Mamici de iulie-august 2006 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

cristina_ioana, pupa-l pe luca din partea mea ca a fost cuminte pana la urma si s-a hotarat sa mai stea acolo in burtica! aveam eu o presimtire ca ceva nu e in regula cu tine, ca nu prea iti sta in fire sa "taci" atata timp...

leistra, azi am fost bine, cred ca ieri a fost o intamplare fara nici o legatura cu sarcina. ca doar sa mai intampla sa ne fie greata si daca nu suntem insarcinate, nu? asa ca azi am umblat toata ziua ca nauca, am plecat pe la 11:30, am trecut pe acasa o juma' de ora sa pap ceva si apoi am plecat iar si acum 10 minute m-am intors. sunt rupta de oboseala, cred ca o sa dorm la noapte neintoarsa. si asa e cam greu sa ma intorc.

luiza 31+ si mic si iubit
ticker bebe meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

July, intrarea este libera, poti sa vii fara sa te inscrii, sunt persoane deschise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Salutic fetelor!!Nu v-am mai scris de mult timp desi ma stadui sa va citesc zilnic.
Saptamina asta m-am simtit cam rau...marti am fost la dr de familie si aveam tensiunea 8.5 mi-a dat un Ca si m-a trimis acasa..dr meu e plecat pt 2 saptamini din tara si mi-e frica sa nu patesc ceva..am ameteli si nu pot merge prea mult.SInt insa fericita ca si dozarile pt RH de la 28 saptamini au iesit negative...poate am noroc sa aiba si bb tot rh - ca si Alex!!
Tot saptamina asta mi-am facut o mie de nervi pe sistemul nostru sanitar!!!DUpa ce am umblat cu o reteta jumatate de oras sa gasesc una care mai elibera retete gratuite..aflu ca dr mi-a completat gresit codurile medicamentelor..ma intorc remediez greseala..revin la aceiasi farmacie ca sa aflu ca gravidele salariate nu primesc medicamente gratuite(desi pe reteta bifasem ca sint asigurata!!)!!!Eram un pachet de nervi ca puteau sa-mi spuna d ela inceput si nu mai umblam atita drum degeaba.
Am o burtica rezonabila..incerc sa stau cit mai mult sa ma odihnesc dar e greu cu un nazdravan linga mine care ma vrea partener pe terenul de fotbal.
Multa sanatate tuturor!!
Gabi 28+ si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

cristina imi pare rau sa aud ca ai trecut prin emotiile astea
sunt tare curioasa cum de ti-ai dat seama ca totusi nu este ceva in regula?
pentru ca si eu am inceput sa am contractii de vreo saptamana iar joi am avut una de vreo 45 de minute .....am luat no_spa dupa 30 de min ca nu aveam la mine
dar nu au fost contractii care sa treaca si sa revina ci s-a intarit burtica din ce in ce mai tare de statea parca sa plezneasca.....
te intreb pentru ca nu stiu cand ar trebui sa merg la doctor
sa stii ca si eu sunt la unul din doctorii tai si tocmai ieri cand mi-era rau de tot am sunat si nu mi-a raspns si gasesc tot felul de justificari pentru el in fata celorlalti care nu inteleg cum de stau linistita si nu ma enervez ca nu imi raspunde
si nu stiu ce sa fac, mai pot merge la inot?
daca sunt totusi contractiile alea brxton hicks care de fapt sunt normale si eu de fapt nu am nimic???
hai ca amscris cammult, sper sa intelegi ce am vrut sa spun
multa sanatate fetelor si bebei la termen

30+


quote:
Originally posted by Cristina_Ioana

Cristinik, am citit mesajul tau de la capitolul trecut.
Pai asta m-a intrigat si pe mine, ca uite din 2 dr nu m-am putut baza pe nici unul, mai ales ca am sunat in mijlocul zilei. Nu vreau sa ma gandesc cum e sa ti se rupa apa noaptea si sa nu dai de nimeni.Unul din ei nu era in tara, iar celalalt mi-a zis sa stau intinsa in pat si sa ma duc a doua zi de dimineata sa ma vada. Pai daca asteptam atat ma duceam si cu bb in brate probabil
In fine, a existat acolo sus un Dzeu pe nume Vladareanu caruia o sa ii aprind lumanari la biserica de acum
Sangerarea nu a fost mare, adica doar niste picaturi rozalii asa, dar care nu sunt normale in sarcina. Am inteles ca ele pot aparea atunci cand contractiile sunt puternice,ca uterul se contracta cu putere si se poate sparge pe acol un vasuletz mic de sange...
Nu stiu de unde mi-a dat Dzeu putere si stapanire de sine, mi-am luat frumusel boccelutza si m-am dus urgent la camera de garda si bine am facut.
Intr-adevar, avand 2100 gr a fi fost ok, ca asa cum scriam mai sus, in ultima vreme s-au nascut multi bebei devreme, plus ca la Elias au super sectie de prematuri, neonato si nu-stiu-ce aparate performante pt prematuri. Dar am luptat sa il mai tinem acolo, sa mai puna si el putintica grasime, plus ca eu sunt un om parolist, ti-am promis doar ca stau la coada cuminte
O sa iti dau PM cu nr meu de tel, just in case sa il ai.


Cristina +33 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

fetelor dar de ce nu veti mai pune gura pe dulce un an dupa nastere?
nu avem voie daca alaptam sau ca sa slabiti?
30+


quote:
Originally posted by July25

quote:
Originally posted by leistra
eu abia am terminat de mancat o prajitura mare cu crema de vanilie, frisca si capsuni, nu stiu ce am sa ma fac dupa nastere cand ar trebui sa cam renunt la toate dulciurile pe care le pap acum!
va pup pe toate

http://photos.yahoo.com/adina_roberta



Adinutzo, fie-ti mila de noi!!! Ca eu deja . Nici eu nu stiu ce o sa ma fac in ceea ce priveste dulciurile. Iti dai seama ca dupa nastere cel putin un an nu mai pun gura. Profit si eu acum.

July25 30+ Maria si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Cristina de un milion de ori . Imi pare asa de rau pentru cele intamplate. Bine ca acum esti mai bine si micutul Luca mai sta acolo. Bine ca ai avut noroc cu medicul Vladareanu. Uf si cu dr astia, iti vine sa-i strangi de gat cateodata. Acum cu ce medic nasti?

Eu retin apa in continuare. Ieri am sunat-o pe dr mea si m-a trimis de urgenta la analize, asa ca luni dimineata am o treaba. Mi-a zis sa am grija la tensiune sa nu depaseasca 13 si sa nu mai mananc asa de sarat, sa ma plimb mai mulr, sa dorm cu o perna sub picioare, sa beau apa muuuuuullllllllllta si cam atat. In functie de analize vedem ce mai facem.
Va pupic pe toate. Noapte buna.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

fetelor, sunt tare suparata si fff speriata
testul de glicemie mi-a iesit fff prost, nu mi-a zis exact cat dar cica maxim.
marti ma duc sa-l repet si vinerea viitoare o sa-mi zica ce-a iesit. insa nu prea cred ca o sa iasa bine...
deci s-ar putea sa am diabet gestational...nu ma sperie daca nu o sa mai am voie dulciuri ( am mancat oricum prea multe pana acum ) insa mi-e tare frica pt bebe.

va rog spuneti-mi si mie ce inseamna asta exact, am citit cate ceva pe forum, sau daca mai are cineva asa ceva.

va pup,
miti 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

uitati-va putin cat e ceasul cand va scriu!!! de data asta mi-a facut-o bebe. nu stiu exact de ce m-am trezit (ori imi era cald, ori aveam nevoie la toaleta, ori m-a trezit chiar el), cert este ca de la 3 face valuri intruna pe la mine prin burtica, cred ca are ora de antrenament. mi-a fost imposibil sa mai adorm, desi eu sunt destul de rabdatoare si stau cuminte in pat vreo ora in acest scop nobil. dar ma apucase si foamea de numa si a fost musai sa ma dau jos din pat si sa pap ceva, ca nu mai era chip, desi nu obisnuiesc sa mananc noaptea. si iata-ma pe la 4:20 scriind mesaje pe DC. ma duc la loc in pat ca poate acum reusesc sa adorm la loc, desi ma indoiesc, ca nu s-a terminat antrenamentul. dar macar nu imi mai e foame.
luiza 31+ si mic si iubit
ticker bebe meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Miti nu te speria. Prin asta am trecut si eu acum 2-3 saptamani. Mi-a iesit la primul test 9.3( trebuia 8), si la al doilea de trei ore doua valori din 3 proaste. Asa ca , diagnostoc de diabet gestational. Asa ca acum sunt pe tratament, de fapt vorbesc prostii, pe dieta si putina miscare. Mi s-a explicat ca e o chestie hormonala legat de placenta. Cauta pe net ca eu am gasit o gramada de explicatii. Daca vrei iti trimit linkurile pe care le am eu. Ai multe sanse ca testul 2 sa iti iasa bine. 20 %din gravide au primul test prost si doar 4 la suta au cu adevarat diabet. Eu de fapt ultimele 2 luni nu pusesm nici un Kg. Aveam la 32 sapt doar 8 in plus.La mine se pare ca factorul nu a fost regimul, dulciurile sau mancarea in general( la cat zahar ascuns au astia in mancare asa m-am gandit si eu) ci faptul ca dupa operatia de apenticita de la 25 de saptamani am fost obligata sa stau mai mult in pat sa nu declansez contractiile. Si ca oricum organismul a avut un soc puternic. Prima saptamana mi-au dat un regim si mi-au spus sa fac miscare( adica sa ma plimb) si mi-au dat un aparat de masurarea glicemie( gratuit), si sa-mi fac teste de 4 ori pe zi.. Si a doua saptamana( trebuie sa mergi normal o data pe sapt la spital sa-ti faca teste) mi-au redus la 2 ori pe zi analize si mentinerea regimului.Si vizita la 2 saptamani. Singurul lucru bun e ca e o placere sa aiba o gramada de doctori grija de tine, sa iti monitorizeze copilul cate 30 minute. Si mi-au mai promis o ecografie.Ca eu imi luasem gandul sa aflu sexul llui bebe inainte de nastere.

Pentru toate fetele. Nu uitati ca eu sunt prima pe lista. Asa ca vorbiti cu piticutii vostri sa stea cuminte in burtica, sa nu imi ia locul!!!!!!!!!!!!

Eu tot speram sa nasc in iulie, dar cu diabetul asta si cu faptul ca copilul e inca neintors si cam mare ma indrept cu avant spre o cezariana sau o inducere.. Pe care eu nu o vreau . Daca eram in Romania cu mama langa mine............ Dar aici noi doi singuri , si cu mine care nu se poate misca, si trimisa acasa dupa vreo 3-4 zile( ca asa se poarta pe aici) nu stiu cum ne vom descurca.

Ca fapt divers credeti ca modalitatea in care te-ai nascut influenteaza si nasterea copilului tau. Ca eu am iesit tot cu picioarele inainte si la 42 de sapt.

A!!Si ca sa puna capac la toate, la cele 2 luni infernale pe care le-am avut. Am avut acum 2 zile accident de masina!!!!!!!!!!!!Nu foarte grav, dar m-a zguduit destul de tare.
Salutari la toate mamicile, sunteti foarte active. Mi-a luat 2 zile sa citesc din urma.
Mihaela
34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu am inceput sa ma interesez de carucioare, patut, etc! Stiti vre-un site sau vreo lista cu descrierea carucioarelor? Cum as putea sa ma hotarasc ce sa cumpar?...

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput