FIV 77

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

Fetelor eu sunt deocamdata ok, dar astazi eram nedumerita ca am dormit pe burta si m-am trezit asa de speriata crezand ca i-am turtit.Am sunat la Giulesti dar nu mi-au raspuns si am vorbit cu dr meu si mi-a zis ca pot dormi in orice pozitie.Asa ca m-am mai linistit.Mi s-a spus de la spital vineri sa-mi fac toate placerile si sa ma deconectez pe cat pot.Asa ca am fost la cei mai buni prieteni a-i nostri si am povestit, am ras, intr-un cuvant ne-am simtit bine.La pranz am dormit.De fapt dorm de ieri aproape tot timpul.Cred ca am fost foarte stresata in timpul tratamentului si acum cand mi-am vazut puiutii in burtica m-am linistit si oboseala acumulata isi spune cuvantul.
MONILAND-nu te ingrijora totul va fi ok.Pe cand punctia?Mult,mult succes.Iti tin pumnii!
MRL-Mi-e dor tare de tine!Sper ca te-ai distrat pe cinste!
CRISTINICI-Ramane cum am stabilit!
SAFTOIU GINA-
Va multumesc pentru sustinere si din partea mea pentru fiecare cate o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Adhnana, mersi mult pt informatiile legate de laborator, mi-am notat nr de telefon. Eu m-am gandit asa: luni ma duc la Cantacuzino cu sotul de manuta sa facem analizele infectioase (hepatitele, sifilis si sida... Doamne, iarta-ma ca nu avem asa ceva!)... apoi pe 19 ziua 2 de c.m. ma duc la Bios sau La MedLife sa fac hormonalele si pana pe 27 cand ma duc la profesor am toate rezultatele... dar voi glicemia, ureea, glicemia si hemoleucograma unde le-ati facut? ca io ma gandeam sa le fac la medicul de familie (au si laborator pt analize uzuale), le iau in considerare cei de la giulesti, sau si alea trebuie sa le fac tot la un laborator cunoscut... Apoi mai am o intrebare, eu voi fi ziua 10 cand ma duc la profesor, oare imi face si mie o ecografie ca sa ma mandresc cu foliculii mei putin?

Puiramy, daca ti-a zis ca poti dormi in orice pozitie, atunci stai linistita... si eu tot pe burta dorm... oricum, eu am de gand sa stau in pat numai o saptamana dupa ET, apoi vreau sa merg la serviciu... dar mai vedem, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ... Mult noroc iti doresc si sa vii cu o veste buna!

Cristina, eu zic ca sunt foarte rare cazurile cu foliculi fara ovocite... eu una nu as gandi asa negativist... trebuie sa ai incredere in steaua ta!

Gina, super-semnatura! Vreau si eu!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Cecilia din ce in ce mai activa. Bravo, inseamna ca esti pe drumul cel bun.
Puiramy fa cum ti-a zis dr, fii relexata.Ai grija sa nu te constipi.Mai vorbim la tel.
MRL sper ca te-ai distrat.
Cristina nu fi pesimista, DD ne da putere sa suportam tot . Hai capul sus si privirea inainte. Unde faci FIV?
Avalon vad ca te-ai pus pe treaba nu gluma.
Moniland pe cand punctia?
Andicu sper ca ati ajuns cu bine acasa. Sunt alaturi de tine.
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia68 spune:

Puiramy, hai ca m-a distrat faza cu turtitul! Ma gindesc si la doctorii astia cred ca se mai distreaza si ei cind aud intrebari asa comice. Iti urez cit mai mult succes si rabdare in astea 2 saptamini carea dealtfel sint si cele mai grele si... ai grija sa nu-i turtesti!
Cristina38, in nici un caz sa nu gindesti asa negativ, astea sint cazuri mai rare fara ovocite, asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Iti doresc sa nu mai fii asa stresata ca o sa fie bine. Tu de ce ai ajuns aici si unde faci FIV-ul?
Eu mai am o saptamina de asteptare si mi-e greu, binenteles ca mi-am facut si un test asta in a 6-a zi care binenteles a iesi negativ, probabil miine voi face inca unul. De marti insa ma duc la munca.
Va pup pe toate si va doresc cit mai multi bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Cristinici nu stiu daca sunt pe drumul cel bun caci am numai gravide in jurul meu si simt ca mor cu fiecare secunda care trece si eu...... nimic.... nimic.Dar stiu si ca nu am de ales si trebuie sa ma resemnez si sa sper ca poate intr-o zi cine stie ....
Caci de FIV nici nu se pune problema.Imi e tare frica,sincer.
Te admir mult ca ai puterea sa mai incerci!Te pupic dulce!
Puiramy te asteptam in curand cu vesti bune!
Duminica placuta tuturor!

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINA38 spune:

Va multumesc inca o data pentru sustinere si incurajari,sunteti....minunate.
Sper ca totul sa fie bine, daca nu, nu ma voi da batuta, voi mai incerca atata timp cat imi voi permite atat fizic, cat si financiar.
FIV-ul il fac la sabyc, pe vineri punctia si sambata ET.
Puiramy, sa ne dai o veste buna, sa mai pind un pic de curaj, iti tin pumnii si te rog sa-mi spui dupa cat timp de la ET ti-a dat voie sa calatoresti.
Monilad, suntem amandoua pe campul de lupta, sper sa reusim, sa invingem, trebuie.

Va sarut pe toate, multumesc ca sunteti alaturi de mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINA38 spune:

Lia, te rog sa ma ierti ca nu ti-am raspuns,am anticorpi antispermatici, restul analizelor sunt ok.
Voi vedea maine daca au mai crescut foliculii si rezultatul analizelor.
Iti tin pumnii, sa ne dai vesti bune peste o saptamana.

Gina, sarcina usoara, un copil sanatos si bun!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Azi la control mi s-a zis ca am 8 foliculi maturi. Medicul oscila daca sa imi mai dea o doza de 50 ui puregon pentru ca inca 3-4 sa ajunga la maturitate dar cu riscul sa mai apara o serie de cativa mici. Pana la urma a zis ca pentru inca 3-4 nu merita riscul sa mai incarcam ovarul si asa destul de plin. In concluzie maine fac din nou estradiolul si il sun. Daca valoarea acestuia e cat de cat ok atunci maine seara voi face pregnylul si miercuri punctia. In acest caz probabil vineri va fi ET.
Endometru a ajuns la 13 mm.

puiramy, ma bucur ca esti bine si ca viata merge inainte la fel ca si pana acum, cu mici exceptii .

Cristina38, bineinteles ca vom invinge.
I-am pus si eu astazi dr. intrebarea cam care ar fi sansele ca din cei 8 foliculi sa nu am nici un ovocit. Mi-a zis ca sunt mici. Dar si eu am un pic de teama in aceste sens.
La mine dupa punctie mai trebuie sa trec printr-o mare incercare. De fapt de abia atunci ajungem la adevarata noastra problema: . Sper din tot sufletul sa gaseasc 8 foarte buni pentru cele presupuse 8 ovocite.

Meda, concediu placut si sa te intorci .

Avalon vezi numai sa nu uiti sa ceri poza

Liana, Cristinici,

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia68 spune:

Cristina38, cum e la sabyc, nu prea stiu fete care au facut acolo? Esti multumita? In cazul unui esec nu prea stiu nici eu ce sa fac, sa vin in Romania sau sa mai incerc aici. Faci ET-ul imediat a doua i nu e putin cam devreme. Te pup si-ti tin pumnii fii curajoasa, ai sa obtii destui foliculi, eu am rectionat mai bine prima data la tratament decit a doua oara.
Va pup pe toate si ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Monica, 8 foliculi adevarati, sa vezi tu ce embrioni ies! Si nu-ti face griji, ca-i injecteaza pe domnii puturosi direct unde trebuie, ca sa nu mai faca ei nici un gest de cucerire. Eu iti doresc ca totul sa decurga perfect!

Apropo de gentlemeni, vreau sa spun un banc tare dragut :
O doamna gazduieste pt o noapte in casa ei cea frumoasa un domn care se afla in calatorie... se face seara, si dupa o cina oferita de doamna, aceasta ii spune
"Domnule, dumneata esti singur, eu sunt sigura..."
domnul ii raspunde "Doamna, se poate?! Eu sunt un gentleman!"...
A doua zi dimineata, cand domnul se pregatea de plecare iese doamna sa-l conduca... in curte 2-3 gaini printre 10 cocosi... Domnul mirat
"Dar cum se descurca atatia cocosi cu asa putine gaini?"
"Eiiii, domnule, numai unul este cocos, restul sunt gentlemeni!"...

Moni, eu mai am amintire de la old boy 4 poze perfecte, ia uite ce scrie pe foaie: "col de nulipara, uter avf de volum normal, mobil, nedureros, z.a. suple (ce-or fi alea, nu stiu...)... apoi scrie dimensiunile... si apoi OD folicul de 10,5 mm, OS 2 foliculi de 25 mm si 20 mm, endometru trilaminar 10,5 mm"... eram ziua 13, de obicei ovulez in ziua 14.

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput