Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Neata, fetelor!

Sa va zic si eu cum am procedat: am fiert asiduu biberoanele pana pe la 6 luni, fierte dupa fiecare utilizare si spalate la greu inainte, apoi l-am vazut intr-o zi pe copil cum lingea de zor papucii lui taica-miu pe talpa, partea aceea "gustoasa" cu care se ducea pe jos pe la masina si mai ales pe la ghena sa duca gunoiul...
Si dupa ce am asteptat o perioada cu sufletul la gura, caci dupa asa o "bomba" calorica ( a se citi microbiana ) credeam ca o sa faca cine stie ce boala urata si complicata, vazand ca nu se intampla nimic ( bai, macar bubitze la gura sa fi facut, ca eu fac din astea de fiecare data cand mi-e scarba de ceva, d'apoi sa ling papuci! ) am renuntat la sportul cu fiertul.
Le spalam ca pe vase, cu detergent de profil, clatite bine de tot si fierte cel mult o data pe saptamana, daca imi parea ca miros ciudat...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza mamicutze!!

pentru minunata mea nora si din partea lui ginerica pentru mica si dulce. Sa fie sanatoasa si voioasa si devreme acasa

Mai uram un calduros pentru prietena noastra de plimbarici, sa fie sanatoasa si norocoasa. O pupam si pe mamica acesteia si abia asteptam sa mergem iar in parculetze.

Mai uram si restul sarbatoritelor Ancaloredana si Adriana15, Sa fie fetitzele sanatoase si pline de viatza.

Acum sa ma plang rau de tot. Ma doare un picior de imi vine sa-l tai si sa-l dau la caini. O fi din cauza greutatzii dar de ce numai unul? Azi dim nu am mai putut calca in el si mi-am dat cu diclofenac sa vad daca trece desi...nu cred ca are vre-un rezultat. Asa ca acum voi suna la dr.de fam sa ii fac o vizita si sa fac o radiografie sa vedem cum stam ca nu mai pot de dureri. Asta mi se intampla dupa fiecare plimbare mai lungutza. Offff gRasimea asta!!!

Acum va pup ca s-a trezit puiul si ma duc sa ii dau papa!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

ILINCUTA- sa cresti mare si sanatoasa si sa le aduci numai bucurii parintilor tai,ca de azi esti fata mare!!!

MIRUNA- pupici si multe lunisoare !!!

VANESA SI RAISA-

NEATA si de la noi,
Mai sunt capio de somn,m-am trezit azi noapte de 6 orica a mea fiica s-a intors in somn pe burta si nu-i placea si incepea sa maraie,asa ca mami trebuia sase trezeasca sa o intoarca,sper sa nu fie asa de acum inainte!!!!!

Fetelor eu azi vreau sa incerc o noua experienta cu dariuta-SA MERGEM CU METROUL- a-ti mai mers vreuna?oare ma voi descurca la scari?? ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU-specific ca merg doar eu cu ea

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

neata'

Eu de dimineata am luat-o cu cioco...ca ieri am cumparat si la mine nu tine nimic 3-4 zile.
Lui Stefan i-am facut o potie de biscuiti Milupa cu brnazica + banana. a papat...dar n-a mai putut de somn asa ca l-am culcat.
Acuma fierb supa: morcov, cartof, ceapa, patrunjel, pastranac, telina, dovlecel. Toate se fierb cu un pic de ulei de masline verzi.
am sa-i fac si suc de morcov + mar.
afara e cam innorat.As vrea sa iesim...sa vedem...



Veronica Szamcsek si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze cu Stefan Peter; Poze la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Buna dimineata si LA MULTI ANI pentru micii "teroristi" de 14 si printeselor de azi, Ilincuta si Mirunica. Sanatate si voiosie!

Noi am mai avansat, ca sa zic asa, in diversificare: in bibi de 18 papam o masura de cereale (orez), iar la ora 11 papam piure de piersici si maracuja (ne-am dat....) si laptic. Cred ca o sa renunt la supa (de fapt, mandra a renuntat la ea) si o sa fac o minunata ciorba. Adevarul e ca la cat de ciorbagii suntem noi, ma si miram sa-i placa lui fii-mea supa!

De vreo saptamana, avem inca o problema: se rasuceste in pat, vine pe burta si urla ca nu se mai poate intoarce. E un fel de razboi al nervilor . Cum o asez la loc si inchid usa, cum se intoarce si urla. Macar are bunul simt sa astepte sa inchid usa!!!! Am pus-o in sac crezand ca o mai temperez. Da de unde, a invatat sa se intoarca si in sac si cu tot cu sac.

Prin urmare, avem niste zile foaaaaarte pline, nu ne plictisim deloc.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

pentru toti bebicii care impinesc azi ceva lunishoare ,sa fie SANATOSI !!!!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor si eu am avut problema intorsului pe burtica. Noaptea se intorcea pe burtica si incepea sa geama ca nu reusea sa se intoarca innapoi si ma sculam tot asa de vreo 5 ori pe noapte dar...a durat doar o sapt pana a invatzat sa se intoarca si invers. acum se mai maraie cand ajunge cu capul in tablie si nu mai are unde inainta.



Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

iata-ma-s si io pe-aci...am fost in we la tzara,bebe a fost super-linistit,i-a placut la mama!
l-am tinut in landou,afara;imi pare rau ca nu am luat decat landoul,si nu carutu'...sa-l mai fi vazut si pe el soarele,un picusor.
mai,dar cum ajunge-acasa,vrea pe burta si nu mai stie sa se-ntoarca si pange,cam cu a zis si Raluca.si tre'musai sa ma duc sa-l intorc...ei,dar cand il intorc,de ce-nl intorc,si iarasi plange...
aseara i-am facut baita cu mine in cada,cumva in fundulet,sprijinit pe genunkii mei-o sa pun o poza...hmmm..in care sa se vada numai bebe..hehee..
Feli,mama,Stefanel face kk in continuare de 3 ori pe zi,ce-i drept,mai taricel,dar tot 3 pe zi sunt...nici acum nu m-am apucat de lapte normal,iar de diversificare,ce sa zic???numai morcov cu banana si orez...iar in faina de orez nestle,am descoperit ca scrie:"Atentie,poate contine urme de lapte!"
Acu' n-o fi dracu'asha de negreu,cate urme de lapte sa aiba?
Aha ca pun'te Silvio,si fa orez fiert odata la 2 mese!
Cam asta...
Stau si ma gandesc,si fac un inventar...pan'acum,cam fiecare mamica a avut o mica(sau mai mare) problemutza de sanatate cu bebelitzu'ei...

Auraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,vreau si eu poze cu dintisorii lui Dimitrie,m-ai uitat!!!!!Ca mai rar vezi maselutza si canin la bebe de 6 luni...astia apar,in mod normal la 1 an,un an si ceva...
Pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

mi-e lene sa mai corectez,nu va speriati de greselile alea de scriere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ela - noi am fost cu metroul cand avea luca vreo 4 luni, dar nu cu carutul, in port-bebe; nu iti recomand experienta, luca a fost foarte cuminte insa mie era sa-mi fure din geanta actele si portofelul in tramvai.
fu prima si ultima deplasare cu luca in mijloacele de transport in comun; de acu' in colo ne limitam la masina si gata.

Mergi la inceput