Pentru fetele cu ovare polichistice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Acesta este tratamentul Liviei, cu ajutorul caruia a ramas insarcinata dupa numai o luna....eu il tin de 2 luni, dar sunt sigura ca se varezolva ceva si la mine.....am sperante! Multa vointa, daca vrei sa-l tii!

Tratamentul dureaza cca.3-6luni.

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:
-storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina

-rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

-plante:coada-soricelului,cretisoara,dragaica sau sanziene,galbenele,urzica vie,urzica moarta galbena sau alba,naprasnic;(plantele sunt pentru:inflamatii ale organelor pelviene,sterilitate,dereglare hormonala,ovare polichistice,pentru fixarea sarcinii,lipsa ovulatiei etc.)

-tincturi de:muguri de zmeur(rubus-idaeus)(regularizeaza secretia ovarelor),coada-soricelului pentru dereglarea hormonala,ovare polichistice,pilozitate excesiva,sterilitate etc..Se adm.30 de picaturi din fiecare de 3 ori pe zi.(adresa unde pot fi gasite:cal.mosilor,nr.306-farm.FORTUNAE si pe C.A.Rosseti,nr.31-APIFARM )

-medicamente din plante:kamayani 1tableta de 3 ori pe zi (NU IN ZILELE CU CICLU)
cat`s claw sau detox(uncaria tomentosa)-vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
supozitoare (nu vaginale)cu carpicon.Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi(2-dim. si seara) +1 tableta de 2 ori pe zi de vit.E apoi pauza pana la urmatoarea menstruatie si se reia.(pentru chisturi ovariene si hemoroizi)
supozitoare cu metronidazol (nu vaginale)1 supozitor pe zi timp de 7 zile si, nu se mai repeta in lunile urmatoare.(pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,uterului);

-seminte de marar + seminte telina.Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi ,sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca .Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.

-crema de galbenele pentru masarea vaginala;

-granule de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata,seara repetandu-se procedeul;

Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila(din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita(calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau ceai(infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata,eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila(fara masaj);

Schema de tratament(va alegeti singure orele in functie de timpul fiecareia;eu am renuntat pe perioada tratamentului la vizite,iesiri in oras,vacante- ca nu puteam sa-mi iau plantele cu mine si mai trebuia sa dau si explicatii la fiecare pe unde ma duceam,nu? :

DIMINEATA -o cana de infuzie coada-soricelului+cretisoara in parti egale(o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita)+kamayani+cat`s claw +vit.E(cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);
-o lingurita plina de amestec pulbere de telina + marar sublingual(cum am mentionat mai sus);
-dupa 1/2ora 100ml suc (amestecat)de telina+morcov;
-pulbere de napraznic,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;
- dupa 1/2ora tincturile de muguri de zmeur si coada-soricelului;
-supozitor carpicon(din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

PRANZ -infuzie de dragaica+galbenele in parti egale-o cana + kamayani
-pulberea de seminte
-dupa 1/2ora pulberea de napraznic
-dupa 1/2 ora tincturile


SEARA -infuzie de urzica moarta galbena +urzica vie in parti egale + kamayani +cat´s claw +vit.E (cand trebuie);
-supozitor metronidazol
-pulberea seminte
-dupa 1/2h suc de telina + morcov 100ml;
-pulberea napraznic
-masaj vaginal cu crema galbenele + grauntele de argila
-supozitor carpicon(cand trebuie din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual)
-tincturile
-irigatii vaginale la indicatiile de mai sus.

Pe langa acest tratament am mai baut 2 cani de ceai de naprasnic.
Ceaiul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:

o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa.Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol.(La prepararea ceaiului se foloseste apa plata)

Se mananca pe langa mancarea obisnuita produse din soia,telina rasa cu ulei sare de mare si lamaie+patrunjel+morcov ras,o lingura de miere zilnic,ocazional un pahar de vin rosu de tara,carne alba si rosie,anason condiment pt.mancare,nuci neprelucrate-aceste alimente contin substante active asemanatoare estrogenilor(fitoestrogeni).



#61623; Supozitoarele cu METRONIDAZOL se iau din orice zi mai putin pe parcursul ciclului, dar numai 7 buc. tratament unic;
#61623; Vitamina E se ia dimineata si seara din a 5-19 zi a ciclului iar CAT’S CLOW tot timpul;
#61623; Semintele de marar din prima zi a ciclului timp de 21 zile;
#61623; Argila se gaseste la plafar sub forma de granule si nu se introduc adanc, in fiecare zi chiar si in zilele cu contact;
#61623; Ceaiul de naprasnic o mana de frunze flori uscate nemacinate se pun cu o cana de apa rece la macerat de seara pana dimineata; dimineata se filtreaza, iar planta ramasa se pune cu ½ l apa la fiert 1-2 minute si se lasa la racit ½ ora, dupa care se amesteca cu primul si se beau 3-4 cani/zi pe stomacul gol inghititura cu inghititura. (este eficient in tratarea sterilitatii, impotentei si frigiditatii).
#61623; Pulberile de marar si telina se iau numai 21 zile si nu se mai repeta in celelalte luni.
Supozitoarele Carpicon se iau 30 buc./luna (se tin in frigider).

Ceaiul se absoarbe in 1/2 ora
-tincturile in 15-20 min.
-punberile in 15 minute de la inghitire
-tabletele intr-o ora
Asa ca ,o sa calculezi tu la ce distanta de timp le adm.

O viitoare burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta spune:

Multumesc pentru raspuns!

Am si alte probleme.
Adica nu imi vine ciclul.
De 1 an de zile nu am avut menstra decat cu medicamente.

Este bun tratamentul pe care mi l-ai trimis si in aceasta situatie?

Onuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Oana,

Acest tratament este pentru dereglarile hormonale pe care le avem noi….pentru ca asta avem…
Eu de cand ma stiu, am avut probleme cu rushii….niciodata nu veneau cand trebuia, iar cand veneau erau raurile babilonului si tinea invazia si mult timp!…

Ca sa-ti zic mai exact: pana a ajunge la ginecologie acum 1 an…ultimul ciclu l-am avut inainte cu 9 luni…deci mie timp de 9 luni nu-mi venisera decat niste pete mici …si cam atat!

Am fost la control si am aflat ca am: ovarita micropolichistica bilaterala…adica 10-12 micropolichisturi pe ambele ovare…am luat Diane 35, s-au reglat , au venit la 28-29 zile, am intrerupt si am luat Clostilbegyte (pentru stimularea ovariana), dar din pacate nu am raspuns la stimulare si deci nu am avut ovulatie….

Mi s-a propus laparoscopie pentru decorticarea ovarelor, dar am aflat si ceva mai putin placut si anume ca se va reface pielitza in termen de 2-3 luni de la operatie….si atunci am amanat operatia si am inceput tratam Liviei…

Acum am sunat si la Prof. Valentina Liciu (fetele stiu despre ea…din Formula AS) si am comandat si tratamentul ei (asigurandu-ma ca in max. 2 luni mi se vor curatza ovarele), tratament pe baza de ovule vaginale cu propolis, plante, alifie tot din propolis si plante, si o reteta de vreo 20 plante pentru spalaturi vaginale si bai de sezut…..voi incepe dupa Paste dar in paralel cu tratam Liviei…..sper sa aiba efect mai bun asa…

Am sa incerc orice, si daca pana in septembrie nu se intampla nimic….atunci la OPERATIE!


Si de fapt vroiam sa zic ca dupa doar 4 zile de cand incepusem tratam Liviei mi-au venit rushii…..Uite ca asta m-ai intrebat si eu ti-am zis o parte din povestea mea….au mai fost si altele: rana pe col, infectie, cauterizare….

Te pup! PS: zi-ne povestea ta!

O viitoare burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta spune:

Buna,

Abea acum am reusit sa mai intru pe net.
Ieri am si fost la plafar si am cumparat o mare parte din plante.
Nu am gasit ceai de naprasnic. Am gasit tablete.
Iau cate 2 de 3 ori pe zi. Nu stiu daca este bine.
Am inceput tratamentul de ieri cu partea de pranz care bineinteles ca este pe la ora 17,30.

Multumesc mult, Onuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor , eu ieri am cuparat ceai de naprasnic din Piata vitan!!

Sper sa va ajute informatia

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Onuta,

pastilutzele de naprasnic se iau 4 de 3 ori pe zi!

O viitoare burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalinuta spune:

Dragele mele,
Din pacate si eu ma confrunt cu aceasta problema mare...ovare polichistice...si am aflat acest lucru de curand, spus in mare graba si fara nici o explicatie de un doctor. a trebuit sa stau sa scormonesc singura, si sa caut informatii despre aceasta boala pt ca persoanele care ar trebui sa-ti dea explicatii, NU AU TIMP. mi s-a intamplat chiar sa mi se ofere consultatii alergand dupa dr pe culoare!
sunt fff nervoasa din cauza asta!! nu mai am deloc incredere in medici. superficiali si total dezinteresati!
sunt f hotarata sa-mi rezolv problema. nu am incredere in medici dar am incredere in mine si in Dumnezeu! pot spune chiar ca si discutiile de pe acest forum sunt mult mai folositoare si cu rezultat decat orice consultatie la medic.
din fericire, daca pot spune asta, dintre toate simptomele pe care le are cineva cu ovare micropolichistice, la mine a fost doar amenoreea (in prima faza), lipsa ovulatiei si chistuletele. nu m-am confruntat inca cu obezitatea sau excesul de par, dar din cate am citit pot apare in timp. oricum boala m-a lovit deocamdata acolo unde ma doare cel mai tare: nu resesc sa am un bb.
O sa incerc si eu ca si anapanda sa postez incet, incet, toate informatiile pe care le-am adunat...sper sa va foloseasca


O sa reusim! Chiar daca ar trebui sa fac Medicina pt asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Hristos a inviat!
Buna dragele mele,

ce mai faceti? n-ati mai scris nimic la subiectul "nostru"....
Draga Madalinutza cum este acum dupa laparo? a venit invazia? ai ovulatzie? ai mai fost la eco? s-au refacut chistuletele?

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Madalinutza, ai superdreptate ca sa zic asa. Si credeam ca numai mie mi se pare ca doctorii sunt asa ...
Apropos de ce s-a scris aici la acest subiect, sa stiti ca eu am urmat si tratamente homeopate (chiar de la faimoasa Naturalia), e drept nu pentru mai mult de o luna jumatate, fara sa vad nici cel mai mic efect (adica macar sa imi vina ciclul ... care altfel nu vine decat cu medicamente). De asemenea am 9 luni de acupunctura cu doua sedinte pe saptamana la activ. Nimic.
Dupa cum spui si tu Mada, singurul lucru care mi-a ramas este increderea in mine, intretinuta de Dumnezeu si de acest minunat forum unde gasesc sprijin si atatea lucruri interesante. Incerc si cu tratamentul Liviei, de indata ce voi gasi tot ce imi trebuie.
si, de asemenea, am inceput sa merg saptamanal la psiholog, incercand sa ma regasesc si poate, astfel reusesc sa gasesc un mod mai putin dureros de a face fata la toate urcusurile si coborasurile la care ne supune aceasta afectiune.
Va pup pe toate,

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

HRISTOS A INVIAT!NU DE MULT AM CITIT DESPRE TRATAMENTUL lIVIEI ,SI M-AM GANDIT SA-L URMEZ ASA ,PREVENTIV.dAR AZI MERGAND LA GINECOLOG PENTRU O CU TOTUL ALTA PROBLEMA AM AFLAT CA AM UN CHIST PE OVARUL DREPT.MAINE TREBUIE SA MA DUC LA ECOGRAF ,DAR DEJA SUNT CAM SPERIATA ,CACI DOCTORITA MI-A SPUS CA S-AR PUTEA SA NU POT AVEA COPII IN VIITOR.AZI AM TRAS VREO DOUA BOCETE GANDINDU-MA LA ACEASTA IDEE ,IAR SOTUL MEU ERA SI EL CAM SPERIAT DE ASA VESTE.EU NU AM AVUT NICI UN SIMPTOM ,ADICA CICLUL IL AM FOARTE REGULAT,LA 28 DE ZILE ,NU SUNT NICI GRASUTA ,AM 1.58 SI 47 KG ,DOAR CA UNEORI MA CAM INTEAPA IN PARTEA DREAPTA.SPER SA FIE BINE CU TRATAMENTU LIVIEI ,AM LUAT DE TOATE IN AFARA DE CEAI DE NAPRASNIC,KAMAYANI SI TINCTURA DE MUGUR DE ZMEUR ,CA ASTEA NU LE-AM GASIT.IN SCHIMB AM LUAT CAPSULE CU NAPRASNIC ,DAR AM LUAT DOAR CATE 2 DE 3 ORI PE ZI.NU AM GASIT NICI SUPOZITOARE METRONIDAZOL ,CICA NU SE MAI FABRICA ,IAR IN LOC DE CARPICON MI-A DAT NISTE SUPOZITOARE CU RASINA SI PRODUSE APICOLE ,CARE CICA SUNT TOT AIA.ESTE CAM GREU SA LE IAU ASA PE RAND ,IAR IN UNELE ZILE TREBUIE SA IAU TRATAMENTUL DE PRANZ ODATA CU CEL DE SEARA ,FIINDCA ATUNCI AJUNG ACASA.O PROBLEMA O AM CU PULBEREA DE MARAR SI TELINA:NU POT S-O TIN 15 MIN SUB LIMBA ,CACI E PREA AROMATA.AM INGHITIT-O CU CEAIUL.MAI ARE EFECT?SPER CA DA.ORICUM ,PE LANGA ACEST TRATAMENT ,CRED CA E DE FOARTE AJUTOR SPOVEDANIA ,POSTUL DE MIERCURI SI DE VINERI ,PRECUM SI PARTICIPAREA LA SF. MASLU ,CARE E TAINA VINDECATOARE A BISERICII.MULTI S-AU FACUT SANATOSI PRIN RUGACIUNE SI NADAJDUIESC SI EU LA MEDICUL CERESC ,FIINDCA VAD CA CEI PAMANTESTI MAI MULT TE BAGA IN SPERIETI.AM O PRIETENA CARE ,DUPA CUM ZICEAU MEDICII, NU PREA PUTEA SA RAMANA INSARCINATA ,DAR ,CU RUGACIUNE SI NADEJDE LA DUMNEZEU ,SI TRATAMENT NATURIST,ACUM E IN LUNA A PATRA.EU NU VREAU NEAPARAT SA AM COPII ACUM ,DAR IMI DORESC SA FIU SANATOASA,CEEA CE VA DORESC SI VOUA.CU DRAG ,IRINAirina

Mergi la inceput