Nastere naturala dupa o cezariana

Nastere naturala dupa o cezariana | Autor: clau07

Link direct la acest mesaj

Eu am avut o cezariana acum doi ani si doctorul mi-a spus ca daca vreau pot sa incerc o nastere naturala la a doua sarcina. Mie mi-e putin teama.
As vrea sa stiu daca a avut cineva o nastere normala dupa o cezarianaCum a fost si ce mi-ati recomanda?
Avantajul unei nasteri naturale ar fi ca te refaci mai repede decat dupa o cezariana. Asta daca nu apar alte complicatii.
Cu cezariana as avea o perioada de covalescenta mai lunga, si va trebui sa ma ocup sa de Alexandra si de bebe. Nu stiu daca vom avea alt ajutor.

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Clau, felicitari pentru sarcina!
Uite aici s-a mai discutat despre asta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71842

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

hmmm... shi pe mine ma'ntereseaza.. Dak-au fost "patzite" sa ne relateze si noua.. Deocamdata am indicatie de cezariana dpdv medical si asta dupa o sarcina si nastere naturala fara nici o problema.. Ma gandeam insa dupa... mai am sanse sa nasc normal la o alta sarcina???



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Nu am vazut subiectul, si de aceea am deschis eu unul nou

Merci Ioana pentru link

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Aici, in UK, se practica pe scara larga nasterea naturala dupa cezariana. Daca medicul este de acord,si zice ca ttoul e ok, eu zic sa incerci. Am o prietena de aici, din Londra, care a nascut fetita la doi ani si ceva dupa cezariana.Si a fost foarte bine, a plecat acasa a doua zi si s-a refacut complet foarte repede.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

relansez.. poate se gaseste vreo cezariana care-a nascut natural dupa.....

haideti fetele, chiar nu se poate????



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Kittie,
Si in tara asta nasterea vaginala dupa cezariana este foarte practicata...Eu am impresia ca in Romania putini doctori se incumeta la asa ceva desi riscul unei rupturi uterine este de doar 1%...
Mie mi s-a spus ca e bine sa fie cel putin 1-2 ani intre nasterea cu cezariana si cea "naturala".
Astept si eu "experiente"!

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

aaa, mai doresti pitici? k l amine se uita lumea crucis cand le spun ca mai vreau 'nafar de ajtia (in curand) doi !
Bravo!
Oricum, pentru mine a fost o surpriza (perfect neplacuta) indicatia de cezariana de la sarcina de acum. Visez cu drag la o nastere naturala fara anestezie.. Chiar citeam o mamica marturisind ca i se pare complet sado-maso .. Eh, mie acum mi se pare asa.. Sa trec printr-o cezariana cand stiu cu ce se mananca naturala si nu m-a inspaimantat .

Mai e o chestie, doctorul face si ce-l roaga pacienta. Respectiv la noi, daca s-a facut prima nastere prin cezariana, e foarte putin probabil ca mama sa si doreasca la a doua "chinul" nasterii normale... Fie ea si cu epidurala. poate din cauza asta nu avem raspunsuri la topic



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Kittie,
Lumea aici are 3-4 pitici.Familiile cu 1 sau 2 sunt rare.
Lasa-i sa se mire pina nu mai pot.Tu vei fi foarte fericita cu o familie mai numeroasa decit majoritatea.

Eu am avut 2 nasteri naturale dintre care ultima a fost de vis:fara epidurala,fara nimic.In juma de ora am nascut!
Nu m-as fi asteptat sa nu o pot face a treia oara,dar...asta a fost sa fie.(bebe in malpresentatie)
Operatia a fost cea mai nasoala experienta si sunt gata sa fac orice sa nu mai am parte de asa dureri...Unele o suporta mai bine asa ca nu-ti face griji.Oi fi fost eu mai "aparte".

Aici e stiut ca...daca ai mai multe nasteri sansele de cezariana cresc.(din pacate).
Nastere usoara si ...numai bine


Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

asa ma gandeam si eu, cu atat mai multi , cu atat mai bine! Doar la momentul diagnosticului de acum mi-am spus ca s-ar putea sa nu fie chiar cum vroiam... Eh, macar 3 am sperante sa fac!

Da' cum e chestia cu atat mai multe sarcini, cu atat te apropii de cezariana?



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Kittie,3 cezariene sau 3 copilasi??

Da,cu cit mai multe nasteri "naturale" cu atit cavitatea uterina se contracta si iar largeste si exista teoretic posibilitatea mai mare ca bebe sa fie in malprezentatie.

Aici in carticica pt. gravide scrie ca...dupa cezariana exista risc mai mare ca la urmatoarele sarcini sa avem placenta praevia,placenta lipita de cicatricea uterina si alte de-astea nasoale.

Hai ca te-am speriat destul.Uite si vesti mai bune:am intilnit niste persoane aici care au peste 4 cezariene si nu au avut probleme.

Fiecare sarcina e diferita si fiecare organism reactioneaza diferit la operatie cit si la nastere naturala.
curaj si va fi bine!

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput