Mamici de ianuarie - februarie 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Daconst, multumesc pentru sugestii.Deja am pus un calculator de sarcina si voi mai baga cite ceva interesant poate chiar in seara asta.
Nushulica de fapt eu nu sunt curajoasa de felul meu dar ma gindeam ca e bine sa am doi copii de virste apropiate.Dumnezeu m-a ajutat si sper sa duc cu bine sarcina ca si prima oara.Tin pumnii sa vii cu vesti bune maine.
Kateryna, Gabrielamultumesc pt.completari la listuta.V-am trecut datele de nastere.

Voi incerca sa inregistrez si un user comun ca sa avem toate acces la listuta, sa ompletam sau sterge datele gresite,sa deschidem subiect nou oricare dinte noi care e pe faza,etc
pupici

Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Gabriela, Nushulica
Din fericire aici nu trebuie platit nimic daca esti gravida.(toate analizele si vizitele la medic sunt gratuite)Nici macar operatia cezariana nu costa.Platim in schimb niste impozite pe salarii de la 22% pina la 60% in functie de venituri.
Nu toata lumea cumpara totul nou nout pentru copii cum am vazut ca se procedeaza de cele mai multe ori in Romania.
De ex.noi vom folosi la al doilea bebe acelasi carucior,balansoar,patut,chiar unele hainute.

Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

taxa pe cezariana?ca un fel de penalizare pt ca nu apelezi la nasterea normala?or sa ne penalizeze si daca vrem anestezie
eu una cred ca prefer nasterea normala ,bineinteles sub anestezie locala.de felul meu,am o mare fobie fata de operatii,incizii,taieuri serioase,etc.cu toate astea,bineinteles ca in final o sa aleg ceea ce imi recomanda medicul ca fiind mai bine pentru mine si copil.prin urmare,daca va fi sa fie cezariana,asta e .ma gandeam la faptul ca eu sunt mai mititica de inaltime-am 1 m 64-si din cauza asta sa nu fiu nevoita sa nasc prin cezariana(daca e bb prea mare).
mama mea are aceeasi statura,doar ca avea bazinul ceva mai lat si a avut doua nasteri normale(una cand era tot la varsta mea) asa ca s ar putea sa fie ok si la mine.unde mai pui ca sunt si sub atenta supraveghere a unui medic de familie foarte grijiului(tatal meu).

PS:daca as fi la bb 2 si ar fi si diferenta asa de mica, si eu as folosi din lucrusoarele lui bb1,mai ales carucior sau balansoar.chiar ma gandeam daca o sa ma indur sa donez altor copii caruciorul,patutul sau alte lucruri de bb .
deocamdata sunt decisa la 1 bebe si atat,mai ales ca ne-a luat prin surprindereabia astept sa incep si cumparaturile ,dar cred ca ma mai abtin inca vreo 6 luni(doar pun banutii de-o parte)

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levine


http://community.webshots.com/user/gabriela_s28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

sabina si ce crezi ca eu daca as avea doi copii unul dupa altul as mai cumpara toate astea?? daca sunt in stare buna normal ca le-as folosi si in plus nu o data am auzit de persoane apropiate care dau lucruri de bb de la unii la altii adik cei care au scapat de bb mici dau la altii care abia vin din urma

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

aiska am vazut la celelalte gravidutze ca este trecut pe listutza si dr la care merge ...sa le punem si noi

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Nushulica, foarte buna idee cu numele doctorului!
Da,ai dreptate:si aici e obiceiul sa imprumutam hainutele bebeilor rudelor.De asemenea la nasterea unui copil e traditia ca prietenii si rudele sa aduca costumase pt.bebe si felicitari.
De exemplu Aleksi a purtat o numai o luna costumase nr.50 cm deci sunt aproape noi noute!


Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Iuly bine ai venit la noi!
Felicitari pentru bebe de ianurie!
Si eu am tot aceeasi data probabila a nasterii ca si tine!
Care a fost data ultimei tale menstruatii?A mea a fost pe 24.04.2006.
Te voi trece imediat pe listuta.
Mesajul tau a aparut mai tirziu pt.ca esti moderata la primele 11 postari.

Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Eyyyyy...am lipsit vreo 4 ore si vad ca v-ati pus pe treaba bine de tot
In primul rand... Bits, Ruxi, Iuly felicitari si bine ati venit in familiutza care se incropeste.

Aiska...bravo ptr listutza...maine vin cu completari...deocamdata, daca poti sa imi modifici UM de la 24 la 23.

Ce mai era!?...ah da...nu glumeam cu maslinele si samburii...tatal meu a scapat de ulcer cu ei, dupa o reteta populara, el neputand sa ia medicamente de nici un fel (avea alergie la un component pe care nu il descopereau). Sunt samburi moi care se digera in totalitate...iar de inghitit ii inghit ca pe pastile...simpluy.

Despre exercitiile ptr scolioza...ai dreptate...am facut o perioada un soi de gimnastica de intretinere care imi facea tare bine...acum tindeam sa ma apuc dar a aparut "samburelul". Sa vad ce zice doctorul.

Va pup pe toate si ma bucur sa vad ca ne "inmultim".

Tre sa ma intorc sa citesc o "poveste a nasterii".

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/bluellullaby/album?.dir=/c4dere2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Si uitasem ...i-am vazut pe Yulia si Kenzo...tare dulcinei...sa va traiasca.

Intrebare de utilizator ignorant...cum utilizez Hyperlink-ul?

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/bluellullaby/album?.dir=/c4dere2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

ce creste listutza ,frumos ...ma bucur cind vad ca zilnic apare cite o viitoare mamica.
Bits, Ruxi, Iuly bine ati venit si sa aveti o sarcina usoara pe parcursul celor noua luni si un bebelin(a) sanatos.



Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya

" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput