Naturiste si homeopate - (18)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, vreau sa va zic ca una dintre fetele insarcinate e finutza mea, insa a promis ca intra ea sa dea detalii mai multe despre cum a obtinut sarcina. Eu stiu doar ca e in +10 saptamani, ca are stari de rau dimineata si pofte ciudate si ca e tinuta sub observatie. A facut tratamente naturiste, nu stiu exact ce, insa cand a ramas insarcinata facea tratament cu Dr. Tutunaru.


Si am o veste foarte proasta . Cealalta fata de care v-am zis acum ceva vreme avea extrauterina si i-au scos trompa stanga. Medici din spital i-au spus ca NU i-au scos-o. Inainte de a se opera a discutat cu ei (4 medici de la sectia de gineocologie) si i-au zis ca incearca sa o salveze, ca nu sangerase, nu avusese nici un fel de probleme si dupa operatie i-au spus ca e acolo, dar din plicul primit de la gineocolog pt medicul de familie reiesea altceva . Iar unul dintre medici a avut tupeul sa ii spuna la eco ca ambele trompe ii sunt acolo, cand era clar ca nu era asa... Fetelor, sunt asa de trista. De cand am aflat vestea pe PM, ma tot gandesc la fatuca asta si imi zic ca viata nu e dreapta!!! Mi-a zis ca e ok sa va zic despre ce i s-a intamplat. Probabil o sa ia ceva vreme pana sa vina din nou pe forum, insa ii spun si pe aceasta cale ca noi suntem aici si o asteptam. Am hotarat sa va zic, pentru ca e una dintre noi si sunt sigura ca veti dori sa va manifestati si voi sprijinul, sa simta ca nu e singura si sa ii transmiteti incurajari aici, pe care sper sa le primeasca...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Medicamente ce influenteaza negativ fertilitatea

Urmatoarele medicamente pot avea efecte adverse asupra fertilitatii, fie asupra mucusului cervical, a ovulatiei sau asupra calitatii spermei:

-antibioticele: discutati cu medicul cand va sunt prescrise, caci unele influenteaza calitatea spermei si motilitatea spermatozoizilor.
-antihistaminicele: sunt folosite in medicamente antituse si antiraceala pt a usca mucoasa nazala, insa au acelasi efect si asupra mucusului cervical. Sunt folosite si in compozitia somniferelor.
-inhalantele
-somniferele
-Prozac si medicamentele antidepresie: pot interfera cu hormanii implicati in ciclul reproductiv.
-medicamentele antivirale
-decongestionantele
-antihipertensivele
-medicamentele antimalarie: au fost puse in legatura cu anormalii fetale
-antiinflamatoarele: medicamentele non-steroidale antiinflamatoare gen ibuprofen folosite des pot interfera cu ovulatia. Paracetamolul e ok.
-medicamentele antiacnee: Nu luati Accutane, RetinA etc (vitamina A sintetica) daca va ganditi la o sarcina, caci acest medicament creeaza anormalii fatului.
-diuretice si medicamente pt. "rau de masina": usuca mucoasa bucala, dar si pe cea cervicala
-expectorante: sunt gandite sa subtieze mucoasa bronhiala si pot face si mucusul cervical mai elastic, insa feriti-va de guaifenesina, care e toxica
-steroizi: medicamente precum cortisone si prednisone, care trateaza afectiuni precum astma si lupus, daca sunt luate in doze mari, impiedica glanda putiutara sa produca suficienti hormoni necesari unei ovulatii normale.

Medicamentele ce influenteaza negativ fertilitatea masculina sunt cele folosite in tratarea ulcerelor si gutei (interfereaza cu producerea spermei), unele antidepresive (care pot crea dificultati la erectie), cantitati mari de steroizi (care reduc numarul spermatozoizilor) si blocatori beta, folositi in controlul tensiunii arteriale (care pot produce impotenta, cantitate mica de sperma si motilitate redusa).

Nu in ultimul rand, multe medicamente influenteaza absorbtia de nutrienti cauzand adesea eliminarea vitaminelor si mineralelor. Daca tu si/sau partenerul tau luati medicamente prescrise de medic, discutati cu medicul posibilitatea interactiunii medicament-absorbtie nutrienti.

Plante de evitat din cauza efecteor negative asupra fertilitatii sunt: brusturele (burdock), iarba matei/menta pisicii(catnip), semintele de telina (celery seeds), camomile (musetelul), Cimicifuga racemosa (cohosh), fenicul (fennel), ienupar (juniper), busuiocul cerbilor(pennyroyal) si salvia (sage). Un studiu recent a indicat ca sunatoarea (St John's wort), echinacea si ginkgo biloba pot reduce calitatea spermei si capacitatea spermatozoizilor de a penetra ovulul.

Si pe DC exista un articol despre plante interzise & nerecomandate in timpul sarcinii - cititi aici.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

adimercedes
Multumesc f. mult pt. raspuns!!
Imi pare rau pt. tot ca ai scris !!!offfff as face orice pt. a avea un bb dar mersul la dr. la spital ma omoara!! De aceea am tot amanat dar e evident ca fara ajut. doctorilor nu voi reusi nimic!!!
Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

asa retin si eu de pe prospectul de la BU ca se ia in cure de 3 luni dar si in cazul in care ramai insarcinata este contraindicata sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Si atunci cum ar fi bine de luat Branca Ursului? Din ziua 1 CM pana in ziua 14 si faci pauza pana la CM urmator? In prospet nu scrie sa faci pauza intre cele 3 luni. Fetele care ati luat Branca Ursului cum este mai bine?
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna dimineata la Naturiste.


A trebuit sa prind curaj si asta o fac mai mult pt. ca am citesc din umbra si multe fete asteptau sa vina a doua persoana asa cu a spun intr-un subiect postat anterior de scumpa mea ,,Adimercedes,,
Citiind pe aici multe fete i-si pun intrebarea daca Branca Uruslui e buna sa se ia pina la venirea CM sau se ia numai pina in ovulatie....hai sa va spun eu cum am procedat si am obtinut sarcina care sa dovedit pina la urma extrauerina din pacate,dar important e ca sa putut ajunge la ea.
Ma gindesc ca poate in felul asta vor fi unele fete care v-or trage concluzia si eu sper sa le fie de mare ajutor.
Deci eu NU am mai ramas insarcinata de aproape 3 ani ,acuma trei ani sarcina molara(fara embrion) dupa care am urmat analize genetice,hormonale ,analize pt diferite infectii ,etc ca sa gasesc o cauza ,totul a iesit bine nimica nu au gasit nici la mine nici la sotzul meu.Timpul a trecut si asa sau scurs aproape 3 ani ,anul trecut incercsem prin iulie tratament naturis dar dupa o luna am renunta ca m-am apucat de analizele in august si am inceput iar analizele hormonale din ziua a3-pina in z21 dupa analiza de ziua 21 diagonostic ,,sterilitate secundara,, cauza necunoscuta .Nu aveam ce sa fac si am incercat la cererea gicologului sa fac stimulare si in noiebrie(2005) am facut-o pe prima dupa ce am facut prima data histero.(HSCS),rezultat trompe bune permitabile .Dupa prima stimulare teste pozitive 3si o intirziere de ciclu de 22 de zile dar eu nu eram insarcinata la ecog nu se vedea nimica si la 18 zile HCG negativ,a rezulta dereglare a CM.Luna urmatoare in ianuarie anul acesta a doua stimulare ,intirziere de 10 zile dard e data asta teste negativ.Am facut totul sub controlul medicului tratementul de stimulare ,monotorizarile (ambele ) care trebuia facute s isa urmarita ovulatia ecografic.Dupa toate astea m-am ales cu o urita dereglare ,am spus ca nu mai vreau nimica si atunci am incercat sa iau Branca Ursului din 5 februarie (2006) cite 3 lingurite pe zi.primul ciclu de cind am iceput cu Branca Ursului mi-a venit repede la 21 de zile dar dupa aceia am avut ciclu normal la 28 z pe care il aveam inainte de inceprea stimularilor.Eu am luat continu Branca Ursului si m-am oprit in momentul in care am avut un test pozitiv care mi-a iesit la trei luni de inceprea cu BU ,atunci am facut HCG care a iesit tot pozitiv.Restul numai are rost sa va povestesc ca a scris Adimencedes ce sa intimplat cu sarcina ,multe fete poate nu ma inteleg dar i-mi era teama sa ma mai si bucur de data asta....in fine asta a fost sa fie..........noroc cu cei dragi mie si cu fata mea care mi-a fost alaturi de mine care va face in curind 18 ani,nu i-mi rusine sa spun ca asa o mare si frumoasa domnisoara ,dehh daca am fost o mamica foarte tinerica.
Acuma nu iau decit Maca de ieri 3/zi si ceai de Cretisoara ca sa i-mi revin.Doctor meu azi mi-a spus ca asteapta sa vin cu vestea ceea mare din nou ,mi-a spus ca am liber incontinuarie pt.ca nu m-au chiuretat dar eu stau in banca mea inca un timp sunt cumintzica.
Adimercedes vreau sa i-ti multumesc din suflet pt .tot moralul si sprijinul acordat de fiecare data,esti o dulce

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna Fabia!!!

Multumim frumos pentru povestea ta, este trista dar este frumoasa!!!!

Iti tin pumnii ca in curand sa ne spui o alta poveste cu final fericit!!!

FEtelor, ma ajutati si p mine cum faceti voi cu BU??? Se pare ca este totusi estrogenica, chivutamonica se pare ca a avut o ovulatie puternica in a 2a luna dupa ce a luat BU!!! Voi cum faceti??? In prospect scrie cum spunea si MRL: 3 luni min fara pauza!!!!

Merci frumos pentru ajutor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by tzuca74

Mariee,sunt interesata eu de pb.cu FSH .Am probleme atat cu FSH cat si cu estradiolul si LH.Toate sunt sub limita in Z14 .Iti multumesc!!!



Buna tzuca!!!! Uite aduc si aici ce am postat la FSH....!!! Dar spune-mi si mie ce rezultate ai tu?? iar FSH ul nu e rau daca este mic, cat e de mic defapt??!!! L ai facut la Z2-4, da???

Buna fetelor!!! Amgasit acest link dupà care v am tradus mai jos!! Articolul contine si alte lucruri interesante daca va intereseaza!!!

http://pmabio.over-blog.com/article-2904522.html

GEMOTERAPIE PENTRU CALITATEA OVOCITELOR :
( de mentionat ca nici un studiu publicat nu mentioneaza utilizarea maceratelor din muguri pentru aceasta problema) In general, dupa un drenaj de baza un terapeut competent recomanda :

1. Zmeur ( MG) : regulator si stimulant ovarian, reechilibreaza hormanii feminini(estrogen si progesteron)
2. Rozmarin (MG) pentru a mentine calitatea ovocitelor si capacitatea ficatului de a converti si elimina hormonii si... a lupta imptriva radicalilor liberi
3. Mesteaca pufos Betula pubescens
4. Cassis Ribes nigrum este un adaptogen, favorizeaza secretia hormonilor corticoizi de catre cortiosuprarenale (actiune p axa hipofiza-cortico-suprarenale) si combate reumatismele.


Cura dureaza din Z1 la Z20 a CM si e compusa din : Mesteacan pufos, Rozmarin, Zmeur, Cassis, in doze egale si fara a se depasi 30 picaturi MM p zi !Se incepe cu 5 picaturi de macerat de baza (mama) adica 50 picaturi in1D si se creste zilnic pana cand apar simptomele observabile (calitatea imbunatatita a glerei) ce permit definirea celei mai bune doze ! (Atentie : a nu se depasi 30 picaturi in macerat mama adica 300 picaturi in 1D !!!).

Drenaj de baza : timp de 1 luna inaintea inceperii gemoterapiei de mai sus :

1.Mesteaca pufos MG 1D : 20-30 picaturi in putina apa cu ½ ora inaintea mesei de pranz.
2.Stejar Quercus pedonculata MG 1D : 20-30 picaturi in putina apa cu ½ ora inaintea mesei de seara.

Alte macerate din muguri indicate femeilor la menopauza :
Vaccinium vitis idaea MG : pentru actiunea estrogen-like si luptei impotriva senecsentei feminine este luat in asociere cu Zmeur impotriva bufeurilor de caldura !!
Vasc Viscum album (diluat la 1CH pentru ca e foarte toxic) pentru interactiunea nervi-glande in problemele legate de menopauza si andropauza !!

Va pup dulce!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna fetelor, eu iau Bu din Z1 a CM +ceai de napraznic si abea ieri 19.06 am inceput sa iau si extract de mugur de zmeur, dar vroiam sa atrag atentia celor care isi pun intrebari cum actionaeaza la tensiune etc...
eu am tensiune mica dar sa stiti ca foarte bine imi face BU ma simt mai puternica cu multa energie in fiecare zi.
Bea si sotul meu si deja am facut observatiile de rigoare cu pofta ce sa zic acum ebine ma simt bine si am sa iau acest complex de tincturi si ceaiuri pina va aparea bbitain burtic.
sunt in Z 7 si dupa simptome am sa ovulezi mai devreme cred eu luna asta, ca eu aveam faza luteala mai scurta din cauza cantitatii mici de progesteron, si asa devreme nu aveam simptome.
Dar voi care ati folosit va durut ovarele?

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna marryan, merci pentru mesaj!!!

fetelor se pare ca nu toate reactionam la fel la BU, in ceea ce ma priveste cred ca ar fi bine ca tratamentul sa fie fara intrerupere: si in Formula As am citit ca tb min 3 luni si nu vorbea nimeni de inainte sau dupa ovulatie!!! Poate ca micile dereglari sunt normale avand in vedere ca organismele noastre sunt cele mai putin normale!!!!!!

nu cred ca e nociva, trebuie doar intrerupta cand apare sarcina!!!!!

va pup dulce p toate

Mergi la inceput