Totul despre TUSE

Totul despre TUSE | Autor: danais

Link direct la acest mesaj

Am patit-o si noi cu gradinita. De cand e la gradinita (circa 3 luni), tot i-a curs nasul si a tusit, nu cine stie ce insa, i-a mai trecut, iar a mai apucat-o, dar nu a facut febra, a fost foarte vioaie si dornica sa mearga la copii.

Exact acum o saptamana insa a facut brusc febra (38 cu 8), a ragusit, nas curgator, ochi lipiti, nu a mai vrut sa manance nimic, tabloul clasic. Mergem la doctor: laringo-traheita acuta. Tratament: Zinnat, Eurespal, Pivalone spray pentru nas si Calpol la 8 ore. A dus-o rau vreo trei zile, timp in care nu a mancat nimic si a tusit ingrozitor, de ziceai ca are tuse magareasca. Dupa trei zile si-a mai revenit, a inceput sa manance, sa se joace. Febra a mai facut pana in ziua a cincea, dar numai noaptea, si pana in 38, dupa care i-a trecut.

Azi dimineata era chiar bine: vioaie, i-a trecut aproape de tot raguseala, ii mai curge numai un pic nasul si mai tuseste din cand in cand, dar nu asa rau ca inainte. Buuun, ma duc la doctor si constat ca e plecat in Germania si ii tine locul o doctorita tinerica. Ii povestesc tarasenia, se uita si in fisa, o aude ca tuseste si - fara sa o asculte - zice: trecem pe antibiotic injectabil ami puternic. Am ramas cu gura cascata si am intrebat-o de ce, ca fata e mult mai bine. Si zice ca nu e normal sa mai tuseasca dupa o saptamana de Zinnat. Dupa ce a ascultat-o si am mai parlamentat cu ea ca nu mai face febra si e mult mai bine, a zis in sila sa-i mai dau inca trei zile de Zinnat, dar o sa vad eu ca tot la injectabil ajung.

Spuneti-mi si mie daca e normal sa trec la un antibiotic injectabil cand fata e clar mult mai bine, nu mai are febra, si mai ales daca e normal sa recomande asa ceva fara sa asculte fata la plamani.

De cand am venit de la doctor nici nu a mai tusit, ii curge doar nasul un pic, e foarte vioaie, a mancat bine, canta si danseaza prin casa. Mi-e tare mila de ea sa o intep daca nu e cazul, dar mi-e si frica sa nu se imbolnaveasca mai rau. In toata existenta ei de 3 ani si 5 luni nu a luat decat de doua ori antibiotic, pentru otita, in rest e un copil foarte sanatos si rezistent.

Sfatuiti-ma ce sa fac, dupa experienta voastra cu cei mici. Multumesc mult. Ce as putea sa ii mai dau de tuse, naturist, pe langa Eurespal, ca numai de tusea asta vad ca s-a legat doctorita.

Daniela si Denisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cand vine dr. tau inapoi? eu as mai astepta putin...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

dar nu e nevoie sa-i faci daca tu consideri ca e bine. si dat asa fara motiv...ma mir, eu aveam impresia ca numai doctorii mai in varsta, din generatia celei pe care o avem noi, sunt fani antibiotice! daca i-as fi dat Mariei de fiecare data cand ne-a recomandat antibiotic, ma intreb cum ar fi fost...din fericire am o cunostinta pediatru f bun, la care nu ii pot inscrie - nu suntem in acelasi oras - dar cand avem nevoie ne sfatuieste la telefon.
copilul meu nu stie gustul antibioticului, si luna asta face 2 anisori, si a mai racit si ea, a tusit, a facut febra. eu ii dau vit. C, 10 zile, daca face febra panadol alternativ cu nurofen, Propol pur pt dureri in gat, nas infundat - naturist, la farm Help Net, iar pentru tuse sirop natural de brad, facut de mine, ceai cu miere si multa lamaie, si in cateva zile trece.

sanatate fetitei!

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si www.dropshots.com/strumfi" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Acelasi sfat l-as da si eu: mai mergi la un doctor. Un pediatru.
Mie nu-mi supa bine, dar nu stiu ce sa zic ca sunt de obicei in aceeasi dilema cu antibioticele astea!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Doctorul ei vine abia miercurea viitoare. Deocamdata cred ca o sa-i mai dau Zinnat-ul inca trei zile, dar nu stiu ce as putea sa-i mai dau de tuse, mai naturist, gen ceaiuri, ca Eurespal-ul mi se pare cam apa de ploaie. Pe domsoara doctorita am intrebat-o, dar a dat din umeri. Acum tuseste rar, dar pare incarcat. Noaptea doarme linistita, nu tuseste, respira bine.

Sper sa nu ajung la vorba ei si sa ma duc prin week-end pe la vreo camera de garda si sa o patim mai rau. Mie mi-e frica in general sa ma duc la spital cu ea, dupa ce am tras o spaima groaznica la un an si 9 luni, cand am dus-o la Grigore Alexandrescu cu febra si apatie si mi-au spus senin ca ei cred ca are meningita si se pregateau deja sa-i faca punctie. Bineinteles ca avea o amarata de otita, care i-a trecut in cateva zile cu Cloracef.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo2 spune:

Daca nu face febra si papa si e vioaie... tusea rezidentiala trece dupa o vreme, nu imediat dupa incheierea tratamentului, insa nu mai e patologica. Cel mic al nostru a patit-o la fel, iar dupa ce a terminat tratamentul ( cu Zinnat) a mai tusit vreo saptamina (nu intruna, ci din cind in cind), dupa care i-a trecut de tot. Zic si eu ca fetele: cred ca o alta opinie nu strica. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Danais, parerea mea e ca nu e cazul de antibiotic injectabil, daca tu vezi ca ii merge bine copilului. Daca poti, du-o s-o mai vada un pediatru ca sa te linistesti.
Pentru tuse eu i-am dat baietelului meu, Tudor (2 ani si jumatate), un sirop de muguri de pin de la plafar. E natural si bun la gust. Si daca zici ca tusea e incarcata, la noi a mers foarte bine "Fluimucil" de 100, fluidizeaza secretiile. Oricum, sa stii ca dupa o chestie d-asta tusea mai persista ceva timp, iti spun din experienta noastra.

mami de tudor si ioana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


mirela alina
Buna ziua , mamicilor.
Piticul meu(2 ani si 9 luni) a inceput dintr-o data cu o tuse productiva, fara sa fi fost racit inainte sau macar sa ii curga nasul.Acum vad ca ii creste si temperatura ...deja are 37,7.El este activ nu are nici o treaba.Deocamdata ii dau nurofen si asteptam medicul sa vada ce este. Am o stare super nasoala cand este bolnav.........desi nu a mai fost bolnav de vreun 1 an.
Nu a avut niciodata dar imi este teama de bronsita.Asa se manifesta?
Voi ce la dati puiutilor pt. tuse?Ce ar putea fi?
Va multumesc.


Dory232002
Eu pt. tuse ia-m dat SINECOD, tot tuse productiva a avut


Monica-Elena
Eu i-am dat sirop ptr tuse SINUPRET care este secretolitic.
Nu vreau sa te sperii dar si Mihnea la fel facea si diagnosticul a fost bronsita acuta si ne-a bagat pe zinat.
Cat despre nurofen e tare la moda printre dr dar eu zic ca mai bun este paracetamolul(panadol, calpol, eferalgam) asta daca trece de 38 si daca trece de 39 atunci novocalmin supozitoare si algocalmin(o picatura pe kg corp).
Multa sanatate!


mirela alina
Multumesc mult pt. raspunsuri
A venit doctorita si ....nu are nimic nimic, nici macar rosu in gat.
Nu mai are nici temperatura.Dar de la ce a facut temperatura mai devreme?
Pentru ce este Eurespal?(parca asa i-a spus)


flavia2904
Eurespalul este dat in tratamentul simptomelor tuse si expectoratie.Si eu i-am dat de multe ori baiatului meu,dar are un gust tare rau,este sirop.Sanatate piticului tau.


mirela alina
Si este bun la ceva Flavia?
O fi acelasi lucru cu ambroxolul?


roxanaz
eurespal-ul este fenspiridina - anti-inflamator pentri afectiunile respira`torii`.


NinaB
tuse productiva : Fluimucil 100, mucolitic si expectorant.

si...ibuprofenul e anti-inflamator mai ok decat paracetamolul. ala e mai bun ca antitermic...da`..ma rog...fiecare medic le prescrie dupa cum a receptat info ce i s-au oferit


silvana_salajan
Vorbesc din experienta mea de parinte.
Unde v-ati jucat inainte de episodul cu tusea productiva? Afara intre pomii infloriti?
Afla atunci ca s-ar putea sa ai un copil alergic. Asa se manifesta si la Andrei (4 ani jumate), alergia. Azi nu are nimic, intra intr-un camp de alergeni si apoi incepe sa tuseasca, mai ales in timpul somnului. Si noi luam eurespal cand e de rau, si se suprainfecteaza.
Daca sunt pe faza si il prind chiar la inceput, rezolv problema cu Aerius.
Acuma numai un medic poate pune clar un diagnostic, si numai daca episoadele se repeta!


mirela alina
Silvana, este un copil predispus la alergii...stiu asta.
Pomi infloriti avem chiar in parculetul din fata blocului unde ne jucam zilnic.
Aseara i-am dat Aerius iar azi am fost din nou la medic.
Pentru asta am deschis un nou topic tot aici "Augumentin pentru laringita?"
Multumesc


ege
azi dimineatza fata mea in varsta de 8 luni s-a trezit cu o tuse umeda.am sunat dr si mi-a zis ca abia marti e la cabinet.ce as putea sa-i dau?ce remedii babesti,homeopate stiti?
ieri a sughitat de vreo 6-7 ori.are vreo importantza?nu mai sughitase de mult timp


akella
Stodal si sirop de pin. Sughitul nu are nici o legatura cu tusea in sine, poate doar a tras putin aer, intre reprizele de tuse, si a apucat-o sughitul


merry_p_s
Si eu votez cu Stodal(este homeopat,este pt.orice fel de tuse).Dar nu are si alte simptome?


liliac1
Tot pentru tuse este si siropul din muguri de brad care se gaseste atat in farmacii cat si la plafar.


Mirela72
La noi functioneaza ceaiul de ceapa cu miere. La 500 ml de apa pui o ceapa mare maruntita (cu tot cu foitele exterioare)si o fierbi pana scade apa la jumatate. Apoi o strecori si indulcesti ceaiul obtinut cu miere. Daca bebe e mai mic de un an nu se pune miere.
Pe fetita mea o ajuta foarte mult acest ceai, ii calmeaza foarte bine tusea, in plus si doarme mai bine. Insa nu tuturor copiilor le place, s-ar putea sa nu ti-l bea, insa daca-l accepta, e cea mai buna alegere pt.tuse. Pe noi Stodalul nu ne-a ajutat dar ne-a fost de folos Plantusinul.

Multa sanatate!


sirimie
Ceai de tei, scrie pe topicul de Sfaturi utile pentru copii. Eu cred ca e prea mica pentru ceai de ceapa cu miere.

Sughitul e normal si nu are nici o legatura cu tusea, nici la copii nici la oameni mari


alondra25.2006
Fetita mea are 6 luni jumate,si de 2 sapt.tuseste.Nu stiu ce sa-i mai dau caci nu vreau sa recurg la antibiotice tinand cont ca nu face febra.I-am dat Humex si nici o sansa de ameliorare.Ce sa-i mai dau...ca mor cand o vad cum tuseste micuta,e o tuse seaca.As vrea sa-i dau sirop de pin dar este f.dulce si nici nu stiu daca se da si la bebelusi asa de mici.


akella
Intreaba pediatrul daca-i poti da Stodal; sau Tussin (pentru tuse seaca). Eu nu mai tin minte bine daca ai voie sa-i dai asa ceva la 6 luni; am uitat, fii-mea are acum 4 ani si 2 luni. Neaparat intreaba pediatrul, inclusiv de sirop de pin.


flavia2904
De ce nu mergi la un homeopat? eu asa am tratat-o pe Alexandra pt.tuse care se rupea,laringita,mucisori si nasuc infundat,nici ea nu a facut febra.Cam in 5 zile i-a trecut tusea dar au ramas mucisorii care au trecut si ei in urmatoarele 5 zile.Eu i-am dat spongia ch15,Aconitum ch15,hepar sulfur ch 15,iar pt mucisori-allium cepa ch15,euphrasia ch15.Daca vrei poti citi despre ele aici http://www.homeopatie.ro/index.php?option=com_content&task=category§ionid=1&id=16&Itemid=30
Tratamentul se da la fiecare pacient in functie de simptomele care le are.


tunitza
Buna!
Si fata mea tuseste cam de vreo saptamina timp in care i-am dat sirop Paxeladine fara prea mare efect.Ieri i-am fiert o jumatate de ceapa in apa si i-am dat ca pe ceai si noaptea nu am mai auzit-o tusind.Am sa repet si astazi sa vad ce se mai intimpla.


alondra25.2006
Eu pt. tuse ii dau Alexei la recomandarea medicului , SINECOD(nu este tuse seaca)


ligia13
La noi a mers STODALul!


RaluD
Eu i-am dat sirop de muguri de pin (Plantusin se numeste chestia) si i-a trecut relativ repede, fara probleme.


alondra25.2006
Totusi cred ca este prea micuta sa-i dau sirop de pin,are doar 6 luni,si totusi nici nu stiu ce cantitate sa-i dau.Daca ma poti indruma RaluD,ti-as multumi.


RaluD
Ina are 6 luni jumate si i-am dat 5 ml de 5 ori pe zi, cu lingurita sau dizolvat in biberonul de lapte. N-a avut nici o problema, ba chiar i-a trecut, acum nu mai tuseste deloc.
Accepta laptele in continuare si fara sirop, nici o schimbare.

Sotul are astm bronsic, se simtea si el nasol cu plamanii de la viroza asta pe care am avut-o toti, a luat si el sirop si se simte mult mai bine. Am fost si eu racita, am tusit, si pe mine m-a dres.
Stiu ca bunica mea s-a luptat cu o bronsita 1 an intreg si i-a trecut doar cu sirop de muguri de brad. De atunci imi amintesc de el.

Nu-i da daca nu simti tu ca trebuie, dar eu zic ca un pic de zahar din medicament n-o sa-i faca nici un rau. Eu altfel nu-i dau DELOC zahar sau dulciuri (sa nu se invete cu gustul), nici lui Emi nu i-am dat pana la 2 ani. Dar cred ca putin zahar, OCAZIONAL, este totusi inofensiv pt organismul ei.



Corina
Daca nu ii trece cu sirop de tuse,poate fi un reflux gastric!daca tusea e seaca si latratoare ,intreaba pediatrul!
Noi am patit asa ceva,si dupa 2 luni de tuse si o mie de siropuri incercate,un medic ne-a dat un sirop contra refluxului gastric si am terminat cu tusea.
Sanatate


alondra25.2006
I-am facut azi ceai din coji de ceapa si deocamdata nici un rezultat.Daca nu merge voi incerca cu sirop de pin.


ELIZA MIRON
BARACCA
Este un supliment nutritiv, practic este extract de marar si de chimen si are un efect antitusif excelent!


alondra25.2006
Parca nu mai tuseste atat de des...oare ii va trece cu ceaiul de ceapa...cred ca-si face efectul.Mersi ptr.sfaturi.


anis
Alondra, STODAL , se cheama, de 3 ori pe zi.Daca nua re complicatii pe la plamani etc si doar o simpla tuse ,ii trece f repede cu siropul asta.E f safe, e si pt gravide si copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Salve,
Am patit/o si noi.........
Este o viroza tampita, luata de la gradinita !
noi am inceput in martie cu tuse si atat, da o tuse care o saptamana se oprea, revenea din nou apoi, mai dai cu siropuri (la indicatia medicului, desigur) vreau sa spun ca nu cred ca am scapat vreun sirop de tuse,dar aceasta tuse se atenua putin, apoi o luam de la capat, cert este ca din martie am dus/o tot asa pana........inainte cu 6 zile de Pasti, cand a atins apogeul:ziceai ca avem un magarus acasa!
Medic > nu se auzea nik la plamani > zinnat + endomed pt tuse+ panadol+nurofen ....in sfarsit, cert e ca dupa 4 zile de zinnat mi/a facut febra peste 39, de credeam ca ma urc pe pereti , asa ca de Paste am ajuns sa facem injectii, iar dupa terminarea ac am facut si raze la plamani, ne/a iesit Viroza pulmonara, deci asta dupa injectii, deja !!!
In sfarsit, am terminat gradinita pe 14 iunie, iar Robert a mai tusit inca o saptamana, dar o tuse mai linistita, ca sa zic asa.
Concluzie: este o tuse f periculoasa , care lasa sechele pe o perioada lunga si care a reusit sa ne dispere , noi am ajuns sa cautam si lapte de magaritza , nu spun de sirop de pin, facut proaspat de la munte, ceaiuri:soc, cimbrisor, scaiete, patlagina,ceapa, nuci,ridiche neagra, e, sunt o enciclopedie ambulanta aici !
Sanatate multa, multa, si poate, acum, ca sunteti in vacanta sa va reveniti repede, fara injectii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


asi
Copilul meu a fost putin racit.Multe secretii fara febra.I-am dat 3 zile parcetamol(Nurofenul nu il tolereaza).Dupa ce a fost pe trecute racela a inceput sa tusesca.La inceput putin si acum tare.Nu pot spune nici ca e tuse uscata nici productiva e ceva intre.In timpul somnului de amiaza s-a trezit tusind tare si a tusit ,saracul, pana a vomitat putin.I-am dat Eurespal ca asta mi-a dat doctorul mai demult cand a tusit dar parc as prefera sa ii dau ceva natural.
Voi cum ati procedat?


ada2021
Si cu fata mea am patit la fel.Dupa o raceala ,fara febra a luat-o tusea.Am incercat toate tipurile de sirop.Dupa aroximativ o luna am fost la mrdic.Mi-a spus ca nu are nimic si mi-a dat eurespal.Dupa o saptamana i-a trecut.


bidiloi
Am citit intrebarea ta si m-am hotarit sa iti raspund!Am o fetita de 4 ani care de citeva luni a intimpinat aproape aceleasi stari ca si cele descrise de tine!Am incercat si eu si cu medic. de aici si cu medic. de acasa si nu am reusit sa rezolv aceasta problema.Dar de curind am citit intr-o revista despre efectele benefice ale uleiului de BUSUIOC!Si am luat leg. cu mama mea ce mi-a trimis deja flaconul,e vorba de ulei volatil de Busuioc.Se administreaza min.5 zile de 3 ori pe zi intre 2-3 pic pe zi cu miere.(tempereaza tusea seaca ,desfunda si favorizeaza curatarea cailor respiratorii)Eu sint INCINTATA de rezultat!
O mai las citeva zile si o sa incep sa rezolv si problema cu "rosu in git" ,folosind de asta data uleiul volatil de CIMBRU,care impiedica aparitia infectiilor bacteriene(se fac cure de 2-3 pic pe zi-intre 7 si 14 zile)Te tin la curent cu noutati in cazul in care esti interesata!


sirimie
Am citit aici pe forum ca pentru tuse este bun ceaiul de tei. La topicul de "sfaturi utile".

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!


asi
Bidiloi nu pot sa ii dau miere ca nu ii place dar o sa-l pun in putina apa(chiar daca nu se amesteca).


bidiloi
Problema e ca este ffff amar!...iar mierea are si efect de indulcitor si e si buna ptr. git!Dar poate gasesti tu alta solutie!Sanatate multa!


RaluD
Noi ne-am luat azi Plantusin de la Plafar, sirop natural de patlagina si muguri de pin. E dulce si placut la gust.
Abia am inceput sa le dau, va spun maine cum a mers.


inaioana
Poti incerca si Stodal, este un produs homeopat, potrivit pentru ambele tipuri de tuse: seaca sau productiva.Noi l-am folosit cu succes!
Multa sanatate!


mitzuka
Si noi tot cu STODAL am trecut peste tuse...e bun si la gust.....si e natural...

Sanatate!


asi
Unde se gaseste Stodal?In farmacii?


ligeea
Stodalul e the best . E din plante si are gust bun.Poti sa mai incerci pentru tratament de lunga durata si mierea cu catina si proplis. Il curate pe bebe pe caile respiratorii


inaioana
Da, se gaseste in farmacii sub forma de sirop sau granule. Noi am folosit sirop atat pt bebe cat si pentru mine cand eram gravi cu bb2.
Nu e din plante e un produs homeopat (e din...remedii d-alea homeopate cu nume complicate, merge si la gravi, la mame care alapteaza si bebei)!


asi
Inaioana multumesc de informatii.
Situatia s-a mai ameliorat de cand am inceput sa ii dau si siropul de pin pe langa Eurespal.


ligia13
Stodalul cica e mai mult pt tuse seaca.
La noi merge asha: prima faza cat tusea e seaca : Stodal.
Faza 2, ca expectorant: sirop de muguri de pin!
Siropul de patlagina la noi nu are efect!


rodicaosoian
noi am avut probleme foarte mari cu tusea,cand la-m bagat in gradinita anul trecut a inceput sa tuseasca foarte rau,nu putea sa alerge 2 m ca tusea pana vomita
si asa a tinut toata toamna trecuta ,si am scapat de ea cu lapte de capra
si acum cand ma-i tuseste ii dau tot lapte de capra
si noua ne-a dat doctorul multe medicamente de tusa dar cu nici unul nu am reusit sa rezolvam
incearac si varianta asta,nu are cum sa-i faca rau


ioana2004
salutare...
Ioana mea a racit si i-am dat tratament cu cefalexin si calpol...si ambroxol...ptr tuse...dar tot mai tuseste cu expectoratii,oare pot sa-i dau un sirop din acela de patrlagina sau de muguri de pin...????
Ebun ptr copii asa mici de 1 an jumate....
Sfatuiti-ma,va rog ca n-as mai vrea sa ii mai dau alt antibiotic ,ca sigur daca ma duc a 2 oara la medic ii va da iar ceva....


maria2mami
Exact accelasi lucru l-am patit si noi si am discutat cu o prietena de-a mea care lucreaza la un plafar, mi-a recomandat ceai de CIMBRISOR si PATLAGINA..........Maria mea innainte sa-i dau ceaiul asta, tusea numai noaptea din ora in ora pana varsa tot ce papase in timpul zilei................imediat dupa ce a baut un biberon mai caldut la culcare cu un strop de miere.......te rog sa ma crezi ca nu a tusit DELOC!!!
A fost o transformare uimitoare pt ca, innainte cu o noapte era prapad!

Acum e bine, aseara a fost a 3-a noapte cand a dormit linistita...dupa ce a savurat un bibe de ceai caldut, nu e rau la gust, daca nu-i place pui putina lamaie si gata
Sanatate multa
Aaaaa, am uitat....mi-e pediatra mi-a dat Humex expectorant...adica APA DE PLOAIE!



ligeea
e bun si un sirop din muguri de pin, mierea cu catina si proplis. gasesti multe produse bune , naturiste la Apicola patoral Georgescu, in Bucuresti . Sunt chiar deosebite de celelelte. Vorbesc oarecum n cunostinta de cauza , bunicii mei au avut multe familii de albine cand eram mica si recunosc mierea naturala .
sa nu uit, foarte foarte bun este Stodal-e un sirop din plante frantuzesc . E super


roxi23
si eu cred ca ii poti da sirop de muguri de pi. si ceaiul de ceapa este foarte bun.
alt remediu este sa o masezi usor pe piept si pe spate cu miere calduta si sa o lasi asa noaptea. sare calduta pe piept si nasucul foarte bine curatat. paote ca ii raman secretiile in gat si de aceea tuseste...
eu nu inteleg de ce ti-a dat antibiotic...racelile nu se trateaza cu antibiotic...decat daca se dovedeste in urma analizelor ca sunt bacteriene...dar de obicei eu stiu ca sunt virale. si ft multe lichide pentru fluidizare.
camera sa fie bine aerisita dar sa se pastreze umiditatea in camera...
sanatate multa


KRMINA80
EU LA FETITA MEA II DAU NUMAI PRODUSE NATURISTE PENTRU TUSE ADICA : SIROP DE MUGURI DE BRAD SAU DE PIN CU PROPOLIS, SIROP DE CEAPA FACUT DE MINE ,SIROP DE PATLAGINA ,SIROP DE RIDICHIE NEAGRA.HAI SA-TI SPUN CUM FACI SIROPUL DE CEAPA: O CEPA OBISNUITA O SPELI BINE FARA SA O CURETI DE COAJA O PUI LA FIERT IN 250ML APA SI O FIERBI LA FOC MIC PANA CAND CEAPA SE MOAIE BINE ,APOI STRECORI CEAIUL REZULTAT ADAUGI ZAHAR CAM 100G ASTFEL INCAT ATUNCI CAND IL PUI DIN NOU LA FIERT SA OBTII O COMPOZITIE DE CONSISTENTA UM#NUI SIROP .O MAI FIERBI CAM UN SFERT DE ORA APOI O PUI LA RACIT. II DAI LUI BEBE 2 ML DE SIROP DE 3 ORI PE ZI. SIROPUL DE BRAD SAU PIN IL GASESTI LA PLAFAR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Antibioticu injectabil la noi se da numai ptr bronsite.
Stodalu e bun ptr tuse, dar daca nu trece nu este o simpla tuse,deja e ceva mai grav...

mama de baietzoi Enrico

Mergi la inceput