Tatii japonezi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

uite ca nu toti japonezii sunt la fel:noi avem baiat si taica-su e topit dupa el.il alinta mai ceva decat o fac eu.ce mai e sufletul lui!nu l-am vazut niciodata pana acum sa tipe sau sa-i spuna ca e baiat si nu trebuie sa planga,ba din contra cand se loveste se duce si-i pupa"buba",il ia in brate si-l face sa uite de durere.sa va spun ca la noi tot ce zboara se cumpara pt micut?ii cumpara taica-su tot ce vrea lucru cu care nu sunt de acord.daca ar fi fost singur la parinti as mai fi spus dar in curand ne mai vine un bebe si or sa fie alte cheltuieli in plus.sunt tare curioasa cum va fi cu al 2-lea copil mai ales ca tati isi doreste tot un baiat!

octy16,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory_k spune:

Buna fetelor!

Hai sa va spun si eu de comportamentul sotului meu fata de baiatul nostru! E topit dupa el, e in stare sa faca orice pentru el, nu stie ce sa-i mai cumpere, daca ar putea l-ar tine tot timpul in brate, cand vine acasa de la serviciu incepe galagia de cred ca ne aud toti vecinii. Eu una sunt mai exigenta, dar el...pentru fi-su totul este ok! Si nu va mai spun cat il jeleste fi-su cand pleaca el la servici! La noi e haos general!
Va pup si numai bine!


Lory_k mamica lui ALIN CRISTIAN (3.10.2003)
http://community.webshots.com/user/alink119

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna fetelor .Eu am o fetita iar la mine problema este ca tatasu nu prea lasa pe nimeni sa o ia in brate sau sa o atinga.Cica este printesa lui si doar a lui.Acum este plecat cu munca din tara ,adica nu este in Japonia dar intreaba mai mult de ficasa decat de altceva .trebuie sa va spun ca nu mai zic de cate certuri am avut cu el si cu propria mama cand a venit aicii la noi.Sotuul ca de ce o duc jos la maicamea ca el vrea sa stea cu ea,,iar mama ca de ce nu o duc sa se uite si ea de fetita ,sa se joace si ea cu fetita..Mi-au facut peri albi in cap timp de 3 luni de zile,dar dupa ce a plecat mama totul a fost ok.Am auzit si eu ca la japonezi sunt putin mai severi cu baieti,probabil pt ca sunt baieti si spun ei ca vor avea nevoie in viitor de shistukeul de acum Ca trebuie sa devina un {shikari otoko}si asa mai departe ,este destul de sever cu baietelul ,dar cred ca totusi ii doreste binele si de aia este mai sever.Fetita me aeste si ea la cresa dar nu prea am avut probleme cu vocabularul ei .EEE mai zice ea cate unele cuvinte ,in loc de oishii mai zice cate o data umai si alte cateva cuvinte dar nu am avut probleme cu mama kirai sau ceva de genul asta.Pana acum sunt destul de multumita de cresa la care este acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Nanami scumpa mea , imi pare atat de rau s-aud asa ceva ! Imi dau seama ce-i in sufletul tau , dar incearca sa fii mai flegmatica si sa nu pui totul la inima , e adevarat ca mentalitatile diferite , fac mult rau , atunci cand nu te poti adapta , dar te rog din suflet fii un pic mai rece si nu pune la suflet totul ! Din moment ce tu continui sa fii mama iubitoare si plina de afectiune si atentionata cu Hiro , el nu va simti lipsa necesara de ce iubire , ca sa se simta iubit ! Un tata , peste tot in lumea asta , sunt severi , nu numai in Japonia ! Ei cred ca fac bine , fiind severi cu baietii lor , doar ca sa le dea o educatie , care ptr ei e f importanta si ma gandesc ca daca n-o fac , ceilalti din "ceata" lor ii vor judeca , si ei nu vor sa ajunga acolo !
Tu sa fii curajoasa si incearca sa nu mai bagi in seama unele chestii , iar atunci cand sotu face o reflectie copilului , incearca cu vorbe frumoase si calme sa-i explici micutului ca asa se devine un baiat mare , pe urma un adevarat barbat de care se va mandrii si el ! Ma gandesc ca voi locuiti acolo si trebuie neaparat sa-l ajuti pe copil sa se adapteze acolo unde el e nascut , chiar daca ptr tine ti se pare prea greu , el poate nu vede asa ! Hai capu' sus si mult curaj iti doresc ! Te cu drag si ai grija de tine , un cu drag si lui Hiro ! Numai bine !
Scuze daca mi-am permis sa intr-un discutie , dar am simtit nevoia sa-ti spun parerea mea !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Barbarian spune:

Lasciate ogni speranza voi che entrati...

Mergi la inceput