Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Revin, desi spusesem ca nu va mai stresez pana diseara, azi sunt in verva mare. I-am dat Mirunei spanac azi. Adica spanac cu cartofi, cu carnitza de vita si unt. Buun, a mancat cam 4-5 linguritze dupa care bineinteles ca a inceput sa se strambe zici ca-i dadeam matraguna. Ce-mi vine mie in cap? O piatra o sa ziceti..Ei nu, eu mananc spanacul foarte acru, drept ptr care am zis sa-i dau si ei asa, ca oricum e fan lamaie. Si i-am stors cam un sfert de lamaie in el, a iesit o acritura, cum ar zice tati "monstruoasa", dar surpriza a lins farfuria
Deci vad ca a imprumutat majoritatea gusturilor de la mine. Ii prevad un viitor maretz lui tati, ca si asa e oropsitul casei cand vine vb de salate si alte chestii care se servesc cu otet

Lordra ma bag si eu...poate nu-i place ce-i dai. Incearca sa-i dai marul facut la cuptor, majoritatea bebelusilor l-au papat asa. Eventual poti pune putin unt deasupra. Sau schimba cu alt fruct: para, banana, nectarina, etc. Hai sa ai bafta si Dara pofta!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ancaloredana iti raspund eu
Gasesti aici borcanase de la Hipp de toate felurile, cred ca e cam aceeasi oferta ca si in afara, eu m-am uitat pe site-ul lor si-s majoritatea celor care se gasesc si la noi, Nestle de asemenea, mai gasesti si Bledina dar mai rarutz. Deci eu zic ca ai de unde alege, n-are rost sa te cari cu ele de acolo. Pretul s-ar putea sa fie mai maricel decat la voi, aici sunt undeva intre 40-50 mii lei borcanasul.
Pupicei si..cand veniti?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Noki, de sugestii. Apucasem sa fac branzica si nici nu aveam iaurt in casa. Oricum am salvat si in cap si pe hard ideea si data viitoare o aplic.
Sa va zic de branzica: Cum am facut, nu stiu, ca am scapat si laptele in foc si l-am si afumat un pic. Din jumatate de litru mi-a iesit gramada de branza din care am balotat si eu... si acum mai simt gustul calciului in gura... Mda, la vederea linguritei Elise a deschis gura... s-a strambat, a molfait in scarba, a inghitit. A avut curajul sa mai deschida o data gura insa a treia oara nu mi-a mai mers. Am aruncat repejor un varf de banana peste branza, frecat energic, dat la plod, plodul nu s-a plans dar nici bucuros din cale afara nu a fost. In schimb, mamica foarte fericita ca plodul a-nghitit branzica. Data viitoare pun mai putin calciu, si lapte ca a iesit prea mult din jumatate de litru.

Cristina Negara cu
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Buna ziua mamici, va doresc o saptamina senina !


Mara95 iti multumesc mult


Ilenutza de acolo vroiam sa cumpar dar s-a epuizat stocul.


Melku conopida constipa?


Madau cum se face budinca?


Gandacel si eu am una bucata kinderitza chelioasa si cu gene dese....tu l-ai arvunit???
Si felicitari pentru primii pasi, cum se descurca bogdanel?

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

madausi mersi de raspuns
noi plecam in 6 august ptr 3 sapt. si nu stiu ce sa iau la mine....adica ar fii multe ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

quote:
Originally posted by negaracristina

Noki, de sugestii. Apucasem sa fac branzica si nici nu aveam iaurt in casa. Oricum am salvat si in cap si pe hard ideea si data viitoare o aplic.
Sa va zic de branzica: Cum am facut, nu stiu, ca am scapat si laptele in foc si l-am si afumat un pic. Din jumatate de litru mi-a iesit gramada de branza din care am balotat si eu... si acum mai simt gustul calciului in gura... Mda, la vederea linguritei Elise a deschis gura... s-a strambat, a molfait in scarba, a inghitit. A avut curajul sa mai deschida o data gura insa a treia oara nu mi-a mai mers. Am aruncat repejor un varf de banana peste branza, frecat energic, dat la plod, plodul nu s-a plans dar nici bucuros din cale afara nu a fost. In schimb, mamica foarte fericita ca plodul a-nghitit branzica. Data viitoare pun mai putin calciu, si lapte ca a iesit prea mult din jumatate de litru.

Cristina Negara cu
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005
Filmulete





Bine ca am vazut postarea ta, ca uite cum stateam eu linistita si citeam....am uitat ca nu i-am facut branzica!!!
Cred ca toti bb prefera banana.LA 250 ml lapte doua pastile calciu lactic.


Azi i-am dat pentru prima data brocoli in piureul de legume, nu stiu cat de mult i-a placut, cert e ca a mancat ceva ceva.

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Si acum intrebare de baraj: branza, iaurtul si untul sunt derivate ale laptelui dulce. Le introduc treptat pe fiecare din ele, sau pot sa-i dau direct iaurt cat doreste domnisoara daca am introdus branzica de vreo 4 zile (sa zicem)?

Cristina Negara cu
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

quote:
Originally posted by negaracristina

Si acum intrebare de baraj: branza, iaurtul si untul sunt derivate ale laptelui dulce. Le introduc treptat pe fiecare din ele, sau pot sa-i dau direct iaurt cat doreste domnisoara daca am introdus branzica de vreo 4 zile (sa zicem)?

Cristina Negara cu
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005
Filmulete





Treptat,totul se introduce treptat!

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

cristina, mie mi-a zis doctora sa-i dau la inceput un pic iaurt (2-3 lingurite) shi dc nu se kk imprastiat sa cresc treptat pana la un borcan. asa am fct, rezultat ok, intr-o sapt papa 1/2 borcan lejerut.
stiu k la altii a tinut cu "cat vrea de la inceput", al meu e mai sensibilos...deh

Adina si BB Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayssy spune:

Bb al meu papaceste branza facuta din juma kg lapte, dar nu vrea deloc iaurt. Cum sa fac sa accepte iaurtul? Nu-l vrea nici cu fructe puse in el.

Mamica lui Dragos (11 noiembrie 2005)

Mergi la inceput