Mamici de mai-iunie 2006 (87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

Felicitari Ela si Adib!!!! Sa va traiasca printzesa mica. Sa va bucuratzi de ea, sa fie sanatoasa.

Camelia.t tineme pumniii sa fie bine. Nastere usoara, si te asteptam cu vesti.

Lacri eu cred ca ar trebui sa le stergi pe fetele care nu au intrat demult. Asta e parerea mea. Acum cum decid si celelalte fete.
Tu cum te simtzi crezi ca se apropie momentul sau nu?????? Ca noi avem apropiat DNP.

Diana 37+ cu Nicole Evelyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luc2 spune:

camelia t. iti tinem pumnii!
bafta multa si curaj!

luc2, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VoichiV spune:

Camelia, iti tinem pumnii sa fie totul bine

VoichiV37+

poze burtica si Maria Alexandra http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;104/st/20060603/dt/7/k/0029/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Diana79, al meu e cam lenes, asa-l simt eu. Am fost la doctor, dar azi nu ne-a facut tuseu vaginal, i-am dus doar ultimele analize.
Acum 10 zile aveam colul moale, dar lung si inchis. Abia peste o saptamana imi mai face o verificare. Eu nu prea mai am contractii, dar bebe e bine si vioi, inghiontelile sunt la ordinea zilei ( nu, la ordinea orei...) Si, mi-a invadat fiecare coltisor de burta, plus coastele...

Voi cum dormiti? Azi noapte am crezut ca mor de dureri si amorteli, nu mai pot dormi in nici o pozitie...

Dintre persoanele amenintate de Ama ca vor fi sterse de pe lista fac parte unele care au postat doar de 3 ori, si asta in octombrie sau noiembrie anul trecut. Dar, sa vedem ce zic si celelalte fete.

Lacri 37+3


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Raalucutza si Camelia.t, va dorim nasteri usoare! Asteptam vesti, ca sa va trecem pe listuta de onoare

Lacri 37+3


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

Lacri eu am asa contractii in fiecare zi dar nu de lunga durata. Bebelusha mea trebuie sa stea pana pe 29 mai cand vine mami, asa ii spune tati ei in fiecare zi si banuiesc ca-l asculta nu stiu.
De dormit dorm f prost, si o cam chinui si e bebelusha ca nu-i place cam nici o pozitie. Cam asta, sa vedem ce va fi. Oricum eu nu mai am rabdare sa o tzin in brate si sa o vad, sa stiu ca e totul bine.
Te pup ai grija de tine
Diana 37+ cu Nicole Evelyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Sugestia pe care o fac eu pt. gravidutzele care nu au mai dat nici un semn de viata de mult e sa le punem intr-o listutza separat la baza postarii. Adica sa le enumeram doar, fara DPN sau DN sau UM.
Acu' mi-am spus si eu parerea, ca sincer, cam incurca lista.

Haideti si cu alte pareri ca sa votam si sa stabilim ceva.


Aura(35+) mamica Nicoletei

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

quote:
Originally posted by iulyp

Sugestia pe care o fac eu pt. gravidutzele care nu au mai dat nici un semn de viata de mult e sa le punem intr-o listutza separat la baza postarii. Adica sa le enumeram doar, fara DPN sau DN sau UM.
Acu' mi-am spus si eu parerea, ca sincer, cam incurca lista.

Haideti si cu alte pareri ca sa votam si sa stabilim ceva.


Aura(35+) mamica Nicoletei

POZE




Votez pentru ce zice Iulyp(dar sa le punem datele care sunt),ca sa fie mai realista lista .Asa mai avansam si noi astea de la coada si poate o sa intre dintre ele sa mai dea vreun semn de viata.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">34 sapt cu Eric &www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> printesa Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Felicitari tuturor mamicilor si taticului.Sa aveti parte de bb-i sanatosi!
Vin si eu cu vesti de la dr.Sint intr-o stare tare proasta.Nu stiu ce am.In primul rind burtica mea a ramas tot micuta, bb nu prea misca, cred ca sint zile cind nu il simt.Dr nu zice prea multe, dar m-a trimis saptamina viitoare la eco sa vada cum evolueaza bb-le( ceea ce inseamna ca si el e putin ingrijorat).Si mai mult iarasi am inceput sa slabesc(2kg).Uf !Colul e la fel.Sint dilatata 1cm.MA simt si tare obosita azi, caci nu prea dorm noptile, dar nu din cauza bb, ci pur si simplu ma trezesc sa merg la baie si nu mai pot apoi sa adorm.
Fetelor , ce bine ca va puteti lua concediu de maternitate.Aici se da doar 6 saptamini si neplatite. Uf!
Acu ma rog ca bb sa fie sanatos( nu stiu de ce e asa de lenes) si sa nu mi se rupa apa la job

Neda36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

ufff, ce bine e inapoi acasa!!! ..si pe forum!..
eu am venit de marti, insa pana miercuri seara nu am apucat sa intru, iar de atunci tot incerc, cu tzaraita sa ajung la zi cu cititul.. n-am reusit..
Va multumesc mult, mult de tot pentru urari, m-am emotionat tare cand am citit!!! Dupa ce mi-a mai trecut cu emotionatu', iar m-a luat cand am inceput sa vaz cum nasc fetele una dupa alta! Mi-e imposibil, la halul de oboseala pe care multe dintre voi il cunosteti deja, sa felicit pe toata lumea, dar, pe masura ce am citit am fost alaturi de voi si m-am bucurat!!

Eu... am avut noroc cu caru'! Sambata spre duminica, la 4 dimineata, dupa ce n-am reusit sa dorm aproape deloc din cauza unor arsuri inimaginabile, m-am transformat in ...aspersor (alea de le pui in gradina, care ai bani de gradina, si iti stropesc straturile de orhidee). Eram calma, l-am trezit pe bubu, ca hai. M-am hotarat sa mai stau nitel, ca n-aveam cum pleca, prea stropeam din 5 in 5 minute; dupa ce am terminat aproape toata rezerva de prosoape din casa, am reusit sa trezesc un vecin si ne-am luat spre spital. Eu, linistita, neavand altceva in minte decat ca Nayel e de garda duminica, pe 14, asa ca ma simteam very safe. Sun de pe drum, pe la 6 fara ceva, la Nayel si.... nimic, nici un raspuns. Eu stiind ca Mag l-a sunat la 3 noaptea si i=a raspuns, si alte fete la fel, incep sa intru la idei. Ajungem la spital, liniste si somn peste tot, ma urca alea pe masa, ma pipaie, ma schimba, ma baga la sala de travaliu, il trimit pe al meu la socrii, la doi pasi, sa traga un somn, preventiv. Ramane ca il vor suna alea pe Nayel. Dilatatie 2, aveam contractii de cand s-a rupt apa. Apa ioc, se dusese toata. Mai trece ora, mai trec doua, se face opt, Nayel nimic. Verific treaba cu garda si... stupoare: era taiat si trecut altcineva!! Mi se face mai rau decat de la contractii, care devenisera destul de hm, nashpa. Si incepem sa sunam iar, eu de pe mobil, asistentele si ele (teoretic, n-am aflat daca au si sunat) Nici acasa nici pe mobil..
Pe la 10 MA SUNA NAYEL. Va spun cinstit, nici la prima intalnire din viata mea, pe la 15 ani, nu m-am emotionat intr-atata! Ii spun cine sunt, ca am vorbit cu o zi inainte si eram bine mersi, ca uite, apa, bat-o vina.. imi cere o asistenta. Pe scurt, in urmatoarele ore m-a monitorizat sunand din sfert in sfert de ora aproape; deabia atunci au inceput sa ma bage si pe mine in seama ca lumea, sa-mi ia analize, prostii. Pe la 12 ajunsesem la dilatatie 5, destul de repede si aflu ca s-a hotarat sa vina. Bun. Ma suna pe mobil si imi spune sa stau linistita, ca el o sa ajunga repede... ca e la munte!! Nu mai stiam cum sa-mi cer scuze ca nasca taman azi!!!
Se intoarce barbatu-meu. Ajunge si Nayel pe la 12 jumate, dupa ce iar ma speriasem ca Mihai imi spunea de nus'ce filtre pe DN1, cu aviara.
Din acest moment amintirile mele devin ceva mai ..sacadate. Au inceput niste dureri din ce in ce mai mari, ma dilatam extrem de repede (in conditiile in care ma dilatasem repede si inaite, cu toate ca mi=au facut litic, sa nu o iau la galop inainte de a veni Nayel). De unde eu, finuta, gemeam sotto voce pana atunci, cu patru carti pe noptiera, ca nu stiam ce voi avea chef sa lecturez (nuts, stiu!), deja incepusem sa dau cep, durea de simteam ca mor. Pana pe la doua ajunsesem sa il rog sa-mi dea epidurala, sa ii explic cum ca eu nu vreau deloc acest copil, ca barbatul meu nu ma intereseaza (era acolo, se uita la monitorul cu contractiile si incerca sa ma ajute spunandu-mi ca las ca trec!! Nu reuseam sa ma misc pentru a arunca cu ceva tare si greu in el!!) A inceput sa imi faca Mialgin, nici un efect (doar copilul am inteles ca s-a dopat nitel). Ajung la dilatatie maxima. Ma urca pe masa. Eu nu mai voiam copil. Incepe un cor, din toate partile, cu medicul, asistente puzderie (sau asa mi se parea mie atunci), care imi tot spuneau Impinge, hai, tare, acum, impinge... Am incercat de vreo doua ori, extrem de anemic, iar apoi, speriata de toate tipetele alea m-am hotarat ca nu mai pot sa imping si nici sa respir...
Nayel, sa-i dea Dumnezeu sanatate, mi=a spus barbatu-meu, a iesit pe hol, a vorbit cu anestezista lui, a intrebat-o nu's ce, daca poate veni apoi si s-a intors si a zis Hai la cezariana!
Nu mai stiu prea multe, doar ca ma miram de ce vrea sa imi faca generala si nu rahi. noroc ca nu ma mai baga nimeni in seama, erau o gramada de oameni care se agitau acolo, ca in serialele alea de televiziune cu urgente medicale, pregateau diverse.. La un moment dat a venit o masca pe fata mea si am facut nani...
Hora Lucia s-a nascut la 3 si 10 dupa-amiaza, duminica, 14 mai. Eu m-am trezit cu sotul meu alaturi, la postoperator, pe la 5, cam ca si cum as fi fost in concediu si as fi tras un somn de amiaza in bungalowul de pe malul marii!!! Pe cuvant, mie de putine lucruri pe lume mi-era mai tarsha decat de anestezie generala, da asta a fost rupta din rai!!! N-am avut nimic, nici greata, nici dureri de cap, in schimb mi-era o foame....
Seara voiam sa ma tropai de acolo, noroc ca eram rastignita in fire, in ambele maini, plus sonda. Am vorbit la telefon vreo 4 ceasuri, pana pe la 11 noaptea, guresha ca de obicei. Am facut scandal ca vreau sa vad fata; Mi-au adus-o, barbatu-meu era inca acolo. Ne-am minunat amandoi cat e de urata!!! Era, zau! Nasul stramb, da STRAMB, fetelor, nu asa, o idee, semana cu ala din Razboiul stelelor, inteleptul ala mic si hidoshel...
M-am consolat cu gandul ca eu sanatoasa voiam sa fie, asa ca daca n-am cerut frumusete... ata ete.
A doua zi dimineata la 6 eu sunam pe acolo pe mobil, sa imi scoata sonda ca am amortit in pat! S-au crucit, m-au mutat intr-un salon si mi-am luat cupilu cel urat. Surpriz! Tot uratzel era, da parca nu chiar ca ieri...
Era cea mai mare de acolo, 3.550 gr, 52 cm.

Despre spital: in afara de Nayel, despre care n-am uitat ce am spus mai demult, ca e cascat rau (si este!), dar care are recunostinta mea vesnica!!!! (Horei i se vedea deja capul cand am trecut-o pe cezariana, cam cum a fost si cu Ramona, am inteles), deci, in afara minunatului meu medic, ceea ce este de 100 de puncte acolo sunt paturile!! Chiar si numai pentru asta si merita sa te gandesti sa nasti acolo.
Infirmierele sunt jos palaria, una mai draguta ca alta, fara legatura cu datul, n-am dat la inceput, am dat pe parcurs si la sfarsit, atunci mi=au sosit banii.
Asistentele... cum ai noroc. In general dragutze, insa sunt cateva de iti vine sa tarnui cu ele pe jos. Ata ete, sunt convinsa ca peste tot e la fel.
Mancarea e greu manjabila. Mie nu mi-au dat voie sa mananca nimic luni, iar eu eram HAMESITA, dupa doua zile de nemancare (sambata arsuri, duminica nastere), asa ca, pana m-au crezut ai mei si mi-au adus mancare, am ras zoaiele alea de le dadeau la masa, plus ciocolatele pe care Mihai mi le daduse sa le dau pe la asistente, daca simt nevoia, pe langa bani. N-am simtit. Inutil sa va spun ca am fost bine mersi dupa ce am mancat, n-am murit de nimic.
Ceea ce a fost intolerabil pentru mine e aspectul urmator: nu lasa pe nimeni sa intre la tine (daca nu era Nayel duminica nu stiu ce faceam cu sotul); as intelege asta, insa... la tine nu poate intra nimeni, in schimb la altii se perinda toate tzoapele cu halate de vizitator si buchete de flori in mana. Si am incercat sa dau si spaga, credeti-ma. Deci, pentru unii muma...
Mihai a gresit omul si, in loc sa dea bani la anestezista a dat la asistentul ei (care a raspuns la apelativul dr si la numele anestezistei..) dupa aia ce naiba sa faci, doar nu era sa mergi sa ceri banii inapoi...
Dr. neonatolog, Doaga, extrem de draguta. Informatii destul de multe, utile, insa si multe lipsuri, dar asta e normal, nu putea sa imi spuna toata saga cresterii unui nou nascut. F multumita de ea.
Eu mi-am cerut cupilu de a doua zi dimineata, sa studiez eu indeaproape daca se dezurateste, cum mi s-a promis, au ba..
S-a!!!
Acum, important: ceea ce e de doi lei e ca nu te invata nimeni cum sa alaptezi, nimeni, nimeni, nimeni. Ti se spune sa ii dai san, iar daca ii e foame sa ceri supliment, iar ele vin si baga scurt seringa cu milumil pe gatul copilului, sa aiba liniste! Evident ca nici una din salon nu avea lapte, evident ca nici una, in afara de mine, nu avea pompa. Eu am tot pompat, dar .. a fost ceea ce se cheama o laba trista, dupa o ora, doua, iesea o gamalie de colostru. Nimic. Cupilul apuca frumos, tragea, da ce folos, aveam canalele infundate.
Marti m-am cerut acasa, nu prea mai aveam ce face acolo, nu-ti dadeau nimic. Daca voiai fie si un supozitor cu glicerina te trimiteau sa cumperi, sau sa iei de la colegele de salon care cumparasera deja. calmante la fel. si tot asa
Vin marti la pranz acasa, fara lapte. Vine prietena mea la mine, sa vada ce isprava am facut cu nascutul asta, se minuneaza ce copil frumos (???!!), ma vede cu tatele uscate si zice: ce faci mama acolo, ajunge copilu la scoala pana iti da tie laptele cu pompa aia... Nu vrei sa te mulg eu? Io, habar n-aveam ce ma paste si zic bine...
Am urlat ca la nastere.
dupa zece minute in care simti asa: cum iti ia cineva sfarcurile, ti le baga intr-o menghina, menghina o ia sub brat si pleaca in camera de alaturi, ei bine, dupa zece minute sbucnea lapte din tzatzele mele. Plangeam de durere si de fericire!!!
Asa ca acum am lapte de deschis o cresa. Hora n-a vrut doua zile sa suga deloc, era obisnuita cu seringa. Daca nu le=am trecut pe vacile alea Dunarea.... Stateam si ma mulgeam in gura ei.
De ieri s-a dat pe brazda si munceste la fiecare tzatza precum harnicul plugar pe campurile sale...
Barbatu-meu e, cu siguranta, cel mai bun barbat din lume, sta si el acasa oleaca si ma ajuta extraordinar de mult, fara el eram de mult spanzurata de grinda (din prima noapte, mai exact). Simt nevoia de a imi declama dragostea netarmuita fata de el pe aceasta cale!
Iertati-ma ca m-am intins ca o clatita, insa nu stiu cand mai am timp sa shed asa tihnita, e lesne de inteles de ce, asa ca am profitat acum. Va rog mult, cine poate, sa imi treceti si mie povestea nasterii la locul ei, ca asta cam asa s-ar numi, nu-i asa?

Astept cu nerabdare noi bebei, sa ne mutam cu toatele la scutece si sa ne veselim acolo!!

Si trebuie sa ii spun si lui Virgi, Luana, bine ai venit! Ma simt tare tzantzosha ca a mai aparut o Luana pe lume!! pupaciuni!



Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput