Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

hello,
Unde e clubul de copii fitzosi sa venim si noi sa ne inscriem? Bee mi-am adus aminte ce vroiam sa-ti raspund: asa e, cred ca ma paste greva. Pai sa va spun care e programul Carlei ma nou: se culca la 12 singura in patul ei. Asta e bine. Se scoala la 8 jumate, in principu si asta ar fi fost bine daca ar manca ziua, dar asa...
La 8 jumate papa o tzatza (care nu mai e ce era o data, cred ca inseamna vreo 60ml...) si se culca din nou. Scularea? La 12, eventual 1. Buun... Nu ii e foame cand se scoala, are chef de zambit, jucat... II dau totusi biberonul, papa 70ml si gata, s-a saturat. Cu mari lupte ii dau pana la 100. Nici tzatza nu vrea. Dupa care in restul zilei e cam tot asa. In total papa max 400ml formula si peste asta ceva tzatza, cred ca in total 200ml. Deci e cam nasol.
In rest e f cuminte, doarme ziua, se joaca, face podul, vorbeste non-stop. Cam cum descria mai bine decat mine Catalina pe Bia. Adica zdrambulea complet.
Dar ia totusi destul de bine in greutate. Ma gandesc ca la fel ca oamenii mari, copii au metabolism mai rapid sau mai lent, deci nu papa toti la fel.
AnaM, stiu si eu cum e cu mitul capsunilor. Acum 2 ani veneam din vacanta din Spania si m-am dus direct la mama la Ploiesti, cu o scurta oprire la tara. De la tara am cules cateva randuri de capsuni si i le-am dus maica-mii sa faca dulceata. ok stateam noi la povesti cand suna o prietena de familie care o intreaba pe mama ce face? Si maica-mea zice, uite fac niste dulceata ca a venit Janina cu 2 tarne de capsuni, la care aia, si normal, daca a venit din Spania... Am ras pana ne-a venit rau, tata isi imagina cum veneam eu cu capsunile pe avion... in tarne...
Ziceti de tetine, eu totusi cred ca conteaza, am scos si eu acum sacosa cu tzatze (o punga in care imi tin colectia de tetine, suzete, mameloane etc si la masa urmatoare incerc una de silicon rotunda) Apropos de punga asta, intr-o seara avea al meu sot chef de fugareala si ii zic ca sunt cam obosita... si el zice bine, daca n-ai chef ma duc sa ma joc cu punga de tzatze!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Imi place de mine ca nu dau drumul la mesaj incercand sa-mi amintesc cui mai aveam de raspuns si cum ii dau drumul imi amintesc subit!
Vorbeati de tzatze: Eu abia astept sa-mi scada!!! Nu le suport asa de mari, mai ales ca una se uita in jos... adica mamelonul. Foarte ciudat!
Cata nu te mai enerva... chelnerii aia nu au interes sa vanda ca nu e afacerea lor!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:



Gheorghe isi inmormanteaza soacra. Vine omu' nostru acasa si cand sa deschida poarta ii pica o tigla in cap.

Gheorghe contrariat se uita spre cer:
- Ai si ajuns, scarba ?

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

SAlutare, fetelor,
Daca vorbeati de tetine sa va povestesc faza cu fitzoasa mea mica...ne-am oprit noi de ceva vreme la tetinele de silicon de la Nuk, in mod special cele late, dar tot se zvarcolea pana papa si dura masa cel putin 30 de minute. Intr-o noapte se enerva nevoie mare la masa si imi tot dadea peste mana. MA gandesc eu haide sa incerc sa ii dau din bibele asta de spital care are o tetina din aia de neam prost, moale moale de latex si cu o gaura cat china....si rade fata mea tot, ba mai tragea si aer. Ei bine, am scos e la naftalina tetinele de latex de la nuk si le-am facut si eu gauri mai mari si papa fata mea intre 140 si 180 la o masa. Nu spun ca numai asta e motivul, dar clar a ajutat-o sa pape maii bine. Mai intoarce ea capsorul cand vine prea tare, dar tot singura vine si cauta biberonul in secudna urmatoare.
Doamne, nu va pot spune ce fericita sunt cand vad cum papa si in 10 minute maxim termina 180 ml, sper din suflet sa o tina.
Batista bebelusului e si la noi obiect indispensabil de cand a fost strumfa racita...daca nu are multi muculeti eu trag cu gura...sa vedeti ce fata a facut Ovi cand i-am spus prima data ca i-am scos muculetii cu gura, isi si imagina cum trag din nasul ei.
Ingird, sa stii ca doctorii de aici mi-au tot repetat ca anemia este un motiv mai mult decat suficient sa nu pape bebeii.
Cata, niste idioti aia...eu am patit ceva asemanator la hotel Parliament unde ne cazam de obicei cand venim in Bucuresti...comand eu un snitel(cred) si o salata. Ne aduce chelnerul salatele si sta si sta si se uita la noi...eu il intreb de ce nu ne aduce si mancarea si el spune ca numai dupa ce terminam salatele... ei bine, am mancat salatele si am mai comandat cate una la snitel.


Ralu si ghemotocul Anastasia(01.01.2006)


Poze cu familionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Inca o data ma conving Rali de debilii de la noi!Mama, dar chiar ca papa Anastasia!Chiar sa o tina tot asa!
Am mai pus si noi niste poze in primul album..daca tot nu am ce face pina la masaj!

poze noi - conversatie cu lustra si palarioara din dotare
mamicuta de ciresica - BOTEZ BIA MARGICA
Ciresica Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ralu pai asta e sistemul in rest. romanesti: intotdeauna se aduc salatele primele, daca vrei astepti friptura daca nu, poti sa mananci salata inainte Nici eu nu stiu ce sa mai fac cu tetinele, daca au gaura mare se ineaca si nu mai vrea deloc dupa aia, daca sant mici trage pana se plictiseste si nu mananca tot...am pt cereale tetine nr. 2 cu gaura in forma de x dar tot nu mananca bine cu ele....sanatate Anastasiei si
Cata super frumoase pozele

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina80 spune:

Buna fetele!
IOANA, multa sanatate lui Razvanel! Nu te ingrijora ca se face el bine repede!
MONI, peste ce dr. tampita ai dat! Nu ma mir, ca peste tot sunt din astia. Ce-i pasa ei cand te angajezi tu sau cine sta cu Diana?
INGRID, vad ca si tu stai aproape de soacra. Imagineaza-ti ca a mea sta cu mine pe scara! Dar nu ma plang ca am dresat-o. Sta acolo cuminte, nu vine neinvitata.
ANABORDEA, la tine chiar e nasol cu atatea rude in apropiere. Acum depinde si cum te intelegi cu ei.
ANA, stai linistita, ca nu esti singura care nu mai face fata cu treburile. Dar nu-i nimic, nu se poate sa le facem pe toate. Pupicei Clarei!
DIANA, la multi ani! Sanatate si fericire pentru tine si Peter!
CATA, nici eu nu suport surprizele si nu stiu cum fac, dar mereu descopar ce surpriza vrea Gabi sa imi faca. Mucisorii eu ii scot lui Ayan cu betisoare de urechi inmuiate in ser fiziologic. Frumoase pozele cu Biencuta draguta!
SIVI, trimite-mi si mie te rog cartile alea de care ziceai. Merci mult!
GIOVA, si eu sunt atenta cand ies cu Ayan afara sa nu ma intalnesc cu soacra, mai ales cand stiu ca trebuie sa vina de la servici, ca nu am chef sa vina si ea cu noi .
SIMo, bine ai venit!
BEE, la multi ani pentru mama ta!
ANASEBE, ce de treaba ti-ai propus sa faci! Bafta!
La multi ani tuturor bebelinilor sarbatoriti astazi!
RALI, nu ma mai mira ataitudinea doctorilor si asistentelor la cum am nascut eu! Bine ca il mai iei tu in brate pe bietul bebelus! Nici eu nu pot sa inteleg cum pot mamele sa isi abandoneze copii!
MARAKI, si lui Angelo!
MIRELA, ce mai face fratelo rasfatat?
Noi am vrut sa iesim la plimbare si a inceput ploaia.






Alina si Ayan
http://photos.yahoo.com/ph/alinanegrescu//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.mattei spune:

Buna fetelor - am revenit si eu in sfarsit a "vinit rdsh-ul" si la mama - am net am si pc sunt tare domne ce mai

nu am mai apucat sa citesc din urma prea mult - oricum sunt varza - de cand am nascut am citit din doi in patru (ma oftic pe chestia asta - spuneti foarte multe lucruri interesanta si e pacat ca le pierd)

voi ce biberoane folositi eu le folosesc pe cele de la avent - de la nastere pana pe la vreo 2 luni am folosit tetinele 1 iar acum suntem la numarul 2

sa stiti ca sunt super ok - asta apropo de tetine

exista si tetine cu flux variabil dar nu mi se pare mare chestie

am mai pus si noi poze in albumul de pe contul comun - sunt cateva si de la botez

- ce greutate au sau au avut bebeii vostri ca noi la 3 luni aveam 7 kile 300 si mi se pare cam mult

va pup doamnele mele


Alina si bb Carla Maria (25.01.2006)
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20060125/n/Carla+Maria+Matei/dt/-17/k/d7b9/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

No, e al treilea mesaj pe care il scriu, pana acum mi-a dat eroare.
Multumesc mult pentru urari..Va doresc si eu voua sanatate si bucurii alaturi de cei dragi.
Si iaca vin si cu un tort si o sampanie virtuale.
La multi ani pentru Rares Alexandru si Catalina Ioana. Sa cresteti mari si sanatosi si sa le aduceti parintilor numai bucurii.

Si noi avem probleme cu tetinele. Pana acum am folosit biberoanele si tetinele de la pompa Avent. Acum ar cam trebui schimbate dar mofturiciul meu nu e de acord cu mine. Si ma enerveaza ca nu gasesc tetine de la Avent separat sau poate nu am cautat eu bine.
Cata, poate chiar ar trebui sa le faci reclamatie nesimtitilor aia.
Ana ai vazut bine. Avem un certificat de nastere, neoficial, dat de spitatlul unde l-am nascut pe Peter in care sunt scrise datele lui Peter, ora cand s-a nascut, numele noastre si a celor care au asistat la nastere si sunt puse si amprentele lui bebe de la picioare.
Ai fost draguta. Auzi tu, ruj.
Stiu ca mai vroiam sa raspund, dar fug sa mai strang si eu prin casa cat doarme micul mofturici.
Pupicei.

03/02/2006 si 25/04/2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasebe spune:

Alina Soro de cand nu te-am mai vazut! Vezi ca e tabel cu greutatile bebeilor la inceputul paginii (cum cresc bebelusii). Dar ca al tau nu cred ca e vre-unul.

ana sebe + tiberiu
poze Tiberiu

poze botez

tiberica fara frica

Mergi la inceput