Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Suna interesant ideea cu foile de napolitana - ma atrage mai ales faptul ca nu trebuie sa mai muncesc la blat In plus, daca e o combinatie recomandata de tine, am toata increderea ca rezultatul va fi delicios.

Se gasesc asadar foi de napolitana in comert? Eu sincer nu imi amintesc sa fi vazut, dar nici nu m-am uitat vreodata dupa ele.

In alta ordine de idei, imi amintesc parca de o discutie mai veche despre tortul Napoleon, sau asa ceva. Nu cumva tot despre ceva cu foi de napolitana si crema de lapte condensat caramelizat e vorba? Am cautat pe net dar n-am gasit nimic concludent.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Am facut si eu ieri torul de crema de zahar ars, dar la rasturnare mi-sa prins o parte din crema pe fund si nu arata bine decat jumatate din el.Poate data viitoare iasa mai bine.Am vrut si eu sa-mi impresionez barbatul, ca se intoarce azi din delegatie, da ii arat numai partea frumoasa a tortului, pe cealalta o mananc eu ...

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

buna fetelor,
trec pe aici doar sa va salut si sa salivez pe langa bunataturile voastre.azi tre' musai sa fac ceva bun a la Natalia:-D,cred ca o sa fac krem a la krem ca-l laudarati prea mult sau prajitura cu mere.M-am intors din Romania si tare-mi pare rau ca nu v-am citit si de acolo pt. ca acum,citindu-va imi dau seama ca trebuia sa fi cumparat niscai ingrediente ce le gasesc doar acolo:-(

Acasa la mama am trandavit rau,am facut doar un tortulet Barbie (care nu mi-a iesit cum vroiam) de ziua Mariei mele.pun poze cat de curand.

luna viitoare este ziua lui Nicolas,dati-mi idei de tortulete va rog(anul trecut i-am facut trenulet)-ma gandesc sa i-l fac in forma de animalut ca-i plac,poate un crocodil sa fie mai neconventional :-) ,nu prea stiu de unde sa ma inspir.stiu doar ca o sa folosesc crema de la torul de truffe al Nataliei.


please, la ce pagina e krem a la krem?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ortansa, uite aici niste link-uri, o multime de idei:
http://www.coolest-birthday-cakes.com
http://www.conniescakes.com
prajitura o gasesti pe prima pagina.

La multi ani copilasilor!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aura, retete de tort/prajitura Napoleon exista o multime, unii numesc chiar si prajitura asta din foi napolitane tot napoleon. Am citeva retete, insa personal, am facut doar o data. E destul de multa munca: ai de intins la foi subtiri de te saturi. Dar daca ma serveste cineva, maninc cu placere. Daca vrei, pot posta citeva retete, sa le traduc mai intii.

Ortansa, la multi ani Mariei tale! Astept si eu pozele, sa-ti vad tortuletul sint sigura ca ti-a reusit. Ingredientele pentru krem a la krem gasesti si aici, incearc-o neaparat. Reteta e aici.

Gratiela, merci de linkuri, chiar imi trebuiau niste surse de inspiratie, trebuie sa fac un tort saptamina viitoare pentru fetita unei prietene.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Placinta cu branza a la Natalia


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

uitati si aici un link de mare inspiratie pentru torturi.
www.womansday.com/cooking/7310/silly-cake-finder.html" target="_blank">Torturi
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, ti-am zis si pe mess, ti-a iesit o placinta de nota 10

Nadina, merci de link, sint torturi frumoase, dar totusi atit de complicate pentru mintea mea Deja m-am hotarit cu privire la tortul pt. fetita prietenei mele: o sa fac o papusa.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, cu placere! intr-adevar, astea parca sunt mai abordabile.

Ali, e posibil ca stratul de zahar caramelizat sa fi fost mai subtire acolo unde s-a lipit crema. oricum, ce-a zis sotul?

Miha, super placinta! si am vazut si un platou cu prajituri fanta....ma pui la treaba, ca nu am mai facut de mult prajitura asta. cum a iesit tortul?

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia,uite aici tortuletul meu Barbie,cam stangaci , ca l-am facut in graba si n-am avut tot ce-mi trebuia,insa surpriza Mariei a fost enorma si asta a contat cel mai mult.
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2050306600080123716AqzTlR

n-am facut krem a la krem pt ca n-am budinca instant:-(.am facut prajitura cu mere dar n-am pozat-o.

Mergi la inceput