Ai nostri, ca brazii - ianfeb05 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Patricia, imi pare rau ca si Rebe e bolnavioara, multa sanatate.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

sanatate puilor bolnavi!

am mai citit una alta din urma, habar nu aveam ca in ro se da vitamina D pina la 2 ani, eu nu mai dau de la 11 luni, cu binecuvintarea pediatrei of course si chiar mai zilele trecute m-am trezit femeie in toata firea si fara probleme conjugale cu o vinataie sub arcada stinga. cind mi-a tras fetitza un cap am crezut ca vad stele verzi. deci nu-i mai trebuie nici o vitamina D :D

Anda, imi pare rau ca ai avut probleme, eu am avut o data o angina tare pacatoasa, una dintre amigdale era atit de umflata incit nici nu mai puteam respira si nici vorbi. am stat o saptamina in spital cu medicamente pe cale intravenoasa caci nu puteam inghiti nimic. ai grija :)) va pupam.

Haideti sa va zic si eu parerea mea legata de comunitate, chiar sunt intr-o pozitie buna sa o fac pt ca si copila mea a tot fost printre copii de pe la 8 luni, sa stiti ca (bate-o vina de cacofonie) copiii cocolositi si prea protejati sunt cu atit mai sensibili, asa este la cresa se imbolnavesc la inceput, apoi se intaresc. este imposibil ca omuletzii nostri (ca s-o citam pe Shobo) sa nu se imbolnaveasca niciodata, sa nu cada, sa nu-si prinda degetele si cite si mai cite probleme. ( se vede ca m-a prelucrat bine domnul sotz deoarece se nascu si copilari pina la 3 ani in inima africii si are un sist imunitar beton!) Capul sus!

Oana, nu te supara ca n-am zis ca vin, da n-am stat decit patru zile, dintre care doua pe drum si eram la bandol, nu chiar linga tine. Sincer, nu vream s-o streseu prea tare pe hanna cu masina.

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Magga, exact asa gandesc/gandeam (nici eu nu mai stiu) si eu despre comunitate dar pediatra ne-a spus, si pare extrem de logic, ca intr-un fel reactioneaza un copil de 3 ani la primul rosu in gat, sau mai stiu eu ce (la Andrei este primul), si altfel unul de un an deoarece ei inca sunt in crestere si totul in corpul lor mic este in dezvoltare si la o varsta mica se instaleaza mult mai usor afectiunile si sensibilitatile cronice decat mai tarziu.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Fetelor, sa stiti ca nu va judec, sa nu ma intelegeti gresit, daca nu va duceti copiii din cauza asta. Va inteleg din toata inima, e normal sa va fie frica sa nu pateasca ceva rau sau sa ramana cu sechele de la raceli repetate. Uite, poate multe dintre voi ma credeti mama denaturata (la cate a patit Seb pana acum)...cand a facut febra cu convulsii si dezhidratare duminica trecuta am zis ca nu mai merg la concursuri de masini niciodata, imi distrug copilul pt ce. Dar (ca si Amaya si Sara) sub presiunea fricii, a groazei ca va pati ceva. Eram disperata. Si acum zic ca merg si ca voi cauta sa il protejez si mai bine (adevarul e ca nu a avut palarioara, a avut grija sa o scoata el din sacoasa inainte sa plecam cand eu nu eram pe faza). Dinainte sa il fac am zis ca merg pe ideea ca o sa incerc sa il imunizez in colectivitate. Si asta pt ca, nepoata mea e bolnava mereu si de ce?! Pt ca, cumnata mea nu o lasa sa ia contact cu alti copii, sa se apropie cineva strain de ea, o imbraca gros cand nu e nevoie etc. Si am spus ca nu vreau sa fie si Seb asa, bolnavicios. Saptamana viitoare ma duc iar la gradi cu el, dupa o luna de pauza sa incerc sa il adaptez iar, sper sa fie mai receptiv de data asta.

Sara, merci pentru poze! E exact cum mi-l imaginam, un scumpel. Lipseste mama frumoasa din peisaj. E o poza in care e cineva, cred ca tu esti, nu se vede bine. Pune si cu tine. Legat de crese si gradi, asa e si aici, numai daca au febra ii trimit acasa, in rest nu. Bine, si daca e vreun caz de rujeola, paduchi, chestii din astea. Imi pare rau ca e bolnavior.

Magga, ok, nu m-am suparat. Daca stateai mai mult aici ma suparam.

Patricia, offf, si Rebeca? Imi pare rau!

Bubu, nu cred ca are nimic ca a mancat croissantele. Daca nu face alergie la capsuni, totul e ok. Si Seb papa chipsuri, eu ii dau din cand in cand.

Sanatate multa Andrei, David si Rebeca.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Oana, stai linistita, da' cine crede ca judeci pe cineva!?! Cum am mai zis, si eu sunt, in principiu, de acord cu metoda asta, dar medicii spun ca una este sa ia contact cu 2-3 copii in parc si alta cu 15 deodata si cu care sa stea nas in nas timp indelungat, eventual sa mai linga si acelasi biscuite, etc. Prima ar fi imunizare treptata iar ce-a de-a doua impact mult prea mare pentru o imunitate nedezvoltata suficient.

Spre ex. in secunda asta ma simt tare vinovata, mai ales acum ca iar are temperatura, 39, si il ineaca mucii. Bineinteles ca m-a durut undeva (sa ma scuze vecinii mei) ca e 2 noaptea si am bagat aspiratorul si pompita minune, dar intr-o ora iar se refac si uite-asa fac noapte alba si ma simt o inconstienta.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiflo spune:

sara, sanatate multa lui david
amaya, sper sa se faca bine andrei cit mai repede, subscriu si eu la ce au spus fetele inaintea mea, gabi merge la gradi de la 8 luni si a doua saptamina a stat acasa cu conjunctivita si otita, apoi in decursul primelor 3 luni a fost racit si au revenit infectiile, dar parca si-au redus in timp din gravitate. nici el nu a racit deloc inainte de 8 luni, a fost perfect sanatos, deci e clar ca racelile le-a luat de la ceilalti copii, apoi ni le-a dat noua si noi din nou lui . dar acum e bine, de citeva saptamini nici muci nu are. mie mi se pare pediatra cam exagerata, nu poti tine copilul departe de colectivitate pina la 3 ani. cumnata mea are o pediatra care i-a spus sa inceapa diversificarea la 3 luni, eu n-as fi fost de acord, dar cumnata-mea n-a zis nu sa nu o supere, sa nu mai spun ca ea e doctorita de familie !
alina maria, succes la examen! de abia astept sa vad casa terminata ! va pup dulce si un weekend placut, acum vreau sa pun citeva poze noi cu cheeky monkey!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Sanatate puiilor bolnaviori...
Catiflo cum e la casa noua? Incepeti sa le puneti incetu cu incetu pe toate la loc? L-am vazut pe puiutz in poze ..si am vazut ca este cheeky..
Eu de luni incep o scoala si Amanda va sta cu o femeie( romanca) cite 5 ore pe zi..Incep sa am putine emotii, si ma gindeam la Amaya care a avut puiutzul in cresa si prin ce emotii a trecut. Imi pare rau ca s-a imbolnavit si va urez o insanatosire grabnica..
Iertati-ma daca mesajul e mai scurt dar e cam 12 noaptea si ma duc sa fac nani..
Bubu nu cred sa aiba ceva de la croissante.. si Amanda maninca chipsuri daca prinde..si daca ar putea ar minca un pachet intreg de napolitane..
Oana pupici ..L-am vazut pe Seb ..Ce mare si ce scump este..

Corina si Amanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Patricia multa sanatate si Rebecai.. Sper sa fie mai bine.
Cine mai stie ceva de Lavinia?
Corina si Amanda
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Imi pare tare rau de puiutii bolnaviori, le doresc mult-multa sanatate.
Eu, va spun drept, nu intentionez sa imi "colectivizez" copilul decat la 3 ani, cand il voi da la gradinita. Cresa mi se pare prea-prea. In conceptia mea, de copil crescut la cresa si camine cu program prelungit...cresa este ptr cei care nu au cu cine isi lasa copiii; iar eu, multumesc lui Dumnezeu am cu cine. Iar de integrat in colectivitate are slava Domnului timp dupa 3 ani. Nu e numai teama de boli... nu ma lasa inima. Eu am intrat de foarte mica in colectivitate si pot spune ca nu pre am avut pb de sanatate, ca sa nu mai zic ca nu am facut nici o boala a copilariei. Dar asa simt eu ca e cel mai bine ptr noi. Voi spuneti ca in parc se joaca intre ei copilasii bolnaviori cu ceilalti dar, una e sa stai intr-un spatiu inchis, de 20m2, 15 copii si alta e in parc, in aer liber. Oricum asta e strict parerea mea.
Nici nu indraznesc sa zic ca ne e mai bine la burtik. Inca are 3-4 scaune pe zi, cu tot regimul si medicatia.
a pup si va doresc numai bine.


Dana, mamica de Cristian
(13.01.2005).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna dimineata!
Scuze ca scriu asa rar dar suntem mai mereu plecati pe afara sau avem program de somn,masa,joaca....si nici nu ma lasa sa stau deloc la calculator.
Amaya,te inteleg ,cand am citit ce bine se adaptase Andrei aveam de gand sa o dau si eu la cresa,de fapt cred ca o voi da putin sa vad cum reactioneaza.Dar probabil daca va raci prea tare voi renunta si eu.
Noi avem sa zicem noroc daca se poate chema asa,ca dupa spitalizare am inceput o imunizare cu bronhovaxom,de atunci nu a mai racit decat f usor o data si un rosu in gat dar fara febra mare(pediatrul meu zice,daca febra este peste 39 si dureaza peste 2-3 zile atunci e microb nu virus si trebuie antibiotic) si sper daca vom ajunge in colectivitate sa nu faca forme urate.Plus ca eu ii mai fac imunizare asa fara pediatru cu chestii naturale sau homeopate,am luat laptisor de matca,propolis si miere albine pana acum si mai am altele in plan.
La noi cred totul a inceput de la anemie,eu nu i-am dat nimic cu fe ,bazata ca i-a din alimentatie si cand colo dupa vreo 3 episoade de raceli consecutive,la analize...anemie.Asa ca Shobo f bine ai facut cu fe picaturi preventiv ,asa voi face si eu la bb 2 si cu fe si ca,chiar si la vitamine,ca nu mai vreau sa raceasca sau sa fie sensibil.Asta e parerea mea.
Scuze ca am sarit asa de la o idee la alta dar ma grabesc,raisa tipa sa ma joc cu ea,noroc ca da mama cu aspiratorul si are putina ocupatie,altfel mereu trebuie sa-i acord atentie sa ma joc cu ea,orice as face sa vb cu ea ,sa-i dau si ei din ceea ce fac eu...daca fac mancare ii dau si ei cartofi,ceapa,se joaca cu oale...etc.
Altceva nou,nu stiu ce sa zic nou fata de ce a-ti zis voi,Raisa e un copil cuminte,nu bate,urla,tranteste pe jos,dar nu sta toata ziua,e mereu activa,in parc s-ar juca cu toti copii dar din pacate nu se joaca ei cu ea ca sunt mai mari,le vrea jucariile...le da pe ale ei...etc.
Noi incercam sa ne mutam vara asta sa vindem aici unde stam si sa luam la 4 camere,sper sa reusim,e multa umblatura,acte,vom face credit,de asta si vreau sa o dau putin la cresa ca eu ma voi ocupa de tot ca sotul lucreaza de la 7 dim la 9 seara
In privinta mancarii ea manca f rau,f putin si face mofturi dar tot nu-i dau nimic din comert,sau aproape nimic f rar ii cumpar un iaurt,biscuiti.Dulce ii dau miere sau biscuiti si nelipsitele fructe de acre e satula,le cam refuza.Nu i-am dat inca chipsuri,i-am dat pufuleti de vreo 3,4 ori dar nu vreau sa-i dau de astea ca ea mancand f putin renunta la o masa pt ele apoi nu mai vrea nimic si prefer masa facuta de mine.Am trecut si noi pe lapte praf din timpul spitalizarii,eu inca nu sunt deacord,i-as da tot lapte de vaca de la tara,dar cred ca mai astept putin.
ea are abia 9,100 Kg dar nu e slaba ca e cam maruntica de statura,seamana cu mine.
Poate reusesc sa intru mai des sa mai vb!
Multa ,multa sanatate puiutilor bolnavi!


Paula 16 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput