stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

andriushca, se poate "provoca" ovulatia cu Pregnyl in timp de 48 de ore. Ideea e ca, daca-ti da Pregnyl vineri, ideal e sa faci inseminarea a 2-a zi. Adica, in momentul ovulatiei, spermatozoizii sa fie acolo.
In concluzie, vineri va fi prea devreme (pregnyl-ul trebuia sa ti-l dea joi, in cazul asta), iar luni va fi prea tarziu.

Piggy, doar un dr. inconstient poate sa dea stimulare fara dozari hormonale. In functie de rezultatul acestora, ce stabileste cantitatea si felul acestora.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Anca, multam si pup fata desteapta, mai clar si mai concis de atat nu se putea!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Multumesc mult anca...si mie mi s-a parut ciudat sa mi se dea medicamentele astea fara dozari hormonale...Acum asta e, deja le-am luat ...sper sa fie totul bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Anca, indraznesc sa te intreb si eu daca tot vad ca te pricepi,
eu astazi sunt z12 si merg la prima monitorizare, di in momentul in care ajunge foliclul la 19 mm tre sa fac 2 injectii cu pregnyl, ideea e cand sa prestez? in ziua in care fac prima injectie, sau abia dupa ce le termin pe ambele:))eu as scapa de o grija si as presta zilnic, dar am citit ca indicat e din 2 in 2 zile)

mercic

http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Elaa, ce concentratie de Pregnyl ti-a dat sa faci?

Ovulatia se poate stabili cu siguranta doar ecografic. Dar daca prestezi o zi da si una nu, e super. E imposibil sa nu vina bebe, daca toate celelalte (spermograma, trompe) sunt ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Anca, indraznesc sa-ti povestec ceva mai mult, luna trecuta am facut HSG si au iesit trompele ok, si am facut si monitorizare, ideea e ca in z16 aveam un folicul de 22 mm si urmatoarea monitorizare a fost tocmai in z21 cand s-a constatat ca s-a spart, insa nu stim cu exacitate ziua, discutand telefonic cu o cunostinta care e medic gineco in tm mi-a explicat ca in momentul in care se sparge foliculul ovulul e prea matur si nu mai are loc fecundarea, asa ca mi-a recomandat sa fac un pregnyl de 5000 in ziua in care ar fi foliculul de 19 mm(si aici intervine prob. ca nu am cum afla cu exact) si in ziua urmatoare alta injectie tot de 5000. , la mine apare si alt stres, ca sotul pleaca ptr. 2 sau 3 zile din oras si culmea e ca chiar cand sunt z 17(cand a avut loc ovulatia luna trecuta, cu aproximatie)
sper ca am fost cat de cat explicita:)
mercic

http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

elaa, din nefericire, nu in fiecare luna se produce ovulatia in aceeasi zi. La niste dozari hormonale ft bune, monitorizarea timp de 6 luni a ovulatiei, a aratat ca intr-o luna ovulam in ziua 14-a, alta luna am ovulat in ziua a 16. Diferentele nu erau mari, dar nu stiam niciodata cu siguranta. Nici macar temperatura bazala nu era concludenta si nici testele de ovulatie nu aratau intotdeauna clar asta. Asa cum scriam mai sus, doar ecografia poate face asta.
Ca sa nu mai spun ca, intr-o luna se spargea la 19, iar in alta luna la 20, asta fara ajutorul pregnylului.

Sincer, mie 2 injectii de 5.000 in 2 zile consecutiv, mi se pare cam mult, dar fiecare dr. cu politica lui.

Un sfat pot sa-ti dau: nu lua pastilute aiurea si mai ales fara ecografie. Riscurile sunt mari. Te poti alege cu chisturi care iti vor ingreuna mult drumul spre bebe. Sunt multi dr. ginecologi, dar putini specializati in infertilitate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

sarumana Anca, multumesc ca m-am mai lamurit, referitor la medici, asta care mi-a prescris pregnyl-ul ma asigurat ca nu duce la nimic rau , acum nici nu stiu ce sa mai cred, oricum astazi merg la prima monitorizare si in fc de ce-mi spune acolo.....mai vad cum procedez.
multumesc frumos

http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Buna, dragele mele! Cred ca nu stiti prea multe despre problema mea, am scris mai mult la aspirante si laparoscopie. Asa ca va rog sa-mi permiteti sa va relatez despre ce e vorba. In ianuarie 2006 am facut HSG pentru a verifica trompele - rezultatul: una s-a desfundat, cealalta nu. Am asteptat un an sperand ca cu acea trompa buna voi ramane , insa nu a fost sa fie. Anul acesta, la sf. lunii martie am facut laparoscopie, iar in urma operatiei s-a desfundat si cealalta trompa - acum ambele sunt permeabile. In aprilie am facut stimulare cu clostilbegit 5 zile, am fost la monitorizare si am ovulat. Luna acesta dr. mea a zis sa nu iau nimic sa vada cum sta treaba fara tratament. Am avut un singur folicul care in Z13 avea 23mm, Z14 23 mm, Z15,16 teste de ovulatie negative - liniuta a doua era in Z16 roz inchis dar nu rosu intens cum trebuia, iar in Z17 la monitorizare, foliculul nu mai era acolo - cica se sparsese. Nu stiu ce sa mai fac - dr. a zis ca luna asta sa iau iarasi trat. cu clostilbegyt, luna urmatoare la fel si sa-mi programez concediul in perioada ovulatiei ca sa nu fiu stresata - ea zice ca stresul e de vina pt. ca in rest totul e OK. A ramas careva dintre voi dupa trat. cu closti? Va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra - se pare ca la mine ar fi problema deoarece am mai avut 2 sarcini in trecut cu actualul meu sot la care am renuntat atunci din motive obiective (si rau imi pare) si dr. zice ca la el nu ar fi probleme.
In speranta ca nu am fost plictisitoare, astept vesti de la voi. Va multumesc.

http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna fetelor!
as vrea sa stiu si eu daca a facut cineva stimulare cu ova-mit, cum e , rezultate , reactii adverse.
mentionez ca am ovare MPC.
multam`, pupici

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput