FIV 78

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Adelia, anul trecut la fiv si eu am facut diphereline de 3,75 si la vreo 6 zile dupa el m-a pocnit ciclul. e normal sa-ti vina daca il faci in ziua 21, dar nu e obligatoriu. Asa ca nu te stresa.

Multumesc fetelor pentru gandurile bune, dar nu am rezolvat nimic. Eu cand fac o treaba o fac bine, nu asa de mantuiala nodulii fibromatosi nu erau in cavitatea uterina ci intramurali, bagati adanc in peretele uterin si nu i-a putut scoate histeroscopic. Mi-a spus ca astfel de noduli nu afecteaza nidarea embrionului. Intrebari suplimentare nu i-am mai pus, pentru ca nu am putut, am facut eforturi maxime sa respir, nici nu se mai punea problema sa mai scot vreo vorba...si asta de la durere pentru ca mi-a facut fara anestezie...sau ma rog, cu o "usoara anestezie locala" cred ca rolul acelei anestezii locale a fost sa nu "decedez chiar mortal". Oricum am supravietuit! L-am injurat si blestemat de toti sfintii (in sinea mea, desi imi daduse acordul sa o fac direct, sa-l injur cat vreau doar sa nu ma misc) si am jurat ca nu vreau sa-l mai vad...i-am spus ca-l urasc! Toate astea au tinut pana m-a chemat la discutii dupa maltratare...cand mi-a aruncat un zambet strengaresc si galesh... si desi imi venea inca sa-i sparg capul, m-am inmuiat si am acceptat sa discut cu el...n-am ajuns la nici o concluzie (eu), el o fi ajuns si o sa mi-o spuna cand ne vedem data viitoare, eu nu eram capabila sa judec sau sa tin minte ce mi-a zis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Of, mai Laurici prin ce-a trebuit sa treci!
Tot asteptam un semn de la tine, in speranta ca ne dai vesti bune! si totusi, vestile sunt bune,nu? daca ti-a zis ca nodulii aia nu influenteaza nidarea! abia astept sa ne spui ce hotarari o sa iei! sper sa fie optimiste in privinta ! si refacere rapida fizica si la " pisic"!
Relya, bine-ai venit printre noi! imi pare rau cand vad cum se mareste gashca (stiind motivele), dar ideea ca mai exista totusi o speranta, asa, ptr noi toate, ma mai imbarbateaza! sper ca si pe tine! sper sa te ajute informatiile stranse de Danuta si sa reusesti din prima, atunci cand te hotarasti unde si cand!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Andreea, acum chiar nu stiu ce sa fac. Dupa faza asta, nu mai am chef de nimic, pe bune! Parca totul mi se impotriveste... sincer, am momente cand ma intreb ce puii mei imi trebuie mie plod? si de fiv inca mi-e frica, nu de nereusita, nu de altceva decat de faptul ca as putea sa ma dau peste cap cu sanatatea...nu stiu, am obosit... si cred ca m-am resemnat, am inceput sa ma impac cu mine asa cum sunt... in momentul asta daca ma intrebi daca mai fac fiv iti raspund clar si sincer NU, desi si Marinescu si sotul meu au spus ca daca e sa mai fac sa o fac in septembrie, sa nu mai aman ca timpul trece in defavoarea mea...dar eu nu am nici un chef acum... poate si pentru ca nu stiu de ce dar am convingerea, simt cu toata fiinta mea ca nu voi reusi nici a doua oara, nu stiu de ce dar sunt convinsa ca pot sa fac si 10 fivuri si tot nu voi reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Of Lachi ce ma enervezi!Da nu stii de ce ma enervezi asa tare!Ca si eu din pacate simt la fel ca tine,ca si de as incerca si de 100 de ori tot nu voi reusi.Sa stii ca si eu m-am resemnat si incerc sa ma gandesc cu detasare la toata povestea asta cu .Am ajuns la concluzia ca stresul si disperarea de a avea un nu fac decat sa inrautateasca situatia.Multe cupluri cand s-au mai relaxat au reusit.Acum e clar ca nu cred ca asta e solutia, dar cum si eu am obosit si alta nu-i mai la indemana.....
Asa ca Lachi nu te mai stresa si tu cu varsta asta ca eu am numai 30,dar am ajuns in sfarsit sa constientizez ca si de ma dau cu curul de pamant,daca e de la Dumnezeu sa am copil la 44 tot atunci va fi.Te pupic dulce si ai grija de sanatatea ta ca asta-i cea mai importanta.Cum ai spus tu candva:si noi suntem copiii mamelor noastre nu?Nu avem dreptul sa le privam de noi asa curand nu?
Hai ca or veni zile mai bune si pentru noi!
P.S.Sper sa nu ma intelegeti gresit fetele care faceti sau veti face FIV.Voi fi mereu alaturi de voi sa va incurajez si sa va sustin in tot ceea ce veti face.Multa bafta tuturor!



cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Fetelor am si eu o intrebere:
cand e mai bine sa faci analizele cu profil hormonal in a doua sau in treia zi din timpul menstuatiei.Maine sunt in a doua zi si nustiu daca sa ma duc sau nu.Va multumesc si va pup pe toate.
iana

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ei, uite in sfarsit cineva care chiar m-a inteles! te pupicesc Cecilia! Nu mai am surioara nici o chemare... m-am saturat sa tot sufar, sa fiu scormonita in fel si chip pe dinauntru, sa se baga tone de hormoni in mine, sa ma fac cat vaca, pai eram de 85 de kg la cateva luni dupa fiv.. am reusit sa ajung la 70 acum... nu mai am putere... sotului ii e usor sa ma incurajeze sa mai fac, ca la contributia pe care o aduce el e floare la ureche pt. el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

andicu multumesc frumos pentru primire. Esti o fata minunata ... Despre FIV am mai citit, intr-o vreme nu voiam sa aud...Dar acum ma gandesc serios : DE CE NU ? ma apropii de 34 de ani asa ca nu mai am foarte mult timp la dispozitie...E unica mea sansa.

Inclin balanta spre Giulesti, dar cum nu sunt din Bucuresti si nici nu am cunostinte in capitala...ma ia groaza ca n-o sa ma descurc.

Lachi fata draga...dar multe mai ai si tu de indurat ! Nu inteleg totusi rostul histeroscopiei fara anestezie ...


toate fetele fara deosebire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Lachi sa ma vezi pe mine ce vacuta sunt acum.Am o burticuta de toata frumusetea.Noroc cu aerobicul asta ca sper sa o dau jos ca altfel......Si eu ma simt la fel ca tine.Numai am chef de doctori si doctoriiiii.....Vreau sa traiesc asa cum mi-a fost dat.Cu sau fara bebe.Vreau sa ma bucur de viata si de va venii intr-o zi bebe inseamna ca am luat si premiu pt. intreaga cariera....
Hai ca deja ma enerveaza discutiile astea.Hai sa fugim toate la mare la Andicu cu burticile la soare ca poate vom cloci si noi ceva pe acolo!

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

asta e relya... eu nu mai inteleg foarte multe lucruri care mi se intampla...asta cu histeroscopia e cea mai minora... tocmai de aceea ma declar depasita de situatia in care ma aflu si, ii pun punct acestei curse disperate de a avea un copil! consider ca s-a dus trenul si cu asta basta! o sa-mi vad de mine, de sot, o sa-mi traiesc viata frumos, o sa reinvat sa fiu in primul rand femeie si sa ma bucur de asta, pentru ca in ultimii ani faptul ca sunt femeie mi-a adus numai durere. O sa ma bucur de ce mi-a dat Dumnezeu si o sa consider ca stie El de ce nu-mi da si un copil! Nu de alta, dar la cate tampenii am facut, ma duce si pe mine mintea de ce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dragelor, eu respect parerea fiecareia dintre voi! si n-am ce sa comentez! ba chiar va felicit si va invidiez ca ati reusit sa va detasati de problema asta si ca va puteti gandi la cum e viata fara ! eu inca nu pot sa accept ideea, si atata vreme cat visez la momentul in care ma voi plange de dureri de spate si de nopti nedormite , n-am sa renunt! si sper nici sa nu ajung sa obosesc incercand!
Mai Lachi, nu te mai invinovati de una singura! nimeni nu e perfect! orice om e sortit greselii ca asa s-a nascut el pe pamant! daca tu cauti o explicatie acuzandu-te de una si de alta, n- sa te linistesti prea mult si vreodata!si-atunci se duce de rapa tot planul ala cu profitatul de viata! Dumnezeu nu alege mamele dupa bunatate sau pacate comise! dovada, mai uita-te si pe la stirile de la ora 5.00 ! eu te felicit ptr puterea de a lua asmenea hotarare, dar fara sa-ti accept (nu ca ai avea nevoie!) partea aia cu "Nu de alta, dar la cate tampenii am facut, ma duce si pe mine mintea de ce!"!! fata curajoasa si chinuita de dr sadici si nebuni !

Doamne Ajuta sa ne gasim fericirea asa cum ne-o dorim, cu sau fara !

Relya, eu m-am dus pana la Szeged de la Constanta ! de cunoscut pe cineva macar in zona de vest a tarii, nici vorba! da' gandul unei reusite imi da rabdare si speranta, oricat de departe de casa as ajunge!

Ceci, ai mare dreptate si intr-o alta privinta: haideti sa va bronzati burtile alea mari ( si cu mine 3! ) la soare, ca va astept cu mare drag!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput