Ai nostri, ca brazii - ianfeb05 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

In privinta microbilor, intr-adevar, intr-o coumunitate este mai riscant, dar mi se pare mult sa astepti un an-un an jumate. Pentru ca e pacat ca s-a adaptat atat de bine, mai tarziu va fi mai greu. Eu sunt de parere ca trebuie imunizat copilul lasandu-l in comunitate. Plus de asta, si la gradi, apoi la scoala o sa fie mereu predispus la tot felul de boli care se transmit. Faci cum crezi, scumpa! Urmeaza-ti si inima ta uneori!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Oana, ar fi simplu daca as lua deciziile singura, eu as merge pe cresa, dar sotul meu nu mai este de acord, de fapt acum este complet impotriva dupa ce a auzit si recomandarea pediatrei...acum eu ce argumente sa-i mai aduc sa-mi sustin pozitia!?!

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Amaya insanatosire grabnica lui Andrei!

Imi pare rau ca s-a imbolnavit. Poti sa spui care ar fi schema imbolnavirilor in comunitate de care ti-a spus doctorita?

Eu am un nepotel care a mers la gradinita la 3 ani si ceva si a fost tot timpul bolnav dupa asta, nici nu mai merge de citeva luni. Si baiatul nasilor merge la gradinita de la 1 an si 8 luni si a fost bolnav cam tot timpul timp de 2 luni dar acum e bine si merge in continuare.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Amaya, imi pare rau ca sotul nu mai vrea. Sincera sa fiu, nici George nu cred ca ar mai vrea, cu tot cu argumentele mele. Dar macar faceti o pauza mai mica, nu asa mare. Daca tu vrei sa il duci, mai incearca sa vb cu el si sa ii spui ca e pacat ca s-a adaptat foarte bine, si ca mai tarziu poate sa nu mai fie asa, sa ii fie mai greu. Si plus de asta copiii iau foarte repede bolile de la alti copii, se poate intampla si in parc, oriunde. Mai are febra Andrei?

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Bestuza, ce m-am amuzat...tare nazdravan e Tudor! Asa e, viezurim si noi!

Amaya, ce rau imi pare...cum e Andrei? E mai bine? Ce repede s-a imbolnavit...chiar asa sa fie? si pediatra mea a zis ca-l arunc in gura leilor daca il duc la cresa de la toamna...sa ne tii la curent! Un pupic mic lui Andrei!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Offfffff,Amaya...

Asa de repede..De asta mi-era si mie frica...Dar mai mult pentru Ilinca!Ca de la el luam si eu si alergam pe urma spital...si nu stim care pe care sa ne doftoricim!

Imi dau si eu cu parerea...Cel mai bine cred ca tr sa treaca cu bine peste raceala,apoi bine imunizat si last sa mearaga in continuare!Imbolnaviriel in comunitate sunt frecventesi nu cred ca o vrsta anume ar fi cea care l-ar feri de eventualele imbolnaviri!

Si baiatul nasilor nostri tot la fel !Face in toamna 5 ani si cam toata iarna a facut-o pe acasa..Asa ca acum depinde cum iti este tie,in sensul de a fi mai linistita!

Hi, capul sus ca ati fost mamica si bebica exemplu !

http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara18 spune:

buna seara tuturor!!!!


Oana, de fiecare data itit aduci aminte de noi , esti o bomboana si Seb nu mai zic!!!!!!!am pus poze recente cu david special pt. tine.


Amaya, sanatate multa Lui Andrei!!!!!Si eu sunt in aceasi situatie ca si tine.de duminica pana ieri david a avut febra peste 38 si marti am ajuns la spital cu 41 febra.slava domnului ca azi nu a mai avut, asta dupa 2 zile de antibiotic(atunici incepe sa isi faca efectul )si bineinteles supozitoare cu acamol de 250 ml.a fost rau si la el.era rosu mititelul si nu putea sa deschida ochisorii de boala si oboseala.verdictul: puternic rosu in gat si urechi.tind sa cred ca de la gradi ,l-am dus de o luna la gradi si mi-a racit pana acum de 2 ori.acum 3 sapt tocmai terminasem o repriza de antibiotic si acum o iau de la capat de data asta 7 zile. plus mineralizare, ca nu manaca cum trebuie , lichide , mai deloc.sincerasa fiu nici nu stiu daca sa-l mai duc sau nu , pt. ca eu cred ca de acolo a luat.am vazut cu ochii mei cum copilasii luau si beau unul de la altul din biberoane.din pacate aici ii primesc la gradi chiar si raciti, ei spun ca in conditile in care au temperatura nu ii primesc ceea ce mie mi se pare o aberatie.odata ce ce tusesc si le curge nasucul e clar ca sunt bolnavi si se poiate transmite.parearea mea e ca ar trebui sa ii tina acsa sa ii doctoriceasca si in acste conditii.in ro cum mai e, nu mi-aduc aminte sa se intample lucruri de genul asta.
ufff, mi-am spus si eu oful.
asadar, Amaya tind sa iti dau dreptate in totalitate.oricum multa sanatate

Oana, acum si tu pe de-o parte ai dreptate,trebuie sa se imunizeze insa exista o limita,corpul unui copil la varsta de 1-2 ani e firav am dat ex. mai sus cum ca intr- o luna de zile de cand e la gradi s-a imbolnavit de 2 ori, ceea ce pana atunci nu a avut de la nastere niciodata temp.:stanad cu mine acasa, in parc , prieteni,etc.ca si tine educatoarea mi-a spus ca se paote lua si din parc si din aer si din praf, de orinde e posibil, inse cum s eface ca pana sa mearga la gradi nu l-a luat? Scumpa, crede-ma ca ma doare sufletul sa stiu ca il iau de-acolo, invata multe lucruri bune,ii place tare mult ( mai putin dimineata cand il duc si eu trebuie sa plec la servici)dar sa stau mereu cu frica in san ca ma duc sa il iau si vad ca re febra, mai bine ma las.si asta pt. ca el se chinuie si are de suferit. chiar sunt in mare dilema, nici eu nu stiu ce sa fac.

pt. toate fetele si copilasii si multa sanatete
(acum va mai citesc si din urma)

Sara si David Ran,DN 08.02.2005
album poze bebe David Ran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, si Vlad a mancat chipsuri o data, vreo 4-5 si ii placeau...mama-mama! Nici eu nu i-am mai dat mezeluri sau crenvusti de vreo luna, cred, iar cand ii dadeam manca rar si putin...nici eu nu i-as mai da...cascaval mananca si el, ii place mult si branza la fel(de vaci sau telemea sau almette). Azi, insa, a mancat 3 mini croissante cu gem de capsuni de la 7 days, or avea ceva?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, da, Calapod mi-a zis asa. Oricum, nici eu nu sint adepta mezelurilor, am mai spus-o. Si noi, adultii, mincam destul de rar. In schimb lactatele nu ne lipsesc din casa.

Amaya, sanatata lui Andrei. Nu stiu ce sfat sa iti dau, stiu ca asa se intimpla. O cunostinta de a mea, a dus baiatul la gradi 3- ani juma- in 3 luni, nu stiu daca a mers 10 zile cap la cap si a facut toate formele de raceli, etc. NU vreau sa te descurajez ci doar sa stii.

Si Rebe are febra, 38,8 sub antitermice din seara asta. Ieri era cam moale cind am fost la dr -desi programarea fusese facuta de rutina- si mi-a zis CAlapod ca are un inceput de rosu in git si daca apare febra sa incep antitermicele. Sper sa nu se agraveze, i-am pus si otet la picioruse si in noaptea asta vcom vedea, sper sa nu urce mai mult si sa nu apara si altele...of, vremea asta, vintul..

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Va multumim pentru urari, iar pupicii ii transmit dimineata la prima ora.

Nu va raspund nominal, va rog nu va suparati pe mine...
Pediatra m-a intrebat, de cum i-am zis ca l-am dus la cresa, ce-a facut ea de m-a suparat asa de tare, adica i-am facut ei un rau prin faptul ca ea ma ajuta sa-l tin sanatos si eu, vorba lui Bubu, il arunc in gura leilor. Ei nu i-am spus de cand merge Andrei la cresa insa ea mi-a spus astfel: dupa 3 zile de comunitate, in mod obisnuit copilul manifesta prima sensibilitate, de obicei la gat (intamplator sau conform schemei azi era a 4 zi la noi) apoi dupa aprox. 2 saptamani de tratament acasa (daca este facut asa cum trebuie) copilul revine in comunitate dar la scurt timp se manifesta urmatoarea afectiune deoarece in cele 2 sapt. organismul nu are timp sa isi creeze imunitate ci doar sa se refaca la suprafata si astfel prin expunerea repetata dupa boala, afectiunile nu sunt aceleasi, nu raman in acelasi stadiu ci se agraveaza pana la pneumonii repetate si alte afectiuni care lasa sechele prin sensibilitati cronice. Din ce ne-a explicat pediatra, nici nu este nevoie sa fie un copil bolnav in grup fiindca acestia pot fi doar purtatori in conditiile in care au fost deja bolnavi si si-au creat imunitate, dar la randul lor se vor imbolnavi de altele si astfel ciclul continua. Intradevar exista si organisme mai rezistente dar acestea sunt asa de putine incat sunt considerate exceptii.

Nu stiu daca am explicat foarte clar ce ne-a spus deoarece eram cu nervii praf fiindca daca am o frica permanenta in ceea ce priveste temperatura acea frica se numeste convulsii si de cand am vazut 40 pe termometru era singurul cuvant pe care il auzeam in cap. Si mai ales ca totul s-a petrecut extrem de rapid, cu 10 min. in urma tati il lasase sa se joace la el in camera, era vioi si zambitor si cand a revenit era pe jos, cu capul pe o pernita, rosu si in flacari si nu avea putere nici sa stea in fund sau sa-si tina capul.

Andrei nu ia antibiotice, ia Paracetamol si Ibuprofen alternativ la 4 ore, ser, pompa si Vibrocil pentru nas (fiindca deja au aparut mucii) si Ambroxol pentru tuse.
Am avut noroc fiindca el raspunde foarte bine la antitermice si cand am ajuns la spital (dupa 40 de minute) deja nu mai avea deloc febra, dar in taxi a transpirat asa de tare incat body-ul lui era ud complet, bine ca in nebunia momentului m-am gandit sa-i iau schimburi (de fapt ma gandeam ca poate este nevoie sa-l tina noaptea asta in spital sub observatie dar, Slava Domnului n-a fost nevoie). De atunci n-a mai facut febra dar asta cred ca este datorita antitermicelor.

Dupa ce se recupereaza complet o sa incepem o imunizare serioasa, inca nu stiu cu ce, dar daca ar fi dupa mine le-as face pe toate, pe rand, sa fiu sigura, si apoi vom reconsidera ideea comunitatii.

Iar m-am lungit...sper ca nu v-am plictisit cu atatea detalii.

Sara, multa sanatate lui David.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput