseasca acum vreo 3 saptamani, am incercat cu metodele "babesti" cunoscute (ceai de ceapa, suc de ridiche neagra, cartofi pe piept...). Dupa vreo 3 zile, nici o ameliorare!
M-am dus la medic si diagnosticul a fost unul nu tocmai "bun": bronsiolita!
Asa ca acasa nu puteam trata tusea...si apareau complicatiile de rigoare
de asta, dupa parerea me4a, ar trebui sa consulti un medic!
pupici


Natasa
E prea mic pentru sirop de ceapa. Nu stiu daca ceaiul de ceapa e mai usor, dar siropul nu e pentru copii asa de mici.


loredanap
dar la 4 ani le dati sirop de ceapa?are efect?sebi tuseste de 4 zile si nu trece cu nimic.ia antibiotic.sirop de tuse salbutamol,tusin si pe langa astea mi-au zis sa-i dau romergan sirop si 2 fiole de dexametazona injectabil.si e mai rau.acum fierb ceapa ,vreau sa incerc si asa.nu mai pooooot sa-l aud tusind asa rau.si s-a saturat si el mititelul.


Marsupilami
Sunt tare curioasa daca merge cu ceapa! Noi am facut de doua ori bronsiolita si de fiecare data am recurs la kineziterapie respiratorie, fara alte medicamente. Eficienta e garantata, in schimb nu va pot descrie ce era in inima mea la fiecare sedinta de kineziterapie, auzindu-l pe bebe urland! Ca si nenea ala ce-i mai apasa pe burta si-i mai infigea si degetele-n gat! Si ce-mi mai venea si mie sa ma mai ratoiesc la el, s-o lase mai moale, ca ma lua cu lesin! Dar de fiecare data a scapat nenea ala neparuit, pentru ca mi-a facut copilul bine!


aurelia1278
Kineziterapie? Ce-i aia?
Dar daca-mi imbolnaveste plodu' (si/sau pe mine) de nervi, mai bine nu.
La noi a functionat bine Prospanul.


mika12
Kineziterapia respiratorie? Din punct de vedere medical, este o tehnica de evacuare a secretiilor care nu lasa bronhiile sugarilor sa functioneze ca lumea, atunci cand au bronsiolita. Din punct de vedere matern, este o tehnica de intimidare a proaspetelor mamici, precum si de culpabilizare a lor la maxim! Sunt momente in care iti pui un car de intrebari de genul : Doua bodiuri, plus trei tricouri, plus patru flanele, plus cinci pantaloni si caciulita de lana nu au fost suficiente? A trecut fiul vecinei cu nasul plin de mucisori pe langa al mic si i-o fi dat ceva din microbii lui? De ce nu m-oi fi spalat eu de n-spe mii de ori pe maini dupa ce am pus mana pe cleanta de la usa magazinului din colt? Sa fie din cauza lui tanti aia imbracata in rosu care a tusit la 2 m de noi? Sa fie din cauza ca am deschis frigiderul fiind cu bebe in brate? de la geamul deschis vreo cateva minute? de la geamul lasat deschis de vecina? de la inghetata pe care am mancat-o eu cand eram gravida in luna a noua?
Pai spuneti si voi, cum poate sta calma o proaspata mamica atunci cand vede pe kineziterapeut ca-i apasa copilului pe burta si pe piept intr-un ritm indracit, vreo patru-cinci minute (dupa ceas!), o eternitate (dupa mama!) ; dupa care se pune cu degetele-n gatul lui pana se inroseste copilul (care era deja rosu de plans!)si tuseste tot ce are de tusit?
In ceea ce priveste punctul de vedere al sugarului... Tot ce pot sa va spun este ca plangea deja atunci cand se indrepta nenea spre noi ca sa ne spuna : "Madame, vous pouvez vous installer dans la salle!. J'arrive!!!!


any
Buna, eu am folosit pt tuse la junior, dar fara efect, dar oricum, inainte de a da copilului ceva nou, intreaba si doctorul.
Eu am un medic, ne sfatuim bine de tot, apoi incercam sa vedem cu ce trece si continuam, dar, la un moment dat, se obisnuieste organismul si acel medicament sau ceai sau sirop,nu/si mai face efectul, asa ca... tot timpul am schimbat la ele....de 3 ani in coace!!!!!
Daca mai e necesar, trimite/mi raspuns, stiu eu o reteta cu zahar, dafin frunze, si miere. la Rares asta a functionat, si Summetrolim sirop.
cu bine, any


Tonia Antonia
Frantuzoaicelor, va invidiez! Ce n-as da eu sa gasesc un kinesiterapeut in Brasov ...ca tare avem nevoie de el uneori...


roxi23[/b]
Siropul din muguri de brad o fi bun si la 6 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Tuse, raguseala...nu prea stiu ce e...
mirelam

Fetelor, poate ma ajutati cu un sfat ceva...
Andrei (8 ani) a fost racit acum 2 saptamani.
A facut febra 3 zile (38,8 cel mai mult) si era ragusit. Am fost la medic, l-a consultat, l-a ascultat la plamani, a zis ca nu are altceva decat ca e foarte rosu in gat si mi-a dat sa-i dau antibiotic, Cexyl, sirop de tuse Humex expectorant si Nurofen daca mai face febra.
In urma tratamentului n-a mai facut febra, nici nu a mai tusit, desi nici inainte de tratament nu prea tusea, mai mult era ragusit.
Acum e bine, dar a ramas cu o chestie ciudata. i-as zice tuse dar de fapt nu-i o tuse ci mai degraba ceva ca atunci cand simti nevoia sa-ti dregi vocea. Si face destul de des.
L-am intrebat ce simte, daca il doare in gat sau daca simte ca are ceva pe gat, dar zice ca nu, ca asa simte nevoia sa faca.
Nu stiu ce sa fac. Sa-i mai dau Humex, dar i-am dat deja o sticluta parca n-as mai continua.
O sa ma duc si la medic dar vroiam pana atunci un sfat de la voi.


EVA-DATA
Sambata trecuta baietelul meu de 4ani a facut tot asa febra,raguseala,i-a dat doctotul Cexyl,Humex,Nurofen.Duminica l-a vazut si l-a ascultat la plamini ,a zis ca n-are nimic si cand l-a auzit tusind,s-a speriat si a spus sa-l trecem pe ampicilina injectabil,chiar i-a facut pe loc prima si ne-a internat in spital.La radiografie dc.mi-a zis ca a aparut"ceva"si la plamini,doamne,parca trebuie sa scoti cu clestele vorbele din gura unor doctori.
In fine,acum e bine,mai tuseste putin,insa nu asa ragusit.Sper ca nu te-am speriat,la voi nu cred ca se pune probl.daca nu mai are febra.
Am auzit si in spital ca erau multi copii cu pneumonie,initial avand doar laringita.Nu prea inteleg,poate ne mai lamureste un medic.


jozsaerika
si baiatul meu a facut o data laringita...a avut febra vreo 3 zile (pana in 38C) a fost ragusit si tusea putzin uscat....am mers la medic (si avea si rosu in gat) si noua ne-a prescris doar aerosoli cu adrenalina 3 zile + Nurofen pt. febra si scaderea inflamatiei+ Prednison (care nici cum nu am reusit sa i-l administrez e fff. amar) si ne-am vindecat f. bine
mi se pare mie sau e cam tare Cexyl pt. laringita mai ales daca nu e bacteriana?
va doresc sanatate


april
de mult timp isi drege vocea? sa nu fie o alegie. daca continua inca 2-3 sapt fai un test de alegie, nu doare si rezultatul e pe loc.


camelia72
Mirela,acelasi lucru a patit si fetita mea,a ramas cu un fel de tuse ca un tic nervos in urma unei viroze...!Dupa doua saptamani in care i-am dat tot felul de siropele,Humex,Eurespal...ieri am ajuns iar la medic si ne-a zis ca are ceva secretii in gat.Ne-a dat Bioparox -este aerosol solutie pt. pulverizat in nas si gat,are un gust placut de fructe si chiar ii place,ne-a mai dat un sirop din plante de la dr. MOM iar seara,la culcare Romergan!I-am inceput de ieri dimineata tratamentul si acum parca nu mai face asa din gat,doar f. putin!Sper sa aiba efect acest tratament sa scapam odata de chestia aia din gat ca ma disperase...!
Multa sanatate si aveti grija ca este sezonul tusei si virozelor ciudate...!


Intrebari despre tusea productive
luciana12

Acum 5 zile fetita mea (1,5 ani) a facut putina febra, i-a trecut in 2 zile, acuma ii curge nasucul (un lichid vascos si transparent) si a inceput sa tuseasca din cauza muculetilor, o tuse "plina", sa-i zic asa, nu prea des, dar destul sa ma ingrijorez. Ea se simte bine, e vioaie si afara e asa frumos...11 grade, soare, fara vant...oare e bine sa o scot putin? A stat, mititica, asa mult in casa...Si, oare ce pot sa-i dau, ca remediu pt. tuse? I-am dat putina miere cu apa si lamaie, e de ajuns?


anemona
Luciana, o sa-ti spun cum am procedat eu cu fetita mea de 1,7 ani. Tot asa a avut mucisori si dimineata mai tragea cateva behaituri din cauza secretiilor. I-am dat ambroxol cate 6-7 picaturi de doua ori pe zi, am tratat nasucul cu ser fiz si biorinil (inainte cu 10 min de mesele principale, ca sa poata papa) si am scos-o afara. Am nimerit zilele alea mai frumoase dinainte de viscol si am scos-o lejer imbracata si chiar intr-o zi i-am scos si caciula, dupa principiul "cui pe cui se scoate". Daca iti spun ca dupa doua zile de cura de aer m-am trezit cu ea dimineata fara urma de mucisori si cu nasul ca nou, poate n-o sa-ti vina sa crezi. Si eu o tinusem vreo 2-3 zile in casa fara rezultat, nu avea febra, era vesela, asa ca mi-am zis ca aerul ii va face bine. Oricum e bine s-o scoti afara, statul in casa in racelile mai usoare ingreuneaza vindecarea.
Sanatate maxima !


alba
Noi am avut aceiasi problema si impotriva tusei i-am dat un sirop minune,nu stiu daca se gaseste in Ro,ii spune PHYTOHUSTIL si este numai pe baza de plante.Dupa o zi nu mai avea nimica,siropul asta e SUPER BUN :-)

Editez,sa dau link-ul:http://www.medpex.de/ProductSearchAction.do?method=search&pattern=Phytohustil&affiliateid=130


Arizona
La varsta asta se da Ambroxol, iar la copilasi mai maricei Paxeladine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tuseste rau!

Gabrielama
Bibbidi-Bobbidi-Boo!
Trimis la - 12/07/2006 : 10:38:00
--------------------------------------------------------------------------------


Oameni buni,

copila mea tuseste de sare camasa de pe ea; n-are febra, muci, stranuturi sau alte semne de raceala, dar tuseste pana vomita. De doua nopti dorm mai mult cu ea in brate, pentru ca ii vine sa vomite, se sperie si plange pana nu mai stie de ea.

A venit ieri doctorita, n-are nimic la plamani, a zis ca e o tuse alergica; ne-a recomandat Claritine si Eurespal. Claritine am reusit sa-i dau, in biberonul de apa, Eurespal-ul cu nici un chip, caci are gust ingrozitor si se simte si in sucul de fructe.

Stiti vreo licoare minune cu efect imediat si garantat, testata de voi?

De mentionat ca subiectul cu pricina are 2 ani si 3 luni.

Multumiri anticipate.

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!


ligeea
membru incepator
Trimise - 12/07/2006 : 10:42:36
--------------------------------------------------------------------------------

Mergi cu ea la un alergolog sau la spitalul Nasta la un specialist in astm . Nu e normal , tusea uscata si fara alte semne de boala, mai ales crizele de nopatea , poate fi un semn de astm .
Sau numai o bronsita astmatica . Mergi cu ea la un specialist . Exista niste medicamente americane -scumpe -Singuler care se dau seara cate o jumatate de pastiluta . Numai medicul de specialitate te poate indruma

ligeea


Gabrielama
Bibbidi-Bobbidi-Boo!
Trimise - 12/07/2006 : 10:49:37
--------------------------------------------------------------------------------

Ligeea,

multumesc de mesaj.

N-are tuse uscata, are tuse incarcata (nu stiu care e cuvantul potrivit) si vomita pentru ca nu stie sa scuipe (expectoreze, ca sa folosesc termenul corect).

O sa merg insa si la un specialist, asa cum imi recomanzi.



Gabi


annablue
Trimise - 12/07/2006 : 11:06:27
--------------------------------------------------------------------------------

Ketoful face minuni !!!!
Si noi am avut aceeasi problema si dr. Culcer ne-a recomandat Ketof (in functie de greutatea bblui) luat timp de 4-6 saptamani, pt ca sigur e un fel de tuse alergica, chiar daca e tuse cu expectoratie.
Recomand cu caldura acest produs, dar trebuie luat toata acea perioada ca sa aiba efect, altfel mai mult rau face decat bine...
Sanatate multa fetitei tale !

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

si baietelul meu are aproape 5 ani , de cand l-am dat la gradi numai in boli ma tine , febra , tuse , voma , otita, de toate pt. toti
dupa multe lupte cu diferiti doctori si spitale , am descoperit ca are astma
si-n ziua de azi se chinuie saracutul cu tusea , ia medicamente pt. astma , cateodata tuseste(chiar si acum) de am impresia ca-i sar plamanii, si tot asa cu voma ,


consulta si alti doctori , si e bine sa faci tot felul de teste alergice

multa sanatate la toti bebelusii

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucualberta spune:

buna fetelor.as vrea sa va dau si eu un sfat care sper sa va ajute.eu i-am dat fiicei mele sirop de ridiche neagra.la noi a dat rezultate.se spala ridichea se scobeste ca sa poti pune o lingurita de miere in scobitura ,se face gaura pana jos ca sa poata iesi siropul se pune intr-o ceasca si se lasa peste noapte se da pe parcursul zilei de cate ori poti.
sper ca ati inteles .va doresc multa sanatate .aaa am uitat este f bun si ceaiul de cimbru .
multa sanatate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

Ospamox, Humex, Stodal - rezultate temporare.
Ridiche neagra - ca mai sus - plus pe gat seara inainte de culcare miere cu propolis, intinsa pe piele ca o crema, se pune un sevrtel peste, si somn usor. dimineata va garantez din proprie experineta - am incercat si la mine si la fata - pielea nu lipese deloc, ba mai mult nici macar dulce nu e, servetelul idem. se trage tot in piele. dupa 3 zile consecutive cu acest tratament, am scapat de tuse in proortie de 90%. mai tuseste doar dupa ce fuge sau cand e aerul rece. incercati, rau nu are ce face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

La copilul meu au efect: sucul de ridiche neagra si mai ales ceaiul de cimbru. Caiul e cam amar, dar daca ii pui miere si lamaie e ok.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Help - tuse uscata incontinuu!

tincutza
Trimis la - 08/01/2007 : 13:53:34
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua,

Puiul meu tuseste, de vreo cateva sapatamni incontinuu, am avut o viroza urata, ne-am vindecat aproape 100%, dar am ramas cu tusea asta pacatoasa, care tine minute in sir si o epuizeaza.
In afara de siropuri de tuse ca Humex, Stodal si Paxeladine, toate pentru copii, mai stiti altele sau alte remedii?

Multumim mult,

Miki si Pitzy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

BB mic tuseste rau
felicia74
Fetitza mea de 2 luni jumatate a reusit sa ia virusi de la tatal sau, care e racit, si acum tuseste ca un fumator inrait.

DR. ne-a prescris Osciloccoccinum, sirop Eurespal, Vit.C natural 5 pic/zi si sirop Calpol contra febrei.
Ati patit asa ceva? In cate zile a trecut? Ati ajuns la antibiotic?


cattalina
bebe al nostru a racit prima data la 6 luni si a fost cred ca mai groaznic pt mine decat pt el...eram groaznic de speriata
antibiotic se da...chiar daca initial boala ii virala si antibioticul nu are efect...dar la varsta asa de mica se poate suprainfecta fff usor si de aia se prescriu antibiotice...mai mult preventiv...sa nu se imbolnaveasca mai rau
multa sanatate


felicia74
cattalina noua nu ni s-a prescris antibiotic. Oare de ce?
Febra oricum nu are. Ii mai dau un tf maine sa-i spun cum se mai simte.


cattalina

probabil ca nu necesita antibiotice....ma gandesc ca a vazut-o medicul si dupa o examinare atenta a decis tratamentul...
si antibioticele fac si bine si rau...la bb asa mici poate da diaree....noi am avut astfel de urmari si varsaturi....si se mai si irita la fundic...nici nu prea mananca...
daca situatia evolueaza bine cu tratam simptomatic dat ii ok....
daca ii ceva viral...oricum antibioticul nu influenteaza boala...eventual isi arata efectele adverse


felicia74
medicul a vazut-o la...telefon! Vreau sa o chem maine acasa daca persista tusea.
Oricum am pus in camera o oala cu apa fiarta sa ajunga aburul la ea. Iar diseara as vrea sa-i fac o baie, o fi bine?


felicia74
Gata! Am chemat medicul si am bagat-o pe tratament cu augmentin, ca horcaie.


MihaT
Felicia sanatate multa fetitei,cred ca este foarte nasol fiind asa mica.Noi am racit prima data la 10 luni si ce rau mai este.De obicei virozele astea respiratori nu necesita antibiotic,dar daca medicul asa a decis, o stii el de ce.


baicualina
Sanatate fetitei felicia!

stiu ce inseamna sa ai bebelina asa de mica racita!si eu am patit la fel....dar Slava Domnului totul a trecut!
inca o data:Sanatate muuuulta copilei!si incercati sa folositi mastile acelea ca de doctor cat santeti in preajma ei....se gasesc la farmacie!nu sunt scumpe....mai ajuta un pic!


kiss
si noi ne-am contaminat cind avea el 6 luni de o viroza, cu tuse urita. neonatoloaga lui a zis ca fiind viroza, in mod normal n-ar necesita antibiotic, dar ei fiind mici, nu stiu sa expectoreze, adica sa elimine secretiile alea din git, si pot ajunge chiar la pneumonie...noua cel mai bine ne-a fost cu siropul de tuse STODAL, care e homeopat, fara efecte secundare, si se poate da la copii mici fara probleme. doar ca incepe sa se vada efectul dupa vreo 3-4 zile...EURESPAL-ul nu-l cunosc, imi pare rau... multa sanatate puiului tau


Candy
Felicia, pe langa tratamentul medicamentos mai poti incerca si o baita cu spumant special pentru copii raciti, eu am avut de la Lander, dar poate gasesti si alte marci, e pe baza de eucalipt si alte plante cu efect terapeutic, in combinatie cu apa calda se degaja niste vapori cu miros specific care ii fac bine, e ca un fel de inhalatie. Mai exista si o sare de baie cu acelasi efect, eu am avut-o din Germania, dar incearca la Sensiblu sau HelpNet.
Sanatate multa!


felicia74
Interesante sfaturi! Din pacate, de ieri nu am observat mari schimbari, dar dr a zis ca e prea devreme.
DE spumant cu eucalipt nu auzisem.
Multumesc tuturor!

Mergi la inceput