Cezariana cu anestezie generala?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Eu am avut epidurala si a fost super, nu mi-a fost rau, n-am simtit nici o durere si am participat cat am putut la momentul nasterii.
Oi fi mai sadica de felul meu, ca ma uitam in faianta unde se oglindea pata de sange in contrast cu albul care ma inconjura.
Si faceam politica cu echipa, ca era perioada alegerilor generale
Intr-un cuvant, pt mine a fost o experienta placuta.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mie mi-a fost teama de anestezia generala ...ca nu ma mai trezesc. Asa ca vroiam epidurala.Pana la urma am avut rahi pt. ca bb a vrut sa iasa mai repede la lumina (cu vreo 2 saptamani) si n-am mai avut vreme de epidurala ci de rahianestezie. A fost ok. Dar la un moment dat au inceput sa-mi tremure mainile si nu mi le mai puteam controla. I-am spus anestezistului care statea langa capul meu ca nu imi pot controla tremuratul asa ca dupa ce l-au scos pe bb din burtica si mi l-au aratat ,mi-au bagat Diazepam si pana ce m-au cusut am tras un pui de somn. M-am trezit cand ma puneam de pe masa de operatie pe patul acela mobil.

Dupa a fost ok, mai putin cand au inceput sa mi se dezmorteasca picioarele, dar veneau asistentele si ne dadeau calmante. Per ansamblu cred ca tot mai bine e sa faci rahi or epidurala. Parerea mea.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Doctorii prefera generala si pentru confortul lor! Isi vad mai bine de treaba cand pacientul doarme pe masa de operatie. Daca e treaz, stresat si mai si vorbeste incontinuu (cum am facut eu), nu se pot desfasura in voie! Mie dr. mi-a zis ca l-am tampit, asa de mult am vorbit in timpul operatiei cu epidurala Ii ceream sa-mi zica tot ce-mi face, eram cam stresata pentru ca simteam ca se umbla prin burta mea si mi se parea cam ciudata senzatia


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nu se poate sa nu aiba dr. anestezist bun, intr-un asemenea spital. Cred ca altul e motivul.


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Alege o anestezie partiala! In nici un caz, cea generala!
Nu simti nimik in afara de faptul ca devii mama!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Alege o anestezie partiala! In nici un caz, cea generala!
Nu simti nimik in afara de faptul ca devii mama!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Foarte bine spus!
Senzatia pe care o ai cand iti vezi copilul...nu se compara cu nimic! Eu m-am pus pe un plans...mama-mama...sarea camasa (de operatie) pe mine! NU ma mai puteam opri din plans. ERa asa mic...si avea o guraaaa!!!! IN ce hal putea sa tipe!! A fost atat de emotionant sa-l vad...sa-l aud...chiar atunci...in primele clipe.
E ALTCEVA decat sa zaci inconstient pe masa de operatie.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cel mai bine pentru voi amindoi/amindoua este sa lasi anestezistul sa aleaga ce-i este cel mai comod - atunci vei avea parte de o anestezie fara cusur, pt. ca asta stie cel mai bine! Asa am fost sfatuita de un anestezist cu vechime din Ro, cind ma pregateam sa nasc aici, acum 6 luni.

Succes!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Noi 3, cu Raluca in burtica
Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu una am nascut cu anestezie generala si nu-mi pare rau. Cum m-am trezit am inceput sa vorbesc, am dat telefoane (am vorbit toata ziua :)), n-am avut nici un fel de ameteala, de rau, greturi, nimic. Eu am facut mai multe operatii cu anestezie generala si niciodata n-am avut probleme, asa ca tine si de fiecare organism in parte. Nu-mi pare rau ca nu am asistat la dialogul doctorilor si la alte minuni, chiar daca nu l-am vazut pe bebe din primul minut. L-a luat mami in brate un pic mai tirziu, dar de atunci e mereu linga sufletelul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Si eu am nascut tot cu anestezie generala pentru ca mi-a fost frica de ce as putea auzi in sala si ca ar putea sa se intample ceva nasol si m-as criza. Eu am nascut la Elias cu dr. Filipescu si anestezist Un dr. mai in varsta, Dumitrescu cred ca il chema. Am avut o nastere super, m-am trezit repede, fara nici o durere sau jena, chiar in sala, mi-au spus despre copil ca este foarte bine si apoi chiar l-au adus la mine si l-am pus la san. Cu operatia a fost super. Am nascut seara la 19 iar dimineata la 7 m-am ridicat si am mers. Nu am avut chiar nimic. Fetelor care nascusera normal nu la venea sa creada ca abia nacusem si eram operata.
Alegerea insa iti apartine. este important ca tu sa te simti in siguranta indiferent cum ai naste. Cel mai bine sfatuieste-te cu doctorul tau.
Mihaela

Mergi la inceput