All about Constanta (77)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cornelia,sanatate Mariei.pune-o sa faca la olita dk nu vrea in borcanel si gata.si Oani a facut enterocolita de vreo cateva ori,stiu cum e



de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cornelia nu stiu daca te ajuta cu ceva...dar si noi am patit ceva asemanator...
La David se manifesta cu voma...a facut febra din senin, voma galben, acuza dureri de solduri, spate si durere acuta de cap. Pe mine cel mai tare m-a speriat durerea de cap...caci plangea de durere...
Nici nu putea sa se ridice in picioare (am crezut ca e meningita), nu a bagat nimic in gura, nici lichide, a dormitat si a stat fara sa miste un deget o zi...
Dupa 2 zile si-a revenit ca si cum nu ar fi avut nimic...si nici acum nu stiu ce a fost...dr a spus ca a fost o indigestie...
Nu i-am dat nimic, ca voma tot...asa ca m-am multumit doar sa il hidratez (si sfatul medicului tot asta a fost...apa multa)...

Nu stiu daca e acelasi lucru..dar durerea de spate, moleseala si indigestia au fost comune...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Salutare!

Cornelia multa sanatate Mariei. Incearca si urmatoarea varianta pt. urocultura daca nu vrea sa faca la borcanel. Asta in caz ca mai face la olita pt. ca stiu copilasi care fac numai la wc. Speli bine olita si apoi o oparesti si apoi eu zic ca pipi de acolo se poate folosi si ca nu are alti germeni. Nu stiu daca e o idee prea buna dar poti incerca si asa. Eventual mai intreaba la un labrator ceva. Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cornelia, imi pare tare rau de Maria! cred si eu ca e vb de o enterocolita sau o indigestie urata. ai incercat un antispastic, cedeaza durerea la el? pup si scrie-ne te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Cornelush, si eu cred ca e vorba de o toxinfectie alimentara, cu vreun germen (manifestari articulare da adesea Salmonella enteridis). E atat de slabita din cauza deshidratarii, deci e musai sa inghita orice soi de lichide (dati-i tot timpul, eventual cu seringa).
Of, biata de ea... Si biata de tine! Macar Stefan e bine? Oare ce-o fi mincat/baut Maria?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Sinzi, cind ne intilnim sa-ti dau povestile? Poate dai o fuga pina la mine la birou intr-o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabi, poate ne vedem cu copii la brotaci la omv sau in parc...sau unde iti e mai usor!!! Mersi pt povesti!!!!
Noi azi suntem la socrela dar de maine avem iar prorgam de voie (pt cateva zile)_

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza!
Cornelia, ce faci, cum e Maria?
Tatiana pupi! abia astept sa vad gaza mica si zbantuita.
sunt nitel pe fuga....dar revin! sa aveti o zi superba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Bonjurica tuturor!

La multi ani tuturor sarbatoritilor din lunile iunie, iulie. Cei mici sa creasca mari, sanatosi si norocosi! Iar cei mari sa aiba parte numai de impliniri si iubire!

Am aparut in sfarsit la vedere...Din pacate nu am reusit sa va spun ca plec in concediu, deoarece chiar cu o saptamana inainte de a pleca mi-a cazut netul. S-au facut niste lucrari de izolatie pe bloc si nemernicii au turnat bitumum peste cablajul intregului bloc. Costin era inca la Brasov asa ca....am suferit la greu fara net...
Am fost plecati 10 zile si am reusit dupa 11 ani in sfarsit sa facem nordul Moldovei, de fapt majoritatea manastirilor din zona. A fost superb. N-am crezut niciodata ca zona Bucovinei este asa frumoasa. Bate de departe Valea Prahovei. Am vizitat in ordine: cetatea Neamt, Mst. Neamt, Casa memoriala a lui Ion Creanga, Conacul lui Vasile Alecsandri, Mst. Varatec, Mst.Humor, Mst.Voronet, Mst.Agapia, Mst.Moldovita, Mst.Sucevita, Mst.Sihlau Nou, Mst.Putna, fabrica de ceramica de la Marginea, Mst. Bogdana (Radauti) si Mst. Dragomirna. Dintre toate m-au impresionat in mod deosebit( n-as putea spune ce anume): Mst.Agapia, Mst.Putna si Mst.Dragomirna. O noapte am dormit la Pensiunea Orhideea (Gura Humorului) de care ne-am indragostit si la care, cu prima ocazie vom petrece un sejur mai lung. Am luat o multime de maruntisuri: oua pictate manual de maicute, boluri de ceramica si vaze, multe iconite, picturi pe pietre de rau ...etc.
In acest periplu am luat-o doar pe Anduta, care a fost super incantata si ne-a induiosat cu multumirile ei. < Multumesc mami si tati pentru surpriza pe care mi-ati facut-o! A fost minunat. O sa am o gramada de povestit la scoala....>

Cornelia, multa sanatate Mariei. Parerea mea e sa-i faci totusi o coprocultura fetii. Astfel mergi tintit cu tratamentul, nu bajbai....

Tatiana, Cornelia...imi pare nespus de rau ca n-am fost prezente la aniversari. Din pacate meseriasii ne-au amanat concediul si in final am plecat din C-ta in jur de 26 iunie si ne-am intors pe 10 iulie.

July, sanatate multa si tie , dar mai ales Teodorei. Da-o in colo de masina...fierul se face, bine ca esti tu sanatoasa...

Sper sa reusesc sa vin si eu la o intalnire macar...s-a facut anul de cand nu m-am mai intalnit cu voi.....nu ma uitati.....

O zi minunata tuturor!

Poze IUNIE !
Tania cu Anduta(14 sept'96)+ Bibi (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna.
Cornelia, cum mai e Maria si-a revenit? Am avut si eu un episod de enterocolita o data cu Paul, si chiar si eu am avut de curand ceva de genul asta, ma durea capul ingrozitor, eu credeam ca e raceala si ma gandeam sa iau paracetamol etc. si cand colo intr-un final am vomitat tot ce mancasem si bine am facut ca dupa aia mi-a disparut si durerea de cap. Pentru mine e ceva destul de nou forma asta de indigestie adica e ceva de la stomac dar debuteaza cu durere de cap. Am ramas mirata dar acum sunt pregatita daca cumva oi mai pati.
Fetelor, eu am spalat tot ce aveam prin casa pana la perdele, etc. am facut curatenie, toate alea alea, ca de', acum am destul timp, nu mai stiu ce sa mai fac. Am fost si la plaja in week-end, iar acum scarbici again. Am vorbit cu Paul la telefon, duminica s-au dus la o petrecere la Sibiu o matusa de-a mea cu unchiu-meu faceau 50 de ani de la casatorie si el zicea ca este la "munta" cred ca voia sa zica la nunta. Maica-mea zice ca se simte bine a mai luat si in greutate, (au sarbatorit 15 kg!) ceea ce pt. el e mare lucru.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput