Extrauterina...Ajutor!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Fetelor, eu sunt patita de 2 ori in ultimul an si 1/2.
Marunzika, la 6 saptamani, sarcina extrauterina se poate vedea la echo intravaginal, ca un punct pe trompa! cat despre sarcina intrauterina, sigur trebuie sa se vada la 6 saptamani! daca sarcina extrauterina nu e prea mare, se poate rezolva cu metrotrexat, injectie care elimina sarcina si salveaza trompa; la mine nu s-a putut face asta nici prima data, nici a 2a ora; simptomele sunt, intr-adevar, dureri pe o parte, daca trompa nu s-a rupt sunt dureri intermitente, nu permanente, si sangerare maro inchis, nu foarte abundenta; cat despre valoarea beta HCG nu stiu decat ca la extrauterina e razna, cand mai mare, cand mai mica, si trebuie repetata la 48 ore.
Sper ca prietena ta o sa fie bine, ii urez multa sanatate!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile voastre. Prietena mea este inca in spital; au decis sa nu o mai opereze ieri, caci valoarea HCG a crescut de la 3400 la 4200 in 36 ore si acum asteapta pana maine sa-i mai faca inca o data analaiza la sange si sa vada exact la 48 ore cu cat a mai crescut, apoi au sa-i mai faca si o ecorafie si apoi au sa decida. In cazul in care nu este in regula au s-o opereze vineri, dar i-am citit toate raspunsurile voastre si o sa intrebe doctorul daca nu-i poate face injectie cu Methotrexate asa cum ati aminitit voi in raspunsurile voatre.
Eu ii tin in continuare pumnii sa fie totul o alarma falsa, caci nu mai are absolut deloc dureri, iar sangerari nu a avut deloc.
Multumim frumos pt raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

daca nu vine prea tarziu raspunsul...

in locul ei nu as accepta o operatie fara sa se "vada".
la mine a fost cam asa... 5s+5z... nu se vedea nimic, decat endometru ingrosat, dr a mirosit ca nu e in regula... si a inceput sa ma cheme la 2 zile.... 6s fix, nimic... acum mi-a zis ca nu e normala, sa ma pregatesc pt o veste proasta... 6s+3z, s-a vazut pe trompa. n-as putea sa descriu imaginea, dar vedeam o bilutza neagra pe un culoar tubular...
metotrexatul n-a mers, ba mai rau, dupa a doua injectie ii batea inima... am intrat in operatie la 8 sapt, cand i se vedeau si mugurii membrelor.
suferinta a trecut, a ramas doar amintirea trista.

dar se vede f clar la echo evolutia. nici macar n-am mai facut analizele de sange ca nu mai avea rost. simteam si cum rasucea sonda aia intravaginala ca sa vada unde e...

si apropo de simptome si dureri, n-am avut nici macar o intzepatura. trompa a fost f elastica si a permis cresterea fara probleme. din pacate, asta a fost si motivul pt care nici macar prin laparo n-a mai putut s-o salveze...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Va multumim pentru raspunsuri si sustinere. Din pacate este sarcina extrauterina , ieri valoarea HCG era doar de 4200, deci a scazut, iar la ecografie s-a vazut cum se misca deja in trompa. Astazi au s-o opereze laparoscopic. Am sa va spun mai pe seara cum a decurs operatia, atunci cand prietena mea o sa se simta mai binisor sa poata telefona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Doamne, ce rau imi pare...multa sanatate prietenei tale!

Ingeras12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

imi pare rau sa aud... ii tin pumnii sa-i poata salva trompa la operatie!! si sa ramana functionala...
daca o incurajeaza, eu am ramas iar in primul ciclu de dupa operatie! fetita mea e minunea care mi-a redat zambetul. e greu, dar trece...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Imi pare rau sa aud ca s-a confirmat extrauterina! macar laparoscopic se poate salva trompa si isi revine f repede! multa sanatate si sa ramana cat mai repede din nou!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Sunteti niste dragute ca va ganditi la prietena mea si va multumesc. Am reusit acum o ora sa aflu ca operatia laparoscopica a decurs bine, ca nu au fost complicatii si ca trompa a ramas la locul ei. Tristetea este mare, greu de descris, dar important este sa se refaca dupa operatie si sa gandesca pozitiv. Doctorul a spus ca trei luni (minim) de la operatie nu trebuie sa ramana insarcinata.
cristinamheu am ramas iar in primul ciclu de dupa operatie! fetita mea e minunea care mi-a redat zambetul. e greu, dar trece... Tu nu ai primit interdictie? Deci se poate ca imediat sa ramana fara probleme din nou si fara pauza de min 3 luni? Feliciari pt bb-ii tai!
Multumim inca o data pt cuvintele frumoase si revin cu notati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

maruntika, nu, nu am primit interdictie. daca organismul e pregatit sa ramana, o sa raman... acum depinde si cand vine primul cm... la mine a durat cam 5 sapt de la operatie pana a venit...
mie mi s-a parut logic... doar nu mi-a taiat nici un muschi, sondele alea au intrat prin zone neutre... la uter nu umblase... asa ca nu era nici un motiv... si-am avut si noroc cu carul, c-o trompa pierduta sa raman din prima pe cealalta.
cand am ajuns la el mi-a zis ca se intampla destul de rar sa ramai chiar din prima, dar nu sunt exceptia...

o chestie pe care mie mi-a zis-o dupa operatie... ca, si daca reusea sa mi-o salveze, ramanea riscul ca aceeasi trompa sa mai faca o data SEU... daca i se afecata functionalitatea.

prietenei tale, si refacere rapida!!

ps. faptul ca mi-a dat voie sa incerc imediat mi-a facut f bine la moral, avea si neuronul meu o ocupatie cu numarat zilele. oricum l-am "adunat" saracu de pe carari ratacite... daca mai avea si interdinctie era vraiste.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boaba spune:


Ajutor!!!
Fetelor, sunt si eu in 4 saptamani,iar la echo nu s-a vazut nimic.Am facut HCG + beta si a iesit 1445 mUI/ml.Stiti ce inseamna?

4+

Mergi la inceput