Mamici de sept-oct 2006 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

microbuPare si chiar o fi util....numai sa-l primesti

Monica 27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Fetelor cum imi activez si eu PM...si cum atasez poze ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Monique, intri in "mesaje private" la "options"
iar cu pozele, spune-mi ai un album yahoo sau webshots?

Sandra 22fix

poze burtica
poze bebe
multe poze frumoase
varsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Pupicei fetelor,

Vad ca s-a aprins discutia despre acele poze. Eu nu am vazut nimic disgratios in nasterea naturala. E un fenomen admirabil de care numai noi femeile avem parte. Nici actul in sine, sangeros, plin de secretii, lichid amniotic, nu mi se pare oribil. Asa cum spunea si Pufymic, am vazut imagini mult mai terifiante in spitale si mult mai gretoase, dar nu in sectiile de obstetrica-ginecologie. Cat despre igiena care lasa de dorit, nu comentez. Fiecare are sistemul sau de valori dupa care se ghideaza si...atat.

Despre ecografia 3D spunea cineva, nu am retinut cine, ca acea completare nu ne face decat sa scoatem bani din buzunar.
Eu am facut eco morfo acum 3 sapt si nu s-a putut vedea bine inimiora lui bb. Am platit atunci 1,5 mil. Pt completare am fost ieri si am platit doar 300mii.
Bineinteles, fiecare are cate o parere si fiecare avem dreptul sa ne impartasim parerea. Eu am vrut doar sa spun cum stau lucrurile.
Pretul ecografiei nu consta in imaginile 3D, ci in masuratorile amanuntite.

Cat despre modul de a naste, eu imi doresc din tot sufletul sa nasc natural si sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu apara coplicatii pentru a ajunge la cezariana. Cat despre epidurala, mai e de discutat. Nu stiu deocamdata daca voi alege aceasta cale.

Va pupicesc si sper ca n-am suparat pe nimeni cu parerile mele.

putzuruca 22+ cu ?
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;29/st/20061002/dt/7/k/e5fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Neata burtici!
Poate ca o sa radeti de mine, dar eu sunt obsedata ca bebelina mea o sa aiba nasul mare, pentru ca ta-su il are cam mare. Bine, pentru un barbat e ok, dar nu si pentru fetita mea care vreau sa fie perfecta. La morfo ne-a spus ca osul nazal are 5,1mm. E mare, e mic? Aveti idee?

24+ cu Maria si bb David (10.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Mini-me, si eu iau prenatale care contin 4000UI de vitamina A.
Din cate am inteles eu, excesul de vit.A poate dauna. De-aia unii medici zic ca n-ai voie sa mananci cantitati mari de ficat sau morcovi dar ma enerveaza ca nu zic exact cata vit.A e voie pe zi si cata vit.A contin alimentele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

hello la toata lumea,
ralu, sandra, sephora si monique-new eu sunt de aceiasi parere ca si voi: mi se pare delasator si urat ca o femeie sa nu aiba grija de ea si nu numai o femei si un barbat, pentru ca suntem fiinte umane si D-zeu ne-a inzestrat cu multe, numai sa stim sa le folosim. Este vorba de respectul pe care il are fiecare fata de sine. Iar despre nastere, da este o minune, prin faptul ca doar asa poti aduce pe lume o fiinta minunata, un bebe mic, dar eu sunt mai slaba de ingeri, durerile le suport cu stoicism,dar cand vad sange sau o injectie ma apuca tremuriciul, de aceea sper sa-mi dea Domnul putere sa trec cu bine peste nastere, putere ce o doresc la toata lumea...
Cat despre asistatul sotului la nastere cred ca asta depinde de multi factori: fiecare sotie isi cunoaste sotul cand afirma da va fi cu mine, sau nu, nu va asista la nastere, apoi mai depinde si de maternitatea sau clinica unde nasti, de doctorul si cadrele medicale de acolo, de conceptii, etc. Eu una nu as putea sa ma duc fara el la maternitate, dar nu o sa vreau sa asiste la nastere, decat daca el o sa vrea. O sa fie un suport imens sa stiu ca e acolo in apropiere. Il cunosc si ii stiu sufletul lui aproape de noi(eu si bb), iar asta imi da putere

ionica multumeste-i sotului tau pentru felicitari. E un dulce.

fetelor va doresc un sfarsit de saptamana minunat!
noi plecam in jumate de ora la parinti, la tara si nu am sa intru de acolo pentru ca vreau sa profit de 2 zile cu aer curat, plimbari si stat alaturi de toti cei dragi mie.
pupici!

23+

POZE
mai avem un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Salutare!
Eu nu m-am uitat la acele poze sau filmulete de care vorbiti, fiindca nu am inteles unde le gasesc! M-as uita de curiozitate, fiindca, dupa ce am nascut o data, cam stiu ce va urma (desi se zice ca fiecare nastere e diferita).
In ceea ce ma priveste, eu voi vrea ca sotul meu sa fie de fata si de data asta. Cred intr-adevar ca fiecare isi cunoste sotul si stie cum va reactiona. Depinde si de genul de relatii dintre soti - am spus de genul, nu de intensitatea! Sotul meu a fost langa mine si data trecuta, chiar a si filmat. Acum neuitam cu mare bucurie la caseta nasterii Anei si e foarte emotionant. Doctorul meu a fost de acord, l-a ecipat pe sot asa cum trebuie si totul a fost in regula. Nu a filmat din fata...ci dintr-o parte, fiindca ar fi incomodat echipa de doctori, asa incat nu se vede nimic sangeros, scarbos etc.
Hai ca va las fiindca Ana a inceput sa faca taraboi ca nu e bagata in seama!
Marina 24+ si de Ana (3 ani)
P.S. De unde luati voi carucioarele bleu si roz?!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Mini me, eu iau prenatal care contine 2000 UI, dar stiu ca am luat si de 4000
Alina morostes, am si eu arsuri, astea sunt normale in sarcina, e bine daca-ti trece cu pop corn Eu incerc sa evit alimentele prea condimentate, parjelurile si e mai bine; de asemenea poti lua Rennie sau Dicarbocalm (nu-s contraindicate) daca arsurile persista mult timp
Asa cum zicea si Pufymic si eu stiu ca exista multe centre, maternitati care nu recomanda sau impun epilatul, acum procedura depinde de fiecare, insa in caz de cezariana stiu ca e obligatorie


26 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Salut la toate lumea si numai bine garvidutzelor!

Vit A este daunatoare in exces doar in primele 3 luni de sarcina. Pentru cine ia prenatale stati linistite ca contin exact cantitatea de vitamine de care are nevoie oragnismul in timpul sarcinii.

Eu nu am stiut ca sotul meu e in sala de nasteri decat dupa ce am nascut , l-am vazut cand s-a dus la Dragos cu dr. neonatolog si il curatau si palau. Chiar langa mine am avut-o pe cumnata mea care a mai trecuse prin 2 nasteri si in care am avut un suport moral bun , dar ea a fost asa curioasa sa vada cum vine Dragos pe lume incat statea un pic peste mine , dr. era si el pe mine si asa ca mie mi s-a parut un pic comica situatia chiar daca eram acolo. Expulzia nu a fost un lucru chiar asa greu. De nascut am nascut exact pe trei contractii. Stiu doar ca inainte intre contractii atipeam de oboseala chiar si o secunda.
Cat despre epilat sunt de acord ca trebuie facuta inainte. Dar este vorba si despre fiecare femeie in parte. Inainte de a naste m-am uitat oe DISCOVERY, pe Reality, pe RTL unde aratau nasteri si am constatat ca toate erau nedepilate.....Concluzia e ca fiecare face cum considera.

In rest noi suntem, bine bb din burtica e tare activ. Am simtit ca incep sa mi se umfle picioarele si mainile.

La Multi Ani !sarbatoritelor din acest wek-end. Bianca Iulia si Ignatiga- sa aveti parte doar de bucurii in viata un bb sanatos si mancacios si o nastere usoara.





Cristina siDragos (31.01.2004)
http://community.webshots.com/user/Cristinanemes
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristinanms/album?.dir=79e2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput