Gravidele d-nei doctor Magda Petrache/ Polizu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Fetelor, stafilococul auriu e acelasi cu stafilococul de tip B?
(Sunt constienta ca s-ar putea sa fi scris o tampenie dar nu ma pricep care e treaba cu streptococii si stafilococii astia, decat ca, prin saptamana 35, trebuie sa ceri medicului sa-ti faca analizele necesare depistarii acestora, pentru ca sunt f.periculosi ptr bebe).
Daca faci insa cezariana, mai reprezinta acesti microbi o problema?
In cazul in care ati avut situatii similare, va rog scrie-ti si mie. In rest, va doresc multa sanatate si sarcina usoara!
Cu drag, Cod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Stafilococul auriu nu e acelasi lucru cu streptococul de tip B.
Dar sa iti spun cum a fost la mine. Prin luna a cincea mi-au gasit in secretia vaginala un stafilococ auriu desi eu nu aveam simptome. Dupa vreo luna am repetat analiza la un alt laborator si mi-au zis ca de fapt am streptococ de tip B desi in continuare nu aveam simptome.

Oricum, am retinut ca la nastere trebuiau sa imi dea antibiotic tocmai ca sa nu afecteze bebelusul. Am nascut vaginal si la nastere mi-au pus un antibiotic in perfuzie si nu au fost nici un fel de probleme.

Bafta si nu te ingrijora. Urmeaza sfaturile medicului tau.

Sanziana & Marina (03/10/2004)

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Val, te rog sa ma tii si pe mine la curent cu soarta ta si a bebelusului tau. Vreau sa aud ca toate au decurs ok. Chiar daca saptamana care vine eu fac cezariana si nu voi accesa forumul, te rog sa-mi trimiti un mail sau sa-mi dai un mesaj dupa ce afli rezultatul de la amniocenteza. Iti tin pumnii si iti doresc multa sanatate, tie si bebelusului tau. Cu drag, Cod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Val, amniocenteza ti-o poate face si medicul care-ti supravegheaza sarcina, nu se face numai la Polizu. Retine, totusi, de institutul Alfred Rusescu, unde exista un laborator de analiza a lichidului amniotic. Analiza in sine se plateste (recoltarea) peste tot, dar institutul asta, fiind un institut de ocrotire a mamei si copilului, e finantat pentru a efectua amnicenteze gratuit. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Fetelor, acesta e ultimul mesaj inainte de cezariana, maine ma duc la taiere, asa ca va doresc tuturor multa sanatate si copii frumosi. Astept cu drag un semn de la voi, sa-mi scrieti ca sunteti bine. Bebita mea a coborat mult si are lichid putin. Singurul lucru care ma ingrijoreaza e sa nu fie cam repede facuta cezariana (la 37 sapt fara 2 zile). In rest, sunt optimista. Cu drag, Cod.

Mergi la inceput