Nastere naturala dupa o cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Yo am mai postat la un subiect asemanator. E vorba de cazul unei gravidute care a optat pentru nastere naturala dupa cezariana (diferenta 2 ani) si i s-au declansat contractiile prea devreme (sapt.36 cred) si pana a ajuns la spital i s-a rupt uterul si a murit. O fi mic riscul de ruptura uterina, dar de ce sa riscam?? Chiar in ultimul nr. din revista Mami scrie ca e risc de 0,7%. Dar daca oi fi yo printre alea 7 dintr-o 1000?
Si mai zicea cineva, daca tot am uterul taiat - ce conteaza daca mi-l mai taie o data? Si eu am un bb de care tre sa am grija, dar are deja 3 ani si o sa-mi fie usor: nu tre sa-l iau in brate, a invatat sa se incalte/descalte imbrace/dezbrace singur.
Si yo vreau 3 copiii, i-am zis doctorului si a zis ca se poate 3 cezariene, dar ca la a 3-a sarcina riscul de ruptura uterina e mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodi9 spune:

Asta asa e. Daca e un risc de ce sa risc inutil. E mult mai greu sa iti revii dupa o nastere prin cezariana dar asta e. Eu tot prin cezariana o sa nasc ca asa e mai sigur. Ce nu inteleg e moda din Romania de a naste prin cezariana fara nici un motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

hmmm.... ma puneti pe ganduri... trei pitici, bey!!! ce trei cezariene?!!! haaaaa!!! io vreau naturel, pardon! Numa ca iote, fix nastere normala si fix praevia totala am acu ! sanse sa se ridice in asa fel incat sa nu prezinte risc pentru fat nu exista suficiente, asa ca ma taeeeee !!!da' sa optez pentru cezariana "cosmetica" n-o s-o fac niciodata! asta apropos de moda romaneasca (bleah!). In principiu se poate, asta am inteles. Mai cu seama in alte tari, si asta am bagat la cutiuta. Acu, restu depinde de Dumnezeu... Daca am zile, oi vedea si trei pitici si poate numai o singura cezariana, sau mai multe, cum o fi sa fie, bine pentru ei!0.7% sanse... hmm..... sa speram ca esantionul asta nu ma va include niciodata!



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Fetele, sa nu ma certati rau daŽ iar ma bag la sobectuŽasta.

Hai sa va zic ceva:in Suedia distantele pot fi foarte mari intre localitatile mici si orasele mari unde sunt maternitatile.Mai ales in nordul tarii.Cu toate astea natalitatea e mai ridicata in mediul rural decit in cel urban in ceea ce priveste numarul copiilor raportat la famiile cu copii.

Daca ar fi asa nasol, ca la 7 din 1000 li se rupe uterul cind incearca nastere naturala dupa cezariana,ar fi mult mai multe decese anuale in rindul mamelor din Suedia. (in conditiile in care aici nu te prea tin in spital decit in cazuri grele pe perioada de sarcina si pina ajungi la spital sa nasti dureaza poate o ora de condus)

Vreau sa zic, n-or fi doctorii astia suedezi asa de inconstienti sa incurajeze atit de mult nasterea naturala dupa cezariana si sa le moara pacientele pe capete din cauza distantelor mari si a spitalizarii reduse.In plus,monitorizarea sarcinii este facuta mult mai sumar decit in Romania si tot ei au rezultate mai bune.

In al doilea rind: dupa o singura cezariana, desi uterul e cicatrizat nu exista asa de multe sanse de aderente si probleme determinate de operatie la sarcinile ulterioare.Mai multe cezariene insa implica mult mai multe riscuri decit o nastere naturala.

Astept rosiile de rigoare!

Kittie, eu zic sa te pui sa cauti peste tot pe unde poti un doctor talentat si cu experienta in nasteri naturale dupa cezariana.Daca il ai deja, bravo! Altfel, eu desi sunt pusa pe fapte mari, nu m-as incumeta la asa ceva in Romania unde bine a scris mai demult cineva, se face "pionierat" in cazul asta.

Hai, nu fii trista, chiar daca va trebui sa faci si a doua cezariana,nu e foarte grav.Mereu citesc cit de diferite sunt nasterile de la caz la caz.


Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Procentul de 0.7% este ca din 1000 de femei, 7 au ruptura uterina, nu ca 7 mor automat din asta. Si uterul se rupe la contractii foarte puternice, care apar de cele mai multe ori la mai mult de o ora de la aparitia primelor. Deci e suficient timp de mers la spital.

Eu de ce am postat aici? Pentru ca acu' 3 ani cand am nascut (cu indicatie de cezariana, nu ca asa am vrut eu), l-am intrebat pe medic daca la a 2-a nastere pot sa nasc normal. Asa citisem, ca se poate, si el mi-a confirmat, a zis ca nici o problema. Intre timp a fost cazul nefericit de care v-am spus si el era in spital cand au adus-o pe biata femeie. Acest caz l-a intors 180grade, caci una e cand citesti ca exista riscul si una e cand vezi cu ochii tai. De-aia cand l-am intrebat din nou (la prima eco pe care am facut-o) cum nasc de data asta, a fost foarte vehement de m-a si speriat (dupa discutia cu el chiar ma gandeam in sinea mea ca o sa ma internez in luna a 9-a - dar acum mi-a trecut, nu ma internez voluntar nici sa-mi dea cineva bani). Dar am retinut ca daca ma apuca cea mai vaga a 2-a contractie ma prezint de urgenta la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Una peste alta eu nu am auzit in Ro si nici nu cred ca o sa aud de naturala dupa cezariana.Nu-si asuma nimeni riscul, mai ales ca e vorba de un copil care poate ramane fara mama. E ca si cum ai incerca sa sari de pe un bloc, ca poate nu se intampla nimik.
De ce sa risti, care-i avantajul?

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Daca medicii romani se incumeta la asemenea "fapte marete" ar trebui sa explice pe larg atit riscurile cit si avantajele nasterii vaginale dupa cezariana si sa nu se lase influentati de cazuri izolate.
Habar n-am daca exista studii efectuate in Romania referitoare la aceasta situatie.Aici sunt.

Din ceea ce am citit rezulta ca ruptura uterina si nasterea vaginala dupa cezariana nu sunt una din primele cauze pe lista care favorizeaza decesele materne.

In Suedia decesele materne la 100,000 de nasteri ar fi 8, iar in USA 14, in UK 11, Rusia 65, Finlanda 5, Franta 14, Norvegia 11...(din pacate Romania nu era pe lista!)

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

mariana, eu nu ma supar nicidecum de interventiile tale pe subiect! Mai ales cand imi dai sperante . Mi se pare, insa, cel putin deranjant sa ti tai din minte perspectiva unei mamici cu nastere naturala la activ si sa compari genul acesta de nastere dupa cezariana cu aruncatul de pe bloc.... Eu ma simt intristata si vad limitarea pe care mi-o ofera, atat de darnic, o cezariana! mi-as fi dorit sa nu am parte de asa ceva niciodata!

In alta ordine de idei , am parte de un obstetrician foarte bun, si de un ginecolog la fel! Amandoi (sunt doua persoane diferite dar fosti colegi de scoala) imi vor sugera ce e mai bine de facut pentru mine si copilul meu , intotdeauna! nu se sfiesc de 'pionierate' atata timp cat siguranta pacientului (pacientilor ) este deja acoperita! Ca dovada, acum m-au sprijinit cat au putut, si psihic si fizic (medicamentos) insa mi-au precizat clar ca nu se poate evita cezariana in situatia mea (tranzitia placentei nu va fi indeajuns de importanta pentru a evita pericolele la care poate fi expus fatul sau eu..), tot la fel de clar pe cat la prima sarcina mi-au recomandat nastere naturala (eu cerusem epidurala, dar, am uitat de ea ).



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Kittie, daca doresti, poti citi www.pregnancy-info.net/vaginal_birth.html" target="_blank">AICI

(in josul paginii respective sunt multe info)

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput