stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns borziche spune:


De ieri am inceput si eu stimularea cu Menogon, din 2 in 2 zile, incepand cu Z3, 2 /zi.
Am vazut ca sunt fete care au facut aceste injectii (dureroase). Spuneti-mi si mie cele 2 fiole treb facute odata amandoua sau cate una ? si cum le-ati facut, intramuscular sau subcutanat? Mie mi-a facut subcutanat in mana, si de ieri ma tot doare. Ma gandesc ca urmatoarea sa o fac IM, poate nu doare asa rau.
Ati avut ceva reactii , v-ati ingrasat dupa tratamnet ? sa stiu la ce sa ma astept...
ADA72, LARA76, sper ca a dat rezultate stimularea cu menogon , avand in vedere ca nu ati mai scris la ac. subiect de catava vreme. Sper din toata inima sa aud vesti bune de la voi. Ar treb sa ma uit la Odisee, poate sunteti deja acolo si eu nu stiu....

ENIERDELYI, si eu merg la dr. Sbirciu, am vazut ca ti-a dat aceeasi schema de tratament ca si mie, doar ca tu iei 1/zi, mie mi-a dat 2/ zi. Analizele mele au aratat destul de naspa, ce-i drept (in Z14 FSH 3,71, LH 2,84 si progesteronul aproape inexistent 0, 51

Aaaaa, sa nu uit sa va mai intreb ceva...voi luati si naturiste? Oare e indicat sa iau pe perioada stimularii si Maca , extract din mladite de zmeur si coacaz negru? ca am si un chist de toata frumusetea de 3,5 cm....

Asta e ....mergem mai departe si cu siguranta ca vom reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna! Sa stii ca am facut si eu tratament cu menogon timp de 3 luni:
prima luna : zilele 3-5 ova-mit , zilele 5-18 menogon 1 la 2 zile- rezultat = nici o schimbare
Luna 2:zilele 3-5 ova-mit , zilele 5-18 menogon 1/zi
Luna 3: zilele 3-5 ova-mit, zilele 5-11 menogon 2/zi , in ziua 11 8 foliculi cu dimensiuni intre 21-29 , endometrul aproape 9.
A 2 sau 3 zi am facut pregnil, dar din pacate 3 dintre foliculii mei in ziua 15 erau de 35 si nu s-au mai spart.
Deoarece aveam deja ovare polichistice am facut decorticare ca mi-a zis medicul meu ca am ''ovare de portelan''si la decorticare am iesit super.
Astept luna asta si ma reapuc de tratamentul cu menogon si sper sa reusesc. injectiile le fac IM
BAFTA si Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

salutari fetelor,

De vreo trei zile fac un tratament cu clostilbegyt la recomandarea medicului. Stie cineva daca inainte de acest tratament trebuiau facute ceva analize hormonale? Si inca o intrebare...Pe prospect scrie ca se ia 1 pastila/ zi incepand din ziua 5 a CM...mie mi-a fost prescrisa 1/2 pastila/zi din ziua a 3a.
Daca a mai facut cineva tratament cu acest medicament va rog lamuriti-ma si pe mine.

Multumiri si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

NONAME,iti multumesc pentru raspuns.
Eu sunt la prima luna de stimulare, incerc sa ma amagesc ca o sa-mi iasa din prima, dar.....stiu ca nu prea am sanse.
Tu ai facut 3 luni si apoi pauza cate luni?

Sa stii ca si eu am ovare polichistice, si momentan am si un chist mai maricel de 3,5 cm. Vreau sa te intreb decorticarea ovarelor cum se face? Laparoscopic? Ca eu am mai trecut printr-o laparoscopie in luna noiembrie 2006, cand am fost diagnosticata cu ovare polichistice si endometrioza. Medicul meu de atunci a considerat ca nu e nevoie de analize hormonale, el era sigur ca ovulez, dar s-a dovedit ca nu e asa. Abia luna trecuta am descoperit care e marea mea problema (pe langa celelalte, care acum par nesemnificative).

Mult succes luna aceasta cu Menogonul, nu stiu cum ai rezistat sa-l iei 3 luni, si acum sa incepi din nou. Eu urasc injectiile, si astea chiar ca dor. Aseara mi-am facut a 2-a injectie si parca si acum ma doare tot piciorul. Poate sunt eu mai rea de durere.....

Dar ce nu facem noi pentru a ne vedea visul implinit?

si iti doresc sa fie cu noroc luna aceasta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna! Decorticarea se face laparoscopic, dar din cate am inteles eu avand ovare polichistice si unul din chisturi chiar asa de mare avand in vedere faptul ca un ovar are aprox 3cm nu stiu unde ar mai avea loc sa se formeze foliculii.
Eu am fost diagnosticata cu ovare de portelan si deaia mi-a zis medicul ca nu ovulam, dar nu stiu daca s-a schimbat ceva.
Abia astept sa imi vina uratzii si sa merg la o eco sa vad ce s-a mai intamplat p acolo.
Bafta si tie!
si apropo : la ce medic mergi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Buna, am si eu o mare nedumerire si apelez la fetele care au mai multe cunostinte legate de aceasta tema sa ma lumineze si anume:
luna trecuta am monitorizat ovulatia si in z16 aveam un folicul de 22 mm, apoi am mai mers tocmai in z21 cand am vazut ca s-a spart foliculul, problema e ca dr. spune sa monitorizez ovulatia si luna asta si cand foliculul are 19 mm sa fac 2 injectii de pregnyl, in 2 zile consecutive, intrebarea mea e : in cat timp se sparge foliculul dupa injectie, macar cu aproximatie, intreb asta, ptr. ca sotul pleaca cateva zile si culmea e ca trebuie sa plece cand sunt eu in z17 (exact in perioada cand am ovulat luna trecuta)...si vream sa stiu daca are rost sa ma mai chinui si luna asta cu monitorizarea si atat mai mult cu injectiile?
va multumesc si astept cat mai multe pareri


http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna fetelor!
si eu am nelamuriri cu stimularile astea, nu am facut niciodata, asa ca apelez la cele mai experimentate, cu un raspuns la intrebarea mea.
situatia e cam asa: urmeaza sa fac o inseminare artificiala si sunt programata la monitorizare din Z12 (vineri). eu de regula, pe ciclu natural, ovulez in jur de Z 13-14 (atunci se pozitiveaza de fapt testul de ovulatie). in weekend nu se fac IA acolo unde fac eu. (Dacia Medical Center) asa ca mi s-a spus ca se poate "grabi" sau "provoca" ovulatia mai devreme, astfel incat sa se poata face IA in Z 12. mentionez ca nu am luat niciun fel de stimulare pana acum.
si acum in sfarsit intrebarea: se poate asa ceva? adica stimulare doar in ziua inseminarii? eu ma cam indoiesc pt ca din putinele mele cunostinte stiu ca o stimulare se deruleaza pe mai multe zile al ciclului si din anumite zile. sa fie o "teapa" ca sa "bifez" aceasta IA oricum si o fac degeaba?
sper ca nu v-am plictisit si va multumesc anticipat!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna! Din momentul in care iti faci pregnyl cam 48 de ore(cu aproximatie) ovulezi, dar cel mai bine iti cumperi si niste teste de ovulatie.
Andreea, la tine chiar ca este foarte ciudat, dar de ce nu ai pus intrebarea acolo?
Eu de exemplu fac stimulare inainte cu menogom dar nu stiu sigur ce sa iti zic... mai bine intrebi sa nu te pacalesti.
Pupici multi si sa dea DD si mai multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

noname, neatza si o zi buna!
discutia a fost la telefon si nu prea am avut loc de intors, dar poimaine merg acolo sa incep monitorizarea la eco si o sa intreb exact ce si cum! ma bucur ca nu sunt singura careia i se pare ciudat. credeam ca sunt eu nebuna si mi se pare. pupici!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Borziche: si eu am facut stimulare cu Menogon si acum am test +, ultimele injectii mi le-am facut singura dar IM si nu au fost dureroase deloc, chiar ma mir ca pe tine te doare, cred ca ar trebui sa le faci IM.

Apropo, fetelor: mai mi-au ramas vreo 2 fiole de menogon. Cine le vrea le dau gratis si cu inima deschisa , sa se prinda si la voi.



Marusca

Mergi la inceput