Am mare nevoie de ajutor!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DANA26 spune:

davidutza ce sa intamplat?
ai inceput sa lipsesti si tu de acasa?








JC ....prea le stii tu pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:



Problema poate incepe si de la faptul ca el are prea multa incredere in situatia de acum Din cate am vazut tu esti casnica, ai fost dintotdeauna sau ai renuntat la servici dupa ce ai avut copilul. In situatii din astea , mai ales daca el este singurul care ,,aduce bani in casa`are tendinta de a o lua razna . Tu ai un program stabil , copilul casa , rutina are impresia ca e singurul care munceste si , drept urmare are si dreprul la unele compensatii. Mai ales in firmele mari , unde se cere multa impilcare a turturor spre o tinta comuna e foarte usor sa se creeze anumite intimitati intr-o echipa.Lucrul tarziu ,noaptea la inceput motivat devine apoi un motiv de intarziat .
Parerea mea este incerci intai sa fii siguradaca situatia este asa cum o crezi tuiar apoi sa pui problema transant si sa discuti cu sotul tau
Daca este un simplu flirt sau o aventura se va trezi , daca nu , nu ai ce pierde. Un barbat care prefera o alta femeie ? Oricum nu-i al tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

quote:
Problema poate incepe si de la faptul ca el are prea multa incredere in situatia de acum Din cate am vazut tu esti casnica, ai fost dintotdeauna sau ai renuntat la servici dupa ce ai avut copilul. In situatii din astea , mai ales daca el este singurul care ,,aduce bani in casa`are tendinta de a o lua razna . Tu ai un program stabil , copilul casa , rutina are impresia ca e singurul care munceste si , drept urmare are si dreprul la unele compensatii. Mai ales in firmele mari , unde se cere multa impilcare a turturor spre o tinta comuna e foarte usor sa se creeze anumite intimitati intr-o echipa.Lucrul tarziu ,noaptea la inceput motivat devine apoi un motiv de intarziat .
Parerea mea este incerci intai sa fii siguradaca situatia este asa cum o crezi tuiar apoi sa pui problema transant si sa discuti cu sotul tau
Daca este un simplu flirt sau o aventura se va trezi , daca nu , nu ai ce pierde. Un barbat care prefera o alta femeie ? Oricum nu-i al tau



Asta ar spune si amanta, daca ai intreba-o.



Mari & Bianca(18.07.2004)

Oamenii uita ce ai zis sau ce ai facut, dar nu uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.

http://community.webshots.com/user/viermisor100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Davidutza,

Imi pare rau pt tine, dar daca lipseste de acasa nu cred ca scenariul e in capul tau!

Ce nu inteleg eu: tu il cunosti pe sotul tau de atatia ani si nu il intrebi, simplu, unde a fost noaptea?
Eu il intreb pe sotul meu unde a intarziat 1 ora si nu pt ca-l banuiescde cine stie ce, ci doar pt ca mi se pare important ce face si unde e. Ce ar da intr-adevar de banuit ar fi sa nu-mi spuna!

Tu depinzi finaciar de sotul tau, ca eu fara sa fiu cine stie ce razbunatoare, daca ar lipsi o noapte fara sa stiu unde e pur si simplu nu m-ar mai gasi acasa!

Tu ii dai o stare de confort pt ca esti acolo, cand are chef de tine.

Si ca sa repet, ce tot spun asta intr-una, scopul unei relatii e sa fii fericita. TU sa fii FERICITA. De ce mi se pare mie ca in valtoarea vietii: cu servici, sefi, vecini, facturi, gatit, calcat, etc. uitam un lucru atat de important.

Si noi nu putem sa-ti spunem ce se intampla! Si nici cum sa reactionezi tu la toate astea.
Ce pot e sa-ti spun o poveste de la mine de la servici:
Un coleg cu familie si copil avea o "amanta" tot la servici, cam nasol, stiu.
Si relatia devine serioasa, erau tot timpul impreuna, si "ea" incepe sa o sune pe nevasta acasa, sa ameninte, circoteca ce mai.
Nevasta, casnica, a fost o doamna a reactionat civilizat si sotul spasit s-a intors acasa!!!! Definitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Va multumesc din suflet ptr.incurajari si sfaturi.
Imi cer scuze ptr.ca am lipsit dar a fost acasa si nu vreau sa vada ceva.In primul rand trebuie sa mai fac mentiunea ca am un copil si am si un loc de munca bine platit deci nu sunt chiar dependenta material de sotul meu.Sa o luam pe rand:
1.De ce cred ca ma inseala?
Ptr.ca de exemplu saptamana trecuta a lipsit de acasa de obicei cand merge la o bere cu prieteni vine tarziu dar vine atunci nu a mai venit deloc.Dimineata am dus copilul la gradi la ora 7 in loc de 8.30 si am plecat spre biroul lui sa vad daca nu cumva a ramas la birou si cand am ajuns, surpriza,masina nu era atunci mi-am luat si eu un pach.de tigari si m-am pus pe asteptat,cu rusinea in suflet ptr.ca nu m-am gandit ca voi face asa ceva vreodata,.La ora 8.15 apare sotul meu cu tipa respectiva in masina.L-am sunat sa vad ce imi spune iar raspunsul lui a fost exact cum ma asteptam adica:"am dormit la birou!",atunci am spus si eu ca la ora 7.20 eram aici si tu ai venit la 8.15,a facut imediat o pauza si mi-a spus ca vine afara sa vorbim.A venit am vorbit dar nu mi-a tot nu mi-a spus unde a fost toata noaptea.Iar asta nu e singurul lucru ce ma face sa cred ca ar avea o aventura cu colega de birou,o data de 2 ori pe saptamana se intampla sa "intarzie" (2-3 NOAPTEA).De cate ori il intreb ceva imi spune ca nu e nimic ca astea sunt doar inchipuiri.E u nu am experienta in domeniu ptr.ca sotul meu pana acum 4-5 luni venea tarziu acasa cei drept rar dar stiam sigur ca este la o bere cu prieteni asa ca acum nu ma pot opri din plans si oricat as incerca nu pot sa fiu indiferenta la ce se intampla cu noi.Asa ca am mare nevoie de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai si tu ce faci cand el lipseste de acasa? cand se intoarce ii speli hainele si ii faci mancare? sper ca nu.... Daca nu vrei sa divortezi eu zic ca cel putin sa-l ignori si in nici un caz sa nu mai faci sex cu el ( nu stii ce boli are aia, nu?????) si in plus de asta nu merita sa se mai apropie de tine pt ca nu te respecta. Daca as fi in locul tau nu i-as mai arata ca imi pasa, i-as spune ca casatoria e terminata din punctul meu de vedere ,atata doar ca stam sub acelasi acoperis.(si evident camere separate) .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Oricum incepand de astazi nu voi mai fi eu aia care il suna si il intreaba cand vine acasa.Cu ajutorul vostru sper ca voi reusi sa fiu indiferenta cu toate ca ma doare.De exemplu acum mi-am dat drumul la muzica si nu ma mai gandesc unde o fii sau ce o face.Voi incerca si cu indiferenta sa vedem ce se va intampla.Iti multumesc m-ai facut sa rad.Esti super !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

davidutza un lucru e sigur , atata timp cat tu plangi te consumi, il suni etc etc el e sigur ca tu nu-l parasesti si sta linistit . eu zic ca poti si tu sa joci jocul lui. foloseste-i armele impotriva lui.pleaca de acasa parfumata ( cu copilul) , aranjata etc. intreaba-l de 10 ori daca iti sta bine cu rochia aia si incearca sa pari emotionata cand pleci de acasa. fa-l sa creada ca si tu poti sa te vezi cu altcineva ( nu-l ameninta cu inselatul insa ! ca cine latra nu musca. Taci si prefa-te ca faci !)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:



Eu sincera sa fiu nu prea inteleg cum e aia cu sotul sa liseasca noaptea si apoi sa se intoarca acasa ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Chestia cu inselatul pt. aparente nu stiu ce sa zic, ar merge dar nu sa teduci cu copilul dupa tine ca doar nu e dobitoc sa nu- si dea seama de trombon. Chestia cu sexul iar nu stiu ce sa zic depinde daca el mai e sau nu interesat daca o are pe individa . Nu stiu la ce firma lucreaza`, multinationalele nu prea promoveaza chestiile astea sau cel putin nu asa pe fata. Tu nu ai incercat sa vorbesti cu colegi de-ai lui pe care ii cunosti mai bine sa vezi cat de mare e implicarea individului?Cu parintii lui ai dicutat ?
Si matracuca aia cine e , are barbat, n-are , are parinti ?
Mie solutia cu ,,ma fac frumoasa e importanta pentru ego-ul meu sa-mi dovedesc mie ca sunt mai grozava ca Mita . Cred ca cel mai bine ar fi sa poti lasa copilul cateva zile la cineva de incredere -parintii tai etc.sa-l astepti acasa la o discutie serioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

LIGEEA,
Nu as avea incredere in niciun coleg sa-l intreb asa ceva cat despre tipa ,ea e divortata si locuieste cu parinti.Pana acum 7-8 luni sotul meu avea o parere proasta despre ea acum in schimb este cea mai buna(nu pot sa contest ca ar fi asa sau nu),si nu pot sa va spun ce dureros este.La un moment dat stateau pe mes.seara si decate ori ma apropiam eu inchidea dar ptr.ca am facut "scandal"a intrerupt legatura si nu mai vorbesc seara.Asa pot sa spun ca sambata sau duminica il mai suna sa-i spuna ca a lovit masina sau diverse chesti care il solicitau la fata locului cei drept nu s-a dus niciodata.Dar de ieri incepand incerc sa-l traatez cu indiferenta ba chiar as vrea sa-l fac gelos cumva.Voi ce credeti e bine sau nu???

Mergi la inceput