Pentru fetele cu ovare polichistice

Pentru fetele cu ovare polichistice | Autor: Catalina

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

vreau sa expun aici un amanunt de care am devenit constienta de curand (poate ca sunt singura care nu am realizat acest lucru, nu stiu ...).
Din cauza acestui sindrom de ov. polichistice am umblat pe la multi doctori care s-au caznit care mai de care sa imi prescrie ba anticonceptionale, ba antibiotice, ba laparoscopie, ba Clomifen. Dar nici unul dintre ei nu a incercat sa ma investigheze un pic sa vada ce anume a cauzat aparitia acestui sindrom.
Aceasta problema mi-a fost adusa in atentie de terapeutul la care merg de cateva saptamani (psiholog din Bucuresti) care mi-a spus ca acest sindrom poate fi ereditar sau poate fi dobandit, avand fie o cauza fizica (o raceala netratata care s-a cronicizat), fie una psihica ( o trauma care sa ma fi marcat mult prea mult).
Nu credeti ca numai in momentul in care medicii stiu ce produce acest sindrom il vor putea trata ?
Intreb si eu ...

Catalina, o viitoare mamica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Catalina draga, daca vei citi unul dintre subiectele mele..."ce sa fac" ai sa vezi ca si eu am fost gasita cu ovare polichistice...
Eu nu inteleg de ce zici ca e un sindrom?Il ai permanent?

Ai cerut in paralel opinia unui alt doctor,decat cea a celui care te duci in mod curent??

capul sus si dumnezeu dragutzu iti va da un ingerash



Ps: Poate incerci si tu un tratament naturist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Desigur Cata ,insa nu-i mai usor sa tai in carne vie sau sa tratezi efectul,de care scapi mult mai repede,ceea ce inseamna alt pacient la rind,ca pe banda,decat daca ai trata cauza ?!?!?! Si eu intreb...asa numa'....
Organismul uman este o univers pe care nu multi sint in stare sa-l descifreze.Si poate nici nu vor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga mea Anis,
probabil ca nu ai mai vazut subiectele postate de mine. In primul rand, sa stii ca de cateva luni bune merg numai pe partea naturista pentru ca m-am saturat de efectele secundare ale medicamentelor. Da, si eu inclin sa cred ca este mai bine sa merg pe drumul asta ( si cu un ghid ca draga noastra Livia, cine nu ar merge ?)
In al doilea rand, TOTI medicii care m-au consultat au scris la rubrica diagnostic Sindrom de ovar polichistic (ba mai are si un nume pe care nu il mai tin minte acum, Stein-Leuventhal am impresia ...). Nici unul dintre ei nu mi-a prescris un tratament unic, toti imi dadeau tratamente de durata, nimeni nu mi-a zis ca poate trece. Ce n-as da sa iau ceva si sa treaca si totul sa fie ok ...
Da, am cerut opinia a cel putin 10 doctori (Polizu, Filantropia, Giulesti, Biomedica, Medsana, Municipal ba am ajuns si pe la vestita Trandafir de la Medtrand), am mers la Naturalia in Voluntari si am urmat tratamentele lor vreo doua luni, am facut laparoscopie si am luat anticonceptionale (in tratamente de 3/6 luni) si Clomifen/Clostylbegit. Sa mai zic ?
Acum fac un tratament homeopat prescris de Dra Radu de la Centrul de Homeopatie si Acupunctura Bucuresti. De indata ce imi va veni menstruatia ma voi reintoarce la plantutzele Liviei (din care am tinut cura aceea de 21 de zile cu pulberi).
Si in ceea ce priveste intrebarea ta: Eu nu inteleg de ce zici ca e un sindrom?Il ai permanent?
De cand ma stiu am ciclu la 3-6 luni, am aceste migrene, cosuri, stari depresive/nervoase etc - eu zic ca este permanent, da.
Tu ai reusit cumva sa scapi de aceasta problema ? Te rog, spune-mi si mie

Maria, CATA DREPTATE AI !!!!!!!
Tocmai asta vroiam si eu sa spun!
Va pup pe amandoua,


Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Draga Catalina,

Sunt de acord in privinta doctorilor, am patit-o si eu pe pielea mea..am cerut 3 pareri de la 3 doctori diferiti si m-am ales cu 3 diagnostice diferite, printre care si sterilitate primara...am cam renuntat sa mai intreb....incerc sa gasesc un alt doctor cu care sa comunic ceva mai mult.....parerea mea este ca nu conteaza cat de super renumit esti ca doctor...daca nu esti un pic si psiholog cu pacientii tai...

Ce sa-ti spun eu am inceput tratamentul Liviei de vreo 12 zile, deci prea putin...pentru a imi da seama..si saptamana asta astept ovulatia.
Un sigur lucru am observat de la plantute...dupa ce am fost diagnosticata cu ovare polichistice etc...la vreo 7-8 nu am mai simtit dureri la nici unul dintre ovare....asa ca poate au ceva efect..

Poate la tine fiind problema ceva mai complicata, asa cum zicea si Livia , plantutelor le trebuie pna la 3-6 luni sa-si faca efectul.

Eu mi-am luat ieri 2 carti despre plante naturiste, am sa ma uit acolo sa vad ce gasesc ca plantute la sindromul polichistic.

Pana una alta nu pot decat sa te incurajez si sper ca dumnezeu dragutu sa te ajute sa-ti rezolvi problemele.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Multam mult de incurajari draga mea, iti doresc sa te ajute tratamentul,de fapt sunt sigura ca te va ajuta ca tot ce este de la Dumnezeu ajuta.
Te rog mult, spune-mi si mie ce carti ti-ai luat si de unde?

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

fetelor, eu inca de la varsta de 10-11 ani de cand a aparut menstruatia in viata mea am avut probleme. Ba nu aveam ciclu cu lunile ba aveam de nu se mai oprea decat cu medicamente. Am mers si eu pe la tot felul de medici si nici un tratament nu m-a scapat definitiv de problema, dar , am urmat tratamentul naturist al Liviei. La inceput n-am crezut in asa ceva (mai incercasem tratamente naturiste), dar... surpriza... dupa o luna de la tratament am ramas insarcinata. E adevarat ca facusem in acea luna si o instilatie, dar doctorul mi-a spus ca aveam trompele infundate si instilatia nu a reusit sa le desfunde.
Eu cred acum cu tarie ca acele tincturi m-au ajutat. Probabil ca acest tratament la mine a atins "cauza" si nu "efectul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Catalina....nu stiu daca esti din Bucuresti..dar daca da....iti spun le-am luat de la chioscul ala micutz din Romana, cel de langa Everest....mi se par f bune..eu am cautat f multe carti si m-am uitat prin multe ..si astea..mai ales una din ele.....mi s-au parut foarte complecte..am gasit si naprasnicul de ex....pentru ca in ffffff multe carti nu il gaseam mentionat.
Cuprinde o serie de ceaiuri, tincturi, alifii, infuzii etc....mi-e mi se pare f buna....prima se cheama "PENTRU SANATATEA DUMNEAVOASTRA "..si are cam 950 de retete..autoare e ELENA NITA IBRIAN iar cea de a doua "PLANTELE MEDICINALE.....TERAPIE NATURISTA" si e o culegere de retete..nu are un autor..dar editura e ALEX-Alex&Leti Pres.....sper sa le gasesti....mai alea ca amandoua costa cam 200000 de mii..

Te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andapanda spune:

Fetelor, sint si eu in tabara cu ovarele polichistice :-) Eu sint mai scormonitoare de felul meu asa ca am cautat sa mai citesc in stinga si-n dreapta. Iata o mica sinteza, din ceea ce am priceput eu (cu mentiunea ca n-am legatura cu tagma medicala deci s-ar fi putut sa fi inteles aiurea :-)

Sa ai ovare polichistice nu-i tot aia cu a suferi de sindromul de ovare polichistice (PCOS), multe femei au ovare polichistice si nu le deranjeaza cu nimic sau inconvenienta e minima. E un sindrom definit ("inventat" :-) foarte de putina vreme (ani, n-am ajuns nici la zeci de ani), de aceea inca multi doctori nu prea vad tot tabloul de simptoame ca un tot unitar si le cerceteaza si trateaza separat, ceea ce nu face decit sa sporeasca frustrarea pacientei- si a doctorilor pe la care colinda. Adevarul trist se pare ca este acesta- nu se cunoaste exact nici cauza aparitiei ovarelor polichistice (cel mai des ereditar, plus dezechilibre hormonale) nici ceea ce declanseaza sindromul ca atare (posibil stres, posibil luarea in greutate etc.). Adevarul si mai trist e ca nu exista tratament ci doar incercari (pe sistemul trial and error) adaptate la simptoamele pacientei (eu de exemplu am ovarele polichistice (mai mult decit clar la eco) dar analizele hormonale ok, adica atipic pentru ovarele respective).

Cea mai neplacuta consecinta este, desigur, riscul mare de infertilitate. Apoi sint si tulburarile neurovegetative si, foarte suparatoare de multe ori, necazurile cosmetice, intre care obezitatea e la loc fruntas. Asadar, trateaza fiecare "efect" in cauza- clomifen ca sa induca ovulatie, anticonceptionale ca sa regleze echilibrul hormonal, plus pentru probleme cosmetice cum sint acneea si pilozitatea excesiva si chiar indepartare chirugicala a chisturilor (desi in cea mai mare majoritate a cazurilor se pare ca se refac destul de rapid).

Mai sint tot felul de amanunte (pot sa scriu pina miine :-) dar ma opresc aici. Ideea e ca "nu se stie" :-)
S-a observat insa (si eu prin propria experienta) ca metodele naturiste aduc beneficii importante, nu numai o alimentatie mai sanatoasa dar si sportul (ESENTIAL- in primul rind pentru scaderea in greutate si in consecinta reglare hormonala si pe calea asta),

plus tratament homeopat, acupunctura, kestii d'astea (pe care eu un anu le-am incercat, nici nu m-am interesat prea in amanunt, deci nu stiu ce sa va spun). La unele persoane anticonceptionalele se pare ca reduc numarul de chisturi sau le fac sa dispara cu totul (rezultatele se pot vedea dupa un minim de sase luni de folosire continua), la mine n-au avut efectul scontat, chisturile sint la locul lor ;-).

Cam asta... multa sanatate...si daca aflati ceva nou...postati, caci mai informate , mai !! :-) Doctorii sint si ei de multe feluri, n-au toti timp si chef sa-si faca temele pentru acasa...plus ca ei au sute de pacienti...cel mai bine ne purtam de grija tot noi... panda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Anda multumim de amanunte, daca mai ai, sunt bine primite. Cu cat stim mai mult, cu atat mai bine.

Draga mea Anis, multumesc tare mult de titluri, da sunt din Bucuresti. Din pacate problema mea este cu timpul, eu nu prea ajung prin oras cand mai sunt inca magazine deschise, ma intelegi... .
De aceea mai mult imi comand pe internet la www.carte.com.ro
Acum mi-am comandat:

Dictionarul plantelor medicinale - Eugen Fisher (1 buc. x 95.000 lei = 95.000 lei)
Manualul femeii - Margaret Minker (1 buc. x 130.000 lei = 130.000 lei)
Tratamente integrale prin medicina naturista - Viorel Olivian Pascanu (1 buc. x 49.000 lei = 49.000 lei)

Sper sa fie bune de ceva.
Te pup

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta spune:



Am si eu probleme cu chisturile.
Deocamdata merg la Giulesti la doctorul Niculescu.
Vreau sa fac tratament naturist.
Dar nu stiu nici un tratament de acest fel.
Ma puteti ajuta?

Mergi la inceput