Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Azi aveam in plan si eu clatitele pufoase...dar de mult am zis ca fac tortul nemtesc cu branza.
L-am facut azi si nu am fost asa incantata...adica: trebuia sa-l las mai mult la cuptor, desi focul era f. mic s-a cam ars blatul, iar in mijloc a ramas moale, chiar dupa ce l-am bagat in frigider. Am pus si hartie de copt in forma, dar degeaba. Daca il lasam 60 min se facea scrum blatul. Parca mergeau stafide la branzica de vaci dacat fructe...Oricum, a iesit bun, dar nu e preferatul meu.

Dar maine fac sigur clatite, ca mi-ati facut o pofta...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by MirelaV

nu. e dulceata de coji de portocale. arata bine clatitele? asa tre sa arate?

Sa facem ceva pentru Barbye!

MirelaV
pupicei pe burticei




Arata cum trebuie

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, ce pacat, chiar nu inteleg de ce s-a ars blatul tau. La mine nu arata asa ca la tine in poza. Al meu iese parca mai gros pe fund, al tau vad ca e subtirel, dar nu cred ca asta e cauza ca s-a ars, ca vad arsura si prin parti, unde stratul de aluat este mai gros. Ai respectat intocmai reteta pentru aluat? Ma refer anume la cantitatea de faina si la praful de copt. Mie imi place mult acest aluat, il folosesc si la tarte cu fructe, atit mari, cit si micute. Ce fel de forma ai folosit, teflonata sau de inox?

Si stratul de brinza trebuia sa fie mai compact, s-ar putea sa nu se fi prins din cauza la prea mult zer, asa presupun. Ce fel de brinza ai folosit?
Eu cred ca orice fel de fructe uscate merg bine la acest tort. Am pus si stafide odata, si caise uscate, si curmale, de fiecare data a fost delicios.
------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, blatul era f. bun la gust, dar s-a cam ars...Forma nu e cu margini detasabile e un fel de cratita in care fac eu blaturi de tort si am pus hartie de copt in oala asta si pe margini. Cantitatile le-am pus exact si forma avea doar 22 cm, deci mai mica decat ce ai folosit tu. Am pus branza Milli grasa, poate de aia era mai zemos...Acolo unde era copt bine, branza era inchegata si compacta, dar la mijloc era fleasca...Mie imi plac prajiturile cu branza dulce si stafide, poate data viitoare pun si eu fructe uscate.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Natalia, blatul era f. bun la gust, dar s-a cam ars...Forma nu e cu margini detasabile e un fel de cratita in care fac eu blaturi de tort si am pus hartie de copt in oala asta si pe margini. Cantitatile le-am pus exact si forma avea doar 22 cm, deci mai mica decat ce ai folosit tu. Am pus branza Milli grasa, poate de aia era mai zemos...Acolo unde era copt bine, branza era inchegata si compacta, dar la mijloc era fleasca...Mie imi plac prajiturile cu branza dulce si stafide, poate data viitoare pun si eu fructe uscate.




Hmm, cantitatea de aluat din reteta eu o folosesc intr-o forma de 28 cm, pentru una de 26 pun doar 2/3 din aluat, ca mi se pare prea mult, iese prea gros pe margini mai ales. Si cum tu zici ca ai folosit o forma si mai mica, ma nedumereste acest fapt. In fine, hai sa dam vina pe cratita Mi-ar placea mult sa te servesc cu tort cu brinza facut de mine, ca sa-l reabilitez in ochii tai.

Mult succes la clatite miine!

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Da, si mie imi pare rau...ma asteptam la mai mult...Pai cand il faci tu, vin!
Oricum, maine voi face clatite ca arata tare bine.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, hihi, ar fi super, sa se cunoasca Vlazii (ca eu tot un Vlad am acasa)

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julya spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Din reteta originala de pandispan mie imi iese un blat destul de mare: copt intr-o forma cu dimensiunile de 20-30 cm, iese cam de 5 cm inaltime si de circa 1300 g greutate. Pot sa-ti spun din experienta ca un tort facut dintr-un blat de marimea aceasta ajunge cam pentru 15-20 de persoane, tinind cont de faptul ca mai exista si alta mincare in afara de tort Daca ai mai multi musafiri, mareste cantitatile corespunzator. Succes!
------------------
Numai bine,

Natalia
Poze




Multumesc Natalia, in cazul asta nu mai dublez cantitatile, e chiar suficient asa...

numai bine....sunt in continuare cu ochii pe retetele tale



Iulia si puiutul Adrian (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, ma pot lauda cu Tortul nemtesc cu branza ffff bun. Eu am folosit o tava de 24 cm, de teflon, ca asta am avut, aluatul mi-a ajuns la fix, branza a fost cam multa, da ce nu a incaput am copt intr-o alta tavita mica. Am pus si stafide, am tinut totul la copt 70 min cum scrie la reteta, iar bezeaua am adaugat-o cu 15 min inainte sa scot tortul, da tot s-a maronit putin. Ne-a placut gustul este fff fin, umplutura de branza seamana cu o reteta de pasca pe care o am de la mama, am sa incerc sa-i fac umplutura la acest aluat (fff fin si bun) de la pasca cu ciocolata. Vad ce iese si va comunic

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, vai ce tort ti-a iesit, frumoas tare, bravo! Sa stii ca bezeaua e normal sa fie maronie, doar sa nu fie arsa. Eu o pun chiar de la inceput. Umplutura de brinza e exact cum ai zis, f.f.f. fina, asta imi place la acest tort, nici nu zici ca e facut cu brinza de vaci obisnuita, ci cu crema mai fina, gen philadelphia sau almette. Chiar azi am mincat la o prietena in vizita tort din acesta, il servise rece, mmm, era o nebunie, aproape identic la gust cu cheese cake-ul pe care il fac eu cu almette.
Astept neaparat comentarii privind varianta cu cioco.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput