Mamici de iulie - august 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

quote:
Originally posted by Sabana



Amabella si eu cred ca am tahicardie, avand in vedere ca si bucnica si tatal meu au. Sigur ii mostenesc. Uf acum mi-ai mai bagat una.

Sabina + Alexandra + tata Silviu



Imi pare rau, Sabana, nu am vrut sa iti creez o grija in plus. Daca chiar asta ai, e posibil sa trebuiasca sa faci cezariana, dar cred ca mai mult de atat nu are ce sa ti se intample. Cum spuneam, si eu, si mama avem, dar alte probleme cu inima nu am avut vreodata nici una din noi. Eu chiar mi-am facut EKG, sa vad daca e ceva in neregula, dar in afara de un puls cam ridicat si cam neregulat, nu s-a constatat nimic, iar medicul mi-a zis sa o las (inima), ca asa bate ea.

luiza 33+ si mic si iubit
ticker bebe meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/luizapadiu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzata spune:

Fetelor multumesc pt urari
Alisiaa si Lucians bine ati venit printre noisa aveti o sarcina usoara in contrinuare si bb sanatosi si mancaciosi.Asteptam mai multe detalii despre voi fetele sunt niste dragute va ve-ti comvinge pe parcurs ca nu vorbesc prostii welcome!
Referitor la epidural e cu dus si intors eu n-am indraznit sa va intreb pana acum dar in mintea mea am spus nu vreau asa ceva.E drept ca se poate intampla un caz la nu stiu cate dar nu vreau sa fiu eu ala norocosu`.Sa va povestec.Acum vreo 2-3 luni am fost la un baby shower si gravidutza le intreba pe fetele care aveu copii ce sa fac sa fac epidural?aste da da bla bla bla.....a venit ziua sa nasca tipa si normal dr o intreaba ea accepta cand ce sa vedeti ca asistenta ia facut injectia culcata ceeace trebuia sa-i faca in sezut si de la asta ia gresit-o din prima.Atat este de puternica ca fetei i sa scurs lichidul de la creier si a stat fata cateva zile ca si paralizata nu a simtit nimic de la gat in jos.A trebuit later sa ii infecteze ceva pt lichidul pierdut de la creier.Nu stiu ce sa zic dar eu m-am speriat groaznic mama ei mi-a povestit si nu am exagerat cu absolut nimic.
Acum sunt bine si ea si bebe dar ea a ramas cu ceva rureri de cap....

Dragelor eu am intrebat ce sa-mi iau in bagajul de spital la care mi sa raspus ca nika sa ma duc cu mana goala ca o sa plec cu bratul plin




motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

vai motzata. ce poveste horror. Si tipa nu a dat spitalul in judecata. Eu merg pe principiul ca mai bine ma chinui eu decat pe bebe. Ca si tine gandesc ca e un caz la 100, dar nu as vrea sa fiu eu aceea.

Fetelor eu am asa o emotie. Voi aveti?

Amabella stai linistia. O sa vad ce iese sambata. Si ce mai zice si dr mea. Daca trebuie cezariana asta e. O sa o fac si gata. Pe undeva trebuie sa iasa bebe si nu avem decat 2 variante.

Bun venit noilor mamici. Sa aveti nasteri usoare si bebei sanatosi. Va primim cu drag printre noi

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Motzata, mi s-a facut rau cind am citit ce ai scris. Oribil!!!! Biata fata!!!! Dar eu cred ca accidente se pot intimpla mereu, pur si simplu se mai intimpla, sa speram doar ca noi vom fi norocoase.

Cristina, 35+ si bebe Eric Andrei

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_miloiu/album?.dir=/98e2re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

CRISTINA-ANA,MOTZATA,si eu va

LUIZA,poti sa iei algocalmin cu incredere.EU am intrebat dr.cand aveam dureri de cap si asta mi-a recomandat:o fiola de algocalmin.
CRISTINA_IOANA,cum de ti-ai schimbat dr. taman acum,la sf sarcinii?Eu tot la ELIAS nasc,dar cu alt dr.
Gabitza33sapt cuDaria siAndrei de 9 anisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

motzata, chiar ca e horror ce ai povestit tu! dar stau si eu si ma intreb ca prostu': acolo se fac anesteziile de catre asistenta??? ca la noi sunt medici specializati in asta. cu studii exact in acest domeniu. si nu zic ca ei nu or face greseli, dar nu cred ca din astea elementare, de genul pozitiei in care trebuie sa stea pacientul la injectare. da' in fine, ce sa zic, poate americanii sunt mai destepti decat noi si considera ca nu e nevoie de atatea studii si atata specializare pentru o anestezie...
si daca e sa ne temem de anestezie, sa stiti ca nici aia generala nu e lipsita de riscuri. tot in cazuri 1 la 1000, poate chiar 1 la mai mult, dar care, bine inteles, nu as vrea sa fiu eu, se poate intampla sa nu te mai trezesti deloc. asa ca... cea mai lipsita de riscuri modalitate de a naste e cea naturala fara anestezie. sabana, daca iti va da voie doctora si daca te simti in stare, eu iti urez multa bafta, ca si eu cred ca asta e cea mai buna varianta. dar, din pacate, nu am curajul necesar. ma rog si eu la D-zeu sa nu fiu eu cazul ala rar cand se intampla ceva la anestezie, ca daca e sa nasc normal, cea mai mare probabilitate, spre siguranta as indrazni sa zic, e sa ma chinui ca naiba si nu cred ca as putea.

luiza 33+ si mic si iubit
ticker bebe meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/luizapadiu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Amabella asa este vremea asta ma dispera, am fost afara si este asa de rece. La vre-o 60-70 de km de noi a nins ieri Si-s tare necajita ca-mi luasem si eu niste bluzite faine de vara si nu pot purta. Mai aiurea este ca fara geaca nu poti iesi afara si eu o sg geaca care se mai inchise pe burta mea de balenuta. Si ma uit ca pe masura ce trec zilele mai ca nu se mai inchide nici asta si nu vreau sa-mi iau geaca noua pentru balene ca nu mai am apoi ce sa fac cu ea apoi.

Legat de puls deocamdata nu recomanda nimeni cezariana. Poate si pentru faptul ca inima este sanatoasa. Insa mi s-a recomandat sa nasc la o anumita clinica. Eu oscilam intre clinica universitara care este numai de femei dar au tot felul de sectii si au echipe pentru orice, si o clinica privata ceva mai micuta. Mi s-a recomandat clinica aceea universitara sau o alta clinica cu sectii pentru de toate. Va trebui sa sun la clinica aceea sa le spun ca m-am hotarat sa nasc la ei, si-mi trimit ceva hartii sa completez ca sa aiba datele mele, cand merg la ei la urgenta nu cred ca o sa mai am chef de asta Medicul care va fi la nastere nu am sa-l cunosc, am sa nasc cu cine va fi de garda. Dar aici in spitale daca ajungi esti un fericit ca-n spitale sunt niste medici tare de treaba.



Am fost sa-mi iau si eu camasute de noapte de alaptat si nu au la magazin, numai pe net aspus tantica pot comanda. Am luat macar ptr bebe o paturica care pe net nu este sa nu plec cu mama goala de la magazin. Ma apuc sa fac comanda acum.



Monica si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

lucians, multumesc mult pentru raspuns! cred ca ma duc chiar acum sa iau o pastila, ca ma sui pe pereti de durere. si rezist eroic de cateva ore!

luiza 33+ si mic si iubit
ticker bebe meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/luizapadiu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

PUMPKIN,mi-am dat seama ca tb sa-ti dau si alte masuratori:

la 13w1d=88g
la 15w2d=135g
la 23w1d=582g
la28w1d=1386g
la 32w4d=2074g Multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Amabella nu mai veni cu povesti horror ca nu ma mai trezesc de la anestezie generala. Eu si asa mai am cateodat aun fix ca mor pe masa de operatie.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput