All about Constanta (77)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Adriana, deci o sa ai vreo 4 copii prin jur, al tau, gemenele si nepotelul? Si voi 4 adulti. La mine o sa fie doar 2 gemeni (frate si sora de 4 ani jumate) cu parintii (cumnata-mea cu sotzu) si s-ar putea sa vina si socrela mea. Mie nu mi-a lasat nici o vecina cheia. asa ca vom sta toti la noi. Singura chestie buna e ca voi avea ajutor la bucatarie, unde sunt mai multe maiini se face mancarea mai repede.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Apropo de amigdale, si eu am avut dintotdeauna probleme cu ele, de cate ori beau ceva prea rece stiu ca trebuie sa urmeze niste zile de chin. Si tot nu ma invat minte! Nu le-am scos si drept sa spun mi-e si frica sa le mai scot acum. Am prins aseara o emisiune pe Neptun cu un dr. care vorbea tocmai de laringite, amigdalite, etc. si a zis ca cei care se stiu sensibili sa nu mai bea rece, mai bine sa bea ceaiuri calde si inca o chestie a mai zis ca s-ar putea sa fie ceva pe baza de alergie si sa ne facem analize la un dr. alergolog. A fost cineva la un asemenea dr pana acum? Ce fel de teste se fac?

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

oana, da, 4 copiii or sa fie.stai sa vezi ce or sa ma care peste tot.dar nu am mai vazut-o pe soramea de 2 ani, asa ca suport harmalaie.am noroc cu vecina ca altfel nu stiu cum ne-am fi descurcat.dar ma duceam la mama daca era ca are mai multe camere.gemenele sunt inca mici nu au decat 10 luni si au programul lor.de amigdale ce sa-ti spun : sotul meu face chestii nasoale cu ele.i se umfla la fiecare 3 luni si fara injectii nu ii trec.dar ultima oara cand a facut a ajuns la spital ca nu ii trecea cu nici un antibiotic.si doctorul a spus ca i le scoate decat sa se chinuie asa la fiecare 3 luni.si de fiecare data i se umfla fundul de la injectii, de ne e frica sa nu dam in altceva.intr-adevar acum mare este mai dureros, dar le scoate ca nu are incotro.e bine ca are cine te ajuta la mancare.la noi o sa vina mama (sta la 5 minute de mine) ca noi nu vom avea timp de gatit) si sincer nu se merita sa stam in bucatarie mai ales ca stau putin.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Hai ca azi bat recordul la postari.
Fetelor, stiti cumva un cabinet sau un dr. din Cta care se ocupa cu tratament laser sau scleroterapie pentru varicele superficiale?
Adriana, daca sotu' tau nu reactioneaza chiar la nici un antibiotic atunci poate ar fi mai bine sa le scoata. Eu sa zic ca o mai scot la capat cu cate unul.
Gabi, io am fost la unguri in Budapesta (tot cu autocarul) dar eram in trecere spre Austria si Germania si nu am stat decat 2 zile (una la dus una la intors). Am vizitat ce era de vizitat in Budapesta, dar pe vremea aia nu-l aveam pe Paul deci nu stiu sa iti spun locuri speciale pentru copii, va duceti in excursie organizata cu ghid sau cum? Ca daca e puteti sa intrebati ghidul acolo.


Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

gabi, si noi tot ca oana cu autocarul prin budapesta, dar mie mi-a placut cat am reusit sa vad.nici eu nu-l aveam pe razvan asa ca nici eu nu stiu locuri pentru copii.noi am stat o noapte la unguri dar nu in budapesta.am mancat bine.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Iulyp, materialul din care mi-a confectionat wrap-ul (noi ii spuneam cosulet) era un pic flexibil (gen maiou) nu chiar scoarta cearceaf (nu ma prea pricep la materiale si nici la explicatii) asa incat se mula un pic in functie de pozitia bebelusului. Cred ca avea peste 2m, era cat jumate de cearceaf ca latime, si se prindea printr-un nod in spate sau opus de unde statea bebe. Mie mi se parea foarte comod, si nici nu simteam greutatea...Dar nu il puteam purta decat prin casa, sau vara peste o bluzita sau un maiou, daca aveam ceva mai gros era incomod, mai puteai sa te imbraci (cu geaca de exemplu) peste wrap (bebelusul acolo incapea si el destul de sumar imbracat) dar nu prea mergea...


Oana, ca sa scap de pb cu sensibilitatea la rece, eu i-am dat mereu lui David (de pe la 6 luni) iaurt rece, sau lapte rece, iar acum bea apa sau suc direct din frigider...mananca inghetata si niciodata nu am avut pb cu rosu in gat...
Unchiul meu si-a scos amigdalele pe la 30 de ani si a fost groaznic...si pt ca racelile au continuat a facut operatie si de polipi (parca asa le spune) si si-a pierdut partial mirosul...Oricum el cred ca are o sensibilitate de mult de cand a facut si TBC...si de acolo ii se trag toate...
Asa ca a fost sfatuit sa scape de amigdale si polipi cat mai repede, pt ca corpul creaza rezistenta la antibiotic si la o pb serioasa nu mai reactioneaza prompt...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Mersi, fetelor. E o excursie organizata, dar ghidul e din Romania, nu stiu daca are informatii asa detaliate. O sa mai caut si pe net, oricum.
Apropo de amigdalita, eu stiu ca, daca sunt mai mult de trei episoade pe an, e musai sa scoti si sa asanezi infectia, care, altminteri, se poate propaga si te trezesti cu cine stie ce belele mai urite.
Oana, si Alisia a ramas cu niste urme pe corp de la varicela si tocmai am inceput s-o dau cu crema de catina in care pun citeva picaturi de lamiie - am auzit ca face minuni. Sa vedem! Cit despre laserterapie, am auzit ca la sediul nou al Iowemed (in zona ICIL)
au tot felul de aparate performante - dar mai bine iti poate spune cine chiar a facut un asemenea tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Gabi, nu, eu ma refeream la varicele alea care se fac pe picioare (la adulti), vasele alea de sange care se ingroasa (de la stat prea mult in picioare, etc.). Deci nu la boala copilariei -varicela. Oricum daca ai auzit ca se face terapie cu laser la Iowemed mersi de info.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

buna fetelor,,, am si eu o rugaminte, care a nascut cu Dr. Rusa Ion?cum a fost?este de treaba?eu mai am cateva luni si nasc.Am ales cezariana.Care sunt experientele voastre cu dr.Rusa?este atent?Am inteles ca la cezariana trebuie sa fiu atenta cu :dr care face operatia(adica el), mana lui dreapta, anestezistul , moasa, asistenta care imi pune sonda, medicul care se va ocupa de copil.Cam cat merge "tariful"aveti idee?asa tot am citit dar m-ar interesa sa aflu un raspuns (cam cat sa dau doctorului ) direct de la cele care au nascut cu el.Am Rh-ul negativ si sunt la prima sarcina, mi-a zis ca fiind la prima nu este necesar sa imi monitorizez sarcina,analize anticorpi etc,,,Voi ce parere aveti despre el?si ce dr.anestezist stiti ca este bun in meseria lui?

va multumesc si sa aveti copii sanatosi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

am fost nitel bulversata pt k s-a raspuns la cap 38-Constanta la apel.era sa raspund acolo si parca eram prinsa in capsula timpului,mi-am vazut dpn care era pe 8 iulie si m-am prins
Babyyy,nu am nascut in Ro si nu pot sa iti dau sfaturi in leg cu dr.poate stie vreo fata ceva de dr sus mentionat de tine.cat despre rh neg,pe mine m-au tot cautat de anticorpi pana am nascut,cu toate k am fost la primul bb.a trebuit kiar sa imi faca injectia 1 data pana in 28 de s pt ca m-am accidentat usor si mi-a curs ceva sange.eu as face o dozare de anticorpi ca sa fiu sigura k totul e ok,poate iti va spune Roxa mai mult.sarcina usoara in continuare si nastere usoara
un weekend placut tuturor


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput