Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Buna dimineata

LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR

Vreau sa va intreb si eu ceva .De cate ori pe luna ai voie sa faci ecografie ,ca sa vedem daca bebelu e bine ? Eu am facut pe 18 Mai si acum sant programata pe 28 iunie ,m-i se pare prea mult pana atunci .As vrea sa merg la al dr. pentru ca la dl. prof. nu ma pot duce decat atunci.Va rog sa-mi dati si mie un raspuns pentru ca eu nu stiu asa multe ca voi ,unele dintre voi sunteti la a doua sarcina si mai aveti experienta .

Numai bine la toate burticutele .

GINA 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:


Am fost si eu la echo la 15 sapt.fix si ai mei bebei stateau amandoi cu capul in sus,spate in spate(oare sa nu se inteleaga din burtica?)
Am si facut glumitze cu dl.profesor ca par cam indiferenti.Initial stateau linistiti amandoi,a apucat dl.prof.sa-l masoare pe primul iar la al doilea s-a cam chinut ca atunci cand s-a apucat de masuratori s-a apucat bebeul de bunjee-jumping,s-a sucit ,s-a rotit si drept urmare el a avut 170 batai/minut la inimioara iar primul 151 batai/minut.
Eu am facut si triplul test si am emotii.Ati putea sa scrieti din rezultatul echo cateva masuratori(daca se poate la echo de 15 sapt) ca sa le putem compara? Pleaseeeeee!
Incep eu:
primul bebe: DBP=34.2 mm;LF=19.2 mm
al doilea bebe: DBP=36.3 mm; LF=19.6 mm
Daca aveti rezultate la masuratori(si sarcina apropiata de 15 sapt) va rog sa le scrieti ca sa le putem compara. Rezultatul la triplul test il iau pe 5 iunie si am mari emotii.

http://photos.yahoo.com/verocika2002
15+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Buna dimineata,
Vin si eu cu vesti, aseara am fost la eco si am aflat ca sunt posesoare una bucata . Noi vroiam baiat, dar doamne fereste cum sa te superi cand vezi ca totul este bine si normal, si ca se zbenguia asa frumos, si isi ducea manutele la gurita, si inima ii batea asa de frumos.... sunt in al noulea cer.
Pupicei la burticute.
Leyla 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna, ce inseamna aceste prescurtari?
eu am acasa masuratorile..rezultatul adica...ma uit diseara si scriu pe forum

quote:
Originally posted by veronici


Am fost si eu la echo la 15 sapt.fix si ai mei bebei stateau amandoi cu capul in sus,spate in spate(oare sa nu se inteleaga din burtica?)
Am si facut glumitze cu dl.profesor ca par cam indiferenti.Initial stateau linistiti amandoi,a apucat dl.prof.sa-l masoare pe primul iar la al doilea s-a cam chinut ca atunci cand s-a apucat de masuratori s-a apucat bebeul de bunjee-jumping,s-a sucit ,s-a rotit si drept urmare el a avut 170 batai/minut la inimioara iar primul 151 batai/minut.
Eu am facut si triplul test si am emotii.Ati putea sa scrieti din rezultatul echo cateva masuratori(daca se poate la echo de 15 sapt) ca sa le putem compara? Pleaseeeeee!
Incep eu:
primul bebe: DBP=34.2 mm;LF=19.2 mm
al doilea bebe: DBP=36.3 mm; LF=19.6 mm
Daca aveti rezultate la masuratori(si sarcina apropiata de 15 sapt) va rog sa le scrieti ca sa le putem compara. Rezultatul la triplul test il iau pe 5 iunie si am mari emotii.

http://photos.yahoo.com/verocika2002
15+ cu doi



dolores 13+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Lavinia nu te ingrijora de durerile din partea de jos ca si eu am de la 13 sapt.si jos si cateodata merg in lateral si alta data merg pana in spate dar mi-a zis medicul ca sunt ligamentele. Mi-a zis asa: pana te doare in dreapta ori in stanga ori sus ori jos nu-ti bate capul ca e normal. Atunci cand va incepe sa te doara toata burtica si sa simiti tu ca ai contractii sa-ti faci probleme numai.
Mirona, ma alatur tie in marea problema a unghiilor si a parului
Ca inainte nu cresteau nici sa stau cu capu-n jos iar acum nu stoiu cum sa tund pe ele.Cu cel de pe picioare si alte parti rezolv cu ceara la fiecare 3 saptamani.Asa ca toate suntem cam in aceeasi oala.

Pupici la voi
Mio 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Mirona, si mie imi cade parul de pe cap,poate mai mult ca inainte, dar nu trebuie sa ne speriem, ci doar sa avem o alimentatie bogata in vitamine,asa cum mi-a zis doctorul. Si unghiile imi cresc mai repede, iar de parul de pe picioare,si din alte locuri...nu prea se pune problema, ca am facut epilare cu laser, si ma tine vreun an si ceva,fara probleme,cu toate ca se zice ca e definitiva. Asa ca urmatoarea epilare o s-o fac dupa ce se naste bebe, ca nu-i urgenta mai devreme.
Lavinia,si eu mai am crampe, chiar si acum, chiar daca azi am 15 saptamani. Duminica trecuta, n-am putut sa ma abtin si am tras un tipat de i-am speriat pe toti,cand am vrut sa ma ridic de pe canapea mai brusc. E normal sa ai dureri din astea, chiar daca nu sunt asa de placute,insa pentru bebe......aproape totul se accepta,nu?
Acu va zic la modul cel mai oficial ca bebele meu misca, aseara s-a simtit super clar,nu mai am nici un dubiu. L-am simtit miscandu-se, iar senzatia a fost asa de palcuta,fara nici un pic de durere. Dragul sau draga de ea, mi-a dat de stire,inainte de culcare, ca este si el/ea pe acolo. Abia astept sa simt din nou.Ma gandesc cu drag cat se usor percepeam eu miscarile Iasminei,la inceput, si cum imi facea burtica valuri mai tarziu, pe la sase-sapte luni,ca simteam ca trebuie sa pun mainile pe ea, ca altfel o lua din loc.
Dandusa, zi-i tu sotului tau ca daca e cu prea mult bun simt,nu prea tine, atunci cand ai de-a face cu oameni cu obrazul gros. Ce inseamna sa stea angajatele la soare, cu bere si tigara, cand tu, insarcinata fiind, trebuie sa speli pe jos?????? Du-te si tu, asa, pe NV, pe acolo, si da cu ele de pamant. Eu, tot din cauza nesimtirii celor care lucreaza la firma, le-am pus pe doua tute sa-si caute alt servici,in zece zile. Sunt doua negrese mari, interminabile, lenese de nu stiu ce-i cu ele, care mereu fac probleme si cauzeaza nemultumiri clientilor,la modul ca nu stiu sa aprecieze timpul de livrare,ceea ce e cumplit. Iti dai seama,sta omul acasa, si asteapta sa-i vina mobila pe care a platit o caruta de bani, si mobila nu mai vine, pentru ca fetele mele, in loc sa-i spuna ca livrarea dureaza cateva ore,ii spun ca in jumate de ora, masina va fi acolo. Si ala turbeaza acasa pana isi vede lemnele acolo.le-am zis frumos o data, de doua ori, de trei ori, cu scrisorele ofiale de fiecare data, dupa care preaviz. Si n-au decat sa ma acuze de rasism sau de ce vor ele, ca doar asta e arma negrilor de aici,insa nu se uita la ei cat sunt de prosti si de puturosi. Si cu asta, basta. Pentru ce sa ma stresez eu cu ele, si sa mi se faca rau de fiecare data? Spune si tu. Si acum, chit ca ma stiu aia de muma padurii si de bau-bau, am liniste cand merg pe acolo, ca stiu toti ca ii asteapta aceeasi soarta,daca nu-si vad de treaba.
Acu va las, ca trebuie sa plec un pic. Abia astept sa intru iar, ca tare mi-e dor de voi cand nu sunt pe forum.
Pupici la toate

15 saptamani fix,azi

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotica spune:

pt totisi pt mamici si bb din burtici. Eu nu stiu ce sa va zic in fiecare zi,dar va citesc in fiecare zi toate mesajele,eu si bb suntem bine,pupici la burtici. 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Veronici exact la 15 sapt merg si eu la eco .Te simti mai bine ?Ma bucur ca bebelusii tai sunt bine .

Am aflat ca numai o eco pe luna e bine de facut.Cand am fost internata ii auzeam inimioara la doua zile si eram fericita ca stiam ca e bine ,acum imi lipsesc acele batai .Dar stiu ca totul va fi bine.


GINA 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Veronici, eu am fost la eco aseara si am cu mine toate rezultatele, eu sunt in 13 sapt, iar bataile inimii sunt tot 170/min, la celelalte am: BPD (banuiesc ca e acelasi cu DBP-ul tau) 1,54 cm, FL (sau LF-ul tau) 0,82 cm. La mine nu a facut nici un comentariu cum ca nu ar fi ceva bine, peste tot mi-a trecut si mi-a spus ca sunt in limitele normale.
Leyla13+

quote:
Originally posted by veronici


Am fost si eu la echo la 15 sapt.fix si ai mei bebei stateau amandoi cu capul in sus,spate in spate(oare sa nu se inteleaga din burtica?)
Am si facut glumitze cu dl.profesor ca par cam indiferenti.Initial stateau linistiti amandoi,a apucat dl.prof.sa-l masoare pe primul iar la al doilea s-a cam chinut ca atunci cand s-a apucat de masuratori s-a apucat bebeul de bunjee-jumping,s-a sucit ,s-a rotit si drept urmare el a avut 170 batai/minut la inimioara iar primul 151 batai/minut.
Eu am facut si triplul test si am emotii.Ati putea sa scrieti din rezultatul echo cateva masuratori(daca se poate la echo de 15 sapt) ca sa le putem compara? Pleaseeeeee!
Incep eu:
primul bebe: DBP=34.2 mm;LF=19.2 mm
al doilea bebe: DBP=36.3 mm; LF=19.6 mm
Daca aveti rezultate la masuratori(si sarcina apropiata de 15 sapt) va rog sa le scrieti ca sa le putem compara. Rezultatul la triplul test il iau pe 5 iunie si am mari emotii.

http://photos.yahoo.com/verocika2002
15+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Leyla felicitari pt fetita. Sotzul meu vroia fetita si uite ca o sa avem flacau. Sanatosi sa fie...
Dau raportul: mai iau cate-un acid folic tot la doua zile, aici se recomanda toata sarcina + cat alaptezi.
Mai bag si cate-o pastila ce contine toate vitaminele si mineralele posibile si imposibile dar numai 1 sau maxim 2 pe saptamana, chit ca medicii m-or sfadit(fara sa stie daca am lipsuri sau nu- bineinteles ca deocamdata n-am)si mi-au spus sa iau in fiecare zi !
V-am spus ca BB meu ii capos ? cel putin asa mi-a spus medicu la ultima eco. Eu am intrebat daca-i capos in limite normale sau ... ?
Or spus ca in limite normale...ii capos ! adeca circumferinta capului e mare...na hat ! nici yo nici tati nici pe nimeni in familie nu avem capos !
Inca mai am greturi fetelor, ieri am implinit 15 saptamani si inca mai am greturi in fiecare dupamasa si cam o data pe saptamana mai vomit dimineata. Cand se vor termina ?
Va pupacesc pe toate si aveti grija de bebeii vostrii
Dbunny15+

Mergi la inceput