stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna fetelor. Eu scriu mai mult pe la subiectul FIV. Am citit si subiectul vostru din pura curiozitate si poate mai invat cate ceva. Pot sa va impartasesc una alta din exeprienta mea. Ca sa se poata implanta embrionul endometru trebuie sa fie >9 mm. Daca mai faceti eco intrebati dr. cat e endometru. Oricum acesta va creste in urma stimularii. Se considera un folicul matur, adica ar putea contine un ovocit, cel care are >18mm.
Ella, imi pare rau ca ai pierdut, dar priveste partea buna. Poti ramane . Noua dupa ce ni se face embriotransferul ne da sa luam intravaginal utrogestan pentru sustinerea mucoasei uterine. Lipsa de progesteron este una din cauzele in care nu se fixeaza cum trebuie embrionul. Utrogestanul este un fel de progesteron. E ok ca ti-a zis dr. despre asta.
Mult succes tuturor si sa auzim de multe

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxeta spune:

Break eu am fost la Buc la dr Herghelegiu laMedsana safac laparo pt trompe infundate-numai una -si mi-a zis ca nu are sens ca se poate ramane si adsa si ca e minima posibilitatea sa se desfundesau ca se pot infunda imediat asa ca mi-a zis sa fac stimulare 3 luni3 pauza sa mai stau 2 ani si daca nu fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

quote:
Originally posted by poxeta

Da mi-am facut test si a iesit evident negativ.N-am luat vital dar vreau sa iau,crezi ca ajuta?Multumesc pt. adresa.Te pup.Ce-ai facut la eco,ce ti-a zis medicul?




La eco am fost putin dezamagita ca asa e cand te uiti sa gasesti un eco mai ieftin.Mai bine ma duceam la o clinica unde dadeam dublu dar au aparate performante. In fine in z 12 aveam folicul 12,2 mm, endometru 8,7mm Am inceput intre timp sa fac si injectii cu polidin pt ca am racit,am inteles ca este bun pt a ramane dar tre sa -l administrezi in perioada 1-5 zilele de menstruatie , eu insa tocmai la ovulatie. Sper ca folicolul a crescut pana la 4 mm pe zi cum am citit pe net,ca sa ajunga la 20mm alttfel?Nu stiu vedem luna viitoare ce si cum
Pupici la toate fetele

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

fetelor, dupa injectia cu pregnil, la cat timp ar trebui sa se sparga foliculul?
ati mai luat si altceva dupa pregnil?
mie mi-a dat duphaston
Voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Oana dupa pregnil 2 utogestan pe zi / 10 zile in cazul in care se pride bebe sa aibe progesterol pt a se hranii. poti sa le iei intravafinal sau inghitite

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

am facut pregnil luni seara si am inceput sa iau duphaston de miercuri dimineata, asa mi-a spus dr
Sper sa fie cu noroc luna asta
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Oana, la 35-36 ore.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

monica, multumesc mult
Acum imi explic de ce in dimineata asta m-au durut ovarele asa de rau
Va tin la curent cu ce mi se intampla

Sanatate multa si bebibi frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

fetelor, scuze daca nu postez bine mesajul...., dar ce parere aveti de rezultatul dozarilor hormonale?
-estradiol-69.oopg/ml ( val normala este48-309 pg/ml)
-progesteron-7.72 ng/ml ( val normala este 5.25-38.63)
-prolactina-24.28 (val normala este 1.39-24.20)
-17 cetosteroizi -12.60 (val normala 8.00-10.00)

oare ce pot insemna ?
am un cm neregulat,adica intre 30 si 40 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxeta spune:

A mai patit cineva sa aiba dureri de sani puternice si dupa ciclu?Nu stiu de la ce pt ca am luat si closty,am facut si pregnyl,am luat si utrogestan.Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa.

Mergi la inceput