Cezariana cu anestezie generala?!

Cezariana cu anestezie generala?! | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,

Am si eu o nelamurire:
Sunt 38+ DPN 20.mai.2006.
Bebe e in prezentatie pelviana inca de la 32 de sapt - deci va trebui operatie cezariana.
Medicul mi-a spus ca "in principiu mi se va face anestezie generala".Asta nu prea inteleg eu - de ce anestezie generala (eu stiam ca se obisnuieste spinala sau peridurala).
As vrea mai multe detalii despre cezariana cu anestezie generala:
ii poate face rau lui bebe?
la cat timp iti revii? etc

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Mai intai, nastere usoara si un bb sanatos iti doresc !
Eu am facut acum 7 luni cezariana cu anestezie generala, intrucat rahianestezia nu a prins la mine. Stai linistita, nu-i face nici un rau lui bebe, insa e o nastere superimpersonala...cel putin asa am simtit-o eu. M-am trezit dupa o ora si ceva si mi-am vazut sotul cu bb in brate. Sincer, as fi vrut sa vad momentul cand s-a nascut copilul, insa nu am avut de ales. Nu poti vorbi cu medicul si sa-i spui ca nu vrei anestezie generala?
Curaj, totul trece !



Carmi

Foto bebe Fabiano cel zambaretz (20.10.05) si www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Nu pot decat sa spun parerea mea, din experienta mea. Probabil ca alte fete au alte pareri.
Am avut anestezie generala, de frica. Am respirat de doua ori si am adormit. M-am trezit si totul era gata. Nu imi pare rau ca am ales asa, nu cred ca am piedut ceva. Sunt fricoasa si nu cred ca as fi rezistat.
Apoi, experienta lor, cu anestezie peridurala mi-au povestit-o colegele de salon. Uneia chiar i-a fost atat de frica la un moment dat ca a cerut, dupa peridurala, generala, ca sa nu stie ce sa intampla in sala. Altele spuneau ca pt cateva fractiuni cat iti arata bebelusul, nu a meritat tot stresul ala, sa auzi discutiile dintre medici, asistente, sa auzi instrumentele medicale, etc, ceea ce poate deveni stresant si infricosator daca nu ai taria sa le suporti. M-a distrat o mamica, spunea cam ce auzise ea: "trage stomacul, ridica...", probabil ce spuneau medicii. Apoi spunea ca la sfarsit, dupa ce au cusut-o, au scuturat-o ca pe oala cu sarmale, de mijloc, sa se aseze toate la locul lor :))
Nu este experienta mea, nu o pot comenta. Dar eu, spre diferenta de ele, nu am avut dureri de coloana, stari de voma sau frisoane, imediat postoperatorii.
Partea rea...de la intubare, am avut o jena mult timp pe gat, nu puteam tusi de cusaturi. Frisoane am avut mai tarziu, cam la o saptamana, cred ca accentuate si datorita unei mari lipse de fier, dar care si dupa tratament cu siropuri cu fier, au continuat. S-ar fi presuspus ca ar putea fi de la anestezia generala. La fel ca si unele stari de..."somnambulism". In cateva luni insa toate au disparut.
Pt tine:
Ar trebui sa intrebi medicul de ce a ales anestezie generala, de ce a considerat ca asa e mai bine, de ce nu ti-a lasat tie alegerea asta.
Daca asa e mai sigur pt tine, pt bebe, nu-ti fa probleme, ceea ce conteaza e ca nasterea sa se desfasoare in siguranta si tu si bebe sa fiti sanatosi.
Anetezia generala nu-i face rau la bebe. Totul e pregatit, sonda, burtica, si abia apoi te vor adormi. Bebele meu a fost putin adormit, si nascut la 37 de saptamani, considerat putin prematur, si a stat cateva minute la oxigen.
Cred ca atunci cand operatia e gata iti intruduce ceva care cu efect de "antidot", iti revi cam intr-o ora (cam atat dureaza operatia). O perioada esti inca somnolenta, dar dupa o operatie, e chiar mai bine.
Iti doresc si eu nastere uroara si refacere rapida! Nu te teme!

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am doua cezariene: una cu generala, alta cu epidurala. Dupa generala m-am simtit oribil, de-aia i-am cerut dr. epidurala a doua oara. Dupa generala te simti de parca te-a lovit cineva cu maciuca-n cap si tocmai te-ai trezit din lesin Cam asta e senzatia. Nu stii pe ce lume traiesti, esti ca picata din luna vreo ora-doua, si mai vezi si in ceata. In plus, senzatie de voma, usturime si mancarime in gat, tuse sacaitoare (toate astea din cauza intubarii). Eu am tusit vreo doua saptamani de la nenorocita de sonda (am o sensibilitate in gat) si crede-ma....sa tusesti taiata pe burta nu e tocmai placut!
Prin urmare, a doua oara am cerut epidurala. CRede-ma, NU SE COMPARA!! Nu m-am mai lovit de nici una dintre problemele de mai sus. In plus, ESTI TREAZA, IL VEZI PE BB, PARTICIPI la nastere, nu mai esti intinsa acolo, cufundata intr-un somn atat de adanc...asemanator mortii (si cu ditamai sonda bagata pe trahee ). INFIORATOR peisaj!

Sfatul meu: cere epidurala! E alegerea ta! Nu te poate obliga sa faci generala, daca nu vrei. Spune ferm ca nu vrei generala.

Orice anestezie poate face rau la bb. De-aia bb trebuie scos f repede, in cel mult 10 min, asa am inteles.
De trezit...pe mine m-au trezit cand m-au scos din sala de operatie. Am stat treaza ceva timp....nu stiu cat exact...ca in momentele alea nu mai ai notiunea timpului, zici ca tocmai te-ai trezit din cea mai crunta betie. Apoi am adormit la loc.
Dupa epidurala insa...esti lucida, cat se poate de lucida, te simti super...nici nu zici ca tocmai te-a operat! Eu am inceput de indata sa dau telefoane "Aaa, pai tocmai am iesit din operatie, ma simt super!!" Pai sa fi facut chestia asta dupa generala??? Hm!

Alegerea iti apartine!
Sarcina usoara in continuare!



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Si eu am facut generala si m-am simtit foarte bine, fara ceata, greturi, etc. - totu' depinde de organism si de anestezist, si epidurala nu este lipsita de riscuri.

Am cerut-o chiar eu, de frica, cum a scris si rachel, sa nu aut instrumente, comentarii, etc. si asa eram stresata de nu mai puteam, cred ca lesinam de frica cu epidurala.

Asa ca nastere usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Anestezia generala se recomanda in mai multe cazuri:
- daca cezariana se face de urgenta si medicul nu mai are timp sa astepte sa se instaleze epidurala
- daca rahi sau epidurala nu se poate face din diverse motive - la mine, de exemplu, au incercat sa imi faca rahi si nu intra acul, am vertebrele tasate
- daca medicul tau nu are un anestezist bun, pentru ca anestezistul este vital la o epidurala, trebuie cineva cu multa pricepere

Eu am nascut cu generala si senzatiile sunt cam cum zice si pisi_ella. Nu este prea placut, dar mie nu mi s-a parut nici chiar ingrozitor. E drept ca eu nu stiu cum este cu epidurala. Si nici nu am vrut sa il vad pe bb cand il scot, poate-s eu mai denaturata, dar nu am tinut neaparat la asta, de fapt mi-a fost asa teama de "intalnire", incat am amanat momentul cat am putut.

Acum ma asteapta a doua cezariana si am cerut direct generala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eu am 2 cezariene cu anestezie generala, iar acum, la cea de-a treia, ma interesa si pe mine subiectul si vroiam sa aud ce spun fetele care au facut alt fel de anestezie.
Am facut anestezie generala pt ca asa mi-au facut, nu m-au intrebat, atunci se mai facea si rahie, dar auzisem ca ai dureri de cap si altele. De peridurala nu auzisem acum 9 ani la cea mare, iar acum 4 ani, la cea mica, nu se facea in Ploiesti.
Dupa operatie nu mi-a fost rau, frisoane sau ce-am mai auzit pe aici. Atat senzatia aia ca esti ca trezita din betie, tin minte ca vroiam sa dau telefon si trebuia sa ma concentrez asupra miscarii pe care vroiam s-o fac. N-am avut dureri, ameteli, mi-am revenit destul de repede.
Mi-am revenit intai pe masa de operatie, cand se terminase totul, dupa care mi s-a rupt filmul si mi-am revenit- ca din somn- in reanimare. O singura senzatie aiurea rau am avut, la prima cezariana, si aceea ca ma strange cineva de gat, nu puteam sa respir, m-am speriat, am simtit o mana in gura mea si ...n-am mai stiut nimic, pana mi-am revenit iar si aveam un furtunel la nas, cu oxigen. Am inteles mai tarziu ca nu-mi bagase destula solutie care-i ptr. trezit. Bineinteles ca la cea de-a doua operatie, primul lucru pe care l-am spus anestezistei-alta- a fost asta, si n-am mai avut asa ceva, mi-am revenit ca din somn.
Curaj si nastere usoara!

Roxana11+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Va multumesc tuturor pt raspunsuri.

Eu am la activ o anestezie generala (pt operatie de apendicita). Imi amintesc, ca la trezire am avut exact senzatiile pe care le povestiti voi - eram usor ametita si vedeam putin in ceata (dar au trecut repede)si aveam un furtunas cu oigen la nas. Nu am avut reactii adverse si totul a fost foarte bine, dar ma gandeam ca la cezariana e mai complicat si de asta m-am ingrijorat putin.
Eu am sa nasc la Municipal. Cred ca e posibil ca medicul sa imi fi spus de anestezie generala dintr-unul din motivele precizate de Kehleyr:
- daca medicul tau nu are un anestezist bun, pentru ca anestezistul este vital la o epidurala, trebuie cineva cu multa pricepere
- daca cezariana se face de urgenta si medicul nu mai are timp sa astepte sa se instaleze epidurala -Mi s-a spus sa ma internez pe 19 mai (DPN este 20 mai si e posibil sa vina bebe mai repede)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Cu cine o sa nasti la Municipal?

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

quote:
Originally posted by rachel owen

Cu cine o sa nasti la Municipal?

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.



Cu Dr. Ciontea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Nu-mi amintesc nici in ruptul capului cum il chema pe anestezistul cu care am nascut eu, si nici daca am stiut vreodata. Este un domn mai in varsta despre care am auzit numai lucuri bune. Poti sa te intelegi cu medicul tau ginecolog sa alegeti anestezistul, mai ales daca nasti programat.
Nastere usoara!

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput