Am mare nevoie de ajutor!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Ai dreptate ALEX dar ce sansa sa-i ma dau daca el nu imi cere si pana la urma tot eu sa discut cu el de ce nu vine el la mine cum a venit acum 3 saptamani plangand.Acum tot eu sunt vinovata asa mi-a spus.De ce sunt vinovata ca nu am avut incredere in el cand ma mintea?Sau de ce ?Da, m-a mintit si doare rau minciuna lui ptr.ca il iubesc mult dar acum chiar nu mai depinde de mine eu sunt hotarata daca nu vine sa discutam sigur voi divorta.VOI DIVORTA ce urat suna.Nu m-am gandit niciodata ca voi fii in aceasta postura.M-i se pare oribil dar parca mai oribil este sa traiesti in minciuna si nesiguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Draga davidutza....intr-adevar este un moment greu pentru tine. Cred ca s-a ajuns la un punct, unde nu mai este cale de intoarcere (sau poti continua asa, daca il ierti, dar nu cred ca vei mai fi fericita cu el). Din cate am inteles, nici el nu vrea sa fie iertat. Asta cred ca te va ajuta pe tine sa spui STOP mai usor, fara sa mai tergiversezi!

Iar faptul ca-ti spune ca tu esti vinovata .....daca citesti alte cazuri aici pe forum, asemanatoare cu ale tale,o sa vezi ca multi barbati au avut "placa" asta.....si chiar daca ai avea si tu vina ta, nu inseamna ca el e mai putin vinovat! Pentru el e un fel de aparare, faptul ca tot pe tine te acuza!

Sunt unii care inseala, caci nu au acasa ce-si doresc, DAR unii inseala "fara motiv", ca sa zic asa, pentru ca asa le e "gena".....Mi-aduc aminte de o replica data de unu', intrebat fiind de ce si-a inselat sotia. Raspunsul lui: de BOU ce-am fost!

Asa ca nu-l crede si nu pune la suflet atunci cand te invinovateste pe tine!

Iti doresc putere si intelepciune sa iei decizia cea mai buna pentru tine si pentru copilul tau!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Davidutza draga nu esti singura, nu te-am uitat. Am mai tot citit, dar lucrurile pareau sa mearga mai bine si speram sa ramina asa.
Nu stiu ce se va intimpla in continuare, dar sotul tau e departe de a se trezi la realitate. Cum sa fie vina ta ca el te inseala? Sa nu te-apuci sa crezi una ca asta.
Eu zic sa nu alergi dupa el ca nu cred ca rezolvi ceva in felul asta. Cred ca daca e liber sa aleaga mai degraba isi da seama ca familia e mai importanta.
Daca nu mai vrea nu mai vrea orice ai face. Decit sa ajungeti la din astea mai tirziu mai bine va lamuriti acum. Cind exista copii totul e mult mai complicat, din pacate. Pentru el merita sa incercati pina epuizati toate variantele. Dar nu vreau sa spun prin asta sa accepti orice. Fericirea copilului depinde de fericirea voastra. Daca nu o puteti gasi impreuna mai bine o cautati separat.
E greu de urmat ce spun eu si nici nu stiu daca e cea mai buna solutie pentru voi. Dar stiu ce as face eu daca as fi in locul tau. L-as ignora, i-as spune ca s-a terminat totul si mi-as vedea de ale mele. L-as scoate din viata mea pe cit posibil. Eu cred ca daca reusesti sa faci asta va fi un soc pentru el si cel putin il va face sa se gindeasca la situatia asta si sa ia o hotarire intr-un fel sau altul.
Daca nu mai vine asta e, iar daca vrea sa se intoarca tu hotarasti daca il mai accepti sau nu. Dar eu zic sa te gindesti bine si sa nu reactionezi cu atita usurinta la citeva lacrimi. Din pacate slabiciunea asta se intoarce impotriva ta. Daca e sa va impacati eu zic ca trebuie sa cunosti adevarul si daca intr-adevar te-a inselat trebuie sa fii convinsa ca s-a terminat si ca nu se va mai repeta. Altfel te minti pe tine si e degeaba.
Eu iti urez numai bine. E greu sa-ti dau sfaturile astea. Ma consider in categoria femeilor care n-ar ierta pe "sotul ratacitor" dar ma si gindesc ca nu se stie niciodata - "never say never".
Sa ai multa putere si sa hotarasti cum e mai bine pentru tine si pentru copilas.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Davidutza, eu am gasit niste poze pe telefonul sotului meu si binenteles tot eu am fost de vina ca i-am umblat in telefon , desi el era langa mine , iar eu ma uitam la pozele cu fiul nostru.Crezand ca mai are si in urmatorul "fisier" l-am deschis si STUPOARE.
Ti-am spus asta ca sa vezi cat se aseamana cand mint.
Mi-a spus ca nu sunt ale lui ...bla , bla bla ..S-a purtat bine cu mine , a plans iar cand l-am iertat a redevenit un mitocan.
Asta e ...
Acum imi dau seama cata dreptate au fetele cand ne spun sa-i tratam cu indiferenta .ASA VOI FACE.Eu ii voi plati cu aceasi moneda .
Stiu ca oricum ce e mai bun din ei avem deja in copiii nostri .
Trebuie sa invatam sa ne iubim pe noi si copiii nostri .Poate nu ne merita .Stiu ca doare chiar si sa pronuntam cuvantul divort , dar oare pe ei ii doare faptul ca isi bat joc de noi si copiii nostri ???
Noi plangem si ei , bine , merci se distreaza .
Dar ce sa zic ???
Am luptat si-am indurat un an si jumatate .Poate va lupta si el , dar sigur va fi prea tarziu.
Cred ca m-ar ajuta si pe mine niste dovezi palpabile .Eu simt ca ma insala , dar nu l-am vazut cu niciuna si nici nu am ceva concret.
Dar probabil voi intra si in posesia unor dovezi certe .
Oricum asta la mine nu prea mai conteaza .Imi ajunge ca se poarta mizerabil.
Draga mea , fi tare si nu lua decizii pripite.
TU TREBUIE SA DECIZI , tu stii cel mai bine.
Te pup si tinem legatura.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Alex, orice minune tine trei zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Fetelor aveti dreptate dar il iubesc enorm acum imi dau seama cat de mult.Dar el nu a ripostat in niciun fel a zis doar ca nu trebuia sa umblu in intimitatea lui.Acum el doarme linistit iar eu fumez tigara de la tigara.Nu pot sa cred ca da cu piciorul la 12 ani in care am fost impreuna si la bine dar mai mult la greu.Am cutreirat Europa cu autostopul de la 21 de ani impreuna ptr.o viata mai buna si asta timp de 3 ani.Avem o multime de amintiri frumoase,avem o viata pe care singuri ne-am cladit-o... am avut iubire si el ce mi-a facut.Pana anul trecut in mai a avut o firma de export iar din iunie lucreaza la aceasta firma si cum a fost posibil ca in cateva luni sa te agati de prima femeie care a intilnit-o ?????A fost un sot bun isi iubea copilul (il iubeste si acum)ma iubea si pe mine,nu inteleg ce l-a determinat sa faca asa ceva.Bun, daca isi v-a cere iertare si-mi v-a promite ca a fost ceva trecator cum as mai putea avea incredere in el fara sa ma gandesc ca o v-a face iar cu altcineva.
Mi-a zis ca trebuia sa las totul asa cum era ptr.ca incepuse sa mearga bine,dar eu nu credeti ca as fi trait toata viata in minciuna??Acum astept sa vad ce urmeaza maine cand eu i-am zis sa plece.V-a putea sa plece asa fara nici o explicatie doar asa pur si simplu isi ia bagajele si pleaca v-a dacu piciorul la toti ani astia petrecuti impreuna?V-a renunta la copil?Pentru ce pana la urma?
Cum v-a fi viata mea fara el?Poate ca ma voi vindeca intr-o zi dar cred ca v-a trebui sa treca mult timp pana ce voi ierta ptr.ca de uitat nu cred ca voi putea sa iert.Nici acum nu imi vine sa cred ca mi-a facut asa ceva omul langa care am ales sa-mi petrec viata si omul ptr.care am renuntat la prieteni chiar si la familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga mea ...
Toate intrebarile astea mi le pun si eu.
sincer mi-e frica de un nou inceput , dar nici roata de rezerva nu mai vreau sa fiu, nu de alta dar mult timp am fost totul pentru el.
Nici eu nu inteleg de ce arunca totul la cos ...si amintiri , si realizari ...
Doare tare , dar nu mai stiu ce sa fac...
Sincer tare mi-as dori sa fim mai aproape ca sa putem sa ne ajutam mai mult.
Nu stiu ce este i capul lor .Sincer.
Hai , te rog sa nu mai fi trista .iti faci mult rau , iar copilului si mai mult.
Eu am plecat departe ca sa-i dau timp , dar si aici simt raceala lui.
Am decis sa fac la fel ca Fleur ...sa-l fac sa simta si el raceala mea .Prea sunt siguri de iubirea noastra si prea ne-au calcat in picioare sentimentele.
Te rog sa incerci sa inveti din nou sa zambesti .stiu ca e greu .
Te pup si sa-ti dea bunul Dumnezeu multa putere , iar sotului tau minte ...sa vada ca greseste.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Stiu ALEX ca doare tare dar il iubesc si il vreau inapoi,il vreau doar ptr.noi.Nici eu nu stiu ce sa fac stiu doar ca trebui sa lupt pana la capat indiferent unde este acel capat.Dar el este foarte nervos cu mine chiar si cu copilul.Nu stiu,dar cred ca vineri noapte pana sambata la pranz cred ca a fost cu ea,ca prea este suparat si chiar nu inteleg de ce.Tot el e suparat???Sau nu se astepta sa aflu despre idila lui.Am impresia ca este chiar indragostit lucru foarte rau ptr.mine.Mai ales ca este la prima greseala de genul asta,si sunt sigura ca imi v-a fi o lupta foarte grea ptr.mine.Chiar nu vad ce a vazut la tipa ptr.ca m-i se pare o fata stearsa.Eu nu zic ca sunt vreo miss dar arat intr-un anume fel.Dar poate ca ea face totul ...Si eu as vrea sa ne intalnim tu in ce oras locuiesti?Daca esti din BUC.sau cat de cat aproape crede-ma ca as veni sa ne vedem chiar simt nevoia sa vorbesc cu cineva,ptr.ca am atatea de spus incat imi este greu sa pot scrie...
Te pup si astept vesti de la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga mea, stiu ca e greu si cred ca iti dai seama ca nu vorbesc in van , chiar stiu.
Eu sunt ....oarecum departe de tine ,dar ne e un capat de lume.
Daca vrei sa vi te astept cu mare placere.
Deocamdata sunt in italia la Palmanova , si mai stau un piculet .
Dar sincer mi-ar placea sa ne cunoastem.
Nu ai adresa de mesenger.???Personala.???
Am sa incerc sa -ti dau ID-ul meu sa vb pe net prin mesaj privat .
Tot acolo iti voi spune si unde anume locuiesc in Romania.
Toate astea pentru a nu-mi fi recunoscuta povestea de cine nu trebuie.
Ma intelegi tu.
Daca nu ai activat mailul privat trimite-mi tu adresa ta de mail sau ID-ul de mesenger si vorbim.
Draga mea , daca mai ai forta lupta .
Te pup si incearca sa fii puternica.
Vorbim , da???

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Davi,
imi pare tare rau sa-ti spun ca daca el va dori sa plece tot va pleca........nu o sa-l poti opri.decat atunci cand ii va trece "indragosteala".si asta s-ar putea sa dureze ani!!!!
ai atata timp?!
poti sa renunti la viata ta si sa ducu o viata in stres si suferinta din care sa te alegi,eventual,cu un cancer.....de exemplu!!!!iti spun asta pt. ca au am fost in situatia ta,am incercat 3 ani sa-l fac sa renunte si dupa atata suferinta ajung sa constat ca s-ar putea sa am cancer..
viata ta e cea mai importanta ....sanatatea ta conteaza!!!
daca el te vrea va ramane cu tine si crede-ma ca nu asa-l faci sa ramana..........poate fiind indifernta ai mai multe sanse......incerca sa stai de voba cu individa aceea,cu parinti lui,ia legatura cu prietenii tai si ai lui,si daca nu si nu,renunta la el....pt. ca daca e sa fie va veni el inapoi,daca nu nu ai de pierdut decat un om care nu te merita..........


Elena-V.

Mergi la inceput