Bebelusi de sept - oct 2005 (112)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

buna dimineata

Tonnia, citeste pe prospect... Milan a avut cele mai ciudate efecte secundare cat timp a luat tratament, bine nu se compara tratamentul luat de el cu un Nurofen...

exact Adriana, priza cu partea mai groasa...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

'Neata la fete!
Raportam si noi muci la greeeuu! Iarasi!!
Tonnia, noi bagam alternativ ser fiziologic si Nazomer si aspiram cu batista bebelusului. Aerosoli ii facem lui Victor cand era mic, la policlinica de pe str. Eforie. Cu trimitere de la med de familie. Cred ca se poate si acum asa. Ii faceau foarte bine.
Azi m-am trzit normal, la 8.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Neata fetelor,

Iaca apar si eu sa va salut si sa va urez o zi buna si un inceput de weekend excelent , ce ma bucur ca e vineri, mai ales ca weekend-ul acesta nu lucrez.

Sunt la serviciu, beau cafea si incerc sa ma dezmeticesc. Nu am avut timp sa va citesc ultimele 3 zile, asa nu sunt la curent cu noutatile.

Am inceput sa-mi fac lista cu pregatirile necesare pt venirea la Bucuresti, e tare lunga, sper sa nu uit nimic important.

Victor e bine dar nu prea mai vrea sa stea singur deloc in timpul zilei, cum ma pierde din ochi cum incepe sa planga, iar seara adoarme numai pus la san, altfel avem program artistic.
Avem si poze noi, sper sa le pun diseara.

Tonnia, sanatate multa la puiut.

adrianaolimp, bine ai venit in grup, felicitari ca ai un bebe asa de cuminte, iti urez sa nu se schimbe.

Cu desfundatul nasului, noi avem o procedura descrisa ca brutala si extrema de multe persoane, adica:
- pus copilul pe o parte (moment la care stiind ce umeaza incepe instant sa urle), turnat pe nara de sus jumate pana la o fiola intreaga de ser fiziologic (fiola de 5ml, din plastic) sau un fis mai lung din spray-ul cu apa de mare, pana ajunge sa iasa pe nara de jos, de cele mai multe ori si cu ceva muci;
- repetat procedura pe partea cealalta;
- apoi scoatem ce a ramas in nas cu o pompita electrica, acoperind nara din care nu tragem, acompaniati de urletele de rigoare.
- pupat si consolat copil cu nas desfundat;
Daca nu e mucos rau nu folosim si pompa.

Va pupez si va urez din nou, o zi ffff buna,


Anto siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Buna dimineata, iaca si eu la apel. Trecem cu bine as putea spune peste perioada asta agitata a dintisorilor. Traiasca gelul de dinti, mai ales cel pentru noapte este mai puternic, isi face mai bine efectul. Pacat ca trebuie administrat numai 7 zile. ce ma fac daca dureaza mai mult pana ies detot dintii? Macar seara sa-l mai dau.
Andrew are 2 pete rosii pe testicule si a avut ca un cosulet sub piele, inghinal. Nu avea varf copt, era numai rosu si se simtea in tesut ca o boaba mica-mica de mazare. Intre timp s-a resorbit. Dar cum petele ba se estompau ba reapareau, a luat legatura cu pediatrul (ce bine ca lucreaza si in spital, acelasi spital unde lucreaza si sotul meu, daca este vreo problema cu Andrew, vorbeste cu el intai si apoi daca este cazul facem programare) si i-a dat o reteta cu unguent Nystatin. Stiu ca este si in Romania. Trebuie sa-l ung timp de 8 zile(dupa primele 3 ar trebui sa dispara petele).Sa vedem daca ii trece.
Hilde, sa iti spun cum prepar felurile de mancare pentru Andrew:
fasolea verde, spanacul, mazarea le fierb bine, le maruntesc, si intr-o cratita mica le pun cu putin ulei si lapte. Le tin pe foc pana se ingroasa. Pilaful-clasic dar fara sare, adaug si legume, macaroanele cu branza de vaci-fierb macaroanele bine-bine, le pun in blender cu branza de vaci, mamaliguta o fac clasic, dar in loc de apa pun lapte cu malai pentru mamaliga, iese mai fina si mai buna, ficatelul de pui tot in lapte il fierb, iese dulce si moale, pireul de cartofi il fac clasic si cam atat.. Pe toate eu le trec prin blender sau cand e cantitate putina sau imi e lene sa spal blenderul apoi, le trec printr-o strecuratoare ceva mai mare si mai incapatoare decat cea de ceai. Galbenusul de ou il frec cu branza de vaci si mai adaug lapte. Daca mai ai intrebari, aici sunt.
BiuMil, da Andrew are 3 mese pe zi, dar nu mananca mult la o masa. Adica nu-i dau eu mult pentru ca inainte de culcare el bea si lapte. Nu bea lapte-nu vrea sa se culce, sau se culca fff greu si pt maxim 15-30 minute. Incerc sa-i acopar necesarul de substante nutritive/zi.
Ege, sa-ti fie de bine mini-vacanta.
Marlena, dar te scoala sa te danseze Alexandru, nu gluma. Poate este ceva trecator.
Offf..mai continui si maine ca mor de somn
Va pup, sanatate multa si voua si bb-ilor

Oana D & Andrew- 1 sept 2005Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

TONNIA iti raspund si eu, pentru ca si Darius este mai mult infundat... Acum vreo 3 saptamani a avut rosu in gat+nas infundat. nu tusea, insa. Am fost cu el la dr. si mi-a prescris urmatorul tratament. Nurofen 5 zile cate 2,5 ml la 8 ore. Atunci darius avea vreo 7,5 kg... Apoi paxeladine cate 2,5 ml la 12 ore(preventiv pentru tuse; in plus dr. de la alexandrescu mi-a spus ca usuca secretiile.) Eu ii bagam Humex-apa de mare spray de 4 ori pe zi, astfel:tinut copilul pe burta sau pe spate dar cu capul intr-o parte. Bagam sprayul in nara de jos(cum statea el cu capul intr-o parte...nu stiu cum sa ma exprim altfel), apasam doar o singura data dar energic. apoi repetam operatiunea si pentru nara cealalta. adica ii intorceam capul. In felul asta ii ieseau mucozitatile pe nara libera. Se poate la fel de bine folopsi si ser fiziologic...aceeasi procedura:tinut copilul cu capul intr-o parte si se baga energic 5 ml de ser odata. Dar cu viteza, nu usor usor. la inceput si mie mi s-a parut cam mult si chinuitor pentru copil, dar doar asa a dat rezultate, plus ca asa mi-a zis si dr. pediatru. Pompita nu trebuie folosita in exces pentru ca este posibil sa sensibilizezi mucoasa si sa produca si mai multe secretii. Eu in primele 2 zile o foloseam dimineata, dupa nce bagam apa de mare si seara dupa baie si dupa apa de mare evident. Apoi ii puneam colargol in nasuc cate 1 pic/fiecare nara de 3 ori pe zi. Asta 3 zile. Colargolul este dezinfectant si usuca secretiile. Vitamina C la greu, cate 2,5 ml pe zi timp de 10 zile. Karvol seara pe hainuta plus camera bine aerisita si cu prosoape ude pe calorifer. Eu ii faceam baie in ceai de musetel si cu apa ccu vreo 2-3 grade mai fierbinte adica 39 grade aproximativ...astfel incat copilul sa inspire aburii de musetel...ai grija insa sa nu fie prea fierbinte! Oricum ai de tras. Darius a mai avut nasucul infundat inca vreo saptamana dupa terminarea tratamentului. In ceea ce priveste aerosolii sunt buni intr-adevar, dar daca ii poti evita este mai bine.
Mie mi-a zis si dr Alina(anya 20) ca tratamentul e ok.
Colargolul nu se gaseste in toate farmaciile...eu l-am gasit la farmacia 2NA in spate la mag. Unirea.
A si cat a fost racit eu nu l-am mai scos afara si nici pe cap nu l-am mai spalat, iar la baita il tineam mai putin. Ii poti pune si sare calda la gatutz...darius nu prea are gat si eu nu am reusit, iar pe piept am inteles ca nu e prea bine. In loc de colargol am inteles ca poti folosi si Vibrocil, insa eu nu am folosit, asa ca nu stiu ce sa iti spun.
Insanatosire grabnica!
Nu ai face rau daca l-ai duce si la un pediatru.

a si inca ceva: sub salteaua de la patut eu am pus o perna, astefl incat sa doarma cu capul usor ridicat, iar pe calorifer am pus un vas in care am fiert apa cu sare, astefl inact sa se evapore...exista si un aparat am inteles ca se numeste Salin dar eu nu am folosit, insa am inteles ca ar fii forte bun. daca dai un search pe forum gasesti o gramada de pareri.

POZE NOI si www.dropshots.com/roxi23" target="_blank"> Filme noi
DARIUS EDUARD(9.10.2005)
www.paidmail.ro/?ref=sorinel_ilie" target="_blank"> link interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Tonnia, ufff, imi pare rau ca nu poti dormi. Stiu ce greu e si cum esti de terminata, ai speranta ca se va face bb Dinu mai mare si mai cuminte...Ai incercat cu siropel Calma Baby? Nu dati cu rosii, zic si eu, ca e greu sa nu doarma bebe noaptea. Eu i-am dat Alexandrei de cateva ori, este facut din plante si cica il ajuta pe bebe sa doarma mai bine. A avut efect la noi, dar era perioada aia urata a colicilor. De la 4 luni ea nu s-a mai trezit noaptea, dar cred ca i-as mai fi dat daca se trezea.

Oana, spune-mi, te rog, mamaliga si ficatelul le fierbi in laptele praf al lui Andrew? Ca nu stiu daca e bine sa folosim laptele de vaca la altceva in afara de branzica de vaci si de iaurt...As vrea si eu sa ii dau ficatel si sa ii fac mamaliga si e super ideea ta cu fiertul in lapte, numai ca nu stiu ce lapte sa folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Multumesc din suflet fetelor!
Am trimis dupa karvol si altele, cu batista bebelusului n-am reusit nimic.
Roxi, superdescriere, o salvez sa stii! Dar n-am inteles, tu spui pe nara de jos pui ser, Antoanela-pe aia de sus...Cum e?

Karmenutza, succes si tie la desfundat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, la mine ies o gramada cu batista bebeului. Daca nu ies la Dinu, poate or fi uscati? Pun picaturi si dupa aia aspir si ies.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna tuturor! In primul rind felicitam bebicii care implinesc azi lunita: Luca Andrei (Simo74 ), Matei-Calin (Margot), David (RoxiP), Robert (Dana Tomacu), Alexandru-Mihai (Filuta) and
last but not least bebicul meu drag si scump, Alberto care face azi 9 lunite! . Dimensiunile lui Alberto la 9 luni le-am "raportat" deja si in rest nu consemnam nimic deosebit, totul este foarte bine cu noi!
O si un pentru Stefania (Cristell) de la Alberto!
Sa aveti o zi buna si sper sa ne intilnim pe chat si azi!
Salutari de la,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

'neatza,
asta noapte s-a trezit doar de 2 ori..pe la 2 si la 6 si apoi a dormit pana la 9.45, a plans insa prin somn de cateva ori cred ca din cauza dintilor.

Ieri a fost agitat..tot ce prindea ducea la gingii si a dormit doar in 2 reprize a cate 30 min. toata ziua si s-a culcat abia la 23.30. Nici cu gel pentru dinti nu prea il pot da ca imediat ce-mi simte degetul il si ia la rontait.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*
uite atat de mari suntem

Mergi la inceput