oare e normal???...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

stai ca mai am cate ceva de spus...

cred ca te-ar linisti foarte tare sa gandesti putin dintr-o altfel de perspectiva si anume: "da, il iubesc ACUM, ma iubeste ACUM; nu stiu ce se va intampla peste ani, poate ne vom iubi la fel, poate nu. oricum, traiesc clipa si fac ce simt. in fond, nu este ireversibil pasul". poate te stresezi mult prea tare daca va rezista sau nu relatia. vei vedea ca daca privesti din perspectiva pe care ti-am prezentat-o vei fi mai putin speriata.

pupici

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by addinel

stai ca mai am cate ceva de spus...

cred ca te-ar linisti foarte tare sa gandesti putin dintr-o altfel de perspectiva si anume: "da, il iubesc ACUM, ma iubeste ACUM; nu stiu ce se va intampla peste ani, poate ne vom iubi la fel, poate nu. oricum, traiesc clipa si fac ce simt. in fond, nu este ireversibil pasul". poate te stresezi mult prea tare daca va rezista sau nu relatia. vei vedea ca daca privesti din perspectiva pe care ti-am prezentat-o vei fi mai putin speriata.

pupici



"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."




De acord cu tine!

Si pana la urma, daca in timp se dovedeste a nu fi ce vroiai tu, asta este, pui punct si o iei de la capat.
Sa stii ca nimeni nu ne garanteaza ca atunci cand ne casatorim o facem pentru toata viata. Sunt persoane care se iubeau si erau facute una pentru cealalta si care in final au ajuns la divort. Ce s-a intamplat pe parcurs? Dumnezeu stie!
Fii tare si mergi mai departe daca ai ales sa mergi pe drumul asta. Sunt convinsa ca sunt doar emotiile de moment, iar dupa ce vor trece si vei vedea ca totul e ok, o sa razi in sinea ta gandindu-te la ce ganduri negre iti faci acum!




Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Multumesc mult tuturor pentru sfaturile binevenite. Am inceput sa ma linistesc cat de cat. Si apoi m-a sunat iubitzelu de 2 ori pana la ora asta sa imi spuna ca ma iubeste.

poze rochita civila
eu
diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga Cristina , in primul rand eu vreau sa-ti zic de la inceput sa ai o nunta ca in povesti si o casnicie de vis.
Emotii...asta cred eu ca sunt la tine.
Si mai cred ca iti iubesti viitorul sot , iar el te iubeste pe tine , ca doar de aia ati hotarat sa faceti un pas atat de important.
In viata se intampla si lucruri bune , dar si rele .
Tu , esti in pragul unui lucru minunat.
E normal sa-ti pui tot felul de intrebari , dar mai normal ar fi ca in aceste clipe sa fi increzatoare si sa fi , de asemenea inconjurata de lucruri frumoase.
Si ...mai ceva ...nu mai citi in acest timp povesti triste.
Draga mea ...te bat daca mai citesti, serios
Te pup si-ti doresc numai bine.
Sa zambesti si cu inima la nunta ta si in tot restul vietii tale

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Cristina - povesti din alea cu ce-o sa fie in viitor, daca e bine sau nu e bine, daca o sa ma insele poate sau nu - intrebari din astea e normal sa-ti pui si toate gandurile astea pot sa-ti influenteze intr-atat judecata incat sa nu mai vezi clar scopul final.

Tu trebuie sa te analizezi foarte bine pe tine - sentimentele si dorintele tale. Trebuie in primul rand sa stabilessti ce conteaza pentru tine, ce e pe primul plan. Poate fi iubirea, poate fi potrivirea dintre tine si sot si convingerea ca "faceti casa buna impreuna", poate fi latura financiara, etc etc - exista persoane si persoane.

O data ce ai stabilit acest lucru , sa zicem ca (sper!)ai ales iubirea (desi si celelalte sunt motive perfect valabile) - daca iubirea e cel mai important lucru pentru tine atunci trebuie sa te uiti adanc in fundul inimii tale si sa te gandesti daca il iubesti pe omul asta, daca ii simti lipsa, nu din obisnuinta ci din dor - daca te mistuie dorul de el, daca visezi la el, daca simti sau ai simtit vreodata fluturasi in stomac in ce-l priveste pe el, etc etc sunt sigura ca intelegi ce vreau sa spun. Daca raspunsul e pozitiv atunci n-ai de ce sa-ti faci probleme! Nu ai probleme, ai doar emotii!

Daca raspunsul nu e pozitiv atunci ar trebui macar sa amani nunta pana ti se limpezesc gandurile si iti dau un sfat va fi greu, sunt implicate si rudele, ati facut pregatiri, ati platit avansuri etc - crede-ma insa un divort ar fi mult mai dureros si mai costisitor din nou pentru toate persoanele implicate.

Sa-ti dea Dumnezeu liniste sa poti gandi si simti limpede!

Iti urez tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

quote:
Initial creeata de cristina_26

Acum sunt confuza , simt ca nu-l mai iubesc pe viitorul sotuletz, simt ca doar am un sentiment de mila fata de el. S-a schimbat si el fata de cum era la inceput. A inceput sa fie mai pesimist, mai neincrezator in el si uneori e atat de ursuz si inchis in sine!!!Tin la el , dar simt ca nu el e barbatul viselor mele si ma intristeaza acest lucru. El tine la mine, simt asta , ar face orice pentru mine.


poze rochita civila
eu
diverse



...din cele scrise mai sus de tine raspunsul la intrebarea pe care te-am rugat sa ti-o pui singura cred ca il stii deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

"A inceput sa fie mai pesimist, mai neincrezator in el si uneori e atat de ursuz si inchis in sine!!!Tin la el , dar simt ca nu el e barbatul viselor mele si ma intristeaza acest lucru. "

Crezi ca tu nu te-ai schimbat TOCMAI din cauza emotiilor acestea dinaintea nuntii? - Si el are emotii si probabil mai multe griji: doar el va fi resposabil pentru viitoarea familie! - ca sot si tata.

Am citit mesajele tale dar nu am observat nicaieri ceva despre o incercare macar de a fi vorbit cu EL despre aceste temeri ale tale / ale voastre. Crede-ma, din experienta iti spun, COMUNICAREA e ffffff importanta. Daca nu exista comunicare intre voi, straduiti-va sa "lucrati" la acest punct. Nici nu stii ce lucruri surprinzatoare afli atunci cand discuti cu partenerul si altceva in afara de "ce mancam asta seara?" sau "ce culoare vor fi servetelele la masa?" !

Dar ATENTIE sa vorbiti despre sentimentele voastre nu inseamna sa va acuzati unul pe altul de diverse "neglijente", ci mai degraba sa va dezvaluiti ceea ce simtiti sau cum anume va afecteaza un lucru sau o imprejurare.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

M-am casatorit de doua ori. In ambele cazuri am stiut cu certitudine ca o fac pana la adanci batraneti. In primul caz m-am inselat si am suferit mult, la mijloc fiind si fata noastra. A doua oara sper ca va fi asa cum am visat.
Ma intreb insa cum ar fi fost daca de la inceput as fi avut indoieli. Nu cred ca as fi acceptat o astfel de situatie.
In general, chiar daca nu ai nici o siguranta, e bine sa-ti asculti inima si instinctul. Cu orice risc.

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cristina, nu stiu daca e o consolare, dar nici mie nu-mi plac nuntile. Agitatie multa, pupaturi, bani cheltuiti pe tot felul de prostii -ca "asa se face", discutii, alergaturi... Sursa de stres. Daca ar fi fost dupa noi, din biserica ne-am fi urcat in masina si am fi plecat la plimbare :) Cit despre indoiala ca viitorul tau sot e "barbatul visurilor", asta numai tu poti sa-ti raspunzi, dar fara sa idealizezi ideea de fericire. Fericirea intr-o casnicie inseamna siguranta, gesturi marunte dar importante, liniste, certitudinea ca ai un om pe care te poti baza chiar daca nu ti-o spune de trei ori pe zi in declaratii pompoase...Nimeni nu se scoala in fiecare zi in petale de trandafiri si serenade sub geam. O sa vezi, e tare frumos, dar e si un efort care trebuie facut zilnic si nu dintr-o singura directie.
Casa de piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Cristina nu dispera,starea ta ar putea fii numita o stare normala prin care am trecut toate (sau aproape toate)inainte de nunta.Eu si sotul meu suntem impreuna de 9 ani (pe 10 iunie am implinit),eu eram in clasa a 10-a cand l-am cunoscut si cu toate astea anul trecut cand ne-am casatorit am avut temeri.Erau asa de multi "DACA" ca nu imi mai ardea de nici o nunta.Dar a trecut totul si acum este foarte bine pentru ca ne iubim f mult.Asa ca nu dispera si o sa vezi ca o sa fie foarte bine.Cand spui ca este mai pesimist te gandesti ca poate acum incepe si el sa realizeze ca o sa aiba o familie si o sa aiba alte raspunderi?
Iti doresc "Casa de piatra" si sa ne scrii cum a fost la nunta
Pupici

anca dragoman

Mergi la inceput